Sběratel sněhu

Sběratel sněhu https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386106/bmid_sberatel-snehu-SxY-386106.jpg 4 721 721

Dominik opatrně sbírá sníh do sáčku, aby v mrazáku uchoval jeho přítomnost. Jenže ta je stejně prchavá jako život špinavého kluka, kterého Dominik vídá jako zjevení každou noc u postele, majitelky starého deníku i všech, kteří kdysi obývali budějovický lágr. Tři časové linie, tři generace a tři různé osudy se prolínají v jeden strhující příběh, v němž se vrací lidé z dávných dob, protože minulost zůstala nedořešená. Budějovický novinář Jan Štifter zaujal již dvěma novelami: Kathy a Café Groll, v nichž se na pozadí místních událostí dotýká obecně lidských témat. V románu Sběratel sněhu do jisté míry navazuje na svou prvotinu Kathy, v níž pátral po osudech své „ztracené“ babičky Kateřiny. Sběratel sněhu líčí v několika prolínajících se časových rovinách a na základě archivních dokumentů i českobudějovické architektury události odsunu a poválečných let, které se nám jako drobné střípky skládají do plastického obrazu toho, jak to možná bylo, možná nebylo, ale určitě nemělo a nejspíš nemuselo být. Do děje nás Jan Štifter svým stylem psaní vtahuje od prvních stránek – živým, místy až surovým líčením osudů dvou (nebo vlastně tří) chlapců, v němž jako by si předsevzal, že znovu postaví dávno zbořené budovy.... celý text

kasavubu
21.03.2019 5 z 5

Pro mě další velké překvapení na poli české literatury. Zpočátku jsem se v ději trochu ztrácela, ale postupně se všechno krásně propojilo a vysvětlilo. V příběhu ze současnosti mě sice rozčilovala mluva Dominika, ale i na tu se dalo postupně zvyknout. Našlo by se zde několik nelogičností a konec byl na můj vkus až příliš překombinovaný, jako celek ale knihu hodnotím velice kladně. Určitě to nebyla poslední kniha, kterou si od autora přečtu. Za mě tedy kniha určitě ano.

MaKolar
18.03.2019 4 z 5

Kniha mě celkem mile překvapila. Líbilo se mi spojení třech dějových rovin.

aralka
15.03.2019 4 z 5

Autor se s tím nemaže a rovnou čtenáře uvrhne do příběhů celkem velkého množství postav které se odehrávají navíc v několika časových liniích, takže čtenář chvíli tápe a a neví, která bije... tedy mě se tohle stalo... ale čím se prokousáváte dál, tím vše začne zapadat do správných škatulek a v jednotlivých příbězích se člověk začne orientovat....jako celek se mi kniha líbila, je to napsáno velmi syrově a myslím, že i autenticky v té které době.... duchařinu moc nemusím, ale tady jsem to zkousla, chápu, že tam duch Josefa byl důležitý a dávalo to knize jakýsi další rozměr... dále oceňuju grafické zpracování a formát knihy, moc sympatická a útulná knížečka, takže suma sumárum poctivé čtyři hvězdičky ... a určitě bych si ráda přečetla další knihy tohoto autora...

salkyn
14.03.2019 5 z 5

Začátek byl pro mě trochu těžkopádný, ale ve finále velká spokojenost. Krásný příběh.

Susan94
13.03.2019 4 z 5

Trochu kostrbatejsi sloh. To je jediné, co mi na knize vadilo. Krásný a originální design a řešení 3 dějových linii. Špetka duchovna... Opět jsem si přečetla originální skvělý příběh.... Vřele doporučuji všem co si chtějí přečíst kvalitní českou tvorbu.

Veru.Viti
13.03.2019 5 z 5

Vůbec jsem nevěděla co čekat. O to více jsem byla překvapená. Kniha se čte úplně sama. Měla jsem ji přečtenou během jednoho dne. Tři časové linie, které dohromady dávají ucelený příběh. Není to asi čtení úplně pro každého. Věřím, že to mnoha lidem nesedne. Já sama bych nečekala, že mě příběh takto chytí i přes téma duchařiny. Stalo se a knihu s klidným srdcem doporučuji.

Pavlusa007
10.03.2019 5 z 5

Jsem z Budějc... paráda :).

Magdalena_j
02.03.2019 4 z 5

Sběratel sněhu... velmi zvláštní kniha. Má tři dějové linie - předválečné až válečné období, 50. léta a současnost. Jsou oddělené v samostatných kapitolách, které jsou většinou dost krátké, díky čemuž má knížka spád. Postupně se do sebe příběhy začínají navzájem vpíjet...

Během první půlky jsem místy uvažovala, jestli mě to baví nebo ne. Trošku jsem se ztrácela v některých dějových linkách - především 50. léta byla o hodně postavách. S postupem času se kniha vyvíjí tím "správným" směrem. Zlepšuje se orientace i začtení. Nakonec jsem poslední třetinu knihy přečetla skutečně jedním dechem, ačkoliv nebylo až tak těžké rozulit některé zápletky.

Knížku určitě doporučuji. Je v mnoha ohledech zvláštní, ale zároveň skvělá.

Paloma795
24.02.2019 4 z 5

Moc pěkné. Rozbíhají se tři dějové linky, které se postupně rozplétají. "Existence" duchů mi nejdříve vadila, ale později jsem pochopila jejich důležitost v příběhu a kniha mě hodně bavila.

letadlosknihou
22.02.2019 5 z 5

Přidávám se k "Budějčákům", které potěšila kniha, která se odehrává v jejich městě. A jinak všechny tři příběhy zajímavé, takové lidské. A zajímavě spletené dohromady.

sioux
13.02.2019 5 z 5

Zajímavá věc. Tři linie příběhu, dvě mě bavily moc, ta z 30. let a pak ta ze současnosti. Toho Dominika jsem fakt žral. Ta prostřední linie knihy, co se odehrávala po 2. světové, mě příliš nezaujala. Hlavní pointa příběhu také nic moc, ale prostě čtivost a lidová mluva Dominika mi to bohatě vynahradily. Jinak též vysoce hodnotím velikost a vazbu knihy a krátké kapitoly. Díky, autore, tvoje kniha mě hodně bavila.

Mili115
12.02.2019 5 z 5

Prostě super. A pokud jste z Budějovic, tak plusovém body navíc.

Skawin
12.02.2019 4 z 5

Krásně jazykově vykreslený román, jehož děj se odehrává ve třech časových rovinách - ne příliš od sebe vzdálených. Na konci se vše střetne v jednom bodě...

Mišulka331996
04.02.2019 5 z 5

Dokonalé čtení. Kdo nepřečetl, nepochopí. Tuhle knihu doporučuji úplně všem, a jelikož jsem velký fanoušek p. Štiftera, tak bych klidně dala hvězd i 10!

Kopretina_aku
02.02.2019 5 z 5

Už dlouho se mi nestalo, že by mi kniha nedala spát. Po nocích jsem přemýšlela, jaký je úkol Josefa, proč ho zrovna Karel a Adolf vidí a co by měl mít společného s Dominikem? Konec byl možná trochu přitažený za vlasy, ale s poslední větou i slza ukápla. Libily se mi vsechny tři časové linie. Použití dobového jazyka bylo zajímavé pro porovnání a současná mluva je tedy bohužel hrozná. Skvěle napsané a pro znalce Budějovic to musí být ještě o to lepší čtení.

rozarada
01.02.2019 5 z 5

Zařazuji mezi svoje nejoblíbenější. Zápletka napínavá, skvělý formát knihy. Když jsem četla večer, chvíli jsem se pak i bála. V Budějovicích kolem Staroměstské jsem strávila několik let života, tak mě tato kniha celá hodně bavila.

Jakira
30.01.2019 5 z 5

Nikdy by mě nenapadlo, že přijdu na chuť současné české literatuře a ono se to děje. Začalo to Mornštajnovou a pokračuje u Štiftera. Zjistila jsem, že tyhle příběhy většího množství postav, které zahrnují celé dekády lidského života a které se vzájemně proplétají mě nesmírně baví číst. Štifter mi v mnoha ohledech svým stylem vyprávění připomíná Mornštajnovou, a to je jen dobře. Navíc píše o místech, která velmi dobře znám, neb mám k Budějcím velmi blízký vztah, což požitek z knihy ještě umocňuje.
Celkově nevím, co bych knize vytkla, možná mi na začátku přišla trochu složitá na čtení, několikrát jsem na prvních stranách narazila na věty, kdy nebylo úplně jasné k jaké postavě se ta konkrétní věta nebo přímá řeč vztahuje, ale to se zlepšilo hned, jakmile jsem se v postavách zorientovala. Jazyk i styl vyprávění mi neskutečně seděl a knížku jsem zhltla na dva zátahy. Už jsem to myslím psala u Hany, ale musím ze opakovat...víc takových knížek a víc a takových českých autorů.

Miretti
29.01.2019 5 z 5

Další milé setkání s naším současným autorem. Kniha je krásná už jen na dotek:). Příběh se třemi dějovými linkami byl zajímavý, neotřelý a vážně čtivý. Autorův styl mě nadchl, jeho postavy jsou propracované a uvěřitelné. Za mě velká chvála.

Lucieda
28.01.2019 5 z 5

Skvělé! Znáte ten pocit, když chcete číst dál a zároveň nechcete, aby kniha skončila? Za mne pět hvězdiček.

Jjaanneet
26.01.2019 3 z 5

Přiznám se, že přibližně do půlky knihy jsem se musela ke čtení nutit. Trvalo mi než jsem se o postavy začala zajímat. Nějvětší problem jsem ale měla s násilím a bezcitností. Na druhou stranu uznávám, že v tom je možná i kouzlo celého příběhu. S příchodem Kristýny jsem se začala na čtení těšit a ke konci se dokonce nemohla odtrhnout.