Slon pro Karla Velikého

Slon pro Karla Velikého https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342469/bmid_slon-pro-karla-velikeho-U0g-342469.jpg 4 138 44

POSEL MÍRU, NEBO ZPLOZENEC PEKLA? Píše se rok 802 Frankové a Saracéni nelítostně bojují o politickou a náboženskou nadvládu. V této napjaté situaci posílá bagdádský chalífa svému odpůrci Karlu Velikému obrovský dar jako znamení míru: slona. Žid Izák a jeho saský otrok Thankmar mají tlustokožce bez úhony dopravit do Cách. Je to ožehavá mise, protože lidé, které při své dlouhé pouti franckou říší potkávají, považují slona za zplozence pekla. Jeho smrt by však velkoříše Franků a Saracénů uvrhla do strašlivé války. Román vypráví příběh o pravděpodobně největším hrdinovi středověku. Slon Abúl Abbás byl dar chalífy Hárúna ar-Rašída císaři Karlu Velikému. Jeho cesta z Bagdádu do Cách je historicky písemně doložena.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

Ein Elefant für Karl den Grossen , 2015

Marcelllus
30.10.2018 4 z 5

Pro mne velice zajímavá a napínavá kniha.

Michal1992
08.08.2018 3 z 5

Tato kniha mne opravdu neoslovila, příběh měl ze začátku velký potenciál, ale mne to neoslovilo

VerčaFF
11.05.2018 4 z 5

Zajímavá kniha s pro mě atraktivním historickým tématem, ale trochu nedotažená. Příběh se mi líbil, postavy i jejich osudy se mi zdály uvěřitelné a autor má velké plus, že se nebojí zabít některé z hlavních protagonistů a že není vše krásně sluníčkové. Zdá se mi ale, že v některých pasážích je vyprávění slabší, některá místa jsou taková hluchá, že by je člověk nejraději přeskočil. Některé postavy se objevují jakoby nahodile v různých místech (otrokář, Arabové), kde náhodně potkávají jiné postavy, protože se k nim autor potřebuje vrátit a posunout se v ději. Celkově se mi ale kniha líbila, bylo to příjemné zpestření několika večerů a můj dojem z ní je pozitivní.

MirijamFrankl
28.03.2018 4 z 5

Zezačátku jsem se nedovedla začíst, později jsem ale nemohla odtrhnout oči. Příběh byl dobrodružný, postavy realistické a nápadité. Autor použil neuvěřitelně rozsochatý jazyk, který učinil Slona nezapomenutelným dílem, ke kterému se ráda vrátím.

Boby17
18.03.2018 3 z 5

Komentáře předešlých čtenářů jsou dosti rozkolísané a já knihu také hodnotím jako dějově nevyrovnanou. Chvílemi byla velmi čtivá a měla spád, chvílemi mi připadala rozvláčná a trochu jsem se jí musel prokousávat. Škoda, že autor plně nevyužil potenciál příběhu (bojové scény, postava císařovy dcery, soud s arcibiskupem ...) a naopak děj nějak divně rouboval (například v postavě otrokáře). Za průměr dávám tři hvězdy.

Adush
12.03.2018 5 z 5

Kniha mě bavila a četla se dobře. Čekala jsem jiný závěr a zklamalo mě, že ve skutečnosti byl život slona poněkud odlišný.
Oceňuji určité historické výroky, historické názvy, nebo latinu, které byly od zbytku textu odlišeny kurzívou. Také se mi líbilo prolnutí s historií - tím myslím, např. použití pojmů palimpsest (vyškrábaný a znovu použitý pergamen) nebo pemza (brusný nástroj pro hlazení pergamenu), apod.
Vyprávění z pohledu slona mě překvapilo, ale jelikož to byly asi jen 2 krátké kapitolky, nemuselo to tam být vůbec, a nebo mělo kapitol z pohledu slona být více.

Knihu doporučuji těm co mají rádi historii a zároveň také příběhy. Je jasné, že z tak málo doložených pramenů se nedá napsat čistě pravdivý příběh, ale jsou zde zobrazeny i osoby, které doopravdy existovaly a to příběhu dodává své kouzlo.

A těším se na Zloděje hedvábí :)

Wiolinka
16.01.2018 3 z 5

Dávám 3 hvězdičky. Chvílemi velmi napínavé, chvílemi nezáživné, přeskakovala jsem.

katka134
10.01.2018 2 z 5

Kniha se mi nelíbila a moc mě to mrzí. Postavy nesympatické, pořád jsem doufala, že se stane zázrak a bude to opravdu " bestseller". Čtivé byly jen ty stránky, kdy " vypráví "z pohledu slona

orinka3
01.01.2018 1 z 5

Podivně napsané, je to takové jakési kostrbaté a málo uvěřitelné. Kniha se mi nelíbí, odkládám nedočtenou. Škoda času, tohle člověku absolutně nic nedá.

CharlesWard
03.12.2017 2 z 5

Spíše než o zajímavý historický román, jde o značně otřebanou středověkou červenou knihovnu. Zklamání.

Lenexa
12.11.2017 3 z 5

Trvalo mi delsi dobu se do romanu zacist. Nevzdala jsem to a ke konci uz to bylo lepsi. Styl psani se mi moc nelibil.

KAREL6725
11.11.2017 4 z 5

Líbilo moc kniha mě vtáhla do děje přečteno za jeden den . Už jsem objednal Zloději hedvábí .

zuzana2599
03.11.2017 3 z 5

Docela jsem váhala nad čtením této knihy a nakonec musím napsat, že nelituji, ale ani nejásám. Některé pasáže knihy se mi hodně líbily, ale naopak místy jsem se musela do čtení trošku nutit... Příběh je dle mého názoru hezky zpracovaný, je to příběh z 9. století a všechna ta historická fakta a reálie vyžadují zvýšenou pozornost při četbě.
Doufám a věřím, že kniha potěší milovníky dávné historie :-)

Bezantina
30.10.2017 2 z 5

Pro mne byla tato kniha zklamáním..

Veha89
25.10.2017 5 z 5

Čtivý styl a skvělý příběh. Někdy byly násilné pasáže trochu moc detailní.

quendery
18.10.2017 5 z 5

Za mě palec nahoru....krásný historický román, skvěle vylíčená velmi drsná doba raného středověku. Zajímavé postavy a líbil se mi i netradiční styl vyprávění. Doporučuji.

ritz
05.10.2017

Tak to jsem nedala, vůbec jsem se nemohla začíst. Už se mi to dávno nestalo.

Ladygeront
28.09.2017 2 z 5

Pro mě velké zklamání. S takovým námětem napsat tohle? Spisovatel prostě není vypravěč a to je chyba podstatná!

Honey19
27.09.2017 1 z 5

Nechápu zdejší pozitivní hodnocení. Kniha se mi absolutně nelíbila, má rozvleklý děj. Postavy jsou nesympatické s nepochopitelným chováním. Děj mi příjde hloupý.

TXapek
24.09.2017 4 z 5

Chvíli trvá, než se kniha rozjede na plné obrátky, ale celkově musím hodnotit asi takto: neobvyklé (ale tím zajímavější) téma, netradiční hrdinové, příjemná čtivost. Autor mě přesvědčil, abych si jeho další knihy držel v hledáčku.