Skleněný pokoj ekniha

od:


KoupitKoupit eknihu

Román inspirovaný skutečným osudem brněnské vily Tugendhat Vysoko nad Brnem ční zázračný dům. Postaven na míru židovsko-křesťanskému novomanželskému páru vyzařuje bohatství, sebevědomí, krásu a majestátnost. Avšak jen do chvíle, než do země vstoupí nacistické vojsko a majitelé musí opustit vilu i zemi. Román, jenž na pozadí životních osudů majitelů vily zrcadlí tragédii celého českého národa, byl v létě roku 2009 nominován na prestižní cenu The Man Booker Prize....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456941/big_skleneny-pokoj-Ws2-456941.jpg 4.22489
Žánr:
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: (ekniha), Kniha Zlín
Originální název:

The Glass Room, 2009


více info...
Nahrávám...

Komentáře (588)

Kniha Skleněný pokoj

EliskaD
29. července

Já vlastně nerozumím smyslu té knihy. Proč do tak konkrétního prostředí zasazovat naprosto fiktivní příběh? Historie vily i její rodiny je známá a dohledatelná. Nedokázala jsem se srovnat s tím, jak věrně byla popsaná samotná vila v kontrastu naprosto smyšleného příběhu postav. A i když od toho odhlédnu a zaměřím se pouze na příběh, tak své hodnocení nemohu vylepšit. Co to vlastně bylo? Milostné drama? Válečné drama? Erotika? Nefungovalo to ani jako jedno, ani jako všechno dohromady. Příběh na pozadí historických událostí byl utahaný a s na sílu doplněný množstvím sexuálních scén. Hvězda za vilu a její vyobrazení.

L.Helena
05. července

Audioknha
Film jsem neviděla, vilu jsem znala jen tak zběžně z nějaké občasné reportáže v televizi, takže jsem si mohla při poslouchání vytvářet své vlastní představy o prostředí. Příběh se mi opravdu líbil, akorát mi přišlo, že to paní Steinmasslová čte hodně uspávacím způsobem. Někdy se mi u nějaké knihy stane, že u čtení nevydržím, ale ve zvukovém podání ji doslova hltám. Tady fakt nevím. V každém případě mě kniha nalákala k osobní návštěvě vily.


Kabuky
29. května

Kniha je o hodně lepší než film.

Vevericka.eva
09. března

Po shlédnutí filmu jsem se dostala ke knize, která, jak už to bývá, je mnohem lepší. Zvláštní jak moc se liší konec.

Dámaskloboukem
25. února

Můj názor na knihu je podobný komentáři Baji89.
Po titulu jsem sáhla záměrně, s přáním připomenout si zážitek, který provázel mou první návštěvu vily Tugendhat.
Když jsem přišla na prohlídku, vůbec jsem netušila, co čekat. Lístek byl neočekávaný dárek. Přiběhla jsem jako obvykle pozdě. Z ulice nezajímavou budovu jsem opakovaně míjela a hledala něco skvostného.
Jakmile za mnou zapadly vstupní dveře, průvodce nadšený historií, nám připravil silný emoční koktejl. Do smrti na to nezapomenu.

V tom prostoru prožijete čirou radost, nad černobílými fotkami dětí, které spokojeně sáňkují zahradou až k vile prarodičů. Bezstarostnost, kterou zachycují fotky z tehdejších Vánoc. Rodičovskou velkorysost, nad svatebním darem rozvedené dceři, což je zakázka na dům s neomezeným rozpočtem. Úžas, nad citem architekta Miese pro nejmenší maličkosti, jako jsou schované elektrické zásuvky v podlaze nebo šatna s trvalým průvanem, aby moli, kteří průvan nesnáší, nesežrali pani domu kožichy. Miesovu důslednost, při představě domácích, jak sundávají ze zdi obrazy, které si pověsili bez architektova vědomí, jakmile se nahlásí na návštěvu. Ve smlouvě na vilu je totiž uvedeno, že se nesmí v domě nic měnit bez jeho vědomí.
Pocítíte smutek, nad národním úpadkem, kdy velké skleněné tabule, které tvoří jednu ze stěn, už u nás není nikdo schopen vyrobit, i když před válkou jsme to uměli.
Prožijete lásku, o které si nebudete jisti, ze to není jen dobře promyšlený obchodní tah.
Neuvěřitelné propojení obytných prostor se zahradou. Zatajený dech, nad slunečními paprsky ozářeným onyxem.
Bezpráví, zoufalství a bezvýchodnost majitelů, kteří po 10 letech ve svém vysněném domě museli utéct před fašisty. Úlevu nad tím, že někdo prozíravě obestavěl onyxovou stěnu, aby ji Ruda armáda nerozbila. Tak, jak ve zdi vybourali díru, aby přímo do skleněného pokoje mohli vjíždět na koních. Opovržení, nad osudem těchto prostor za normalizace…
Prožijete toho opravdu moc.
Když jsem za tmy odcházela, připadal mi nasvícený dům jako zvláštní tvor, který útrpně přihlíží, čeho všeho jsou lidé při tvorbě dějin schopni.

Dnes jsem knihu dočetla.
Daleko, spoustu kilometrů od domova si připadám stejně jako Liesel.
Ráno mi přišla sms:… “neboj, Rusy tu zatím nemáme”.
Proč jsou lidé nepoučitelní??
Je mi smutno.

Dietwithstyle
12. února

Opravdu povedeny pribeh, ve kterem se krizi osud vyjimecneho domu a nasi male zeme. Chvilemi jsem si rikala “Proc se tam ted objevila tahle nova postava?”, ale nakonec to vsechno jako celek davalo velky smysl. Schvalne jsem si po celou dobu cteni knihy nehledala zadne fotky vily, abych si ji mohla predstavovat a podivala jsem se az po precteni. Urcite mam v planu jet se tam podivat, protoze pribeh me opravdu chytl za srdce.

milena8281
07. ledna

Zajímavý příběh o osudu jednoho domu a jedné země. Příběh mě bavil a teď si ještě půjdu najít nějaká fakta o vile.

Bája89
28.12.2021

Odposlechnuto jako audiokniha. Pokud bych četla knihu, tak ji asi odložím. První polovina příběhu mě bavila o něco víc, ale jinak jsem byla dost často z chování postav rozpačitá. Po poslechu jsem se podívala na film a tam se mi o něco víc líbil osud některých postav. Hlavně Hany, která mě bavila jak v knize, tak ve filmu.

1 ...