Selekcia

Selekcia https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321911/bmid_selekcia-VBl-321911.jpg 4 5569 5569

Selekce série

Pre tridsaťpäť dievčat je Selekcia životnou šancou. Príležitosť uniknúť svojmu osudu, vstúpiť do okázalého sveta rób a drahých šperkov. Žiť v paláci a bojovať o srdce úžasného princa Maxona. Pre Americu Singerovú je to však nočná mora. Musí opustiť svoju lásku a odísť z domova. Potom sa zoznámi s princom Maxonom. Postupne začne prehodnocovať všetky svoje dovtedajšie plány – a uvedomí si, že život, ktorý si vysnívala, bledne pri budúcnosti, na ktorú nikdy ani nepomyslela.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , CooBoo

The Selection , 2012

mia999
01.11.2014 5 z 5

Knížka se četla rychle, ale nečekejte žádné velké překvapení. Taková oddychová četba, u které je vám dopředu jasné jak to celé bude pokračovat. Vadilo mi, že tam nebyl moc popsaný vztah Aspena s Americou ( mimochodem to jméno mě celou knihu děsně štvalo ) a celkově prostě chování Aspena nebylo nějak objasněno a konec mi připadal takový moc useklý. Taky bylo zvláští, že spolu v Selekci byly skoro všechny dívky strašně zadobře, takže mi to nepřišlo zrovna reálné. America byla takový ten model "dokonalé" hrdinky, do který se každý musí zamilovat, i když v podstatě mi nepřišla ničím nějak extra zajímavá. Každopádně knížka se mi líbila, když do toho nebudu rýpat, další díl si přečtu, snad mě autorka s něčím překvapí!

bookshelf
01.11.2014 2 z 5

Je třeba si přiznat jednu věc. Jak moc jsme všechny povrchní. Pravdou je, že každá z nás by si ,nehledě na anotaci, Selekci přečetla. Samozřejmě nejsem žádnou výjimkou. A musím uznat, že více nakladatelství by si mohlo uvědomit, že první, co člověk z knihy vidí není to, jak je napsaná, postavy a ani anotace. Je to obálka.

A právě kvůli obálce jsem od knihy hodně očekávala. Během prvních dvou kapitol mi ale došlo, že žádný zázrak se asi konat nebude. Kastovní systém celé Illey byl trochu přitažený za vlasy. Nejen kasty, ale ani celá historie nedávala žádný smysl. Celý příběh je líčen neuvěřitelně jednoduše. Žádný pořádný popis místa ani osob nečekejte. Z Americy (America? vážně?) sice občas vypadlo něco alespoň trochu inteligentního, ale byla to vždy jen malá jiskra, asi jako když rozděláváte oheň pomocí křesadla.

Celý příběh je předvídatelný, což se dá očekávat. Co ale nedopadlo podle mých předpokladů byla celá a úžasná selekce. Když už si někdo dá tu práci vymyslet soutěž, na které stojí budoucnost celé jeho země, nebylo by možná na škodu udělat z toho ještě větší událost, než jaká je v knize? Dejte svému národu chléb a hry a bude spokojený. Panem et circenses. Tohle věděli již ve starém Řecku. Nebyla by to pro lidi lepší reality show, kdyby věděli více z toho, co se na zámku děje? Chápu, že jako královská rodina chtěli mít vládci Illey více soukromí, ale když už něco takového bylo vyhlášeno, je třeba počítat s nějakým tím uskromněním se. Takhle lidé neměli pořádně ani jídlo a ani hry. Co se týče rebelů, ať už z jihu nebo ze severu, očekávám nějaký ten větší převrat v následujících knihách. Doufejme, že když je na to třeba tolik čekat, bude to alespoň pořádná pecka.

Ohledně vlastní soutěže si myslím, že nemůžu nic vyloženě vytknout. Nebylo to takové klišé, jaké se dalo očekávat. O Aspenovi nesoudím vyloženě kladně a ani záporně, protože vlastně nevím, jak to celé bylo. Jak to celé bylo z jeho pohledu. Maxon byl takový roztomilý ňouma. Silný jako budoucí vládce, ale ne ohledně mezilidských vtahů. Když už se s Americou domluvili na tom, že mu v něčem poradí, čekala jsem, že to bude ve větší míře, než se v knize objevilo.

I přes všechny ty záporné názory, které k této knize mám, si plánuji přečíst další díl. Cassové stále celkem věřím (ačkoli si ukousla většího sousta, než mohla rozžvýkat) a doufám, že mě ještě ohromí.

Denaille
31.10.2014 4 z 5

O knize jsem věděla už hodně dlouho, ale když se objevila v češtině, nijak mě to neohromilo a mojí první myšlenkou nebylo utíkat do knihkupectví a koupit si ji. Jenže... ujel mi autobus a co jiného dělat, když má člověk hodinu času, než jít do knihkupectví a číst si. Přečetla jsem nějakých třicet stránek a přestože jsem chudý student, cena knihy nebyla tak přemršťená, aby mi to nedalo a nekoupila si ji. Za necelý den jsem měla knihu přečtenou.
Líbí se mi nápad, je podle mě originální a zajímavý. Už jsem na knihu slyšela přirovnání k Hunger games, ale ve mě spíše vyvolává dojem postapokalyptické Popelky.
Vše je výborně, jednoduše popsané, charaktery všech postav jsou přijatelné (nejvíc jsem se děsila, jak vlastně bude vypadat boj 35 holek o jednoho kluka-prince, a jak vlastně dojde k tomu, že se do něj America zamiluje, ale vše se vysvětlilo tak plynule a pochopitelně, že mi to přijde geniální).
Jediné, co mě zklamalo, bylo znovuobjevení Aspena téměř v závěru knihy, takže se to ZASE stočilo k zaláskovanému trojúhelníku. Ale moc mě to nepřekvapilo. Pokud by neproběhl nějaký převrat, což neproběhl, tak by nebylo o čem psát a byla by to nuda. I když mi tyhle romance: "jsem zamilovaná do dvou kluků a teď nevím, kterého si vybrat" lezou krkem, America jako postava zaujala postoj, který se mi opravdu líbí. Já sama bych nevěděla, koho si na jejím místě vybrat (a že si to dokážu představit). Možná i z toho důvodu, mi zápletka nijak nevadí a jsem zvědavá, jak to dopadne.

kneslova
31.10.2014 4 z 5

Jaksi jsem přišla k této knize a včera jsem ji dočetla, obsahem mi připadá vhodná ne pro ženy, ale tak 15leté dívky, kdybych věděla dopředu, že to má další dva díly, asi bych se ani nepouštěla do čtení.
Faktem je , že začátek výborný a pak se to plynule zhoršuje do konce.
Tak za 3,5 hvědy prorože se to čte opravdu dobře dávám 4.

Adris
30.10.2014 4 z 5

Kniha se čte opravdu jedním dechem. Zvláštním způsobem se tam potkává minulost (kasty, bičování, trest smrti...), přítomnost (TV, mobily, reality show, kamery) a budoucnost (nový svět Illea, neexistující Amerika, 4. světová válka...). Je to příběh o dívce, jež se zamilovala do muže o kastu nižšího a náhle se ocitá v "reality show" kde má bojovat o prince, jehož ani nechce. Chvílemi mi to přišlo spíše jako příběh pro náctileté dívky. Nic odvážnějšího než nějaké pomuchlování zde nenajdete. Další díl si určitě přečtu:)

klarik
30.10.2014 5 z 5

Úžasná knížka, čte se jedním dechem.Vážně skvělá. America se mi líbi, až na to jméno, to bych možná trochu změnila, je to pro mě takové neobvyklé. :D V určitých situacích se mi vice líbí Aspen než Maxon, ale Maxona rozhodně zbožňuji. Moc se těším na další díly.

mmmisulka.r
28.10.2014 5 z 5

Tahle knížka byla tak moc vychvalovaná, až jsem se jí bála koupit. Pak se naskytla příležitost si ji přečíst a já byla naprosto uchvácená.
Tohle je bomba. Neskutečně originální nápad, autorka vytvořila nový svět, je možná trošku škoda, že se mu v knížce věnovala zatím jen okrajově, protože za hlubší popis by to asi stálo.
Ke knížce jsem přistupovala nejdříve dost skepticky, říkala jsem si, to bude asi pěkná blbost. Ale blbost byla, si tohle říkat. Tahle knížka mě prostě dostala. Prostě skvělá!!! Jen to čekání na další díly mě asi zničí.

Nicol González
27.10.2014 4 z 5

Nemůžu uvěřit že jsem knihu přečetla a nemůžu se dočkat na pokračování. Nevím ani jak se mi dostala do ruky, ale fakt je, že jsem knihu přečetla a líbila se mi. Přiznávám že to je spíš pohádka, ale přece jenom je něco v tom příběhu, co mě nutilo si číst dál a dál. Snad už od začátku je jasné, jak to nejspíš dopadne, však otázka je: jak to vše proběhne? je ještě něco co ještě nevíme?
No rozhodně všem doporučuju, je to pěkné oddechové čtení :))

Aurorita
27.10.2014 4 z 5

Takové pohodové čtení. Kniha psaná moc příjemně a poutavě. Nápad taky dobrý, této knize není co vytknout.

zuzunka
20.10.2014 3 z 5

Čtení je, jak už jsem v komentářích četla, oddechové... Nejsem moc na takové to "oddechové" čtení, mám ráda spíše knížky, kde se odehrává více děje... Ale i přes to se mi knížka líbila!

sarkaobstova
20.10.2014 5 z 5

Za mě pět hvězdiček a už se těším a další díl...

sarka1244
20.10.2014 4 z 5

Oddechové čtení, už aby byl další díl!

Romaine
19.10.2014 5 z 5

Úchvatné. Jak tu psala MisuleB níže: "dopoledne se začtete a až do brzkého večera vás to nepustí, ani se nenadějete a zjistíte, že máte dočteno a zoufale prahnete po pokráčku... xD".
Knihu jsem jen v knihkupectví zahlédla a hned jsem věděla, že ji musím mít. Obálka naprosto precizní. U mě podstatná část - podle obálek se rozhoduji jestli se podívám o čem kniha je a zatím mi to vychází na 99 %. Ani tady jsem se nespletla. Začátek čtení po obědě, dočteno večer téhož dne.
Příběh se mi líbil - rozdělení společnosti do 8 kast a výběr budoucí královny, kde nešlo jen o boj a prince, ale taky o vývoj vztahů mezi účastnicemi Selekce a postupná změna názoru hlavní hrdinky, přičemž to nebylo klasické - úplně jsem změnila názor, ale pomalu tomu přicházím na chuť, ale stále s tím bojuji a nevím, jestli je to to co chci, jestli se nechci vrátit k minulosti.
Jsem zvědavá na pokračování. Brala bych víc rozepsané boje - kdy něco uvidí hlavní hrdinové na vlastní oči a ne někde schovaní. A mám jednu domněnku ohledně jedné dívky, která postoupila do Elity. Jsem zvědavá, jestli se potvrdí nebo jsem mimo. Miluji knihy - trilogie - víc prostoru pro příběh a doufám, že tady se bude rozvíjet, ale na druhou stranu - kdo má tak dlouho čekat? Knihu rozhodně doporučuji!

Anitta
17.10.2014 5 z 5

V dnesni uspechane a dost vystresovane dobe knizka na uklidneni a pohodu. Knizka je krasna a cte se velice dobre. Nemuzu se dockat dalsiho dilu.

todilka
16.10.2014 5 z 5

Takhle kniha pro mě byla velkým překvapením, protože po anotaci jsem si myslela, že to bude hloupý příběh s jasným happy endem ale ne...a když mě něco překvapí, dokážu to ocenit.
Hodně mi sedí i styl psaní autorky, kniha je čtivá, člověk se od ní jen těžko odtrhne.
Na druhou stranu, je to jasně oddechová knížka, žádné přehnaně hluboké myšlenky, ale stejně jako na pozadí každé dystopie (i když tahle je hodně netypická) něco tam je...
Go Maxon :-)

No nevydržela jsem, a pustila se do dalších dílů v angličtině...je to poměrně srozumitelná aj, tak střední obtížnost...a vy co tento jazyk neovládáte, máte se na co těšit :-)

Matys
15.10.2014 5 z 5

Od téhle knížky jsem nevěděla, co přesně čekat. Anotace na zadní straně knihy mi opravdu moc neřekla, ale uchvátila mě prostě ta obálka. Je nádherná a možná i proto jsem hrdým majitelem této knihy a doufám, že budu i těch zbývajících dvou dalších.

Když jsem se poté do knihy začetla, tak i když v ní není příliš akce, nemohla jsem se od ní odtrhnout a dala jsem jí přednost před ostatními knihami, které mám rozečtené. Bylo to krásné oddechové čtení, kdy jsem se nemohla dočkat chvil, kde se bude vyskytovat Maxon. Rozhodně fandím jemu!
Získal si mě skoro hned a to toho zatím moc neudělal. Jen mi někdy vadí, jak moc je slepý. Nikoho z dívek v paláci nepodezřívá, nedokáže si přiznat, že existují i dívky, které prostě nejsou hodné... On sám je prostě takové zlatíčko, které by se pro ostatní rozkrájelo!

Rozhodně knížku doporučuji a dávám pět hvězdiček. Jen upozorňuji, že možná potom budete zklamaní, že není pokračování stejně jako já. :D

estelina2300
14.10.2014 5 z 5

Super knížka. Přečetla jsem ji neuvěřitelně rychle. Nemohla jsem se od ní odtrhnout.
Ale ten konec..... Nevím jestli to vydržím, až do dubna.
Vím, že je to možná klišé, ale hodně fandím Maxonovi.

HankaSkorepova
14.10.2014 5 z 5

Skvělá kniha.
Velmi čtivá a chytlavá. Vůbec jsem se od ní nemohla odtrhnout, ani chvilku jsem se nenudila, pořád se tam něco dělo. Akorát mě štve, že musím čekat na druhý díl tak dlouho - jsem na něj zvědavá
Za mě 5 hvězdiček!

Unixy
13.10.2014

Ahoj, tuto knihu naprosto miluji, přečetla jsem ji doslova jedním dechem :3
Stačily mi necelé 4 hodiny možná méně :)
Jen jsem se chtěla zeptám, jaké měla America oči ? :O Mám tušení, že modré, ale myslím, že to nikde konkrétně nebylo :(
Děkuji předem :)

Laduka
10.10.2014 5 z 5

Vůbec jsem nevěděla jaký příběh mám od této knížky čekat a jsem unešená. Tahle knížka se mi líbila vážně hodně. Na další díl se hrozně těším. No budu si muset počkat, ale už teď se nemůžu dočkat :)
Jinak jsem pro Maxona :)