Sběratel sněhu

Sběratel sněhu https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386106/bmid_sberatel-snehu-SxY-386106.jpg 4 710 213

Dominik opatrně sbírá sníh do sáčku, aby v mrazáku uchoval jeho přítomnost. Jenže ta je stejně prchavá jako život špinavého kluka, kterého Dominik vídá jako zjevení každou noc u postele, majitelky starého deníku i všech, kteří kdysi obývali budějovický lágr. Tři časové linie, tři generace a tři různé osudy se prolínají v jeden strhující příběh, v němž se vrací lidé z dávných dob, protože minulost zůstala nedořešená. Budějovický novinář Jan Štifter zaujal již dvěma novelami: Kathy a Café Groll, v nichž se na pozadí místních událostí dotýká obecně lidských témat. V románu Sběratel sněhu do jisté míry navazuje na svou prvotinu Kathy, v níž pátral po osudech své „ztracené“ babičky Kateřiny. Sběratel sněhu líčí v několika prolínajících se časových rovinách a na základě archivních dokumentů i českobudějovické architektury události odsunu a poválečných let, které se nám jako drobné střípky skládají do plastického obrazu toho, jak to možná bylo, možná nebylo, ale určitě nemělo a nejspíš nemuselo být. Do děje nás Jan Štifter svým stylem psaní vtahuje od prvních stránek – živým, místy až surovým líčením osudů dvou (nebo vlastně tří) chlapců, v němž jako by si předsevzal, že znovu postaví dávno zbořené budovy.... celý text

amaenium
28.10.2018 4 z 5

Tři dobou i jazykem rozdílné příběhy, jež se postupně staví a nakonec propojují ve funkční celek. Na jazyk jsem si musela zprvu zvyknout, ale až se stalo, jednoduše jsem se začetla. Je pravda, že postava Josefa mi přišla ze začátku taková... no, moc se mi nelíbilo, že se zde zjevuje takovýto duch. Naopak postava, jež se objevovala u postele Dominika, mi přišla né tak “bijící do očí”. Prostě přirozenější. Nejvíce se mi pak líbil příběh roku 1930, pak kluci a nakonec příběh Dominikův. Postava Renaty mi nebyla vůbec sympatická.
Ke konci mi pomohlo udělat si malý rodokmen, abych se ve jménech neztratila.
Celou knihou mě pak doprovázela taková lehce zimní atmosféra. Sbírání sněhu.

Sorrow
28.10.2018 5 z 5

Naprosto perfektně vystavěný příběh, u kterého oceňuji zejména jazykovou stránku. Tři časová období odděluje dobová mluva i způsob zachycení každodenních úkonů. Neprvoplánové a tak akorát magické; mám pocit, že Romové hodně tíhnou k duchovnímu světu a rodina je pro ně posvátná, a přesně tak jsem to z knihy taky cítila. Byť jsem od ní nečekala zas tak mnoho, pan Štifter mi dokázal opak a jen potvrdil kvalitu současné české prózy. Určitě si pohlídám i jeho další knihy :)

hzd
23.10.2018 5 z 5

Krásně napsaná knížka, zajímavý příběh. Trošku jsem se ztrácela ve skocích v čase, ale nakonec se vše vyjasnilo. Navíc jsem z Českých Budějovic, o to lepší pro mě bylo čtení. Můžu jen doporučit.

jittik
16.10.2018 5 z 5

Zajímavé příběhy, pěkně napsané.
Nejméně se mi líbil příběh s Dominikem, ale na konci to všechno do sebe zapadlo.

boticelli
16.10.2018 5 z 5

Mozaika souvisejících příběhů z různých časových období tvoří tento poutavý a dojemný román. Autora si zařadím někam mezi Hájíčka a Mornštajnovou (mé oblíbené) a budu se těšit na jeho další tvorbu!

Polík
14.10.2018 5 z 5

Geniální příběhy.. Opravdu poutavě napsáno.

Marčullkas
07.10.2018 5 z 5

Nechala jsem si ji pár dní po přečtení v hlavě "odležet" a i po pár dnech je to stále silně působící příběh.

kleryna
01.10.2018 5 z 5

Zaujala mě na pultě v knihkupectví a byla skvělá. Všechno do sebe krásně zapadá, naprosto mě pohltila a jsem z ní unešená.

MilanzPlzně
30.09.2018 5 z 5

Nádhernou barvitou češtinou ("10 centimetrů sněhu sedělo na parapetu") napsaný napínavý příběh ze tří časových období. Geniální postava Josefa dovoluje autorovi sdělit čtenáři úplně vše potřebné, nápady Renaty jsou skvěle bláznivé, osudy lidí těžké a v realitě doby pochopitelné díky skvělým znalostem autora. Slovník postav přesně sedí jejich společenskému postavení a životu. Radost číst a odhalovat propletení. A večer se člověk rozhlíží u postele, jestli nemá nového kamaráda.

Karol333
24.09.2018 5 z 5

Skvěle vystavěný příběh, zajímavé osudy, promyšlené postavy a dobová tematika Českých Budějovic. Jednotlivé dějové linky jsou mistrně vymyšlené a krásně se prolínají. Kniha mi bude v hlavě doznívat ještě dlouho v hlavě nejen proto, že je výborně napsaná.

kerstyn
22.09.2018 5 z 5

Vynikající záležitost. Nejdřív jsem se lekla, co to bude za duchařinu, ale je to tak krásně propracované! Promyšlené tři příběhové linky, které se setkávají, chytají za srdce a máte je v hlavě. Tohle čtení určitě moc doporučuji! :)

navi
16.09.2018 5 z 5

Nadhera! Propojení tří časových linií velice dobře vtáhne do děje. Vyprávění velmi rychle odsýpá. Zdánlivě nesouvisející příbehy do sebe začnou zapadat. Doporučuji věnovat pozornost jménům i postavám,bude seto později hodit. Milý, napínavý i dojemný příběh.

DorianGreene
05.09.2018 4 z 5

Autor zavádí čtenáře do zmizelých Českých Budějovic 30. i 50. let 20. století. Nejsilnější je právě v popisech dobových reálií a příběhů. Zároveň ale dokáže poutavě uchopit i současnost. Vynikající román s regionální tematikou!