Shannarova píseň přání

Shannarova píseň přání https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/337052/mid_shannarova-pisen-prani-HUo-337052.png 4 98 5

Shannarův meč série

< 3. díl

Dávné zlo se snaží o definitivní zničení veškerého života. Druid Allanon se musí vydat na nebezpečnou cestu, aby zachránil svět. S ne příliš ochotnou pomocí Briny Ohmsford, dcery Wil Ohmsford. Ačkoli ona sama má magickou sílu Písně přání, proroctví předpovídá zkázu. Zlé sestry se nic netušící Brin snaží vlákat do osudu mnohem horšího než je smrt.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Omega

The Wishsong of Shannara , 1985

TERRORDROME
08.09.2021 3 z 5

Teda nečakal som vodopád originality, ale aj tak ma šokoval ten nemilosrdne prostoduchý dejový klystír. Dokonca aj samotné postavy to komentujú s tým že je to stále rovnaké, Zjaví sa druidský vykuk Allanon s historkou o ohrození sveta a pošle ďalšiu generáciu Ohmsfordovcov na výpravu za artefaktom ktorý je treba nájsť. V tomto bode už to ťahá k sebeparódii, ale autor si tento drevorubačský prístup dokáže celkom obhájiť, lebo tretí diel sa zdá byť v tomto ohľade definitívny. Treba zničiť diabolskú knihu ktorá kedysi skorumpovala aj samotného čierneho mága a magické Elfeíny tentoraz nepomôžu, lebo sú mimo hru. Čo sa mi, okrem extrémne šablónovitej zápletky, nepáčilo najviac bolo stretnutie s rozprávkovým strieborným deduškom ( mihol sa už v dvojke ) ktorý hrdinu náhodne vybaví zázračnými rekvizitami a návodom s aj s presným načasovaním. To je tiež tak príšerne lacné ako veštkyňa z Matrixu. Inak je ale samotná cesta tradične moc fajn, tentoraz v podstate bez epických bitiek armád a démonov, ale zato so sympatickými vedľajšími postavami ako mrzutý škratí stopár Slanter a pán zbraní Garet Jax, ktorí si krvopotne razia cestu skrz nepriateľské zátarasy. Plus hašterivý geront bojový chemik a jeho zabijácka maximačka. Aj v tomto bode je však pár vecí čo ma sklamali, ako keď hrdinu unesie jašterí muž, uvrhne do temnice, ale miesto toho aby sa z celej dobre rozohranej a napínavej situácie aspoň pokúsil nejako vysekať sám, tak príde náhle klasicky záchrana zvonku a je vymaľované. Obluda z bažín je tu zjavne len preto lebo z bažiny niečo proste vyskočiť musí, ale nájde sa aj pár zaujímavejších oblúd než len obligátne čosi čo má veľa pazúrov, zubov a oči ako žeravé uhlíky. Takže sa to stále dobre číta a dej uháňa ako prasopes na korčuliach, ale je tu viacero zásadných problémov ktoré sťahujú hodnotenie na solídny priemer. P.S. tá nahotinka na obálke čo sa ovíja okolo nôh maníka v čiernom je kto? V knihe rozhodne nič také nie je.

dontbullshitme
19.05.2019

Je to druhá kniha, kterou jsem od něj četla a přijde mi, že píše pořád to samé. Allanon přijde s úkolem, kterému se všichni brání, mají strach, nakonec však jdou, protože tak je to správné (chápu, bez toho by nebyl děj, ale..), po cestě několikrát táboří, jí a spí (často mě kvůli tomu při čtení přepadá hlad), mají sny, ve kterých prchají, něco je pronásleduje a bla bla. Stejných detailů je tam určitě víc a asi je to nakonec malichernost, ale hrozně mě to při čtení štvalo. Těch 78% odpovídá, není to úplná ztráta času, ale určitě existují lepší díla.

špulo
24.01.2018 5 z 5

Netvrdím, že tu si konečne našiel Brooks svoj štýl. Koncom 90-tych rokov som za sebou prečítal jeho 7 vtedy dostupných kníh. Tu už som ten Tolkien-kopír nejako z hlavy vyradil a užíval som si krásne fantasy dobrodružstvo. Dokonca tie knižky zaujali aj kamaráta, ktorý dovtedy o fantasy nechýroval;-). 90%...

kozel89
31.01.2016 5 z 5

Pohodová fantasy, která pokračuje přesně v té samé vlně jako předchozí díly. V knížce mi nechybělo vůbec nic. O chloupek slabší než Shannarovy magické elfeíny ale to nemění nic na tom, že Brooks píše skvělou fantasy která mě baví a dává mi přesně to co od fantasy chci. Postava Gareta Jaxe nemá jedinou chybu :-)

marek1278
29.10.2015 5 z 5

I když je to stejně to samé jako předchozí díly, stejně se to čte skoro samo :) Začátek trochu slabší, pak jsem se do příběhu Brin a Jaira a ostatních opravdu zakousl a nelitoval ani chvíli :)