Slávik

Slávik https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/325592/bmid_slavik-y62-325592.jpg 5 1433 453

Francúzsko 1939. Dve odvážne sestry z mestečka Carriveau stoja zoči-voči zdrvujúcej skutočnosti – krajinu zaplavili nemecké tanky a oblohu zatemnili bombardéry, ktoré ju nemilosrdne pustošia. Viannin manžel narukuje do armády a v ich dome sa usadí nemecký kapitán. Osamelá mladá žena stojí pred ťaživými rozhodnutiami, od ktorých závisí život jej blízkych. Jej sestra Isabelle je mladá rebelka, ktorá rieši svoju bolesť zo straty lásky a bezpečia po svojom. Slávik je nádherne napísaný román, ktorý zblízka skúma život, lásku a hrôzy vojny a tiež spôsob, akým ľudia dokážu reagovať na nepredstaviteľné životné situácie.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Plus

The Nightingale , 2015

Zuzulinka
06.05.2021 3 z 5

Kniha se mi líbila. Ale nemohu říct, že bych z ní byla nadšená tak mnoho jako jiné čtenářky. Za mne zbytečně velká “kniha”, která se špatně držela při čtení. Obsahově lepší průměr. Možná jsem podle čtených recenzí čekala více..

TaJeMa
17.04.2021 5 z 5

Tato kniha je skvostem v mé knihovně, je to jedna z nejhezčích knih, co jsem kdy četla. Delší komentář není potřeba, stačí se usadit a začít číst.

K@chorra30
15.04.2021 5 z 5

Ukázka toho, že i lidé, co nebyli zavřený v koncentracích nebo nebyli na frontě, bojovali o své životy a o životy svých nejbližších. Příběh dvou sester, každá jiná a přitom obě silné bojovnice. Clovek si ani nedovede představit, jaké to muselo být, žít v takové době. Takovéto knihy mě nutí k zamyšlení. Věřím, že lidé jsou silnější než si myslí, ale nebyly ti naši pradedove a prababy přeci jen silnejsi než my? Úchvatna kniha, přečteno za dva vecery :-)

mona.benny
15.04.2021 5 z 5

Od této autorky jsem prvně četla Velkou samotu, která mě ohromila prostředím Aljašky, kde se příběh odehrává. Proto jsem neváhala a musela přečíst i Slavíka. Je to příběh úplně z jiného soudku. Rozjezd byl o něco slabší, ale pak už sem se od knihy nemoha odtrhnout, hltala každou stranu a nemohla se dočkat až otočím na další list. Úžasný příběh z období Světové války ve Francii, o dvou sestrách, které k sobě nakonec našli cestu, ale byla bolavá a zároveň plná lásky. Ukápla mi nejedna slza.

jitka7047
14.04.2021 4 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla. Ale jakmile vstoupí do života válka, je to zajímavé čtení. Osudy hlavních hrdinů, žijící svůj obyčejný i neobyčejný život, jejich strachy, dramata, trýzeň, smutek a vše, co jim válka působí. Příběh je krásný a smutný zároveň, příběh, co chytne za srdce.

osman111
07.04.2021 5 z 5

Nevěřila jsem tomu, že je tato kniha jiná. Ale ona je. Neuvěřitelně krásná, silná a smutná. Zpočátku jsem měla problém s postavou Isabelle, která mi svou povahou nebo snad mentalitou neseděla do doby, ale to se změnilo a já nemůžu být nadšenější. Mě nejvíce zaujala dějová linka zdánlivě obyčejné ženy Vianne, která válku prožívala výhradně skrze běžně plynoucí dny, které však byly nenávratně poznamenány nezapomenutelnou dobou. Knihy z tohoto pohledu mi na trhu chyběly. Opravdu Slavíka moc doporučuji. Je zvláštně jiný, osudový.

Janaves
05.04.2021 5 z 5

Překrásná kniha. Četla jsem o druhé světové válce již pár knih, ale tahle je TOP. Dokonalá!

mirinda973
23.03.2021 5 z 5

Přečetla jsem hodně knížek z 2.světové války, ale troufám si říct, že tenhle příběh nemá na žádný jiný...Krásně napsané. Chvílemi jsem napětím ani nedýchala. A pokud má někdo pocit, že se v dnešní covidové době máme špatně, měl by si Slavíka přečíst. Díky tak statečným lidem, o kterých knížka je máme krásné životy, i když o tom někdy pochybujeme. Tyto příběhy bychom měli vyprávět našim dětem, aby se nikdy nezapomnělo, jak krutí byli nacisté a jak stateční Ti, co proti nim bojovali. Snad nejvíc mě zasáhla scéna, kdy Rachel utíká... To pro mě byla nejsilnější a zároveň nejsmutnější část

tabaluga
19.03.2021 5 z 5

Silný příběh dvou sester, které se na první pohled zdají ve svých povahách tak rozdílné, ale ve skutečnosti si obě sáhly na dno svých sil v době německé okupace. Postavy propracované.. Laska, dobrodružství, strach, smrt. Z této knihy na mne i z větší části dolehala židovská otázka, představa, co se mohlo stát již i malým dětem... Z toho mne mrazí a jenom když vidím své děti, tak musíme být vděční, za to co máme a naučit děti skromnosti..

MadamC
17.03.2021 4 z 5

Kniha je velmi dobře napsaná. Příběh mě ihned vtáhl a zamilovala jsem si postavy hlavně proto, že jsou lidské. Chovají se někdy "správně" někdy "špatně" (i když toto označení není vhodné), ale za mě vždy pochopitelně v dané vyhrocené situaci a těch v knize je opravdu hodně. Jak by taky ne, když je to válečný příběh. Asi tím nejlepším je opravdu psychologie postav. Jsou zde skvěle vykreslené vztahy otec - dcery, sestra - sestra, ale také se kniha nevyhýbá popisu pocitů a odtažitosti manželů, kteří se před válkou velmi milovali, ale po válce je to všechno jiné.
Bohužel tam také bylo pár momentů, kdy jsem si říkala: "Tak takhle by to rozhodně nebylo." Nechci spoilerovat, tak nebudu prozrazovat kdy, ale určité chování Němců bych v některých případech viděla drsnější, než to bylo v knize.
Knihu rozhodně doporučuji, otevírá zase jiná témata války.
Já jsem knihu četla jako audioknihu a byla moc povedená, velmi skvěle načtená Renatou Volfovou.

elfinkaa97
10.03.2021 5 z 5

Po přečtení této knihy mě napadá jediné slovo: Dokonalost. Do knihy jsem se začetla od prvních stran, kdy nám autorka už na začátku předložila záhadu, na jejíž rozuzlení čekáme celou knížku a v průběhu odhalujeme její střípky. Nejprve se mi kniha zdála příjemná a oddechová, ale od cca druhé čtvrtiny mě naprosto pohltila a nešlo přestat. Posledních asi deset stran jsem probrečela. Občas mám z nějaké knihy pocit, že bych změnila tenhle a tamten detail. Občas si říkám, že děj byl fajn, ale konec byl úplně na nic. Občas je kniha prostě dobrá. Ale na Slavíkovi bych neměnila vůbec nic. Všechno bylo na svém místě, bylo to tak, jak to mělo být, každičký detail a dokonce i víc, než bych čekala. Poslední kapitola naplnila úplně všechno, co jsem si od knihy přála. Děkuju autorce za tak úžasný a nezapomenutelný příběh. Dokonalost.

nikola3345
04.03.2021 5 z 5

Nádhera!!!! Nejlepší kniha, kterou jsem z tohoto období četla. Konec jsem kompletně probrečela.

marcela1535
02.03.2021 5 z 5

Promyšleně poskládaný obraz okupované Francie. "Peklo jsou ti druzí."

Mišák240
26.02.2021 5 z 5

Nádherný silný příběh dvou sester z 2. světové války. Příběh hrdinství se spoustou bolesti, ale i naděje a odvahy. Je to kniha, na kterou se nezapomíná!!! Určitě doporučuji!!!

Jana09
23.02.2021 5 z 5

Před časem mnou otřásla kniha Klíč k minulosti. Tato mi ji už od začátku připomínala. Po přečtení jsem věděla proč.
Knížka Slavík byla opravdu velká emocionální nálož.
Kaleidoskop lidských osudů zdánlivě obyčejných lidí vytvářející úžasný celek.
Nepřestávám žasnout nad duševní silou a odvahou lidí, kteří zažili toto strašné období a nevzdali to.
Chvílemi jsem zjišťovala, že se nemůžu ani nadechnout.
A - ano, ani pět hvězd nestačí ...

VenPokorna
18.02.2021 5 z 5

Krásný příběh. Na tuhle knihu dlouho nezapomenu :)

BarkaS
18.02.2021 4 z 5

Bezprostředně po dočtení bych tomu dala i pět hvězdiček. Je to velmi dobře napsané (a přeložené), příběh má spád a je napínavý. Oběma hrdinkám musíte fandit, i když vás chvílemi štvou, nebo byste jejich rozhodnutí a činy rádi změnili. Trochu mě mrzí, že se jedná o fiktivní příběh a nedozvěděli jsme se ani v epilogu, nakolik se autorka inspirovala skutečností. Navzdory tomu je příběh emotivnější a důvěryhodnější než třeba Tatér z Osvětimi, který je napsán na motivy skutečného příběhu (formulaci “na motivy” volím záměrně ;)).

Dudla
16.02.2021 4 z 5

Na to, že je to z 2. světové války, je to kniha velmi čtivá, smutná, se smutným koncem, ale ke čtení doporučuji

BarkaS
13.02.2021 4 z 5

Někde jsem nedávno četla něco v tom smyslu, že civilizaci od chaosu dělí jedno teplé jídlo a koupel. A tak to je. A přesně na to jsem myslela při čtení první části této knihy.

japam
11.02.2021 5 z 5

Skvělá kniha na kterou nezapomenu.