Skoro obyčajná rodina

Skoro obyčajná rodina https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408442/bmid_skoro-obycajna-rodina-Jhw-408442.jpg 4 197 70

Adam, Ulrika a Stella. Obľúbený farár, ambiciózna advokátka a 19-ročná tínedžerka, ktorá pracuje v obchode s oblečením a túži cestovať. Navonok celkom obyčajná, úspešná a harmonická rodina zo študentského mestečka Lund na juhu Švédska. Všetko sa zmení, keď sa mladá Stella ocitne vo vyšetrovacej väzbe ako dôvodne podozrivá z vraždy 32-ročného podnikateľa Christophera Olsena. Reťaz dôkazov poukazuje na jej vinu, no Stella mlčí a čaká na súd v malej zapáchajúcej cele… zatiaľ čo iní konajú, najlepšie ako vedia, a predsa sa dočkajú trpkého odsúdenia zo strany spoločnosti. Čo všetko je človek schopný urobiť pre tých, ktorých miluje? Za akých okolností je prípustné zobrať spravodlivosť do vlastných rúk? A ako veľa toho netušíme o ľuďoch, ktorí sú nám najbližší?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

En helt vanlig familj , 2018

ThrillerLove
17.11.2021 4 z 5

Hned na začátek mě zaujalo, že vyprávění je rozdělené na tři části, z pohledu všech členů domácnosti. Vážně skvěle vymyšlené. Kniha je čtivá.
Matka ví, co dělá, ale ta dcera to je taková "slepice". Nicméně na otce sem si udělala takový názor, že chudák neví co se děje. Ale je to s největší pravděpodobností daně tím, že je farář.
Nejvíce mě zaujal pohled dcery. Kniha je vážně super, ale na konci jsem byla trochu ztracená a nevěděla kdo vraždu provedl.Musela jsem si konec přečíst ještě jednou

koniklecka
10.11.2021 4 z 5

Zaujalo mě to, ale rozuzlení nebylo už moc překvapující a ten závěr byl takový tedy zbytečný.

cukrovka
09.11.2021 4 z 5

Čtivé a zajímavé. Příběh je rozdělen do tří částí a každou z nich nám vypráví jeden člen rodiny ( otec, dcera a matka ). Děj rychle plyne díky krátkým kapitolám.

ava.s
02.10.2021 4 z 5

Od knihy jsem nic nečekala a byla jsem v celkovém důsledku mile překvapená.

Původně jsem myslela, že knihu odložím. Kolem strany 8o mě přestávala bavit, Adam mi byl čím dál méně sympatický a příběh se místy vlekl, byla jsem opravdu ráda za krátké kapitoly a výbornou čtivost. Díky bohu vyprávění otce skončilo a na řadu přišla Stella, kniha dostala jiné grády, četla se sama a stránky rychle ubývaly. V podstatě jsem tušila jak to bylo od půlky, ale i tak mě zbytek knihy bavil a přelouskala jsem ho za večer.

Co vytknu je zase špatná korektura nebo překlad...faktické chyby např. v jedné větě člověk utíká a dvě věty dál sesedá z kola a podobně...Mám pocit jakoby některé knihy ve vydavatelstvích nikdo nečetl.

GYROTOURBILLON
28.09.2021 4 z 5

Plně souhlasím s ennlady .

85098211
11.09.2021 5 z 5

Byla to taková normální rodina... Kdy se to dá říci o v podstatě každém z nás a jeho rodině? Předpokládám, že tomu věříme všichni. A určitě to tak ve většině případů také je. Ale někdy dojde k překročení oné pomyslné hranice a změní se celý náš dosavadní život. A to se stalo i zde, v rodině Adama, Ulriky a jejich dcery Stelly. Knihu jsem poslouchala jako audio v němčině a nejvíc se mi líbila hned její první část, vyprávěná otcem. Ta byla podle mého názoru nejpohodovější. Dcera Stella posléze podává svoji verzi událostí a následné vraždy - a její podání mi už tolik nesedlo. To je ovšem pouze můj subjektivní dojem a nemá žádný vliv na mé hodnocení knihy ;-). No a jako poslední čtenáře očekává matčin pohled na celou situaci. A úplný závěr, vyprávěný formou epilogu, je podle mého názoru nepřekvapivě překvapivý ;-), i když se domnívám, že ho většina čtenářů bude víceméně očekávat - stejně jako tomu bylo v mém případě :-). Autor píše dobře, svěžím stylem a mne kniha z tohoto důvodu opravdu bavila. Ani na chvíli jsem neměla pocit, že bych ji chtěla odložit. Ale to je samozřejmě věc názoru. Za sebe tedy dávám plný počet a klidně se ráda zase s nějakou autorovou knihou potkám.

Dominika_a
10.09.2021 5 z 5

Mám ráda krátké kapitoly, protože ten děj krásně plyne. Příběh sám o sobě se mi líbil , až na to , že Stelle bych upřímně za její chování jednu vrazila. :D
Konec mě každopádně překvapil , a kniha rozdělená do tří kapitol byl skvělý nápad. :)

DK197
03.09.2021 2 z 5

KNIHA: Na knížku jsem se těšila. Ale bohužel zpracování mě zklamalo. Styl psaní mě nudil. Často se to vleklo. Dočetla jsem to ze zvědavosti. Konec nebyl špatný, ale na zadek jsem si z toho nesedla. Ovšem oceňuji spisovatelskou schopnost literárně odlišit povahy a osobnosti matky-dcery-otce při vyprávění z jejich pohledu.

Janík511
30.08.2021 5 z 5

Parádní kniha. Nemohla jsem se odtrhnout navzdory nízkému hodnocení. Konec tolik nepřekvapil, ale byla jsem zvědavá, jak to celé vlastně bylo. Teď už vím.

Simstr
23.08.2021 5 z 5

Za mě totální pecka. Bavilo a moc. Děj se pomalu rozjížděl a konec, BOMBA :-)

MiskaMa
05.07.2021 4 z 5

Knížka byla čtivá. Líbily se mi krátké kapitoly i rozdělení knihy na tři části, z pohledů tří členů rodiny.

Konec mě překvapil. Doporučuji!
Těším se na knížku Sousedská ruleta, která teprve vyjde.

Allla9
16.05.2021 4 z 5

Nejvíce se mi líbila střední část vyprávěná dcerou. Zajímavé pojetí příběhu.

esfinge
15.05.2021 4 z 5

Tak za mě spokojenost. Příběh o vině a nevině začíná vyprávět otec a to pomalejším tempem. Část vyprávěná dcerou příběh rozjíždí a zpověď matky už nejde odložit.

Karoska
07.05.2021 5 z 5

Naprosto fenomenální! Běžte do toho! Ale pozor, cca na dva dny si nic neplánujte, od této knížky prostě nelze odejít. Nedá vám to, brilantní až do posledního písmenka. Všechny čtyři palce co kde mám nahoru, hodně nahoru!

SilvieSisinka
31.03.2021 3 z 5

Průměr.Dej se v knize pomalu vleče.Nic moc zápletka.Vic jak půlka knihy mě vůbec nesla prelouskat.

Rave
11.01.2021 3 z 5

(SPOILER) Občas na mě na fb vyskočí citát: "Děti netřeba příliš vychovávat. Stačí se dobře chovat a ony už se přidají..." No, tak autorovi tohoto nesmyslu bych tuto knížku s radostí doporučila. Je o dvou úplně normálních rodičích, kteří se snaží, co jim síly stačí. Chovají se k sobě i dceři až ukázkově, občas úplně obyčejně klopýtnou a hluboce to prožívají, ofukují svůj poklad a sami se sebemrskají. I tak jim v domě vyrůstá sebestředný sobecký fracek, který nedokáže ocenit vůbec nic, libuje si v porušování pravidel a ještě má pindy, jak strašný má život. Část věnovanou Stelle jsem přetrpěla. POZOR SPOILER Madam byla zadržená pro podezření z vraždy a místo, aby spolupracovala, až z ní pot poteče, vzdychala, že může chodit do vězeňské posilovny jen občas, musí číst knížky, jídlo se jí nosí s úšklebky a na povolené vycházce to není taky nic moc.

Co mě však hlavně zklamalo, byla neschopná policie. POZOR SPOILER: to mi chcete říct, že telefonní operátoři nedokážou vytáhnout, v kolik hodin byla poslaná sms i bez simky? I když jsou oba telefony (dvou hlavních mladých podezřelých) najednou "ztraceny"? Že se nezkoumala messengerová komunikace mezi všemi podezřelými? Že neexistují kamerové záznamy z jediné ulice, kdy se madam uráčila přijít domů? Že se hlouběji nezkoumá, co hořelo v kamnech uprostřed léta?

Škoda. Zápletka, sloh a celkové vyvrcholení totiž jinak na jedničku.

kackahracka
24.12.2020 3 z 5

Neměla jsem žádná očekávání, vůbec žádná. Zaujala mě obálka a já si knížku půjčila z knihovny, spolu se štosem dalších. Už po prvních stránkách mi bylo jasné, že jsem narazila na poklad. Nadšeně jsem obracela stránku za stránkou a ani trochu mi nevadilo, že se děj trochu vleče. První část, nazvaná "otec" se mi strašně líbila, a to přesto, že děj vyprávěl farář, jehož pojetí světa mi nebylo úplně blízké. Zaujalo mě několik myšlenek, čtení jsem si po dlouhé době opravdu užívala. A byla jsem nadšená. Podařilo se mi dostatečně navnadit všechny z okolí, kteří mi knížku tahali z ruky, ať už jí dočtu a pošlu dál. Dokonce jsem už přemýšlela, kde si knížku koupím, protože jsem jí rozhodně chtěla mít ve své sbírce. Jenže pak linku vyprávění převzala "dcera" a následoval strmý sešup dolů. Mějte rádi drzého, nevděčného spratka, kterému je všechno jedno. Fanděte blbce, která si za všechno víceméně může sama a jestli ne, tak je vám to stejně jedno. Skoro jí to přejete. Celou prostřední část knížky vystihuje slovo "smrad", ke kterému se autor upnul, aby nám vylíčil pocity hrdinky z páchnoucího místa. Slovo se objevovalo téměř na každé druhé stránce, až jsem si na něj vypěstovala Pavlovův reflex. Zachránilo mě jen to, že jsem si jeho pomocí definovala tu sebestřednou krávu. Celé (nyní již zoufale rozvleklé) vyprávění zakončila část "matka", od které jsem si slibovala vyvrcholení celé šou, jenže, bohužel, ani tady se autor neodprostil od zdlouhavých popisů zážitků z minulosti. V momentě, kdy je finále vyšponované na maximum, mi to přišlo hodně protivné a kontraproduktivní. A smotný závěr? Tak to těžko. Tohle by "ta osoba" (záměrně neříkám která z nich) prostě neudělala. Prostě zklamání. Ach jo:(

Nany_cz
02.10.2020 5 z 5

Po delší době jsem narazila na opravdu dobrý thriller, i když já bych knihu řadila spíše ke krimi. Příběh je sice trošku obsáhlejší, ale opravdu skvěle napsaný. Autorka si skvěle pohrává se čtenáři až do samotného konce. Líbí se mi, že je příběh tvořen z pohledu tří hlavních postav a my se tak dozvídáme co která z nich prožívá, co si myslí a ví a především co daná osoba udělala či neudělala. Je pravda, že místy je příběh zbytečně obsáhlý a pár scén by se dalo vyškrtat, ale není to nic, co by rušilo celkový dojem.
Při čtení mě bavilo přemýšlet, co se vlastně stalo a kdo je do události nejvíce zapleten.
Já tuto knihu doporučuji všemi deseti!

Doubravka1975
13.09.2020 5 z 5

Super čtení! Skvělé psychologické rozebrání příběhu jedné skoro normální rodiny. Z pohledu otce Adama, dcery Stelly a matky Ulriky.
Doporučuji !!!

terimila
04.09.2020 4 z 5

Tak tohle bylo strhující. Pohledy tří aktérů tomu dávají živost, střídání vyprávění a časových úseků budujou perfektně napětí. Tápu, čí vyprávění mi bylo bližší, hodně mi seděl otec i dcera. Matka trochu míň, ale díky jejímu pohledu některé věci nakonec zapadly dohromady a daly skutečný smysl.
Co se kriminální zápletky týče, držela mě v napětí vlastně až do poslední stránky, a to je co říct. Už od začátku příběhu dcery jsem tušila, kde bude zakopán pes, a taky byl... ale jak se odhalovaly další dílky, byla jsem čím dál víc na vážkách. A ani vlastně nevím, jestli me ten závěr překvapil nebo ne.
Ono nakonec o tu kriminální zápletku vlastně ani tolik nešlo, nakonec z toho bylo víc drama než krimi. Je to krutá a jaksi hrozně smutná knížka - já celou dobu pod tou obrovskou a neustále projevovanou láskou rodičů k sobě i k dceři cítila cosi nevyřčenýho, smutnýho, bolavýho, i když nikdy nevyslovenýho... vlastně následky života, protože i když děláte pro svý blízký to, co považujete za nejlepší, často se vám to nepovede a nemá to ten efekt, kterej jste tím sledovali. A vy koukáte, nechápete, kde se vlastně stala chyba... a tak se radši jen dal objímáte, říkáte si "miluju tě" a tu nejistotu umlčíte. Pokrytectví se tomu vlastně říká. Ale jakýsi zvláštní pokrytectví, neúmyslný, bezděčný... a o to smutnější.
Zatraceně silná knížka a velice příjemný čtenářský překvapení.

vraždy thrillery

Mattias Edvardsson
švédská, 1977
2019  75%Skoro normální rodina
2021  75%Sousedská ruleta

Kniha Skoro obyčajná rodina je v