Skromný návrh

Koupit

Vrcholný Swiftův satirický pamflet, ve kterém navrhuje, aby děti chudých sloužily jako lahodná potrava pro bohaté. Metafora kanibalismu je zde sarkasmem pranýřujícím bezmezné vykořisťování Irska Angličany.

https://www.databazeknih.cz/images_books/empty_m.jpg 422
Literatura světová, Fejetony, eseje
Vydáno, Arnošt Vaněček

A Modest Proposal, 1729

Kniha Skromný návrh

Taťka Hraboš

Čekal jsem seriózní úvahu o řešení nějakého závažného společenského problému, který tehdy autorovu domovinu (Irsko) trápil, rozhodně ne něco takového. Přijít dneska veřejně někdo s takovým návrhem, tak ho okamžitě zavřou, i přesto, že je jasné, že to nemohl myslet vážně. Historie je ovšem mnohem tolerantnější – jinak by se tohle dílko nemohlo dostat do výčtu hlavních Swiftových děl (a například též do Boxallova seznamu 1001 knih, které musíte přečíst, než zemřete). Pokud člověk pomine šílenost a pro některé možná až nechutnost textu, musí uznat, že tenhle textík je mistrovskou ukázkou uplatnění autorových typických spisovatelských zbraní – ironie, absurdity, nadsázky, humoru, prostě všeho, co k dobré satiře patří.

Sonnysta81

Pár stránek, které rozhodně stojí za to dočíst – nedoporučuji přestávat po prvním náznaku autorova návrhu a znechuceně odcházet. K pochopení je sice třeba znát alespoň trošku historii Irska na pozadí útlaku Anglií, ale neznalým postačí minutka na Wikipedii. (spoiler – neměli se rádi). Rozhodně doporučuji přečíst, stojí to za to (za pravdu mi dá každý, kdo dočte až k poslední teskně výmluvné větě autora této vskutku ekonimocké úvahy, osvobozující ho od údělu, který přidělil zbytku národa).

(Čteno v originále).

NEGR
07.06.2014

Holt - jedno dítě vystačí na čtyři porce, no a taky se zvýší kvalita šunky... Čteno v originále, doporučuji všem.