Šest žen Jindřicha VIII.

Šest žen Jindřicha VIII. https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/416884/bmid_sest-zen-jindricha-viii-IgX-416884.jpg 5 200 47

Doba a vláda slavného Tudorovce. Pod tradičně zavedeným názvem dostává čtenář do rukou šestisetstránkovou studii, která je založena na zkoumání a výkladu historických dokumentů, avšak přesto je napsána elegantním a hlavně obecně srozumitelným stylem. Kostrou knihy je vývoj Jindřichovy povahy od první renesanční osobnosti na anglickém trůně až po nesnášenlivého tyrana obklopeného cynickými rádci. Zároveň procházíme všemi peripetiemi anglické politiky a reformace a dozvíme se mnohé rovněž o kultuře, justici, diplomacii, válkách, panovnických dvorech, módě i zvycích oné doby.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , BB art

The Six Wives of Henry VIII , 1991

Atanone
30.05.2020 5 z 5

Knihy této autorky jsou pro mě vždy zárukou kvalitního čtení a je úplně jedno, jestli jde o román, nebo faktografii

Martass8
14.12.2019

Každý kdo má rád Tudorovce by si ji měl zakoupit :-))

Lucuschka
04.11.2019 3 z 5

Zajímavé historické doplnění života Jindřicha VIII. a jeho (nejen) manželského života. Některé popisované věci mne překvapily svým úhlem pohledu, ale některá fakta mi v knize chyběla, ačkoliv jsou svou podstatou důležitá a poskytují i jiný pohled na realitu v knize zmíněnou. Rozhodně četby knihy nelituji.

Kamila1991
07.10.2019 5 z 5

Velice zajímavá kniha o jednom z nejvýznamnějších panovníků Anglie. Dozvěděla jsem se nové informace a fakta. Doba a vláda Jindřicha VIII. mě nepřestává fascinovat. Doporučuji!

Elixirzivota
26.04.2019 5 z 5

Áno, je to už desať rokov, čo vyšla prvý krát. A otvorila mi dvere do 16. storočia v Anglicku. AW je historička, preto jej diela majú dobrú kvalitu. Škoda, že túto knihu dostať je v podstate nemožné. Odporúčam.

Nazli
20.01.2019 4 z 5

Povinná četba pro milovníky Tudorovců a jejic éry. Já osobně jsem našla spoustu faktu, díky nimž jsem si doplnila vzdělání.

Stani95
11.11.2018 5 z 5

Kdo miluje historii a obzvlaste dobu Tudorovcu, urcite by si mel knihu precist. Me se libila, ze je dobre lehce napsana - 500 stran knizky ubehlo jako nic. Urcite si chci precist dalsi kousky od teto autorky.

ddkk
20.05.2018 5 z 5

Výborná knížka, mne už před mnoha lety přiměla k tomu, abych se více zajímala o historii tohoto období. Opravdu skvělé. U mne za pět a doporučuji.

Morgaine07
12.02.2018 5 z 5

Mám jí doma a nikomu jí nedám, sice mám i starší verzi a dalších 12 knih z dob Jindřicha VIII., ale pro mě je to jako bible.

haki34
24.05.2017 5 z 5

knížku jsem si vypůjčila od kamarádky, protože mě zaujalo téma. Začátek ,resp 1. polovina knihy, mi přišel poněkud zdlouhavý, nezáživný, místy jsem se ztrácela časovými skoky (popsána jedna událost z pohledu Kateřiny Aragonské, následně návrat zpět a to stejné očima Jindřicha...)...nicméně vztah Jindřicha a Kateřiny rozhodně složitý byl, a také trvalo dlouho, než konečně došlo k svatbě, následně peripetie manželství, poté Jindřichova zamilovanost do Anne Boleyn, a zdlouhavé hledání řešení....
s odchodem Kateřiny a příchodem Anne na scénu se to pomalu začlo rozjíždět, a pak již dděj svižně ubíhal.
S postupujícím počtem manželek jsem zpětně ocenila Kateřinin život, snahu a dílo. Ani se nedivím té rakovině srdce, na kterou ve finále zemřela - při jejím těžkém a oprvdu neradostném životě, kdy srdce více trpělo něž jásalo celkem logické vyústění.
Je opravdu šílené, když si uvědomíme postavení žen v 16. století - stroje na rrození dětí.. S úrovní hygieny samozřejmě většina (když už přežila porod) umírala v šestinedělí na horečku omladnic, či případně následky porodu. Dále (z pohledu dnešního o to víc "vytáčející" ) krutá neznalost genetiky, ženy viněny za pohlaví dětí, za schopnost otěhotnět či nikoliv, no hotový hon na čarodejnice. Krátký, těžký život soustředěn jen na to rozmnožení se. Přitom makat, a raději moc nemluvit, aby to pak v budoucnu nebylo šptně interpretováno, na popravišti se totiž končí lehce.

Děti urozených rodin, zejména královské, již jako nemluvňta odstaveny a odstěhovány do "vlastních domácností" do péče chův a učitelů, kde dříve než veselé počítání kuřat na dvorku museli znát filozofy, učence a místo slabikáře louskat zejména knihy zabývající se otázkami víry.
Těžká doba, těžký život. Veselý a charizmatický JIndřich nakonec "sešrotován" svým osudem panovníka země, hnal se za zajištěním následnictví trůnu, žil aktivně, načež aktivita zbržděna následky sportování (migrény po pádu a zranění hlavy, zraněná noha s nehojícím se abscesem ve finále - tato i příčinou jeho smrti..) své manželky jistě i nějkou dobu miloval, postupem času zejména vůči některým krutě otočil....

doporučuji přečíst vše milovníkům historie, a těm co se zajímají o Jindřicha VIII. Líbili se mi portréty všech Jindřichových dam, a také vkusná obálka. za mě ve finále 90%

mauťa28
28.12.2016 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, čtivá. Doporučuji

PriyaTv
09.07.2016 5 z 5

Skvělá kniha o jedné s mých oblíbených osobností. Jindřichova vláda přes všechno byla mezníkem dějin. Kniha je čtivá a plná faktů. Pro milovníky Túdorovců kniha číslo 1.

TheMelorry
22.05.2016 5 z 5

Jedním slovem dokonalá kniha. Tudorovci jsou moje srdeční záležitost, hodně o nich vím, ale i tak jsem se dozvěděla nové informace...
Autorka nezklamala - podle mě je tahle kniha jedna z nejčtivějších na tohle téma a navíc je plná faktů...

lapagerie
19.04.2016 5 z 5

Dobře napsané, velké množství faktů a přesto přehledné. Dobře se čte a pro ty, které zajímá tudorovská Anglie, určitě povinná četba :)

kristynka8396
24.01.2016

Jako milovnice Tudorovců jsem považovala za povinnosti toto přečíst. Bylo to pro mě nejtěžší čtení v životě, ale velice zajímavé. Je to dobře zpracované a autorka si musela dát obrovskou práci všechno sesumarizovat.

achilles
18.08.2015 5 z 5

Velice dobře zpracovaná velmi významná část historie Anglie. Ačkoliv se dílo zaměřuje převážně na ženy Henryho, nevyhýbá se autorka dalším realiím. Kdo má rád i kulisy a chce se lépe vnest do tudorovské Anglie, doporučuji seriál Tudorovci (The Tudors).

NoelHudson
13.06.2015 5 z 5

Doporučuji všem fanatikům do Tudorovců jako jsem já, neboť tahle podrobně napsaná kniha vás o jejich životě naprosto uspokojí. I přesto se však těším na každou jednu knihu, kterou o tomhle slavném královském rodě ještě přečtu ať už faktickou tak románovou

lumydee
08.02.2015 5 z 5

Knihy od Alison Weirové nikdy nezklamou. Další velice dobře napsaná kniha, kterou teda ale doporučuji jen těm, kteří se v této části anglické historie aspoň trošku orientují.

zelenoockaa
21.10.2014 4 z 5

Velmi dobře napsaná kniha která je přeplněna zajímavými informacemi. Je vhodná spíše pro čtenáře kteří se orientují v historii, popřípadě se aspoň trochu zajímají o Tudorovskou éru. Je poměrně náročná na čtení - kvůli množství informací ale když se do ní člověk zakousne tak stojí za tu námahu.

pedi
20.07.2014 5 z 5

Dnes jsem dočetla.Kniha faktů a přitom čtivá.To se často nestává ,ale Alison Weirová opět nezklamala.Četla jsem 5 jejich knížek přeložených do češtiny a četli se krásně všechny.Doporučuji všem co se zajímají o dějiny.