Vyššia spravodlivosť

Vyššia spravodlivosť https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419915/bmid_vyssia-spravodlivost-LYP-419915.jpg 4 354 99

Policajný psychológ Sebastian Bergman sa pomaly vyrovnáva s myšlienkou, že jeho spolupráca s oddelením vrážd sa končí, a vracia sa k prednášaniu. Nie však nadlho. Bergmanova dcéra Vanja sa zamestná v Uppsale ako kriminalistka a pustí sa do vyšetrovania série znásilnení. Prípady vyvolajú vlnu strachu, páchateľ napadá ženy odzadu, injekčnou striekačkou im vpichne uspávaciu látku a na hlavu im navlečie vrece. Keď jednu z obetí nájdu mŕtvu, ukáže sa, že polícia nemá len do činenia so sériovým násilníkom, ale aj s vrahom. K prípadu povolajú Sebastiana Bergmana a ten sa spolu s kolegami, rozhodenými vlastnými problémami a spormi, púšťa do vyšetrovania. Indície naznačujú, že páchateľ si obete nevyberá náhodne. Čo ich však spája? A prečo je viacerým proti srsti, aby pravda vyšla najavo? Vyššia spravodlivosť je šiestym pokračovaním úspešnej série o kriminálnom psychológovi Sebastianovi Bergmanovi a jeho tíme z Riksmordu.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

En högre rättvisa , 2018

LittleK
02.02.2020 5 z 5

Další díl této dvojice splnil má očekávání. Svými knihami stále udržují laťku vysoko a patří mezi mé oblíbené autory. Musím přiznat, že rozuzlení pro mě bylo opravdu nečekané a originální. Samozřejmě doporučuji.

šipek
29.01.2020 5 z 5

Tak za mě dost dobrá detektivka s nečekaným až překombinovaným koncem knihy. Závěr nechal pár věcí nevyřešených takže je se opět na co těšit. Vřele doporučuji opravdu to stojí za to.

Hella
26.01.2020 4 z 5

I já byla na další díl roky natěšená, jenže ouha, očekávání byla zřejmě příliš velká. Není to tím, že by příběh opět nebyl čtivý nebo řemeslně dobře odvedený, jde spíše o to, že není příliš uvěřitelný; že Sebastian mění chování tak často, že mu to prostě nemůžete věřit; že z Billyho je až tak jiný ... Billy, že Ursula je divně zvláštní a to nikterak moc sympaticky, že pachatel je ten pachatel.... za mě tak 3,5 bodu a víra, že další příběh bude zase pětihvězdičkový.

Makii
18.01.2020 5 z 5

Výborná, jako vždy. Jedna z mála sérií, která si drží kvalitu. Ale tentokrát jsem byla na konci už vážně naštvaná a znechucená Sebastianem. Skoro se ukazuje, že největší psychopat je vždy on.. Nechápu, proč Vanje neřekl, jak to bylo. Že mu zrovna tohle zatajit stojí za to. Přece nemůže úplně jistě vědět, že se nic nestalo. No prostě magor. A z kriminálky není jediný. Určitě si přečtu i pokračování.

michaela2371
16.01.2020 2 z 5

Tento šestý díl série mi poměrně zkazil názor na předchozích 5 dílů, které se mi opravdu líbily ... zejména konec je tedy úplně ujetý a přitažený za vlasy. Za mě kniha od počátku postrádala ty správné "grády", vztahy Sebastiana s týmem - to je stále omílané téma, nic nového... jediná zajímavá zápletka snad souvisí leda s Billym.

Simstr
15.01.2020 5 z 5

Velice dobře se četla, tuto sérii mám ráda. Mělo to tah na branku, užila jsem si to do poslední stránky :-) Trošku mě začíná vytáčet postava Vanji. Za to mě začíná zajímat psychoušek Billy. Jen tak dál :-)

1amu
12.01.2020 1 z 5

Pánové Rosenfeldt a Hjorth, autoři této v pořadí 6.knihy série o práci Státní komise pro vyšetřování kriminální činnosti-oddělení vražd, se sídlem ve Stockholmu, zřejmě během svého psaní museli dospět k negativnímu názoru na práci a efektivitu výše uvedeného oddělení (řečeno velmi slušně).
Jinak si nedovedu vysvětlit, proč tuto knihu napsali. Nabízím třeba toto vysvětlení:
- naštvání na policajty, jako takové,
- co jsme doposud napsali změníme v recesi, okořeníme to fialovými Harlekýnkami s
příchutí feferonek (viz. hlavní postavy tohoto díla).
Podotýkám, že první dvě knihy této řady se daly číst. Připomínalo mi to příběhy Martina Becka ( autorů S+W), deset knih vydávaných od 70-tých let minulého století. Ovšem Martin Beck se svou partou, to byl jiný level.
V této sérii vyšetřují vraždy po celém Švédsku:
Šéf, neschopný ňouma, který má k ruce schopného mladého znalce přes kybernetiku (ze kterého autoři vytváří postupně monstrum přes sado-macho), dále nesnesitelnou arogantní štěknu, která načas změní své pracoviště, zde se stěhuje do blízké Uppsaly, pak je zde možná schopná a tvořivá vyšetřovatelka v terénu, která má smůlu na chlapy. K této sestavě je v každé knize přibrána hlavní postava knihy - psycholog, odborník na profilování zločinců, zejména vrahů. Jeho vedlejší významnou činnost by Jára Cimrman nazval, že je cosi jako Der sexual hand Granat (dále DSHG). Přeloženo do srozumitelnosti jde o muže středního věku, který vidíc ženy, které se mu zamlouvají, dostává je zručně do postele (je to jeho hlavní životní hobby).
Vše se zde točí okolo násilí a zneužívání žen, které z náboženských důvodů mají problémy s interupcí. Až sem bych téma knihy toleroval. Ovšem děj se postupně mění k neuvěření. Dospěl jsem k názoru, že jde buď o "ptákovinu", nebo o psaní pod vlivem šňupání třeba kokainu. Bohužel vypadá to na vážný úmysl autorů vytvořit hit na který čtenáři jen tak nezapomenou. Závěr jsem již bral jako recesi (proto nehodnotím jako odpad).

PS
Mám obavy, že bude-li série pánů R+H pokračovat, ztratí ona skromná vyšetřovatelka i své druhé oko (o to první přišla chtěje navštívit DSHG v jeho bytě).

jonathan
02.01.2020 5 z 5

Prečítane za jeden deň... skvelá séria.

Izu
01.01.2020 5 z 5

Páni, to byl zase fantastický díl.

triatlet
28.12.2019 5 z 5

Hans Rosenfeldt a Michael Hjorth vytvořili nejen nejlepšího profilovače Sebastiana Bergmana, ale charaktery všech členů Torkelova týmu jsou tak důmyslně promyšleny, že jsem si po roce a půl užíval setkání se starými známými. Ani mi nevadilo, že osobní patálie jednotlivých kriminalistů překonaly samotný zločin.
I když se snažili autoři navádět na cca 4 pachatele, tak závěrečné roz(h)řešení nepřekvapí.
Líbilo se mi, jak autoři dokázali zachytit každodennost roku 2018.
Sebastianovy sny patří mezi nejsilnější pasáže. Po dočtení knihy v rozhlase shodou okolností připomínali ničivé tsunami z Vánoc 2004...

a.k
27.12.2019 5 z 5

Pokračování série se Sebastianem Bergmanem bylo opět výborné. V průběhu čtení jsem se přistihla, že detektivní zápletku vnímám jako tuctovou, ale rozluštění případu bylo zcela nečekané.
Páni autoři se také opět vyřádili v osobních dějových linkách Sebastiana a postav okolo něho.
Kdo nečetl, vřele doporučuji. I když každý díl nabízí samostatný detektivní případ, v tomto případě je lepší číst sérii popořadě.

astra3
26.12.2019 5 z 5

Právě jsem to dočetla už jsem zvědavá na další díl. Zůstalo dost nevyřešených otázek.

konicekbily
24.12.2019 5 z 5

Náš spisovatelský tandem udržel nastavenou laťku a potěšil mne. Pěkná zápletka s téměř neuhádnutelnou koncovkou v závěru vysvětlená a příslib pěkné zábavy v dalším kole! Jen tak dál, pánové!

Nickyheat
20.12.2019

strašně jsem se těšila na další pokračování, ale přitom, jak vím, jak jsou autoři dobří - viz. seriál Most - tohle bylo trochu slabší

harena
17.12.2019 5 z 5

Určitě nejsem jediná, která netrpělivě čekala na šesté pokračování série se Sebastianem Bergmanem - policejním psychologem. Těžko říci, který díl je lepší, je obdivuhodné, jak autoři dokáží vygradovat napětí až do poslední stránky. Sebastian je stále sebestředný a arogantní hajzlík, ale snaží se urovnávat vztah se svou druhou dcerou. Má šanci, že se mu to povede, protože oba patří do týmu, který vyšetřuje několik znásilnění a vraždy a musí proto spolupracovat. Pečlivě propracované postavy kladné i záporné, napětí od začátku až do konce a na závěr nám pánové spisovatelé nadhodí udičku, na kterou se chytím a budu opět netrpělivě čekat, jak to dopadne s Vanjou a Billym v dalším díle, který snad už píšou. Je dobré číst sérii od prvního dílu.

Jiparis
16.12.2019 5 z 5

Ikdyž otevřené konce nemám moc ráda, tentokrát jsem udělala výjimku a doufám, že nebude moc dlouho trvat než se s protagonisty znovu setkám a dovím se víc.

Aprilek
13.12.2019 5 z 5

Výborná kniha! Byla super jako ostatní knihy ze série.

happy-smile
08.12.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila stejně jako všechny předchozí díly. Opravdu se těším na pokračování, protože některá témata zůstávají opět otevřená. Kniha se dobře četla, takže fanouškům rozhodně doporučuji.

emamat
02.12.2019

Doufám že na pokračování nebudeme čekat tak dlouho. Vždycky si musím připomenout předešlý díl. Opět velmi dobře propracované příběhy hlavních hrdinů - ani by tam nemusela být ta detektivní zápletka.

Aliii
29.11.2019 5 z 5

Dlouho jsem čekala na pokračování a dlouho se těšila a pánové opět nezklamali. Ten koktejl napětí, dramatu, emocí a humoru, který umějí namíchat se prostě neomrzí.