Sestry Makiokovy

Sestry Makiokovy https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22682/bmid_sestry-makiokovy-hRr-22682.jpg 5 142 30

Jeden z největších japonských moderních autorů umístil děj rodinné ságy o úpadku patriarchálního rodu do Ósaky těsně před druhou světovou válkou. Hlavní linii románu tvoří osud čtyř sester, z nichž nejmladší revoltuje proti společenským pořádkům tím, že si chce sama vydělávat a vzít si za manžela muže z nižší společenské vrstvy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Svoboda

Sasamejuki (細雪) , 1948

Lily28
03.04.2017 4 z 5

Obsahom a formou mi táto kniha pripomínala diela Jane Austenovej v japonských reáliách. Schudobnená "šľachtická" rodina sa snaží uržať na výslní a dobre vydať svoje dcéry a zúriaca vonja (tu 2.svetová, u Austenovej to bol Napoleón) akoby sa ich ani nedotýkala. Japonské reálie a nazeranie na svet však knihu natoľko ozvláštnili, že som si ju zamilovala.

TipsyChipsy
19.09.2016 5 z 5

Tuto knihu jsem se rozhodla přečíst na základě těchto komentářů (zdědili jsme ji po rodičích), takže těmto stránkám tímto děkuji a vděčím za krásný zážitek a knihu budu půjčovat dál. Příběh byl křehký jako japonská porcelánová panenka, plný jemné psychologie, kde stresy vycházely jen z drobných rodinných peripetií. Díky knize jsem načerpala spoustu znalostí o způsobu života v duchu japonských tradic, hlavně co se týká způsobu námluv a prověřování vhodných nápadníků. Odehrává se kolem roku 1940, ale ve srovnání s válečným běsněním v Evropě, pluje v Japonsku život celkem vzato, poklidně, i když hlavní hrdinové si prožívají svoje krize...

tsal
11.08.2015 4 z 5

Zprvu mi Sestry Makiokovy hodně připomínaly Pýchu a předsudek, avšak do poloviny knihy tento pocit zcela vymizel. Příběh tří sester je civilní, rodinné téma a čas s nimi strávený je dlouhý tak akorát, abyste je dobře poznali, ale nezačali se s nimi nudit. Nadšení z čtení mi neubral ani fakt, že jsem všechny tři považovala za lehce nepříjmené, těžce nepraktické a hlavně věčně nespokojené. Prostě typické ženské - neví, co chtějí, ale chtějí to hned!

KaguyaHime
13.06.2014 5 z 5

Tato kniha byla za svého vydání cenzurována a zakázána. Pro svou jedinečnost a estetičnost, kdy člověk nepotřebuje rychlý spád a dramatický děj, ale vychutnává běžný, občas až seriálový příběh sester, se může tyčit nad jakoukoliv jinou knihu. Opět je zde silně vidět rozpor mezi starým a novým Japonskem, mezi tradicemi (Jukiko) a modernizací až emancipovaností Taeko. Podobně jako v próze Hlas Hora od Y. Kawabaty.

Joshiya
11.07.2013 5 z 5

Dlouhý leč po všech směrech zajímavý a poutavý příběh o tradiční rodině, jejich starostech a radostech. Nejzajímavější bylo pozorovat, jak rychle se mohou měnit mé názory na jednotlivé sestry, kdy jsem hlavně sympatizoval s Jukiko a neubránil jsem se pocitu opovržení k Taeko, a s jakou dychtivostí jsem se nemohl dočkat, jak celý tento příběh dopadne. Za mě klidně i šest hvězdiček! :) Tanizaki se v tom to díle opravdu vyznamenal a mohu s klidem říct, že tato kniha patří do toho nejlepšího, co jsem zatím měl možnost z japonské literární tvorby přečíst.

valentýna
17.12.2012

Nádherná kniha o udržování japonských tradic, zejména těch rodinných, kde japonci spíše dbají o to " co by tomu řekli lidi " než o svou spokojenost a osobní štěstí.

maryzka
17.06.2012 2 z 5

Přiznám se knihu jsem přečetla až po doporučení jednoho známého.Byla to rozevláčná kniha, ale uplně jiný svět než na který je zvyklý člověk v Evropě.

RADOST
25.05.2012 5 z 5

Mistrovsky napsané dílo! Pomalé plynutí děje, celková rozvláčnost, která nutí dnešního čtenáře až k netrpělivosti, nesmírně přispěly k dokreslení charakteristiky postav i života v Japonsku v době před vypuknutím 2. světové války. Vcítit se do tradičního způsobu myšlení a "odevzdanosti" žen není pro současného čtenáře vůbec lehké. V kontextu s dalšími knihami o historickém i současném Japonsku si uvědomuji velkou sílu a odhodlanost žen, kterým se podařilo docílit emancipace a přitom zůstat Japonkami, hrdými na historii i tradice své země.

enevy
03.03.2012 5 z 5

Bezesporu srdeční záležitost pro všechny, kteří mají rádi striktní kulturu (Japonska) zachovalých japonských rodin, jejichž rodokmen sahá do feudální společnosti, avšak doba se mění a tento román je podle mě ukázkou něčeho opravdu nesmírně krásného. Je zde vidět ideologické myšlení japonské společnosti, která bohužel na to doplatila ničivou porážkou ve 2 světové válce. Tanizaki mistrovsky popisuje život tří odlišných žen, jejich myšlení a chování ve společnosti. Ti co nechápou Japonskou kulturu a zakořeněný konfucianismus nejspíš nepřijdou na chuť ani tomuhle románu. Avšak pro ty jejž milují japonské zvyky a tradice je tato kniha nejvyšší povinnosti.

Alma-Nacida
30.11.-0001 5 z 5

Hodně zajímavá kniha, z níž vysvítá, že emancipace po japonsku je dosti drsná.