Slavík

Slavík https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294841/mid_slavik-Zjy-294841.jpg 5 1440 1440

Francie 1939. V tiché vesničce jménem Carriveau se Vianne Mauriacová loučí se svým manželem Antoinem, který byl povolán do zbraně. Vianne nevěří, že by skutečně mohlo dojít k válce, jenomže Němci vpadnou do Francie a země je rázem plná nepřátel, tanků a bojových letadel. Když se pak ve Viannině domě usadí německý kapitán, musí osamělá žena vycházet nepříteli vstříc, jinak přijde o vše. Bez jídla i naděje čelí nelehkým rozhodnutím, v nichž jde o život či smrt nejen její a jejích blízkých.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Nightingale , 2015

Mandlevest
14.06.2018 5 z 5

Jedním slovem bravo.

Amazonka72
13.06.2018 5 z 5

Tak tohle byla opravdu velká porce. Doslova. Co o knize napsat. Určitě to není, po literární stránce, žádné přelomové dílo. Ale... ta kniha Vás zkratka naprosto pohltí, i přes zdánlivé nelogičnosti, trochu “idylický” úvod a, již tolikrát obepsané, téma holocaustu a přežívání za 2.světové války. Příběh dvou sester se Vám odvíjí před očima jako film. Hltáte každou další stránku a čekáte, co přijde. Někdy je děj trochu předvídavý, ale to vůbec nevadí. Isabelle je živelná, silná a tvrdohlavá osobnost od samého počátku. Vivian se zdá býti obyčejnou matkou v domácnosti, trochu závislou na svém muži. Ale i přes tuto nálepku je to silná osobnost, neustále o sobě pochybujici, ale o to více milující. Drží pohromadě svoji rodinu, zachraňuje židovské děti, ale stále má pocit, že je vlastně zbabělá. Nestaví své jednání na obdiv, chová se přirozeně, jako většina žen, které “jenom ochraňují své děti”. A co mě opravdu chytlo za srdce, byla ta bezmezná láska, kterou v době musíme hledat, abychom mohli odpouštět. Obě sestry mi byly blízké, jak Vivian svojí mateřskou láskou, tak Isabelle svojí živelností a odvahou. Slavík dostává pět hvězdiček, byla to kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout a po zavření jsem ještě dlouho musela přemýšlet o tom, co jsem zrovna přečetla. A tak to má u dobrých knih být.

amladar
11.06.2018 5 z 5

Vynikající příběh, ale smutný. Kniha přečtena za víkend a ještě ji mám stále v hlavě. Doporučuji :-)

alena50
05.06.2018 4 z 5

Kniha se dobře čte, jen si myslím, že ve Francii za války to bylo pochopitelně hrozné, ale autorka tam popisuje skoro hladomor. Němci potřebovali kvalifikovanou pracovní sílu, což ve Francii byla. Jiná situace byla např. v Polsku, o SSSR nemluvě. Daleko více se mi líbily knihy z této doby - Jsou světla, která nezhasnou nebo Vypravěčka.

Atuin
25.05.2018

Souhlasím naprosto s komentářem pode mnou. Kniha nedává smysl. Mě už tam chyběla jen scéna se zombie. Opravdu. Možná je to odvážné tvrzení ale ničemu jsem v knize nebyla schopna uvěřit. Funguje to ( možná pro někoho) jako skvělá oddychovka, pokud člověk zkousne že to má takovýto ( promarněný) námět. Čteno, posloucháno v češtině a poslouchání v polštině. A nic nepomohlo.

MichelleS
25.05.2018 2 z 5

Rozčilení. To je to, na co si vzpomenu, když se zmíní tahle kniha. Rozčilení a nevěřícné kroucení hlavou na každé druhé stránce. Nebýt všeobecného nadšení a téměř slávy provázející tento titul, asi bych ho odložila už při cukrkandlovém úvodu. Patetické proslovy, velká slova, postavy šustící papírem, krkolomné konstrukty navozující rádoby efektní situace, nelogičnosti až hlouposti, citového vydírání za tři hollywoodské megafilmy. Jedna scéna mě opravdu dojala a líbil se mi nápad s příběhem dvou hodně rozdílných sester a jejich odlišným pohledem na svět, (který bohužel zabilo zpracování).

Petrusch
16.05.2018 5 z 5

Neskutecne nadherna knizka se silnym pribehem, ktery ve mne jeste dlouho zustane! Spisovatelka vas tak vtahne do deje, ze mate pocit, ze jste jeho soucasti. Nekolik pasazi jsem pres slzy nevidela a konec? Proste dojemne, krasne. Po kazde prectene knize o druhe svetove valce a po Slavikovi obzvlast jsem vdecna za dobu, ve ktere ziju, at uz na ni clovek jakoliv nadava. Doporucuju precist! Patri mezi me nejoblibenejsi knihy, ke kterym se budu vracet.

Allla9
15.05.2018 5 z 5

Kniha Slavík mě dojala. Poutavé vyprávění o dvou sestrách za války ve Francii. Doporučuji k přečtení.

Jirinamac
10.05.2018 5 z 5

Dlouho jsem lepší knížku nečetla. Až do konce jsem přemýšlela, která sestra je vypravěčka. Utrpení žen ve válce bylo hrozné, hlad a bída a přesto dokázaly myslet i na jiné. I když je to román vymyšlený, tak mám při čtení pocit, že ho autorka sama prožila.

Sotek18
07.05.2018 4 z 5

Hezká kniha, která se mně moc líbila a dávám jí 4 hvězdy jen proto, že jsem ji četla až po Haně od A.Mornštajnové, která byla vynikající!

Marekh
05.05.2018 5 z 5

Kniha se mi celkově líbila. Knihu jsem četl poměrně dlouho. Závěr knihy byl dojímavý a musím přiznat, že mi ukáply slzy. Románů z 2. světové války je hodně, ale myslím si, že autorce se kniha povedla. Při čtení jsem měl tendence ubírat na hodnocení knihy, ale závěr mě přesvědčil o tom, že kniha si zaslouží 100 % hodnocení.

Babička mi řekla, když ještě byla naživu, že ne všichni Němci byli špatní. Během 2. světové války se Němci zastavovali ve vesnici na Slovensku, kde bydlela, takže měla osobní zkušenost. I v této knize se naleznou jak "špatní", tak "dobří" Němci.

Hrdinkami příběhu jsou 2 ženy - sestry, rozdílných povah, přesto pomáhají lidem, kteří potřebují pomoc. Přitom riskují vlastní životy.

O čem jsem přemýšlel, když jsem dočetl knihu? Pokud se nám stane v životě nějaká špatná událost, která nás nějakým způsobem poznamená, tak by se člověk neměl uzavírat do sebe, měl by si vždy připomenout, že má kolem sebe lidi, kteří ho mají rádi a kteří ho dokážou vyslechnout a pomoci mu překlenout těžké období, kterým prochází.

lapagerie
03.05.2018 5 z 5

To byla úžasná knížka. Sice bichle, ale nepřijde vám to. Příběh i čas ubíhá a vy nevnímáte. Dvě sestry, válka a jejich boj. Isabelle touží pro Francii udělat víc, Vianne chce se svou dcerou "jen" přežít. Osobně mi byla bližší Vianne, jako máma chápu její pohnutky. Nechci prozrazovat nic z děje, proto se nebudu rozepisovat. Asi jen to, že hrdinství má více podob.

Ouninka
27.04.2018 5 z 5

Jedním slovem výborný, úplně odlišný pohled na válku...jiná kniha než všechny ostatní s tématikou 2.světové války, které jsem četla....DOPORUČUJI, četla jsem pomalu, protože některé pasáže jsem si musela přečíst 2x, abych uvěřila, co vůbec čtu....a zda je to pravda !!!

Toňula
17.04.2018 4 z 5

Rozsáhlý, čtivý román, od kterého se nelze odtrhnout a ve kterém naleznete opravdu vše - lásku,jak mileneckou, tak rodičovskou, smutek, bolest, utrpení i odpuštění, smíření i naděje. Doporučuji.

Hedvikas
11.04.2018 5 z 5

Kniha mě hodně vzala...po dlouhé dříve jsem se opravdu zacetla do svizneho příběhu

Tvefisto
07.04.2018 5 z 5

Neuvěřitelný příběh o neuvěřitelném hrdinství...přesně takových hrdinů bylo spousta, jen se o nich neví a nemluví. A to důležité: nejsou velcí a malí hrdinové, i jeden, byť jen pokus, o záchranu lidského života či důstojnosti je hrdinstvím.

hrosik3
27.03.2018 5 z 5

Výborné čtení! Příběh, který Vás chytne za srdce a nepustí. Lidské postavy plné lásky a smutku. Celým příběhem se táhne hořká příchuť zklamání, pocitu odcizení a zároveň naděje, že vše má nějaký smysl.

Terošu
25.03.2018 3 z 5

Poslední stránky mě rozsekaly, že jsem brečela nahlas. A já jsem si bláhově celých těch 400 stránek předtím myslela, že po pár knížkách s válečnou tématikou se ze mě stal cynik a už mě to víckrát nedostane. Až na zbytečně rozvleklý začátek to bylo pěkně napsané, postavy z masa a kostí, závěr vážně vážně dojemný.

Iveta22
22.03.2018

Po přečtení knihy jsem ještě dlouho na příběh probíhající za 2. světové války vzpomínala. Přestože je kniha velmi smutná, ráda na ni vzpomínám. Velmi dobře se čte.

Kopretina
14.03.2018 5 z 5

Nechci vůbec přijmout, že to mohlo ve válce takhle probíhat a lidé museli takhle trpět. A hned mě napadá, a co, jak ty, jak ty bys to zvládla... a hned vím, že nezvládla. Ať je dnešní doba jakákoli, lepší než o které se píše v románu.
Sám příběh - kde se sledují životy dvou sester a částečně i jejich otce - je moc krásně napsán a čte se velmi lehce. Ráda jsem se s touho knihou seznámila.