Slovo o pluku Igorovom a ďalšie staroruské historické povesti

Slovo o pluku Igorovom a ďalšie staroruské historické povesti https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/163625/mid_slovo-o-pluku-igorovom-a-dalsie-sta-O7m-163625.jpg 5 1 1

Ako ohlas na bájne hrdinstvá obrancov Starej Rusi, ktorú na prelome 11. a 12. storočia plienili mongolotatárske kmene, vytvorila ľudová slovesnosť povesti o krvavých bitkách, nesvornosti a zrade ruských kniežat, ničení miest, bojoch a strádaní obyvateľov. Roku 1985 z rozhodnutia UNESCO oslávil celý kultúrny svet vznik najstaršej ruskej historickej povesti - Slova o pluku Igorovom, ktorú obsahuje aj táto publikácia. Okrem toho je tu aj Povesť o záhube ruskej krajiny po smrti veľkokniežaťa Jaroslava, Povesť o zničení Riazane chánom Batuom, Povesť o krvavej bitke s Mamajom, Zadončina. Preklad, doslov a poznámky: H. Križanová-Brindzová. Ilustrácie významného slovenského maliara Vincenta Hložníka.... celý text

Literatura světová
Vydáno: , Mladé letá

Slovo o polku Igoreve

Ivan53
10.09.2023 5 z 5

Keď som bol mladší, myslel som si, že ide o veľmi voľný preklad starej ruskej pamiatky, keďže sa v texte píše o Moravanoch či Tatranoch. Ale, čuduj sa svete, ide o verné prebásnenie ruskej pôvodiny (naozaj sa v nej píše o Moravanoch a Tatranoch, no zatiaľ čo Moravania sú Moravanmi tzv. Veľkej Moravy, Tatrani sú podľa všetkého turkickým kmeňom, nemajúcim s Tatrami nič spoločné).
Ostatné, už nie veršované, príbehy stoja takisto za to, už len pre tú peknú slovenčinu a zaujímavý obsah.

Pôvodný text je vyhľadateľný ako слово о полку игореве 1800. Samotný text diela začína vo vydaní z roku 1800 na strane 1 (predtým úvod značený rímskymi číslicami do VIII). Vľavo pôvodina, vpravo preklad do ruštiny používanej v roku 1800.