Šest vran

Šest vran
https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345027/bmid_sest-vran-2dL-345027.jpg 5 3224 3224

Ketterdam – rušné přístavní město, kde se dá za peníze koupit naprosto cokoliv. Nikdo to neví lépe než Kaz Brekker, fenomenální podvodník a zloděj. Neštítí se žádné špinavé práce a dokáže vybruslit z každé situace. Jednoho dne dostane nabídku, na kterou by kývl jen šílenec. Pohádková odměna však několikanásobně převyšuje všechna nebezpečí, která ze sebevražedné zakázky plynou. Sám to ale nezvládne. Bude potřebovat další pomocníky… Trestance prahnoucího po pomstě. Zázračného střelce se slabostí pro hazardní hry. Černou ovci z prominentní rodiny na útěku z domova. Špiónku pohybující se neslyšně jako stín. Dívku využívající svoji krásu jako smrtící zbraň. Šest nebezpečných psanců se pokusí o nemožné – vloupat se do Ledového paláce, nejstřeženější pevnosti světa. Kdo z nich přežije? Jaká tajemství vyplavou na povrch? Odvrátí nebezpečí, které hrozí světu?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Six of Crows , 2015

Sigurd_Lesandi
18.12.2021 3 z 5

Šest vran bylo v době svého vydání hodně populární a množství pozitivních recenzí nakonec nalákalo k přečtení i mě.
Co se týče světa, ten byl úžasný. Byl propracovaný, měl hlavu a patu a bylo vidět, že si s ním autorka dala opravu práci. Bohužel to občas bylo na úkor příběhu. Popis světa je v knize dost zastoupen, což mě normálně nevadí, naopak jsem rád, když autor svůj svět dokáže představit a čtenář se díky tomu v ději lépe vyzná. Problémem je, že množství popisů by za mě nemělo být rapidně větší, jak množství příběhu, a to byl přesně tento případ.
Nepomohlo ani moc to, že postavy po většinu času pouze mluvili o tom, co přijde a na co se musí připravit. Zase, to nemusí být nutně zlé, když je to dobře vyvážené s akcí. Tady nebylo.
Většina postav mě bavila. Měly zajímavé, propracované charaktery a každá byla jiná, takže sledovat jejich chování příběhu dost pomohlo.
Jediná, která mě zklamala, byl Kaz. Jeho postava je založená na tom, jak je úžasný, má vždycky pravdu, je nejlepší ve svém oboru apod. O tomhle vás bude přesvědčovat každá postava, každou stranu. Mně to ale nedávalo smysl. V rámci příběhu Kaz neudělal jedinou věc, díky které by si takový respekt zasloužil. Naopak se mnohdy choval naprosto nelogicky. Až moc velké množství informací si tajil pro sebe. Nebavil se s ostatními a většinu času jednal na svou vlastní pěst, což ostatním vše jen stěžovalo. Takhle se kapitán tak nebezpečné mise chovat nemůže.
Konec mě naštěstí potěšil. Konečně tam byla akce a nechybělo ani pár zvratů, takže se příběh konečně oživil, i když už krapet pozdě.
Příběh mi bohužel nesedl tak, jak jsem doufal. Konec mě ale příjemně překvapil a chystám se na druhý díl.

rampapa
16.12.2021 5 z 5

Jedním slovem bomba příběh je naprosto úžasný. Knížka mě zcela pohltila. Už se nemůžu dočkat až si přečtu další díl. Knížku velmi doporučuji.

Kni-holka
10.12.2021 5 z 5

Jeden podvod střídá jiný. Když si nedáte pozor, přijdete o víc než o peníze. A pokud potkáte Kaze Brekkera a jeho gang Gaunerů, pak vám pomáhej bůh.
Šest vran, kniha od Leigh Bardugo, mi vyrazila dech nejen svou úžasnou obálkou, ilustracemi, ale i příběhem Kolem hlavní dějové linky se odehrává 6 osudů postav, které postupně odkrývají své povahy, jizvy a sny.
A je to povedená partička. Hráč, odsouzenec, vzpurný snílek, zbloudilá griša, sulijka a kluk z Barrelu. 6 lidí, 1 mise a tisíc způsobů, jak se to může pokazit. Pohromadě je drží peníze, oddanost, přátelství, i když podivná, láska, i když utajená a touha po pomstě.

Kaz Brekker, mistr švindlu, je obklopen mnohými taji. Proč stále nosí rukavice? Proč nesnese jakýkoli dotek? Z čeho pramení jeho touha po pomstě? On zavede ostatní na nesplnitelnou misi. Vloupat se do nejstřeženější pevnosti, Ledového paláce, a odvrátit nebezpečí hrozící světu.

Inej je mistryní stínu. Akrobatka, jenž byla jako dítě prodána do Zvěřince, kde ji Kaz koupil a dal nový život. Mise jí dá nové poslání, jež jí pomůže uskutečnit vlastní pomstu. Mohla by zůstat. Její srdce patří Kazovi, ale chce ho celého. Bez jeho brnění. Což jí nedokáže dát.

Nina Zeniková je zbloudilá griša z řádu korporálčiků, která se v Ketterdamu ocitla poté, co svého únosce a později spojence i milence Matthiase obvinila z otrokářství, aby ho zachránila. Od té doby se jej snaží osvobodit a vrátit mu jeho čest.

Matthias Helvar je z Fjerdy. Patřil mezi svatý řád drüskellů, jejichž posláním je zabíjet griši. Stal se z něj dezertér a svádí vnitřní boj mezi láskou k vlasti a k Nině. Na misi je nakonec spojí nečekaný cíl, který ale znamená zradit ostatní.

Jasper, ostrostřelec a gambler, má tajemství, jež by ho mohlo odsoudit k smrti. Je nucen ho prozradit, aby zachránil ostatní a nakonec zjišťuje, že by ho mohl čekat i jiný osud. Přes svou tvrdou skořápku má milé srdce, jež si oblíbí Wylena, nového člena gangu a specialistu na výbušniny.
5⭐z 5

Nemám.jméno
08.12.2021 5 z 5

Tak jsem se zase pro jednou rozhodla přečíst knihu, která je na sociálních sítích nesmírně opěvovaná, ač ve mně právě kvůli tomu vyvolávala určitou skepsi. Ale Šest vran dokázalo, že se jedná o zajímavou fantasy s propracovaným světem a vesměs sympatickými postavami, jejichž osudy jsem ráda sledovala. U hlavních hrdinů byl sice věk těžko uvěřitelný (obzvlášť Kaze) a autorčina chtíč "párovat" každého s každým mě ze začátku mírně frustrovala (ačkoliv je pravda, že ty páry měly skvělou dynamiku), avšak ve výsledku jsem byla s knihou dost spokojená.

xmajl
06.12.2021 3 z 5

pomerne primocare cteni s jednim zvratem az na konci. Neurazi ale zaroven ani nicim moc neokouzli. Takove cteni pro zimni vecery na odpocinek

Luna7
28.11.2021 5 z 5

Pět hlavních postav jsem znala už ze seriálu Světlo a stíny, avšak příběh je o úplně něčem jiném. Je hezké, že se pokusili propojit Šest vran s původní sérií Griša v jedné časové rovině, ale zajímalo by mě jestli poté dokážou zpracovat i příběh ze Šesti vran. Upřímně si myslím, že seriál moc překombinovali.
Teď něco k samotné knize. Nejdříve jsem četla Grišu a ta se mi možná líbila o trochu více. Šest vran má dobré postavy, ale možná bych je udělala trochu starší. Líbilo se mi, že tady byla hlavní loupež a ne souboj se záporákem. Polovinu knihu v podstatě tvoří flashbacky, ale ani mi to moc nevadilo. Začla jsem číst druhý díl, tak uvidíme jak to dopadne.

Nieroccoon
22.11.2021 5 z 5

Za mě je tam možná trochu moc zbytečností, kniha by se dala zkrátit a na kvalitě by jí to neubralo - malé mínus. Ale popis toho města Ketterdamu, hlavních hrdinů a jejich životů byl bombastický. Kaze jsem si od první chvíle hned oblíbila.

marek4156
19.11.2021 3 z 5

Když jsem jí četl cca před třemi lety tak jsem z ní byl nadšen a dal bych jí nejspíše alespoň čtyři hvězdičky
Myslím že hlavním důvodem, ale bylo to jak hezky kniha vypadá (tvrdá vazba, stránky mají začerněné rohy, prostě nádhera)
Neberte mě špatně, zápletka tam je a svět je docela zajímavý, ovšem největším problémem pro mě byly postavy
Polovina knihy jsou většinou vykreslené backstories a to u mě byl problém, byla to jako soutěž o to kdo ho bude míc nejvíce tragický (aneb bandička drsných puberťáků)

Ale počteníčko pěkné, takový klidný průměr

Patro
08.11.2021 5 z 5

Tahle kniha mě dostala z čtenářského bloku a za to jsem neskutečně vděčná.
Je neuvěřitelně čtivá, postavy jsou propracované. Jakmile knihu začnete číst, už jí nemůžete odložit. Její největší silná stránka jsou opravdu podrobně promyšlené osudy a příběhy jednotlivých postav, do kterých jsem se opravdu zamilovala.
Jediná její vada (a už jsem to tu viděla i v recenzích) je, že se postavy chovají jako kdyby jim bylo minimálně pětadvacet, a jsou to všichni teenageři. Ale co, tohle je problém většiny moderních fantasy a scifi knih.
Podle mě je to ještě lepší kniha, než série od které je odvozená, tedy Griša. Doporučuji!

Ranuncul
07.11.2021 2 z 5

Kniha mě nějak extra nechytla. Další díl určitě číst nebudu.

Linda007
31.10.2021 5 z 5

Skvělé, Griša se mi asi líbila víc, ale tohle je taky super.

Kateřina259
24.10.2021 5 z 5

Tak i já jsem se dostala ke všemi opěvované knize. Musím říct, že se mi moc líbila. Popis postav, jejich charakteru a neobyčejného prostředí vás vtáhne do děje. Líbila se mi i temná minulost každé z postav. Mými oblíbenci se však na plné čáře stali Kaz, který je v každé situaci o krok napřed, dál Matthias a Nina, hlavně Matthias, jehož postava si prošla velkým vývojem. Půl hvězdičky strhávám za nízký věk vzhledem k chování postav. 4,5*

david9690
22.10.2021 5 z 5

Tahle fantasy je moc povedená. Alespon mě tenhle příběh fakt strašně bavil. Bylo to svižné, napínavé, dobrodružné a ty hlavní postavy prostě úžasně promyšlené, skvěle a barvitě vykreslené, perfektně se doplňující a místy i velmi překvapivé. I ten nápad udělat hlavní hrdiny ze zlodějů násilníků a vyvrhelů mi přišel výborný. A děj tohoto příběhu ukázal, že pod někdy možná drsnou skořápkou je často schované velké, odvážné a hlavně velmi lidské srdce.
Čtení téhle knihy mě doslova vcuclo a nemohl jsem se dočkat až zase budu mít možnost v téhle výpravě do neznámá pokračovat. Neseděl mi pouze věk hlavních hrdinů ale to je drobnost. Po přečtení prvního dílu jsem honem musel začít číst Prohnilé město a i tento druhý díl jsem si náramně užil. Můžu jen doporučit.

pipa36
14.10.2021 5 z 5

Nejdříve jsem poslouchala jako audioknihu, ale nedostala jsem se ani do půlky, protože zpracování se mi vůbec nelíbilo. Po dočtení trilogie Griša jsem se však k Vránám vrátila - tentokrát jako četba knihy. A bylo to mnohem, mnohem lepší. Už chápu nadšené čtenáře, kteří příběh popisují jako napínavý a skvělý s dobrou zápletkou.
Takže ano, doporučuji - je to opravdu kniha, u které po dočtení nutně potřebujete mít po ruce další díl.

katee21
13.10.2021 5 z 5

Jer molle pe oonet. Enel mörd je nej afva trohem varret...
Byl jsem stvořen, abych tě bránil. Dokud mě smrt tohoto závazku nezprostí...

Na Šest vran jsem se chystala dlouho a slyšela na ně jen samou chválu. Ano příběh je to skvělý, ale pár věcí mi vadilo… Všem je tam 15, 16 let a jejich chování tomu naprosto neodpovídá, ale hlavně se příběh ze začátku strašně táhl… Kniha mohla mít o 100stran míň a příběh by se tak rozjel dřív, než za polovinou knihy…
Každopádně fantasy je to skvělé a okamžitě se vrhám na druhý díl. Kaz a Inej mi okamžitě přirostli k srdci a velká část mě doufá, že najdou svůj šťastný konec... Doporučuji všem

knihomolkaMist
09.10.2021 5 z 5

Jak já jsem se na to těšila! Pořád ve mně byla taková vlna skepse po přečtení Grišy, kterou bych jako sérii hodnotila cca 3*/5*. Ale bylo to o tolik lepší! Všemi opěvovaný Kaz mi neskutečně sedl, v podstatě stejně, jako celá šestka. Jediné, co mi vadilo bylo to, že tam nebyly kapitoly z pohledu Wylana, kterého jsem měla hned po Kazovi nejradši.
Neskutečně jsem si čtení užila a odpřisáhla, že si musím co nejdřív dokoupit druhý díl, abych mohla konečně pokračovat.
Mohu moc a moc doporučit :)

katerina-an9765
07.10.2021 4 z 5

Tak tohle mě bavilo hodně. Jediné, co mi nesedí, je vzhledem k chování věk postav. Jinak je ale děj napínavý, plný nečekaných zvratů a komplikací, postavy mají uvěřitelný charakter (a tajemnou minulost) a jednotlivá místa/země s rozličnými kulturami a jazyky celý příběh krásně dokreslují. Jsem zvědavá na pokračování.

annes
03.10.2021 4 z 5

Po přečtení griši jsem nechtěla tohle vůbec číst, že je to ve městě a zloději jako hlavní hrdinové? To se mi nebude líbit..víc plést jsem se nemohla, příběh byl úplně super, velmi poutavý, sympatické postavy a i zvraty ke konci mě mile překvapily. A teda budu muset otevřít i ten další díl, zajímá mě, jak to všechno dopadne.

Scathia
15.09.2021 4 z 5

Oddychová knížka se zajímavým příběhem. Nepochopila jsem, proč autorka vybrala tak mladé postavy, když jejich jednání je o dost vyzrálejší a věk k nim naprosto nesedí, a to i když zohledním náročné prostředí, kde postavy prožily svůj život (nebo jeho část).

LittleK
13.09.2021 5 z 5

Opravdu neotřelá partička, ve které je každý tak moc odlišný, až tvoří naprosto perfektní kombinaci pro tu nejšílenější akci v jejich životě. I když to jsou bytosti podsvětí, nezbývá, než jim fandit od začátku do konce, protože když vám každý vypoví svůj příběh, musíte je pochopit ba je obdivovat. Ještěže je druhý díl už na cestě.