Škola Malého stromu

Škola Malého stromu https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38598/bmid_skola-maleho-stromu-hKs-38598.jpg 5 814 152

Kniha je vyprávěním "skutečných událostí" ze života indiánského chlapce v Tennesee třicátých let, kterého se po smrti rodičů ujali babička a dědeček, moudří lidé z kmene Čerokíů. V Americe se stala bestsellerem a postupně vyšla ve všech světových jazycích. Vyprávění o zážitcích vzešlých ze skotských a čerokíjských tradic amerického východu. Podstatou knížky není historická dokumentace, ale oslava Čerokíů a skotského odporu k životu v područí. Inspirativní koncepce amerických dějin z pohledu podceňovaných minorit.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kalich

The Education of Little Tree , 1976

Gaudericus
03.10.2015 5 z 5

Většinu pozitiv (i negativ, o nichž ale má ponětí jen ten zajímající se o osobu spisovatele) sem napsali ostatní. Já bych chtěl ještě vyzdvihnout audio verzi knihy. Nevím, jak by na mě působila v papírové podobě, ale text namluvený Lukášem Hlavicou se mnou mával, ať jsem umýval nádobí, nebo stavěl plot. Navíc mi poprvé v audioknize nepřišla hudba jen jako odpustitelná výplň, ale jako skvělý podkres k ději a hlavně náladě knihy, kterou ještě umocňovala.

LCCLucifuk
03.07.2015 5 z 5

Jedna z mojich najobľúbenejších. Toto je vyslovene kniha pkná krásy.

Bránolog
02.04.2015 5 z 5

Nevím, jestli to bylo tím, že se mi trefila do rozpoložení, ale přišla mi skvělá. Prostý pohled na lásku, přátelství i přírodní zákony - u mě to zafungovalo a ten rasismus, na který někteří upozorňují, tam podle mého najde jenom ten, kdo ho tam najít chce.

Dudu
02.03.2015 5 z 5

Krásná kniha, jež je protkána radostí ze života v horách, kde se dozvíš, co máš sbírat v lese k jídlu, jak se vaří dobrá whisky, koho mají rádi ptáci, proč potřebují ostružiny v dubnu pár dní zimy, kterej blbec vymyslel lov zvěře jen tak pro zábavu... a pochopíš, že příroda je schopná tě uživit, aniž bys ji musel rasovat. A po tom jsou v knize také smutné stránky, které život umí stejně dobře jako ty veselé.

Alseri
24.01.2015 5 z 5

Obsahuje spoiler! Príbeh, ktorého výpovednú hodnotu si v plnej sile uvedomíte vyvrcholením deja v závere, keď sa jednoduché zmýšľanie malého chlapca konfrontuje s pokriveným svetom bieleho muža. Múdrosť, čistota a vyspelosť "malého-veľkého" protagonistu vohnala slzy do očí aj mne a bolo mi úprimne jedno, či bol autor knihy technický literát, alebo nie. Krásne rozprávanie s hlbokými myšlienkami, ktoré vo mne zanechali silnú stopu a prebudili ospalú myseľ môjho vnútorného indiánskeho človeka.

Melanka
10.01.2015 4 z 5

Milá zajímavá knížka, která je v naprostém rozporu s autorovým životopisem, zdá se mi.

d.trnavska
08.01.2015 5 z 5

Veľmi inšpiratívna knižka! Čitateľovi umožňuje nahliadnuť do života indiánov a pochopiť ich vzťah k prírode a sebe samým. Aj v súčasnom svete žijú ľudia inak ako my a mnohokrát by sme si z nich mali brať príklad. Krásne čítanie!

učtese
14.12.2014 3 z 5

Stejně jako chamyl, jsem měl problém s životopisem autora. Všimněte si jak se kniha resp. tón nebo styl změní při zmínkách o politicích. Jsou popsáni jako zdroj všeho zla na světě. Já mám pocit, že ta kniha je pokusem autora pomstít se za svou neúspěšnou politickou kariéru a jasně ukázat na ty kdo za vše můžou. Tři body za ten závěr, kterej musí dojmout i dlažební kostku.

kacaabba
28.10.2014 5 z 5

Před lety jsem knihu odložil kvůli stylu vyprávění. Popisné vyprávění mi nic neříká. I přes tento můj osobní handicap musím říci, že kniha je jemná, milá, lidsky teplá a moudrá, přesvědčivá a několikrát mi vehnala slzy do očí. Pokud budete hledat filmovou podobu, tak ji najdete pod českým názvem Dobrodružství malého indiána (The Education of Little Tree) 1997, rež. Richard Friedenberg.

Yesenia
20.08.2014 5 z 5

Děkuji naší bývalé paní profesorce za to, že před rokem tuto knihu zařadila do seznamu naší povinné četby! Nebála bych se tuto knihu označit za jednu z těch, která dokáže změnit osobnost a postoje člověka.

lupus
30.07.2014 5 z 5

Velmi krásná a poučná kniha, doporučuji

Gizminek
27.06.2014 5 z 5

Krásná kniha. Člověk má na chvíli možnost se vpít do prožiků lidí žijících v souladu a míru s přírodou - poslouchání stromů a větru, pozorování zvěře a tak dále. Z knihy je patrné, že indiánská rodina čelila mj. urážkám ze strany bělochů, ale přitom byla v chápání života a jeho souvislostí daleko daleko před barbarskými bělochy, kteří se naučili přirodu pouze pustošit a ohrožovat a žít pouze pro momentální zisk.

Vítr
18.02.2014 5 z 5

Ať čtu, kde čtu, dycky bečím.

chamyl
28.01.2014 2 z 5

Bohužel se při hodnocení zcela neprofesionálně nedokážu oprostit od osoby autora Forresta "Asy Earla" Cartera a jeho životních - zhusta rasistických - postojů. Prostě mi k němu ti Indiáni nějak nejdou, asi tak jako bych měl brnění a smíšené pocity z četby Hitlerem božsky napsaného romantického příběhu o nevinné lásce dvou židovských teenagerů. Celé mi to přišlo jako jeho nějaká terapie či snaha o přebarvení vlastní minulosti žádoucími barvami. Navíc anotace knihy hovořící o "autobiografickém vyprávění ze života indiánského chlapce" je vyloženě podvodem na čtenáře. Kniha sama o sobě je napsaná velmi čtivě a snad i v určitém směru poučně, nicméně její téma není nijak objevné. Vadily mi občasné nelogičnosti, kdy chlapec v pěti letech dělá věci, které by těžko dokázal i jako desetiletý. Pokud si ovšem přečtete pouze knihu a nebudete příliš pátrat okolo ní, tak asi budete spokojeni. Mně se to však nepodařilo.

Alma-Nacida
27.01.2014 5 z 5

Nádherná kniha plná laskavé moudrosti, čtu ji teď znova s dětmi, když povyrostly, a vidím, že je nadčasová a také posilující.

čohynka
12.01.2014

Jedna z knížek, ke které se ráda vracím...

Janek
02.01.2014 4 z 5

Kniha z jiného světa, o jiném světě.

petricka2
27.09.2013 5 z 5

Nádherná knížka. Ke konci jsem se dokonce nevyhnula slzám.

domi88
27.08.2013 4 z 5

Láska, porozumění a pokora. Moc pěkné. Taky ji nejspíš budu číst dětem.

Flipper
16.03.2013 5 z 5

"Muž ráno vstáva s vlastnej vôle" a berie si s prírody len to čo nevyhnutne potrebuje. Jean Jacques Rousseau by knižku bral ako svoju alfa a omegu. Pre mňa prirodzená jednoduchá ukážka dôležitosti súžitia s prírodou, vyrovnania sa so smrťou a hlavne o veľkej pokore.