Šitíčko

Šitíčko https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420399/bmid_siticko-NRK-420399.jpg 4 300 300

Tahle knížka je vlastně záznam důvěrných rozhovorů íránských žen, příbuzných i známých autorky, které upřímně i vtipně probírají intimní, rodinné i širší záležitosti. Název odkazuje žertovným tónem na jistou praktiku: ženy v Íránu si někdy před svatbou, aby jejich ženich neměl pocit, že byl ukrácen na svých patriarchálních právech a ošizen na zboží, nechávají chirurgicky sešít porušenou panenskou blánu. Devět dam, včetně Marjaniny babičky a matky, bez přítomnosti mužů probírá vše možné od volby (či nemožnosti volby) ženicha přes kvality mužů na Západě až po plastickou chirurgii.Velmi komorní, ale působivé dílko, ve kterém autorka znovu prokázala, že je mistryní psychologické drobnokresby a vykreslování povah – a navíc že k tomu, aby vytvořila zásadní grafický román, nepotřebuje dějinné a převratné události jako ve svém nejslavnějším díle, Persepoli.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , BB art

Broderies , 2003

Ajli
04.01.2020 5 z 5

Bezvadný komiks od začátku do konce! Budu si muset přečíst Persepolis :-)

SlamLenka
07.11.2019 5 z 5

Kniha o tom, že i v Íránu (stejně jako kdekoli jinde) jsou ženy prostě jenom ženy! =) Umí se se smyslem pro humor dívat kolem sebe, s nadhledem zvládat okolnosti, do kterých se narodily, a až sarkasticky hodnotit jiné. Občas se samozřejmě taky dokáží pěkně emocionálně topit ve vlastních problémech - velkých i malých.
Příjemná oddechovka, kterou jsem zhltla na jeden zátah. Pobavila jsem se a styl autorky se mi tak zalíbil, že si na seznam k přečtení přidávám i Persepolis.
Jinak jsem samozřejmě nečekala, co že se z toho "šitíčka" nakonec vyklube.

kackamy
24.11.2018 4 z 5

Marjane Satrapi dokáže v Šitíčku skvěle rozptýlit všechny stereotypy, které by člověk mohl mít o íránských ženách. Opět bravurně zpracováno.

Glivuska
28.08.2018 5 z 5

Další skvělý počin. Oproti Persopolis víc osobnější a samozřejmě dívčí. Doporučuji.

Madluska
02.07.2018 4 z 5

Po zhlédnutí Persepolis jsem se těšila na další dílka M. Satrapi(ové :-)). Opět nezklamala - opět se děj odehrává v Íránu, opět příběhy nahlížíme ženskýma očima, opět můžeme soucítit s lidmi zmítanými nelehkými životními osudy a opět to celé dokresluje poměrně jednoduchá kresba. Snad jen že těch podobností s Persepolis je až příliš a trochu to vypadá, jako by se autorka opakovala - jinak by to bylo na plný počet.

JajaCZ
26.11.2017 5 z 5

Marjane Satrapi je pre mňa zárukou skvelého čítania a príbehu. Milujem Irán, milujem pohostinných milých a stále usmiatých ľudí v tejto krajine a Marjane skvele vykresľuje, že ľudia žijúci tam, sa až tak nelíšia od nás v Európe.To, že sú nútení nejako správať, ešte neznamená, že s tým aj súhlasia.

evonra
12.06.2017 5 z 5

Satrapi si mě získala už svým úžasným Persepolis, takže jsem moc ráda, že se mi konečně po dlouhé době podařilo Šitíčko získat do své knihovny.
Je to taková milá vtipná záležitost k odpolední kávě jak "vyšitá". Tenhle druh humoru je mi velmi blízký, bavila jsem se královsky.

nefernefer
14.03.2017 4 z 5

I pro mě byla tahle knížka prvním setkáním s Marjane Satrapi. Za půl hodiny jsem měla přečteno a na tváři mi zůstal lehký pobavený úsměv. Svět muslimských žen pro mě byl vždycky něčím strašně vzdáleným a většinou dostupných informací někdy až téměř démonizovaným. Proto jsem autorce vděčná za příjemné a vlastně i uklidňující zjištění, že ženy jsou si podobné, ať žijí kdekoli :o) Určitě si v knihovně objednám i další její knížky :o)

izrael
30.08.2016 5 z 5

Můj první komiks od této autorky. Musím říct, že tak dlouho jsem se už nenasmála jako u této knihy. Ženy na celém světě jsou stejné, se stejnými problémy a radostmi. Super kniha!!

Jizi
05.07.2016 3 z 5

Zábavné, lehké, jako vždy graficky perfektní, přesto je to pro mě nejslabší Satrapi, takový odvar sama sebe, kdy velká témata byla vyčerpána a je čas rozmělnit a prodat vše, co ještě zbývá. I tak je to příjemná, byť jednohubková záležitost, která vám v paměti na moc dlouho neuvízne.

martin č.
12.05.2016 4 z 5

Pro chlapa je tenhle ženský svět trochu cizí, přišlo mi to místy zbytečně vulgární, ale zasmál jsem se taky. Satrapi umí. Peresepolis je výborná (znám film) a tohle jsem koupil manželce jako doplněk. Samostatně bez znalostí Persepole by to asi tak neobstálo, ale takto je to fajn ;-)

Alseri
12.04.2016 4 z 5

Šitíčko ani Kuře na švestkách by sa určite nemali porovnávať so sladko-trpkým bestsellerom Persepolisom, keďže komplexná autobiografia väčšinou nad drobnými príbehmi zo života vyhraje. Šitíčko, aj napriek tomu, v sebe neustále nesie autorkin nadhľad a humor v spojení s iránskou kultúrou a je príjemnou a ľahko čitateľnou knihou.

evickakyticka
14.10.2015 4 z 5

Takovéto knihy (v tomto případě samozřejmě komiks) ve mně vždycky něco zanechají. Nutí mě přemýšlet nad dnešním světem - jak jsme si odlišní, jak řešíme každý jiné problémy. Hezké a vtipné nakouknutí do světa íránských žen.

bibi.r
27.07.2015 5 z 5

Opravdu neotřelý pohled do života žen, jež žijí na zcela jiném kontinentu i podle jiných pravidel, ale zase tak moc se od nás Evropanek neliší.

Samira
07.07.2015 5 z 5

Úžasné, nadčasové a vtipné čtení. Satrapi nikdy nezklame a tenhle její kousek se dá vytahovat, vždy, když máte blbou náladu. Krása, doporučuji!

imczechgirl
12.11.2014 5 z 5

Ženský jsou prostě všude stejný :)

Graem
21.09.2014 5 z 5

Byly výbuchy smíchu a zase se mi trochu přiblížila íránská kultura. Vtipné, skvěle zpracované, oduševnělé. Komixy Marjane Satrapi mě nepřestávají příjemně překvapovat :)

gossipavlina
13.09.2014 3 z 5

Jednodušší humor, trochu prvoplánové. Ale na oddech stačí.

bookcase
14.07.2014 5 z 5

Skvělá knížka, můžu jen doporučit. Ráda bych byla muškou a tyhle hovory si poslechla :)

Ivaksa
02.02.2014 3 z 5

Komiks který bych nenazývala knihou. Občas jsem se zasmála, ale potřebovala bych k tomu zpátky svou pubertu. :-)