Škola Malého stromu

Škola Malého stromu https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38598/bmid_skola-maleho-stromu-hKs-38598.jpg 5 814 152

Kniha je vyprávěním "skutečných událostí" ze života indiánského chlapce v Tennesee třicátých let, kterého se po smrti rodičů ujali babička a dědeček, moudří lidé z kmene Čerokíů. V Americe se stala bestsellerem a postupně vyšla ve všech světových jazycích. Vyprávění o zážitcích vzešlých ze skotských a čerokíjských tradic amerického východu. Podstatou knížky není historická dokumentace, ale oslava Čerokíů a skotského odporu k životu v područí. Inspirativní koncepce amerických dějin z pohledu podceňovaných minorit.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kalich

The Education of Little Tree , 1976

tulipa
15.02.2017 5 z 5

Knížka má v sobě ukryto mnoho síly. Myšlenky z ní jsou úžasné a vztah indiánů k přírodě je inspirující. Doufám,že knihu brzy dotisknou,abych si ji mohla koupit a stala se součástí mé knihovny.

angloumene
04.01.2017 5 z 5

Velice jemná a skutečně krásná kniha o dětství malého Indiánského chlapce, který svýma nevinnýma očima poznává divoký svět přírody, ale také nepřátelský svět dospělých. Ano jistě, představení současného často kulturního problému očima malého dítěte je v dnešní době tak trochu klišé, jenže tentokrát nepůsobí vůbec na sílu a tak čtenář zuří nad troufalostí bělochů, kteří si neprávem přivlastňují tradiční indiánské území.
Škola malého stromu nechává českého čtenáře nahlédnout na problematiku sociální a kulturní propasti mezi Indiány a novými americkými obyvately a ukazuje tak dopady bezohledné Evropské kolonizace. Budiž nám tato neslavná kapitola našich dějin ponaučením.

Panda92
29.12.2016 4 z 5

Tatínek nám tuto knížku četl jako malým před spaním :-), takže jsem se k ní v dospělosti vrátila a nelituji. Jednu hvězdičku musím strhnout za poslední kapitolu.

medvedice3
28.12.2016 5 z 5

Krásné čtení i krásně čtená audiokniha.

lucie7823
29.11.2016 3 z 5

Tuto knihu jsem poslouchala jako audioknihu pro jízdě autem a byla skvělá. Nádherné vykreslování svět v přírodě a několikrát mi vehnala slzy do očí. Konec byl na me moc drsný ale to je život

teltri
18.11.2016 3 z 5

Vypočuté ako audiokniha. Pekná, ale trochu melancholická a smutná. Môj dojem môže byť ovplyvnený ťažkou smutnou jeseňou prežitou v Brne.

shmaic
12.11.2016 5 z 5

krásný příběh, který mi mnohé připomněl. místy smutné, ale místy naá oplátku velmi vtipné

Skřítek77
04.10.2016 5 z 5

Mám ráda knížky, které mě přenesou úplně někam jinam a "donutí" mě podívat se na svět jinýma očima. A to se téhle knížce povedlo.

Aroucaria
17.09.2016 5 z 5

Jako bych zlehka našlapovala po stejné pěšině, jako bych se dívala na stejné hvězdy a učila se podle abecedy. Ještě dnes cítím ten klid a moudrost, která z knihy sálala. A to už je věru mnoho let, kdy jsem knihu držela v ruce ...

OcelovaBara
23.08.2016 5 z 5

Celou knihu se mi táhl pocit, že tomu klukovi je spíše tak dvanáct, než pět let.
Jinak asi nic co bych knize vytkla.

vltavínka
16.05.2016 5 z 5

Moje milovaná...

B.V.
10.03.2016 5 z 5

"Dědeček řekl, že je tolik věcí, který je třeba zapsat si za uši, ale že není zrovna nutný zapamatovat si všechno naráz; že to pomalu příde všechno samo vod sebe."

Chápu, že ne každému Carterův příběh a styl psaní sedne, ale za mě má Škola Malého stromu plné hodnocení a čestné místo v mém srdci k tomu.

Shui-Xian
29.02.2016 3 z 5

Ať už Carter předstíral -nebo ve chvíli prozření skutečně prociťoval- autenticitu, kterou čtenáři předkládá jako "autobiografické vyprávění", zvládl to s poutavostí a drsnou nepřikrášleností. Zdařile přibližuje život Indiánů, soulad s přírodou a přináší příběh, který v sobě nese smíření a radost ze života tváří v tvář životním hořkostem. Jeho kniha je rozporná: v lecčem půvabně naivní, poetická, místy vysloveně nelibozvučná, hrubá... Dědečkova důsledná lidskost - občasně moudrá, vědoucí, ale zároveň ješitná, bez finesy, je sice realistická, nicméně mi jako čtenáři knížku poněkud znechucovala. Nemluvě o vypravěčském stylu, který bych nebyla s to přisoudit dospívajícímu mladíkovi... Přesto, i ty neladící nuance dodávají paradoxně příběhu na přesvědčivosti, síle. Pokud si chce čtenář z knihy něco odnést a ustojí, že ač není prvoplánově líbivá, její sdělení je velmi vypovídající.

MadlenkaM
24.02.2016 5 z 5

Nádherný příběh. Pro milovníky zvířat a přírody něco fantastického!!!

honza8366
03.02.2016 5 z 5

Nadherny pribeh o malem chlapci, kouzelne videni sveta (a hlavne prirody) detskyma ocima.

veronika5042
31.01.2016 4 z 5

Krásné, melodické vyprávění s tak barvitým popisem, že jsem měla místy pocit, jako kdyby hory, ve kterých Malý strom vyrostl, mi stály za zády, kolem vonělo jehličí stromů a opodál zurčela voda bystřiny. No, dost patosu, ta kniha je opravdu kouzelná, odvážím se říct až pohádková, i když příběh místy takový opravdu není. Mám radost, že mi přistála v knihovně.

Avalong
17.01.2016 5 z 5

Praktická učebnica pokory! krásny príbeh krásny...

trape
01.01.2016 5 z 5

Výborná kniha, čtená na doporučení kamarádky. Na štěstí jsem nevěděla nic o autorovi. Takže plné hodnocení

holatko77
25.11.2015 4 z 5

Kniha se mi moc libila, je dobre napsana a cte se na jeden zatah... prerusovany obcas nejakou tou slzou. V urcitem ohledu tam vsak z jinak glorifikovanych Indianu dela pitomce, asi ten ocistec autora predchazejicii napsani teto knihy nebyl dostatecny, jeho osobnost byla podle dostupnych informaci dosti opovrzenihodna. Navic bych rada videla petileteho chlapce "sotva nad kolena", ktery by mentalne i fyzicky zvladal vse tak, jak to podava kniha. I tak ale knihu pro radu zajimavych a poucnych myslenek doporucuji.

SulfidSodny
06.11.2015

s touto knihou mam tažký problém, odkedy som si vygooglil jej autora. Mal som radšej ostať v sladkej nevedomosti. Fest mi ostáva hlava stáť z toho, ako mohol bývalý vysoký predstaviteľ Ku Klux Klanu napísať niečo tak ukľudňujúce a inšpirujúce. Prečital som ju asi 3x a ked som sa po rokoch chystal na 4tú seansu, reku že si zoženiem aj ine knižky od "Forresta" Cartera. A to som posral.

Každopádne výborná kniha, pokiaľ neviete nič o jej autorovi alebo nedávate jeho minulosti váhu. Preto bez hodnotenia. Inač by to bolo za plný kotol.