Saturnin

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Slavná humoristická kniha, která pobavila již několik generací čtenářů. Na jejích stránkách se čtenáři dozví, co se stane, když věrný sluha Saturnin přestěhuje svého pána z pohodlného bytu na loď, kde se pak objeví teta Kateřina se synem Miloušem, a co se přihodí při rodinné dovolené u dědečka, jehož dům je díky povodni načas odříznut od civilizace. Všem nepříjemnostem, katastrofám a přetvářce tety Kateřiny naštěstí umí s jiskřivým vtipem čelit Saturnin. Jeho schopnosti jsou téměř geniální, jak o něm píše v jednom dopise dědeček: „V bláznivých nápadech toho chlapíka je kus poezie, jeho humor, fantazie a podivuhodné myšlenkové přemety dovedou udělat detektivku z jízdního řádu."...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/1615/saturnin-Hqf-1615.jpg 4.65553
Série

Saturnin 1.

Žánr
Humor, Romány, Literatura česká
Vydáno, Šulc - Švarc
více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (9)

Divadelní představení divadla v Českých Budějovicích mohu vřele doporučit všem milovníkům knihy. Perfektní zpracování (včetně "živé" swingové muziky). Viděla jsem již 2x a doufám, že to ještě "dám" znovu. (Jana283)


V roce 2015 uvedlo Národní divadlo Brno Saturnina jako "swingovou grotesku pro celou rodinu". Představení je aktuálně na dlouhou dobu dopředu beznadějně vyprodané. Z osobní zkušenosti mohu říci, že je skvělé!

http://www.ndbrno.cz/cinohra/saturnin (PájaŽáková)


V roce 2009 román vyhrál čtenářskou anketu Kniha mého srdce. (chaera)


Podle literárních kritiků se Jirotka inspiroval anglickou literaturou, mj. dílem Jerome Klapky Jeromeho a romány a povídkami anglického spisovatele Pelham Grenville Wodehouse, v nichž vystupuje sluha Jeeves. (Edona)


Původní text románu byl po roce 1948 upraven tak, aby byl vhodný pro socialistického čtenáře. Jako takový je vydáván dodnes. (Edona)


Na motivy románu natočil roku 1994 režisér Jiří Věrčák celovečerní film Saturnin, který byl posléze zpracován i do podoby čtyřdílného televizního seriálu. (Edona)


Protože za 2. světové války bylo velké riziko nočních náletů, lidé zatemňovali okna. Z tohoto důvodu Zdeněk Jirotka psal Saturnina po nocích v koupelně, kde neměli okno a kde mohl bez problému svítit. (Edona)


Kniha obsadila první příčku v české celonárodní anketě Kniha mého srdce s 38430 hlasy. (Edona)


V celé knize není ani jednou zmíněno jméno hlavní postavy, která je zároveň vypravěčem celé knihy. Pro filmovou a televizní podobu bylo proto jméno dodatečně vymyšleno scénáristy. (zoew)