Sběratel sněhu

Sběratel sněhu https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386106/bmid_sberatel-snehu-SxY-386106.jpg 4 710 213

Dominik opatrně sbírá sníh do sáčku, aby v mrazáku uchoval jeho přítomnost. Jenže ta je stejně prchavá jako život špinavého kluka, kterého Dominik vídá jako zjevení každou noc u postele, majitelky starého deníku i všech, kteří kdysi obývali budějovický lágr. Tři časové linie, tři generace a tři různé osudy se prolínají v jeden strhující příběh, v němž se vrací lidé z dávných dob, protože minulost zůstala nedořešená. Budějovický novinář Jan Štifter zaujal již dvěma novelami: Kathy a Café Groll, v nichž se na pozadí místních událostí dotýká obecně lidských témat. V románu Sběratel sněhu do jisté míry navazuje na svou prvotinu Kathy, v níž pátral po osudech své „ztracené“ babičky Kateřiny. Sběratel sněhu líčí v několika prolínajících se časových rovinách a na základě archivních dokumentů i českobudějovické architektury události odsunu a poválečných let, které se nám jako drobné střípky skládají do plastického obrazu toho, jak to možná bylo, možná nebylo, ale určitě nemělo a nejspíš nemuselo být. Do děje nás Jan Štifter svým stylem psaní vtahuje od prvních stránek – živým, místy až surovým líčením osudů dvou (nebo vlastně tří) chlapců, v němž jako by si předsevzal, že znovu postaví dávno zbořené budovy.... celý text

Galaty
27.01.2021

Tak já vám nějak nevím, přijde mi, že ten příběh stále nemůžu nějak pořádně uchopit...V knize jsem se začala ztrácet od samého začátku i přes to, že byly kapitoly rozděleny na časová období, což se mi velmi líbilo. Zřejmě za to mohlo množství postav a také mi asi kniha nepředala to, co všem ostatním, což nepřisuzuji za chybu autorovi. Někdy se zkrátka stane, že nepochopíme, co tím chtěl básník říci...Rozhodla jsem se tedy nechat knihu bez hodnocení, abych jí neubrala procenta a zkusím se k ní ještě někdy vrátit a třeba najdu to, co mi teď chybělo a nezapadlo do sebe. :-)

simviki
12.01.2021 4 z 5

Morštajnová v mužském těle, slyšela jsem o tomto autorovi. Vypráví skvěle, ale určitě bych je odlišila, i kdybych neviděla obálku knihy.Má jiný styl vyprávění. Je to moje první od něj. Líbila se mi, jen to duchaření mi tam úplně nesedlo, přičemž je to samozřejmě červená nit, která jednotlivé dějinné vrstvy spojuje až ke konečnému rozzuzlení. Spíš si to budu muset přečíst ještě jednou a pořádně si to vychutnat. :-) A určitě zkusím i jeho další knížky.

Jirinamac
06.01.2021 4 z 5

Ze začátku se mi ta časová období pletla a musela jsem se dost soustředit na množství postav. Postupně se zvyšuje napětí a knížku nejde odložit, dokud se nedozvíte, co se vlastně stalo. Na duchy moc nevěřím, ale tady to sedlo perfektně.

Luvy
04.01.2021 5 z 5

Prekrasna kniha, talentovany autor!

E_Lan
26.12.2020 4 z 5

Velmi příjemné počtení v několika časových liniích, které se na konci vcelku překvapivě a příjemně spojí dohromady. Pro mě první setkání s panem Štifterem a hned tak dobrý počin. Velmi zdařilé dílo.

DericCaster
26.12.2020 5 z 5

První co mne při myšlence na tuto knihu napadne je slovo "zvláštní"... Knížka je tak napůl ze života a tak napůl duchařina... Co ale nelze knize upřít je, že autor umí psaním zaujmout a dost často i hezky pobavit.

Kerberos
06.12.2020 5 z 5

Příběh je vyprávěn ve třech časových rovinách v audioknize to byli tři různí vypravěči.Příběh tří chlapců Karlose,Adolfa a Josefa .Zvláštní je, že Josef je duch,který má poslání,které ho spojuje s Karlosem v minulosti i v budoucnu.Velmi pěkné a smutné povídání.

popeluška
30.11.2020 5 z 5

Měla jsem od knihy velká očekávání, která se splnila na deset hvězdiček. Jsem z knihy nadšená, opravdu hodně moc. Těším se na další knihy od autora.

Hella
26.11.2020 4 z 5

Těžké čtení, dosti těžké. Po pár prvních kapitolách jsem to chtěla vzdát, ale vydržela jsem a dobře jsem udělala. Chvíli trvá, než si všechny postavy časově zařadíte, ale pak už to funguje dobře. Příběh člověka téměř pohltí a osoba ducha-duchů ho kupodivu nijak neruší, naopak sedne tam jak víte co na hrnec. Za mě 3,5 *.

L.Helena
23.11.2020 4 z 5

Audiokniha
Zpočátku jsem nechápala proč je vyprávění ve třech časových rovinách, bylo to docela matoucí a měla jsem v tom chaos. Možná při četbě klasické knihy je to přehlednější. Postupně však v každém z příběhů přibýval děj a události, takže mě to docela vtáhlo. Nakonec se vše propojí a ve výsledku je z toho příjemné a poutavé poslouchání.

cérka
21.11.2020 5 z 5

Nevím, došla mi slova. Krásné? Smutné? Krasně-smutné či smutno-krásné? Ach jo! Pět hvězdiček je tak strašně málo :(.
Doporučuji všemi deseti a definitivně si autora řadím ke svým oblíbencům. Jsem smutná, jsem na konci, ale bylo to krásné a stálo to za to! Děkuji!

kofee
18.11.2020 5 z 5

Atmosféra světů pod povrchem. Pod povrchem minulosti, lží a přetvářek, rasistických, nacionálních a sociálních přesvědčení. Ukrytá v prachu starých závěsů, pod hladinou vod, ve sklepě, v hrobech... Vše tu ožívá v jeden smutno-bolný příběh o velkém přátelství tří kluků.
Magický realismus počesku. Krása.

milary
31.10.2020 5 z 5

Slyšela jsem jako audioknihu. Příběh prochází střídavě třemi časovými rovinami, každou čte jeden interpret. Skvěle.
Vyprávění o osudech tří generací, česko-německé vztahy (a mezilidské vztahy vůbec), tři kluci kamarádi, z nichž jeden je duch.
Dětské oči vidí věci jinak, jejich vidění ale – přes nepopiratelné záblesky humoru, které jsou spíš kouzlem nechtěného, a dosud dětsky bezelstné přímočarosti – nikterak neubírá na obrazotvorné syrovosti líčeného, spíš naopak.

Četla jsem Café Groll, Sběratel sněhu mě ale upoutal nesrovnatelně víc. Určitě bude stát za to přečíst si (s ohledem na předchozí) Kathy. Časem. Čtení je to neveselé, jakkoliv pětihvězdičkové.

Lena78537
29.10.2020 5 z 5

Čtivá, vtipná, napínavá a záhadná. Pro mě vše, co má správná kniha mít. Doporučuji!

hvozdik
16.10.2020 5 z 5

Velké překvapení. Silný vypravěčský příběh. Vřele doporučuji.

Penicuik333
04.10.2020 3 z 5

Kniha mě bavila. V záplavě současné české románové tvorby působí svěže a neotřele. Bavily mě různé časové roviny a vyústění nebylo předvídatelné. Prostředí Českých Budějovic je pro mě literárně nové a jejich role v malých i velkých dějinách je velice zajímavá.

BobaKozu
21.09.2020 5 z 5

Vše co má kniha mít: napínavá, čtivá, záhada, dovzdělání z historie. Více takových!

parxel
27.07.2020

Sběratel sněhu je v dobrém slova smyslu spisovatelská "duchařina". Podobné téma bylo již několikrát zpracováno na filmovém plátně a tak mne nepřekvapilo ničím novým. To co však dává této knize jedinečný "šmrnc" je zasazení příběhu do českých historických reálií v kombinaci s prolínáním několika časových rovin. A právě touto kombinací byla pro mne tato kniha něčím novým. Dávám čtyři hvězdy.

Ajinka79
27.07.2020 5 z 5

Tak a teď bych si ji nejraději přečetla znovu, aby mi správně doklaply veškeré vazby mezi příběhy.
Musím říct, že kniha pro mne byla příjemným překvapením. Chápu, že starší generace pravděpodobně sundá hvězdičku za styl vyprávění příběhu ze současnosti, ale pro mně to něco do sebe má.
"Renata na něj asi myslí, je to dobrá holka, někdy, občas, ale forever fakt ne :-)"

petrarka72
07.07.2020 5 z 5

Vynikající čtení. Příběhy s tajemstvím z let třicátých, padesátých a roku 2017, které se proplétají, postavy živé i mrtvé, které spolu existují z určitého důvodu, tragické osudy mužů hledajících, žen klamaných a kluků bažících po dobrodružství, to vše v magických Budějovicích. A v hlavních rolích lidská touha a čas...