Oznamuje se vražda

Oznamuje se vražda https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342431/mid_marplova-oznamuje-se-vrazda-tIt-342431.jpg 5 558 95

Slečna Marplová série

Detektivní příběhy slečny Marplové, bystré pozorovatelky a zkušené znalkyně lidských povah, vycházejí v nové edici. Poklidný a jednotvárný život obyvatel starosvětského městečka Chipping Cleghorn rozvíří inzerát otištěný v místních novinách – je v něm oznámen zločin, a to dokonce hrdelní. Na určené místo – do vily Little Paddocks – se okamžitě začnou sjíždět zvědaví hosté. V ohlášenou dobu světla v domě náhle zhasnou, tmu protne světlo baterky, výkřik „Ruce vzhůru!“ a dva výstřely. Paní domu je zraněna – a na podlaze leží neznámý mrtvý muž…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

A Murder Is Announced , 1950

sgjoli
14.08.2022 3 z 5

Možná půjdu proti proudu, ale já se zasekla na průměrném hodnocení. Takhle - zápletka příběhu zní dost zajímavě. Inzerovat vraždu předem mi přijde originální, nebo aspoň jsem to teda nikde jinde neviděla. Vykreslení anglického venkova a typických figurek mi přišlo kouzelné. A slečna Marplová je prostě taková milá duše, kterou člověk nemůže nenávidět.
Ale - celé vyvrcholení knihy na mne bylo asi až příliš překombinované. Také těch postav, co se tam míhalo ke konci při tom závěrečném rozuzlení tam pro mne bylo jako na orloji a já se trochu ztrácela, takže to na mne ve výsledku nedokázalo udělat takový dojem, jako asi mělo. Nevím, jestli jsem při čtení byla až moc unavená, ale dalo mi to fakt zabrat, abych se pořádně soustředila a celou tu spletitou myšlenku naládovala do hlavy a pochopila. Možná teda chyba u mne?
Každopádně 3 hvězdy pro mne adekvátní. A pokud je slečna Marplová vaše oblíbenkyně, tak asi doporučit mohu.

janina66
02.08.2022 5 z 5

Kniha hned na začátku dostává napětí a zajímavou zápletku. Nechápu, jak Agatha Ch. přijde na takové zápletky svých detektivek.

Čmeláček
22.06.2022 5 z 5

Taková oznámená vraždička, to je něco pro slečnu Marplovou :). A taky že jí to pálí! :) Výborná detektivka!

vodovodnice
06.06.2022 4 z 5

U každé další knížky od A. Ch. mě nesmírně překvapuje jak velkou měla představivost a jak je pokaždé detektivka jiná, zase je tam něco nového, překvapivého, příběh je zamotaný.
Nechávám se unášet příběhem, nechávám se překvapit a znovu napálit, kdo je vrahem.
Skvěle jsem si detektivku užila.

morienhithwen
05.06.2022 5 z 5

Chm, jako vždy mám dojem, že to píšu tak k dobré půlce všech věcí, co jsem od Agathy četla, ale tohle je skutečně jeden z mých jejích nejoblíbenějších případů. V jistých momentech to sice působí trošku zastarale (hlavně neustálé komentáře na adresu "cizinců"), ale aspoň to působí jako takové okno do minulosti a může to sloužit jako odstrašující případ pro současného čtenáře. A ty některé od uvěřitelné reality až moc odtržené momenty rozuzlení (schovávání ve skříni a tak) si prostě odmyslím.

Andrea864
04.06.2022 5 z 5

Další skvělá detektivka od mé oblíbené autorky. Tentokrát jsem poznala kdo je vrah docela brzy, ale důvod proč vraždil byl opět na slečně Marplové.

Usire
25.05.2022 4 z 5

Zde jsem odhalil zločince rychle, ale guláš v ostatních postavách jsem opravdu netušil. Agatha umí překvapit tam, kde bych to nečekal.

NannyOgg24
09.05.2022 5 z 5

Agatha nezklame. Bystrý mozek slečny Marplové a nečekané rozuzlení.

zdenaR
08.05.2022 4 z 5

Oblíbená slečna Marplová, zajímavá zápletka, klasicky velmi čtivá detektivka od autorky.
Co víc si přát na čtení.

Ternem
14.04.2022 4 z 5

Hercule je Hercule, ale slečna Marplová není vůbec špatná! Naopak. Jen by nemusela tolik upozaďovat detektivy.
Rozuzlování mě hodně bavilo, výsledek jsem nečekala.

jprst
05.04.2022 5 z 5

Pro příznivce klasických anglických detektivek není komentář zapotřebí a pro ty ostatní? Prostě to zkuste, stojí to za čtení.

animovanej medv
05.04.2022 4 z 5

Mě paní Marplová baví!

Nutno říct, že v této knize narozíl od těch dalších, jsem si tipla vraha, což mě vlastně trošku mrzelo. Čtenáře podle mě baví být překvapen. Na druhou stranu jsem neznala motiv, tak aspoň to bylo překvapení.

edith79
31.03.2022 5 z 5

Po delší době jsem sáhla po královně a zase naprosto skvělé. Moje neschopnost odhalit pachatele v knihách Agathy Christie pokračuje. Přesně tak by to ale mělo být. Pořádný šok nakonec. A šokovat umí tato dáma opravdu velmi dobře.

Pavlnka
14.03.2022 5 z 5

Také jsem poslouchala jako audioknihu a fakt super. Díky výzvě jsem si oživila mou starou lásku.

domihruzkova
08.03.2022 5 z 5

Další skvělá detektivka. Doporučuji poslechnout jako audioknihu, výborně namluveno.

Turmee
26.02.2022 3 z 5

Snad první detektivka od Agathy, u které jsem trochu tušila rozluštění, některé věci mi došly už v průběhu a tak pro mě rozuzlení nebylo extra překvapivé.
Přesto jde o úžasný příběh s typickou atmosférou a sympatickou slečnou Marplovou.

milary
17.02.2022 5 z 5

Zase jedna pozapomenutá, skoro se mi zdá nikdy nečtená (?) detektivka se slečnou Marplovou...
Slečna M. je tentokrát drobátko "naftalínovější", jak jsem tuhle - bez znevažující nactiutrhačnosti samosebou :) - nadhodila v komentáři k Zapomenuté vraždě (kde se ovšem jednalo o opak). Křehčí a méně potutelná, ale stejně všímavá, obdařená neslábnoucí pamětí, schopná vyvolat si v pravou chvíli vzpomínku na situaci, osobu, či chování, jež vrhá na aktuální dění nové světlo.

Příběh se mi moc líbil. Bylo to nádherně zamotané, vzrušující, a rozuzlení bylo opravdu nečekané. V jistých chvílích jsem vnímala určitá úskalí, která se týkala proveditelnosti toho, či onoho; šlo hlavně o fyzickou kondici konajícího (nechci spoilerovat). Ale cenila jsem si domyšlenosti detailů, které hrály roli, toho, že nic nešlo dovytracena, vše, co bylo zmíněno, bylo řádně zužitkováno. Žádná samoúčelnost kvůli vodění čtenáře za nos, naopak, - řada indicií ukrývala poctivou nápovědu. Tedy, aspoň pro někoho. :))

Co dál? Nádherná atmosféra, člověk se do ní úplně zachoulí. A? Dáma Agatha měla skvělý smysl pro humor, mimo všechno to ostatní...

Opět jsem poslouchala a znovu to byl zážitek. Obzvlášť Jitka Ježková v roli Mici, - to nemělo chybu. :))

Kaik
13.02.2022 4 z 5

Nevím proč, ale slečnu Marplovou jsem si v duchu omylem spojil s tou vlezlou a protivnou babou z amerického TV seriálu (Fletcherová?). Ve skutečnosti se jedná o milou a decentní anglickou dámu, která se jenom náhodou ocitla na místě, kde se stala vražda.

Příběh je opět řádně zamotaný, s mnoha postavami a dialogy, ale na svou dobu naprosto skvěle napsán. Je znát, že Agatha Christie byla inteligentní zcestovalá žena se znalostí lidských charakterů. Četlo se mi to dobře, z románu čiší takový starobylý náboj. Jediné, co bych mohl vytknout, je určitá jednoduchost až naivita motivů a chování postav, což je samozřejmě dáno dobou vzniku, přičemž někomu to naopak (po všech těch moderních mordech) může připadat jako příjemné odlehčení. Přečteno v rámci čtenářské výzvy.

annes
12.02.2022 4 z 5

Zjistila jsem že Agáta je asi moje krevní skupina a vážně mě baví, takže jsem se rozhodla letos zvládnout slečnu Marplovou. Vážně nevím kam na ty zápletky chodila, protože tohle byl zase prosím pěkně originál. Rozhodně jsem nečekala tolik skrytých identit a Mici byla skvělá postavička. Ani na venkově se opravdu člověk nenudí.

Leonora
09.02.2022 2 z 5

Nějak se nedokážu prokousat přes tu vatu v úvodu.