Vyššia spravodlivosť

Vyššia spravodlivosť https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419915/bmid_vyssia-spravodlivost-LYP-419915.jpg 4 354 99

Policajný psychológ Sebastian Bergman sa pomaly vyrovnáva s myšlienkou, že jeho spolupráca s oddelením vrážd sa končí, a vracia sa k prednášaniu. Nie však nadlho. Bergmanova dcéra Vanja sa zamestná v Uppsale ako kriminalistka a pustí sa do vyšetrovania série znásilnení. Prípady vyvolajú vlnu strachu, páchateľ napadá ženy odzadu, injekčnou striekačkou im vpichne uspávaciu látku a na hlavu im navlečie vrece. Keď jednu z obetí nájdu mŕtvu, ukáže sa, že polícia nemá len do činenia so sériovým násilníkom, ale aj s vrahom. K prípadu povolajú Sebastiana Bergmana a ten sa spolu s kolegami, rozhodenými vlastnými problémami a spormi, púšťa do vyšetrovania. Indície naznačujú, že páchateľ si obete nevyberá náhodne. Čo ich však spája? A prečo je viacerým proti srsti, aby pravda vyšla najavo? Vyššia spravodlivosť je šiestym pokračovaním úspešnej série o kriminálnom psychológovi Sebastianovi Bergmanovi a jeho tíme z Riksmordu.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

En högre rättvisa , 2018

Medovnice
29.11.2019 4 z 5

Spíš psychologický než detektivní román. Detektivní linka je slabá a tak nějak už okoukaná, mnohem zajímavější je propletenec hlavních postav. Lahůdka jsou Billyho "problémy" a způsob, jakým je řeší, uvidíme v dalším díle. Kniha rychle odsýpá a příjemně se čte.

plamínek21
27.11.2019 4 z 5

Svérázná partička je zpět ! Pokud jste stejně nedočkavě jako já vyhlíželi další knihu od těchhle dvou profesionálů a těšili se na pokračování osudů Sebastiana, Vanji, Billyho a dalších, tak neváhejte a vezměte spravedlnost rychle do svých rukou.

Lenka.Vílka
23.11.2019 5 z 5

"Lost - Our Last Night"

Hodně jiný díl a možná ještě lepší. Kam čert nemůže, tam nastrčí Sebastiana?

Vanja uteče, ale nakonec musí zase pracovat se Sebastianem. Tak chce utéct zpátky, ale ani tohle nevyjde. Jaksi případ a tak. Spolupráce dvou oddělení a nejde tomu zabránit. Navíc Ursula a Billy řešící taky svoje. Zase dost velká vztahovka, ale tentokrát roly psychopata převezme Billy. Celá jeho "věc s Jennifer" byla strašně dobrá. Dokonalý (?) návod, jak zamést stopy. Tak kdyby jste nevěděli, čtěte. Ať se vyvarujete Billyho chyb. Policajt si myslí, že existuje "dokonalá vražda" (minulý díl)? Bohužel asi jo. Hezky ho v tom autoři vymáchali...

...jo, tentokrát byl případ trochu lehce zaměnitelný s jinými knihami. V základu. Ale potom když začne na povrch vyplouvat propojení žen a co se stalo. To bylo drsný. Ale v celé té kombinaci vztahů, nenavisti a všeho toho, co na sérii máte rádi, to bylo vynikající jako vždy.

Jelikož má Sebastian opět náhubek (vyjde to tentokrát? V knize...), sledovat Billyho a jeho pokušeníčka, bylo prostě fajn. Ale i tak na místní obvyklé poměry lehce měkké. Skoro jako normální kniha :O až na...

...jo, konec! Proč mi to děláte, chlapci?! Proč mě tolik mučíte?! Na konci každého dílu! Ale stejně si to pokaždé užívám!

jendoslav
19.11.2019 4 z 5

Řekl bych, že se série se Sebastianem postupně dostala do stádia, kdy se většina čtenářů těší spíš na vývoj ve vztazích v týmu kolem Torkela, než na samotný detektivní případ. Ten aktuální mě tentokrát moc nebral, i když rozuzlení bylo nakonec slušné... Ovšem kvůli posledním dvěma stranám (a Billymu a Vanje) budu doufat, že tentokrát přijde pokračování mnohem dřív.

marion111
19.11.2019 5 z 5

Konečně !!! Na tento díl jsem tak čekala a ted budu čekat na další, protože Billy, protože Vanja...
Hlavní postavy jsou mi od prvního dílu víceméně nesympatické , jsou sobecké, rozmazlené, úchylné ,chovají se otřesně - a asi proto jsem si je tak oblíbila :D .

ddkk
17.11.2019 5 z 5

Vůbec to nebylo špatné. Přitom se autoři už už chystali Sebastiana a jeho kolegy ponechat jejich osudům...jenže čtenáři si vyžádali pokračování. A tak tu zase máme neuvěřitelného a často příšerného Bergmana, který, ač psycholog, chová se jak slon v porcelánu. My sice víme, proč a co se mu stalo, ale přesto...Ani ostatní na tom nejsou o moc líp a kdo ví, jestli by vůbec v normálním životě uspěli. Jenže právě proto je to tak zajímavé, mnohdy nepředvídatelné a napínavé. Ani případy, které vyšetřují, nejsou právě běžné, a tak do poslední stránky netušíte, co se to tu vlastně děje...Mně se to líbilo, dávám za pět s doporučuji.
P.S. A tentokrát je skoro jisté, že bude další pokračování. Nenápadný Billy se nám totiž pěkně klube...

kap66
17.11.2019 3 z 5

Předchozím dílům jsem sypala před necelými třemi roky hvězdičky ostošest. Šestý díl není určitě horší (a tři hvězdičky dávám za počtení), něco se ale přihodilo v mé hlavě. Začala mi v ní blikat světýlka. Nejen tady, ale u všech detektivek, ve kterých autor dělá psí kusy, aby byl originální, a přestane řešit, jestli to ještě vypadá aspoň trochu věrohodně.
V této knížce se to týká např. postav: jsou tak výrazně specifické, že z hlavy mi nevypadnou, to je fakt. Těžko ale takové potkáte reálně - a to nemluvím o pachatelích, ale o vyšetřovatelích. O Billym nechci nic prozrazovat (a nakonec přiznám, že mě jeho příběh zajímal víc než vyšetřování), inteligentní a nadaná Vanja se chová jako rozmazlený fracek, ale nejvíc se mi rozblikala žárovka u Sebastiana. Člověk naprosto neschopný empatie a soucitu, manipulátor, s osobnostní vadou - on je ale přece psycholog, tedy někdo, jehož práce je založena na pravém opaku (byť je zaměřen na profilování vrahů). No jo, jenže scény s ním jsou tím, co čtenáře přitahuje, co je jízlivě vtipné… Mně se na to přistupovalo už hůř.
Tentokrát mě ještě k tomu dráždila manýra v psaní. Neustále se opakuje uzavírání odstavců několika krátkými, často neslovesnými větami:

…bedlivě si všímala veškerého okolního provozu.
A čas běžel.
Den za dnem.
Nebo spíš noc za nocí.

nebo:

A tak zůstával na svobodě.
Bez Anny. Bez své dcery.
Sám.

A tak mi ta pitomá světýlka krátí požitek z četby detektivek.

HaHa11
15.11.2019 4 z 5

Jedinou vadou na kráse této série je to, že knihy přicházejí k nám čtenářům s poměrně značným časovým odstupem. A tak vždy trochu pozapomenu, kdo je kdo, co zásadního se vzhledem k dalšímu vývoji událo. Nezapomenutelný je ovšem Sebastian - v každém dalším příběhu je snad ještě prohnanější, více sobecký a manipulativní. Hledání pachatelů neméně úspěšně doplňuje rozvracením životů svých bližních. Vztah s Vanjou je bezesporu atraktivním námětem, ovšem zdá se mi už trochu natahovaný, uměle dramatizovaný. Ovšem závěrečné stránky přinesly nečekaný impuls. A Billy? Tak to jsem tedy zvědavá ....

iška
15.11.2019 5 z 5

Opět velmi dobrá detektivka. Sebastian je sice stále chlapem na zabití a vlastně každá z postav má své stinné stránky, ale tím jsou nějak opravdovější. A i já se těším na pokračování, rozehrané příběhy, zvláště ten Bilyho, takto přece nemohou končit.

Árie15
13.11.2019 5 z 5

Na tenhle díl se opravdu vyplatilo počkat.. Četla jsem všechny knihy ze série a všechny jsou naprosto skvělé, žádná klesající tendence nebo náznak vyčerpaní nápadů.. Napětí od začátku do konce a konec už tradičně zanechává pozvánku k dalšímu dílu.. Snad nebudu dlouho čekat, nejraději bych začala číst hned.. Doporučuji!

rodak
12.11.2019 5 z 5

V tomto díle mě více bavilo dění kolem týmu vyšetřovatelů.Ale že je rozehnáno na pěkné drama...

kofola33
06.11.2019 5 z 5

Vytecne! To jsem si "pochutnala"! Sebestredny Sebastian jde trochu do sebe, ale opravdu jen trochu, Vanja mi prijde uz trochu urputna s tim vecnym odmitanim a Billy?? Mazec, rekla bych.... Kazdopadne se vsichni tri postaraji o dalsi skvely dil a ja se nemuzu dockat!

Zenithgirl
02.11.2019 5 z 5

Napínavé a nepředvídatelné jako vždy a ten otazník na závěr... Už se nemůžu dočkat dalšího dílu.

kasavubu
30.10.2019 4 z 5

Tentokrát mě zápletka moc nezaujala, ale za otevřený dvojitý závěr v linii Vanji a Billyho musím dát v hodnocení o hvězdičku víc. Už se těším na pokračování, snad se ho dočkáme dříve než předchozího.

V28
28.10.2019 4 z 5

Bohužel se neřešilo to, co jsem čekal - tedy Billy. Možná i díky tomu jsem měl očekávání vyšší a beru tenhle díl jako přestávku a ticho před bouří.

hs777
28.10.2019 5 z 5

Excelentní! Sebastián opět zazářil a dění kolem Billyho a Vanji bylo jako bonbónek navíc. S tak otevřeným koncem bude čekání na další díl nekonečné.

Titas9001
23.10.2019 5 z 5

Až na to, že mně někdy Vanja opravdu už leze na nervy, tak opět výborné čtení. Pořád má tahle série neuvěřitelný potenciál a osobně jsem hodně zvědavá, jak může v dalších knihách skončit Billy........A Sebastian? Jeho anlytické myšlení je výborně zpracované.

mirka2558
22.10.2019 5 z 5

ODPORÚČAM! Dalsia topka od autorov, nemôžem vytknúť ani slovo akurát, že by som sa hneď a zaraz vrhla na ďalšiu časť. Už sa neviem dočkať aj keď čakanie bude asi dlhé :(

Didi15
14.10.2019 5 z 5

Ááá, první komentář:). Knihy od těchto dvou se sebestředným Sebastianem mám velice ráda. Nikdy se u nich nenudím. A jsem zvědavá , jak se dál bude nyní vyvjíjet linka Billyho a Vanji. Takže už aby byla další kniha. A nemám nic co vytknout.