Slovo o pluku Igorově

od:


KoupitKoupit eknihu

Slovo o pluku Igorově (rusky Слово о полку Игореве) je podle obecně přijímaného výkladu staroruský hrdinský epos napsaný neznámým autorem koncem 12. století, jehož námětem je neúspěšná výprava novgorodsko-severského knížete Igora Svjatoslaviče (1150–1202) proti kočovným Polovcům (Kumánům) roku 1185. Tento epos obsahuje oslavný zpěv, který vypravuje o tažení knížete Igora a jeho družiny na území Polovců (Kumánů), o zármutku Igorovy milé Jaroslavny, a o Igorově neúspěšné třídenní bitvě a následném úprku ze zajetí. Je zde opěvována láska k vlasti a jednota obyvatel ruské země. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25993/slovo-o-pluku-igorov-25993.JPG 3.623
Orig. název:

Слово о полку Игореве

Žánr:
Literatura světová, Mytologie, Historie
Vydáno:
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Přidat komentář
Miro.slav
18.09.2018

Luxusné prevedenie polemického staroruského eposu. Text je dvojjazyčný, doplnený ilustráciami a mapkou. Úroveň prekladu a celého diela znižuje odvolávanie sa prekladateľa na tzv. Velesovu knihu. Nechám však stranou problém autenticity celého eposu a iba dodám, že na jedno čítanie je to ťažký text (určite sa k nemu ešte vrátim).

HTO

Mj. tři české překlady http://nevmenandr.net/slovo/ tohoto veledíla, o němž někteří lidé tvrdí, že je po smrti Josefa Dobrovského dali dohromady Rusové z básní, které jim psal jako ukázky toho, jak asi mohla vypadat jejich dávná epika.