Jonathan Swift

irská, 1667 - 1745 statistiky

Nahrávám...
TIP: Jakmile váš oblíbený autor vydá novou knihu, upozorníme vás!

Populární knihy

/ všech 16 knih

Komentáře (3)

Přidat komentář
ddkk
13.02.2018

Jonathan Swift vynalezl jméno "Vanessa". Do té doby ho nikdo nikdy nepoužil....

terkavampir
26.02.2016

Anglický spisovatel úzce spjatý s Irskem byl nejen známým autorem řady knih, ale také vynikajícím astronautem. Poznámky uvedené v jeho knize Gulliverovy cesty totiž posloužily jako vědecký materiál pro řadu astronautů-profesionálů, a to i stovky let po vydání knihy.

Luccy78
16.01.2016

Od roku 1701 měl poměr s Ester Johnsonovou. Seznámil se s ní jako její učitel za svého působení u sira Templea a žila s ním v Irsku až do své smrti roku 1728 (je to známá „Stella“, jak ji jmenoval ve svých četných dopisech).
Kromě ní se Swift ještě blízce stýkal s Ester Vanhomrighovou (dal jí přezdívku „Vanessa“), jež se do něj vášnivě zamilovala, když mu bylo přes čtyřicet (jí bylo o dvacet čtyři let méně). I Vanessa šla za ním do Irska, kde zemřela roku 1723, nedlouho poté co mezi ním a jí došlo k roztržce vzniklé tím, že se dozvěděla o své sokyni a napsala buď jí nebo jemu list, který jí děkan neodpustil.

Po „Stellině“ smrti se začal čím dál tím více stranit veřejnosti i svých přátel a žil nakonec v úplné odloučenosti. Jeho poslední léta byla poznamenána vleklou chorobou, kdy ztratil sluch a schopnost řeči, a nakonec šílenstvím.