Sestřička

Sestřička https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/9312/phil-marlowe-sestric-9312.jpg 4 221 35

Phil Marlowe série

Hlavní protagonistkou detektivního příběhu známého autora drsné školy je mladá nesmělá žena, marně pátrající po údajně zmizelém bratrovi. Ačkoliv nabízí směšný honorář, Marlowovi se jí zželí a případu se ujme. Samozřejmě netrvá dlouho a narazí na bratrovy stopy. Při té příležitosti se mu připletou do cesty další nebezpečně krásné a ne nedostupné mladé ženy i několik mrtvol. Podezřelých přibývá, policie skřípe zuby a vše směřuje do jednoho místa - do Hollywoodu.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Albatros (ČR)

The Little Sister , 1949

Mahuleno
14.02.2020 4 z 5

„Když si mě najmete, musíte brát, co je,“ řekl jsem. „Mě. Takového, jaký jsem. Jestli si myslíte, že v téhle profesi najdete nějaké převlečené řeholníky, musíte být nadobro pomatená. Praštil jsem vám telefonem, ale přesto jste za mnou přišla. Je vidět, že pomoc potřebujete. Jak se jmenujete a co vás trápí?“

Je vidět, že soukromý detektiv Philip Marlowe se se svými klienty „moc nepárá“. Přímý, drsný a s typickým „šarmem“ :-). Tak, jak celá kniha a styl Raymonda Chandlera. Některé pasáže jsou psány v „ich formě“, takže na dvěstěpadesáti stranách je Marlowových „hlášek“ poměrně dost. Ale prostě nejen Marlowe, celý styl psaní se nese v tom duchu. I když některé hlášky jsou docela vtipné:

- Na terase U Tanečníka se pár ranních ptáčat připravovalo, že si vypijou oběd. -

Nemám s tím celkem problém, ale v některých momentech, podle mne hezky rozepsaných, mi to připadá přece jenom trochu nucené, humor či sarkazmus za každou cenu. Budu konkrétní – speciálně 13. kapitola, kde se vlastně nic neděje - Marlowe projíždí po dálnici kolem oceánu a způsobem sobě vlastním komentuje Ameriku - by vypuštěním některých přirovnání vyloženě získala. Stala by se z ní krátká oddychová pasáž s docela zajímavými úvahami.

- Zajel jsem až k oxnardské zkratce a tam jsem se otočil a jel zpátky podle oceánu. Obrovské vozy o osmi a šestnácti kolech proudily na sever, celé ověšené oranžovými světly. Po pravé straně se mohutný, těžkopádný Tichý oceán trmácel proti břehu jako posluhovačka cestou z práce domů. Žádný měsíc, žádný hluk, sotva znatelné šumění příboje. Žádný pach. Ani potuchy po drsné, divoké vůni moře. Kalifornský oceán. -

Samotná zápletka poměrně složitá, respektive čtenář dlouho neví, co se vlastně přihodilo a koho podezřívat.
Oddychové čtení s nevelkým napětím, Pro čtenáře, kterému nevadí Chandlerův styl, docela zábavné.

Kmotr99
28.10.2019 4 z 5

Marlowe napočtvrté, nezklamal ani neohromil. Detailně popisný monolog samotářského detektiva, okořeněný všudypřítomnými cynickými poznámkami a trefnými postřehy je bezchybný... jako by se za těmi ironickými hlody skrývaly hluboké životní pravdy. Poprvé jsem si vychutnal i překlad plný slangových výrazů. Bohužel mám dojem, že vytříbený styl 200stránkový příběh (opět) neutáhnul.

"Vypil jsem polovinu whisky a čekal jsem, až mě zahřeje. Pak jsem dopil a zase láhev schoval.
Vyklepal jsem z dýmky studený popel a znovu ji nacpal tabákem z koženého paklíku, co mi jeden ctitel daroval k vánocům, ctitel, který měl podivuhodnou náhodou stejné jméno, jako mám já."

book74worm
04.06.2019 1 z 5

Odloženo na straně 80, Marlow asi není nic pro mě.

uhoř49
19.02.2019 1 z 5

Jedna z mála knih které jsem nedočetl,možná proto že nečtu detektivky (sáhnul jsem pro ni jen kvůli autorovy),ale spíš proto že mne osobně nezaujala,což nechci vnucovat jiným čtenářům.

mi-380
16.12.2018 5 z 5

Když mi před lety kamarád Karel přinesl tenhle žlutý paperback s poloobnaženou ozbrojenou blondýnkou na obalu, netušil jsem jaké to bude mít následky. Řetězová reakce způsobila, že dnes mám jednu čestnou polici v knihovně plnou Chandlerů, Hammettů, Macdonaldů, k tomu je tam nějaký Chase, Cain, Spillane a samozřejmě biografie. Všechno poctivě přečtené, seřazené, a většinou vysoce ohodnocené. Drsná americké škola mě stála kus života. Nelituji a občas se k ní vracím, i když logika příběhů je často podivná. Ta atmosféra je ale nepřekonatelná, stejně jako humor.
95 % (131 hodnotících, průměr 82 %).
...
„Některý den už se zkrátka takhle vydaří. Kam se člověk vrtne, všude narazí na nějakého kreténa. Nakonec začnete po sobě pošilhávat do zrcadla a nevíte, co si máte myslet.“

items
12.12.2018 5 z 5

Dočítané včera a dnes si už ani nespomeniem, aká bola pointa. Nikdy však nezabudnem na ten všadeprítomným cigaretovým dymom prevoňaný nádherný jazyk, ktorý ma na ceste k nej sprevádzal. Veľký zážitok!

Inozuka
15.05.2018 5 z 5

"Pach starého prachu, který visel ve vzduchu, byl tak fádní a tupý jako interview se slavným fotbalistou. (...) Olízl jsem si rty a trochu zachrchlal, ale nikdo si toho nevšiml. Vyhrabal jsem se na nohy. Motal jsem se jako derviš, byl jsem slabý jako vyběhaný šroub, skleslý jako jezevčí břicho, vyjukaný jako sýkora koňadra a hleděl jsem vstříc stejně úspěšné kariéře jako tanečník s dřevěnou nohou."

antuka
12.12.2017 5 z 5

Nejdřív jsem dala 4 hvězdy, protože zápletka byla trochu překombinovaná, ale pak jsem si vzpomněla na funebráka, co měl obličej tak dlouhý, že si ho mohl dvakrát omotat kolem krku a musela jsem své hodnocení přehodnotit.

Aleen
10.02.2017 5 z 5

Drsná americká škola. Tohle je ta nejryzejší detektivka na světě. A která ženy by nemilovala Phila Marlowa? Kdo nečetl Chandlera, neměl by číst žádné detektivky! Zákaz! Dokud nedostanete základ poctivé kriminálky, nemůžete číst žádnou modernu...ani severskou (před deseti - patnácti lety to byli asiati, kdo letěl ... :-))!

ThomasRuhe
26.01.2017 4 z 5

Znova jsem si ověřil, že víc než samotná zápletka příběhu, tak mně nejvíc baví Phil Marlowe a jeho lehce ironicko-humorný popis všeho a všech. Skvostem je začátek, když se v jeho kanceláři objeví opravdu zvláštní klientka. Vše pokračuje dál, když Marlowe potkává další skvěle popsané postavičky např. domovník, pokoutní doktor, rádoby filmové hvězdy či místní drsné policajty.
Je fakt, že řešení případu je slušně zašmodrchané, a bylo potřeba zapnout mozek naplno, abych se vtom vyznal.
Jenže tohle je klasika, takže přesto nebo právě proto zaslouženě 4/5.

Hodža
16.01.2016 5 z 5

Moje první detektivka v životě...

xylofon
28.10.2015 2 z 5

Je mi líto. O R.Chandlerovi sem slyšel jen samou chválu a teď vážně nevím. Chandlerův do nebe vynášený styl mě nudou skoro zabil. A to jsem se vyloženě těšil.

marlowe
25.03.2015 5 z 5

Typická "chandlerovka" s ne zcela domyšleným příběhem, klopýtavě překombinovaným závěrem a (tentokrát) trochu předimenzovaným trojhvězdím ženských hrdinek, ovšem napsaná přenádherným jazykem a odvyprávěná osobitým, nenapodobitelným stylem; třaskavě výbušná směs, obsahující typické rekvizity drsné školy, řádnou dávku romantiky a nezanedbatelnou porci nostalgie, to vše servírované se shakespearovskou noblesou.
Tohle člověk může číst pořád dokola a vůbec mu nevadí, že jehla občas poskočí na škrábancích uvěřitelnosti či logiky…
100%.

honajz
15.08.2014 5 z 5

Jestli jsem měl pocit, že u předchozích marlowovek se Chandler trochu hledal nebo něco dopisoval s nechutí, zde byla radost číst si. Pravda, ani zde nechybějí některé zbytečné opakovací pasáže, ale není jich tolik a občas přinesou i nějaké nové odhalení nebo překvapení. Vynikající suchý humor, dokonalá přirovnání, ale ze všeho nejvíce mne dostaly jeho postřehy k tehdejší současné komerční společnosti, jež by se daly tesat, a dokonce použít i dnes. „Když jsem se oholil a snědl ještě jednu snídani, začal jsem se cítit přece jen o něco líp než bednička pilin, ve které se okotila kočka.“

hanap
11.12.2013 3 z 5

Sestřička ,nevím co napsat , nemůžu říct , že úplná ztráta času , takže nic moc .