Šitíčko

Šitíčko https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420399/bmid_siticko-NRK-420399.jpg 4 300 300

Tahle knížka je vlastně záznam důvěrných rozhovorů íránských žen, příbuzných i známých autorky, které upřímně i vtipně probírají intimní, rodinné i širší záležitosti. Název odkazuje žertovným tónem na jistou praktiku: ženy v Íránu si někdy před svatbou, aby jejich ženich neměl pocit, že byl ukrácen na svých patriarchálních právech a ošizen na zboží, nechávají chirurgicky sešít porušenou panenskou blánu. Devět dam, včetně Marjaniny babičky a matky, bez přítomnosti mužů probírá vše možné od volby (či nemožnosti volby) ženicha přes kvality mužů na Západě až po plastickou chirurgii.Velmi komorní, ale působivé dílko, ve kterém autorka znovu prokázala, že je mistryní psychologické drobnokresby a vykreslování povah – a navíc že k tomu, aby vytvořila zásadní grafický román, nepotřebuje dějinné a převratné události jako ve svém nejslavnějším díle, Persepoli.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , BB art

Broderies , 2003

entita
18.12.2013 4 z 5

Šitíčko jsem přečetla na jeden zátah a nejen proto, že je to kniha poměrně útlá. Pobavila mě "interní otevřenost" zde vystupujících íránských žen, zaujalo mě jejich sebevědomí a ráznost. A po výtvarné stránce knížka nemá chybu.

Shivet
08.10.2013 5 z 5

Tato knížka se dá přečíst velmi rychle. Stejně rychle umí na mě působit, když mám špatnou náladu nebo depku. Krásně člověka vtáhne do života íránských žen a zároveň hodně pobaví. Jsem ráda, že ji mám ve své knihovničce a můžu po ní sáhnout kdykoliv.

danuska
13.07.2013 5 z 5

Perfektne napisane/nakreslene. Velmi zaujimave, vtipne.

Locika
25.12.2011 5 z 5

Skvěle napsaná a zpracovaná kniha, která velmi poutavě pojednává o osudech íránských žen.