Slyšet jeleny zpívat

Slyšet jeleny zpívat https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460373/bmid_slyset-jeleny-zpivat-tjj-460373.jpg 4 492 174

V horské osadě v Beskydech byla nalezena brutálně zavražděná dívka. Vše nasvědčuje tomu, že se stala obětí sexuálního maniaka. Šéf ostravské mordparty Miroslav Lada rychle dojde k přesvědčení, že vrahem musí být někdo z místních. Jeho tým i s novým operativcem Romanem Nitkou rozplétá vztahy mezi sousedy a souvislost s drogovým byznysem. Postupně se seznamují se všemi obyvateli osady, zneuznaným hudebníkem, věčně nemytým pasákem koz nebo váženým, ale nerudným architektem a jeho slabomyslným synem. Do vyšetřování se brzy začnou promítat osobní životy kriminalistů. Všichni mají stejný cíl, ale každý jinou motivaci k dopadení vraha. Dokáží se sjednotit a zbavit odlehlý kraj monstra? A stihnou to dřív, než vrah udeří znovu?... celý text

Saturnia
22.02.2023 5 z 5

Tato kniha nasadila laťku velmi vysoko, do teď jsem žádnou podobnou nečetla.
Jsou zde velmi dobře zvolené postavy, které jsou sympatické. Líbí se mi kontrast mezi starým a mladým vyšetřovatelem.
Málokdy se mi stane, že bych při čtení cítila jiné emoce, než zvědavost a trochu napětí. Tato kniha ve mně vyvolala snad všechny, napětí, šok, smích, zhnusení, smutek... V tom je jedinečná.
Příběh je velmi pěkně vystavěný a moc se mi líbí prostředí Beskyd. Oceňuji i mapu, díky které je jednodušší si místo představit. A ta krásná obálka ji jen dovádí k dokonalosti!

Nočnípták
19.02.2023 4 z 5

Detektivka z Beskyd. Dokonce se odehrává v blízkosti městečka které znám. Najdeme zde od všeho trochu - vraždu, mučení, pomluvy, drogy, alkohol a taky jednu nechutnost.Děj trochu až neuvěřitelný, ale moc dobře se to čte.
Děj se odehrává v období jelení říje, na obálce to vypadá jako daněk.

katerina6763
13.02.2023 5 z 5

Tato kniha byla opravdu příjemným překvapením. Detektivka měla zajímavý příběh (dokonce z prostředí, ve kterém jsem vyrůstala), zajímavé rozuzlení děje. Autor opravdu brilantně vykreslil jednotlivé postavy a také prostředí, ve kterém se děj odehrával. Při čtení díla jsem o autorovi neměla žádné informace (ty jsem si vyhledala až následně), ovšem podle úrovně díla jsem jej považovala za zkušeného autora, takže mě překvapilo, že se jedná o tak mladého (a dle mého názoru i velmi nadějného) představitele české literatury. Velmi podařená detektivka, těším se na autorova další díla.

Čmeláček
08.02.2023 5 z 5

Hodně dobrá kniha, taky napínavá a vůbec výborná detektivka. Sice nějaké nedostatky měla, no ale já jsem spokojenej a dávám pět stars.

vladimir5170
28.01.2023 4 z 5

Příjemné překvapení. K pěti hvězdám mne nepostrčil příliš komplikovaný, čti akční závěr, jakoby psaný pro případný scénář ke zfilmování, to ke knize tak nějak nepotřebuji. Naopak ke čtyřem hvězdám mne pobídlo zajímavé prostředí, vykreslení soukromí jednotlivých postav a některé vtipně psané dialogy, myšlenky a "moudra". U mě dobrý, jen tak dál.

Bedřich63
24.01.2023 5 z 5

Na začínajícího autora detektivek více než dobré. Něco málo ale přece jen na déle píšící české a slovenské autory schází. Myslím ale, že v budoucnu se máme na co těšit.
Po knize jsem samozřejmě sáhnul i kvůli mně blízkému regionu Beskyd.
Často se tam vydávám na výlety......teď abych se pomalu bál přes některé samoty a kolem některých chalup chodit. Nestačí, že mě rodiče v mládí strašili divočáky, teď navíc vstoupili do mého života jeleni v říji a podivíni ze samot. :-)
Kdyby tato kniha měla pokračování, tak si ho určitě přečtu. Ale sáhnu také po knize Šelma, která by měla nastartovat novou detektivní sérii.

simca9342
23.01.2023 5 z 5

Přijde mi to jako bych četla scénář nějakého filmu... Už aby měl člověk strach jít venčit psy. Nebo se v okolí projít, ale ne na jen tak na nějaké místo, ale do Beskyd.
Detektivní román plný policajtů, kteří řeší vraždy v okolí. Dostali telefonát od jistého Julia Ludwiga (Jde o pseudonym jak později zjistíme), že našel mrtvou ženu. A ostravské komando má co dělat! Šéf místní mordparty Josef Lada (ne není tam žádná spojitost s tím slavným čes. autorem) spolu s kolegy a jednim nováčkem Romanem, který se sice ze začátku moc neosvědčil, ale později je přijatý kolegy do party. Teď ale je na řadě hodně otázek jako snad u každého krimi případu: Bydlela divka sama? Kdo vlastně je ? Jaký měl vrah motiv ke kruté vraždě mladé holky? A kdo to vůbec je? Udělal to ze závisti? A mnoho dalšího...
Vrah je úspěšně odhalený, sedí v base,
už se nemusíme bát chodit po lese.

Mikanadeta
10.01.2023 5 z 5

Kniha mne chytla. Bývala bych ji přečetla najednou, hlavně od poloviny dál to bylo hrozně napínavé... Jen kdyby mi čas dovolil :-(
Moc mě to bavilo. Moje první kniha od autora a jsem nadšená. Děj odsejpal, spousta zvratů, vždy si myslíte, že už víte a na další stránce zjistíte, že vlastně je zas vše jinak. Opravdu super.

Kenan
29.12.2022 4 z 5

Detektivní případ z Beskyd, český autor, hezká obálka - jasný kandidát k přečtení :).
A nelituji. V malé horské osadě byla nalezena mrtvá dívka, která má před svatbou. Vyšetřování se chopí oddělení kriminalistů z Ostravy. Do příběhu se částečně prolíná i soukromí jednotlivých vyšetřovatelů. Tady jsem měla trochu problém se jmény. Autor používá někdy příjmení, někdy jméno, a jelikož nejde o jednoho vyšetřovatele, ale o celé oddělení, měla jsem na začátku problém se zapamatováním kdo je kdo. Zajímavé bylo vylíčení vztahů jednotlivých obyvatel malé osady, kteří žijí osamoceni v horách. Závěr byl trochu už na hranici uvěřitelnosti, ale celkově hodnotím knihu pozitivně a jistě si od autora něco dalšího přečtu.

Prateri
21.12.2022 4 z 5

Jsou knihy, které svou obálkou přitahují jako magnet. Této detektivce se to pěkně povedlo, jelen mne nalákal, Beskydy také zvaly na stránky tohoto krimirománu, český autor - to je kombinace, které odolat nemohu. Začátek mi trochu drhnul, ale poctivě přiznávám, že jsem myšlenky měla jinde. Nakonec jsem byla s dílem spokojená, mohu konstatovat, že jelen nevraždil. Pokud budete "Slyšet jeleny zpívat", hledejte vraha. Na výběr je jich v knize dost.

senora
16.12.2022 2 z 5

Nemůžu si pomoct, ale za mě to není dobrý. Je to jako by to bylo nedotažené, jako první verze. Absolutní nepřehlednost v postavách a to jak mezi vyšetřovateli, tak mezi lidmi ve vesnici. To šlo vychytat, štvalo mě to od začátku a do konce jsem pořád listovala dopředu, kdo je kdo. Jednou bylo použito jméno, jednou příjmení. Možná seznam postav, jak se občas děla by pomohl, mě tedy velmi.
Nevím, jak tam vstupovaly Beskydy, kromě toho, že to tam bylo uvedené. Kdyby se to stalo na jižním Plzeňsku, tak by to vyšlo nastejno. Takže opěvování reálií od ostatních čtenářů mě úplně míjí. Hlavní nedostatkem je pro mě samotný příběh, všechno je tak nějak nakousnuté, nedotažené. Trochu anglické detektivky ze začátku, trochu severské krimi ke konci, nějaké vztahové linky a osobní životy detektivů.
Beru to jako příslib a naději na další knihy, ale tahle mě úplně neoslovila.

haki34
23.11.2022 4 z 5

(SPOILER) nalezená v poličce u tchýně, zaujala obálka a lokace Beskydy. No a teda i děj..hned v úvodu brutální vražda, celkem barvitý popis chudáka zřízené oběti - až jsem znejistěla, jestli to nebude příliš velká drsárna. Dále to ale ale celkem šlo.. Pestrá skladba členů kriminálky, postupně se více představují jednotlivé povahy a charaktery. Vyšetřováni běží v pošmurném podzimu ve fiktivní osadě Helašná, kde kupodivu bydlí samí podezřelí...a aby učinili zdejšímu regionu zadost, svoji roli sehraje i perníček, i když z vlastní zkušenosti vím, že na osadách se zejména pije...
Děj byl celkem fajn, ale ke konci se raketovým tempem dramatizoval...jednak na povrch vylezly hodně pokřivené vztahy v osadě (že to až v těch našich Beskydech není možné) a pak sám pachatel..udivilo mě, s jakou rychlostí to v něm bouchlo..plán, jeho realizace a pokračování...Pěkně mrazivo mi totiž začlo být okamžitě při slovenském intermezzu...pokračovalo to zmínkou o pánvičce s mase...a další popis jeho vraždění, týrání oběti byl taky velmi sugestivní. (o to víc oceňuji starou zlatou Agathu Ch.) Policejní honička, psychologická práce a skvělá dedukce (opět ty malé šedé buňky, jak už jsem dnes jednou psala ;)) Václava Cesty vedou ke zdárnému konci, teda aspoň pro některé..(fakt mi bylo líto oběti...a jednoho z kriminalistů..a chudák Marťas..)
Nechybí motiv rasismu, manipulace, důležitou roli sehrají sexuální preference....
Sice neuvěřitelné, dost přitažené za vlasy a i přehnané, velice brutální ale velice čtivé ! a samozřejmě velké plus za obálku !!!
Doporučuji...

Jarka88
20.11.2022 5 z 5

Krásná kniha ,dobře se četla.Doporučuji.

Mijagi
08.11.2022 3 z 5

Napínavá kniha. Zaujala mě už povedeným názvem a po přečtení první strany jsem se těšil na každou volnou chvíli, kdy se do ní budu moct znovu začíst. I když se mu to ke konci už lehce vymyká a balancuje na hraně uvěřitelnosti, podařilo se autorovi navodit temnou atmosféru zapadlé horské osady, v jejíž blízkosti se jednoho podzimního rána stane vražda. Škoda jen, že se nedokázal vyhnout všem zažitým klišé v soužití malého týmu kriminalistů a jejich osobních problémů. Všichni ti drsní šéfové, všichni ti nováčci, co přijdou v rámci případu s něčím zásadním, to už tady bylo tolikrát, stačí zapnout večer televizi. Ale je to románový debut a podle recenzí se v další krimi František Šmehlík s některými nedostatky popasoval. Velké plus pro nakladatelství Argo za pěkné provedení knihy.

m_martina
01.11.2022 4 z 5

Kniha se mi četla dobře, ale konec to trošku pokazil. Za ten jednu hvězdu ubírám. Beskydy mám ale jinak moc ráda, jezdívám tam s vnučkami na výlety.

marketa1860
21.10.2022 4 z 5

Parádní detektivka, která se veze v docela svižném tempu. Domácí reálie, uvěřitelné postavy, normální život. Konec tedy kapku přitažený za vlasy, ale možné je všechno.
Jsem překvapená krásným jazykem pana Šmehlíka, popisem prostředí, i osobností jednotlivých aktérů příběhu. Určitě si přečtu další knihu od autora.

rodak
14.10.2022 4 z 5

Další detektivní naděje v osobě autora. Maličko mi uprostřed něco chybělo nebo přebývalo?Celkově ale výborné čtení. Jsem velmi zvědavý na Šelmu.

CervenaVeronika
10.10.2022 2 z 5

Tak za prvé, na obálce je daněk, ne jelen.
Příběh byl ze začátku zdlouhavý a uondaný, pak se to rozjelo a říkala jsem si, že jsem se možná mýlila a bude to skvělé. A pak přišel překombinovaný konec, který to všechno zmačkal a hodil do koše.

Taky mi nevyhovovalo množství přirovnání, která byla někdy až příliš vyfabulovaná.
"Volal za nimi a mával píšťalkou, jako bílým šátkem při srdceryvném loučení." A další, jako kdyby byl čtenář po částečné lobotomii.
Bohužel nebylo ani využito prostředí Beskyd ke stavění atmosféry příběhu.

Kaja1
09.10.2022 4 z 5

Ze začátku mi dělalo problém vyznat se ve všech těch vysetřovatelích. Potom to už dostalo spád, při jedné scéně se mi opravdu zvedl žaludek. Byl tam hezky ukázán ten mužský svět, kdy kvůli tomu dokázat kdo je lepší, dojde ke zbytečné smrti.

jejda.majda
04.10.2022 5 z 5

Tak tohle jsem nečekala. Takhle dobrou českou detektivku jsem snad ještě nečetla. Šmehlík dokázal na 328 stránkách skvěle vystihnout charaktery policejního oddělení i obyvatel malé vesničky na konci světa, kde se stane brutální vražda mladé dívky.

Kniha je napsaná velmi čtivě, ani se vám nechce se od ní odtrhnout. Šmehlík píše skvěle a velmi uvěřitelně. Už se těším na jeho další knihu, která vyjde už teď v říjnu! ;-)

vraždy thrillery Beskydy krimi české detektivky rodinná tajemství Ostravsko Cena Jiřího Marka

2021  82%Slyšet jeleny zpívat
2015  80%Temné znamení
2022  83%Šelma

Kniha Slyšet jeleny zpívat je v