Saturnin

Saturnin https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/1615/bmid_saturnin-Hqf-1615.jpg 5 7478 1083

Lessana
19.11.2016 4 z 5

Kúzelne napísaná knižka od autora s krásnym zmyslom pre češtinu, humor, spravodlivosť a etiku. Milo ma prekvapila, zohriala a vyčarila úsmev, úškrny i hlasný smiech. :) Správne to ingrediencie radostného čítania. :)

zaranda
01.11.2016 5 z 5

Klasika, která pobaví i při několikátém čtení. Hned bych jednoho takového sluhu brala do domácnosti.

Freedomova
31.10.2016 5 z 5

Moje oblíbená knížka už od dětství. Když je třeba zvednout náladu, nikdy nezklame. Dřív se mi nejvíc líbila postava Saturnina, jak stárnu, čím dál víc mě baví teta Kateřina. Tahle knížka mě určitě bude provázet celý život, pokaždé pro mne bude trochu jiná, ale vždy mile zábavná.

Sorrow
31.10.2016 5 z 5

Poprvé jsem knihu četla ve fyzické podobě někdy před deseti lety, pak viděla film a teď poslechla audio. A abych si Saturnina náležitě zamilovala a dokázala docenit, potřebovala jsem všechny tyhle tři formáty. Teď už ale nemůžu hodnotit jinak než pěti, musím smeknout před Jirotkovým krásným, čistým humorem, po duši hladícím jazykem i tím, jak skvěle dovedl vystihnout českou povahu.

laepus
19.10.2016 5 z 5

Jde tady dát něco míň než pět hvězd? Nejde. Zkrátka a dobře, prostě nejde. Když jsem přečetl i Woodehousova Jeevese (který je Saturninovým předobrazem), musel jsem smeknout před genialitou Jirotky, který k vtipným příhodám dokázal přidat i úžasný jazyk a cit pro českou povahu i český styl humoru. Je to naprostá pohádka češtiny. A komu se líbil seriál České televize (a do té doby nečetl knihu), ten se podle mě do té knihy musel pustit okamžitě. Jako já.

Mangi
16.10.2016 5 z 5

Výborná kniha. Četla jsem na střední a moc jsem se pobavila.

cincina
09.10.2016 5 z 5

K Saturninovi jsem se dostala už na základní škole. To jsem si ho přečetla jednou a ano, líbilo se mi to.
Potom jsem ho měla v povinné četbě na střední a to jsem ho přečetla znovu. A znovu. A znovu. Ten příběh mě tak baví! Pokaždé, když se do knihy pustím, tak mám pocit, jako bych ji četla poprvé, i když vím, co se stane a jak to dopadne. Příběh je naprosto vtipný a fantastický! Saturnin je moje srdeční záležitost:)

jadran
09.09.2016 5 z 5

Kromě oné humorné stránky věci, kterou tady velebí 90% a možná i o něco víc recenzentů bych připomněl i onu love story, jejímž středobodem je asi nejdokonalejší žena, která se v české literatuře objevila - slečna Barbora, oficiálním příjmením Terebová, neoficiálním Dokonalá. Tady se musím přiznat, že ono filmové zpracování mně až zas tak nenadchlo, protože obsadit tento skvost jest úkol nadlidský. Obsazení Lucie Zedníčkové, která postrádá pro danou roli absolutně všechno, sexappealem počínaje a laskavou ironií konče bylo velkým zklamáním. A znalec starých aut musí zavýt hrůzou, když spatří, co je v seriálu (či filmu) vydáváno za bílého Rapida.....

No, ale třeba pasáž, kde Zdeněk Jirotka radí, že v případě samé (slovy Shakespeara, haha) bouři vášně je nejlepší mlčet je stejně moudrá, jako použitý komický příměr pomocí představení ochotníků, kde (tuším) paní lékárníková deklamuje" "I já vás pane, miluji" se shodnou dikcí, jako by říkala: "Lidi, to je ale horko...".

Na druhou stranu stojí za úvahu, kdy kniha vznikala a kdy vyšla. Jako by Zdeněk Jirotka (podobně jako Karel Poláček svým Bylo nás pět) v těch nejtěžších dobách a zdánlivě zcela beznadějné situaci chtěl alespoň na papíře a asi hlavně sám pro sebe vytvořit snově dokonalý svět, do které by se uchýlil z děsivé reality, která ho obklopovala. A to je možná i ten důvod proč se svými dalšími díly se k Saturninovi nepřiblížil ani na dohled a zůstává vlastně autorem jedné knihy. No, ale je to kniha dokonalá a je stejně lepší napsat jednu z nejlepších knih a pak dál už skoro nic, než zahlcovat nakladatelství rukopisy pomalu několikrát do roka, a nějak tak kde nic, tu nic......

karin9196
03.09.2016

Saturnin je klasika, která by neměla chybět nikomu v knihovně. Vždy pobaví a nezklame i když jí čtete třeba po desáté. Všechny postavy jsou dokonalé.

Monika.smile
03.09.2016 5 z 5

Knížka, kterou čtu vždy v létě na dovolené. Knížka, ke které se vždy ráda vracím. Knížka, kterou čtu vždy s láskou a s úsměvem. Vždy se ráda k románu Zdeňka Jirotky vracím, teta Kateřina a její průpovídky jsou nezapomenutelné.

v.july
31.08.2016 5 z 5

Krátký, vtipný, milý příběh, když jsem jí četla na střední tak mě nebavila, teď se k ní budu rada vracet.

sgjoli
29.08.2016 5 z 5

Saturnin je poklad české literatury. Škoda, že je mu ve školách dáváno až hanebně tak málo prostoru. To je tak strašně vtipná a úžasná kniha! A tak skvěle napsaná, že se těm humorným scénkám smějete pořád dokola, i když jste to četli už několikrát předtím. Neskutečné. A to je to, co na humorných knihách mám ráda – když jsou vtipné či úsměvné víc než jednou a když se k nim můžu vrátit znova, protože vím, že se u toho pobavím. Viděla jsem několikrát i seriál s Ondřejem Havelkou (který se sem prostě dokonale hodí, stejně jako Oldřich Vízner!) a ten je také naprosto úžasný. Doporučuji obojí!

teer.h
24.08.2016 4 z 5

Na tuto knihu jsem se docela těšila. Další kniha, kterou jsem si vybrala do seznamu děl k maturitě :D
Já nevím, asi jsem od toho možná čekala trochu víc. Styl, kterým to bylo napsáno mi moc nesedl. Četla jsem to poměrně dost dlouho a nemohla jsem to stále dočíst. Pokaždé jsem u toho usla, přitom příběh se mi celkem líbil, byla to zábava, ale prostě mi to trvalo dlouho, než jsem to přečetla.
Co se týče Saturnina, tak ten byl skvělý. Jeho plány mě vždy rozesmály. Tetička, co dodat, ta byla hrozná :D
Vím, že knihu už si asi nikdy nepřečtu. Stačilo mi to jednou :)

Kristy.1991
11.08.2016 5 z 5

Občas mám pocit, že do téhle knihy musí člověk, tak nějak čtenářsky, dospět. Poprvé jsem si ji půjčila v knihovně cca v 16 letech, ale vůbec mě nechytla. O něco málo později jsem to zkoušela znovu a zase nic. Ale teď, naprosto skvělá, humoristická kniha. Byly momenty, kdy jsem se smála opravdu nahlas. Postava Saturnina je dokonalá a dvojka teta Kateřina a Milouš... No, myslím, že si musí každý udělat obrázek svůj. Rozhodně se k ní ještě několikrát vrátím, i kdyby jen tak přeletět pár stran a pobavit se. Navíc je kniha zasazená do mého oblíbeného období, což je o to její větší plus. Je také fascinující, jak výborně se filmařům podařilo tuto humornou knihu předělat do filmového zpracování. Když v ní po shlédnutí filmu znovu listuji a pročítám, úplně si vybavuju ty výrazy oněch postav z filmu, což dává knize ještě lepší humoristický rozměr, jelikož to obsazení bylo na jedničku z hvězdičkou.

Evuše
05.08.2016 5 z 5

Přečteno snad už 100x a stále mě baví :)

marketa3623
03.08.2016 5 z 5

Má nejoblíbenější. Ráda se k ní vracím. I filmový seriál nemá chybu.

fojtikjirik
21.07.2016 5 z 5

Mi se kniha líbila, neboť byla velmi humorná. Podle výsledků ankety Kniha mého srdce lze usoudit, že Saturnin je nestárnoucí klasika.

kayu
20.07.2016 3 z 5

Čekala jsem od toho možná trochu víc, ale i tak to bylo příjemné čtení. Postrádala jsem však nějaký moment, při kterém bych se upřímně zasmála.

Gandalff007
19.07.2016 4 z 5

Je to zábavné, i když místo trochu strojené. Milouš je prostě klasika

lucille48
18.07.2016 4 z 5

Dílo je zábavné a docela záživné. Je pravda, že líčení situace je někdy až příliš strohé, ale autor vyjádřil velmi dobře názory konzervativního člověka.
Knihu doporučuji jako povinnou četbu, komické prvky se zde nalézají a může to být příjemná četba.