Sapiens: Stručné dějiny lidstva

Sapiens: Stručné dějiny lidstva https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447963/bmid_sapiens-strucne-dejiny-lidstva-iuF-447963.jpg 4 1195 1195

Dramatický je příběh bezvýznamného lidoopa, který před dvěma miliony let někde v koutě Afriky získal vědomí, vyvraždil své přírodní bratrance a ovládl celou planetu. Základní životní parametry člověka jsou určeny biologicky, ale poskytují úžasný prostor. Ne biologie, ale kultura (kolektivní víra) je klíčem k pochopení dramatického rozvoje lidstva. Jen ona umožňuje spolupráci velkého počtu lidí, kteří se navzájem neznají. Po první, kognitivní revoluci před 70 000 lety následovaly další překvapivé zlomy v dějinách – objev zemědělství, peněz, společenské mytologie, imperiální společnosti, kapitalistického úvěru a víry v budoucnost, objev vědy, techniky i genetického inženýrství. Zdá se, že dějiny mají směr – vždyť obchod a kapitalismus, věda a technika, planetární komunikace i geopolitické vědomí spojily svět do globální vesnice.... celý text

Literatura naučná Filozofie Historie
Vydáno: ekniha , Leda

Sapiens: A Brief History of Humankind , 2011

Wrent
27.10.2018 4 z 5

Velmi čtivá populárně naučná kniha. Autor své názory a poznatky předkládá pomocí srozumitelných příkladů a historických paralel, takže ač má 500 stran, přečtěte knihu velmi rychle.

Cesta Sapiens na vrchol je bezesporu fascinující a z mnoha z dnešního pohledu "bezvýznamných" událostí jde mráz po zádech. Kniha skvěle dává do kontextu různá odvětví lidského poznání, což na ní hodnotím asi nejkladněji.

Na mnoha místech se samozřejmě autor nevyhne ani (často asi oprávněnému) moralizování, ale to i společně k možným výhledům do budoucna vede minimálně k podnětnému zamyšlení se.

Doporučuji jako nenáročnou knihu, ze které se můžete hodně dozvědět.

Jonny
18.10.2018 4 z 5

Příběh lidstva je docela úchvatný i úděsný. Ne tak kniha, která o tom píše.
Čtení o tom, jaké jsme konkurenční bestie, co vyplení na co přijdou, nebylo příjemné. Celkově mi kniha připadá přínosná a zajímavá, hlavně ze začátku, kdy kniha vychází z historických faktů/domněnek. Závěr knihy, kde se už dost teoretizuje, mi přišel slabší.
Kniha mi trochu připomínala knihu "Příběh lidského těla", ale zaměřenou také na lidskou povahu a kulturu.

raffi
17.10.2018 4 z 5

Zaujímavá kniha. Síce niektoré prirovnania a súvislosti sú veľmi zjednodušené (písané ako pre školákov), ale chápem, že autor chcel obsiahnuť čo najširší záber čitateľov...
Oceňujem prekladateľku, ktorá vhodné príklady zasadila do nášho prostredia.

annarehakova
01.10.2018 5 z 5

Kniha, kterou by si měl přečíst každý Sapiens.

MirekUL
05.09.2018 5 z 5

Výborná kniha. Autor souvislosti okolo vývoje lidstva dává do velmi širokého kontextu a zároveň v rámci toho vysvětluje i věci, která mnohdy bereme automaticky, ale ony tak automatické nejsou (nebyly) nebo jejich původní význam mohl být dříve zcela jiný.

karkoolka
05.09.2018 5 z 5

Milujem knihy, ktoré Vám v hlave rozsvietia a pomáhajú spájať jednotlivé fakty a udalosti do súvislostí. Táto kniha mi dokázala, aké dôležité je byť v histórii ako doma...človek si tak tiež dokáže s nadhľadom utvoriť vlasný objektívny názor na mnohé fake news a populistické politické vyhlásenia, ktorých sú plné noviny. Preto ma desí, že sa história na školách po celom svete dostáva do úplného úzadia, ľudia sa tak už nedokážu poučiť z minulosti, ani len z tej nedávnej... a oberajú sa tak o svoju budúcnosť.

Lesní_chodec
23.08.2018 4 z 5

Kniha, kterou by měl povinně přečíst každý maturant. Autor disponuje obdivuhodným rozhledem a nabízí čtenáři řadu podnětů, které vedou k položení dalších otázek (a tím pádem přečtení dalších knih). Přesto jednu hvězdu srážím za jeho přílišný pozitivismus a redukcionismus člověka, který jednoduše není intelektuálně poctivý.

TheSarcasm
22.08.2018

Jedna z knih, kterou by si měl asi přečíst každý kdo má alespoň nějaké intelektuální ambice. Většina uvedených informací sice je tak nějak známých, nicméně kniha je napsaná velmi přehledně a příjemným jazykem. Je členěná do krátkých kapitol, které dodávají četbě spád. Čtení přímo vybízí k zamyšlení, mimo jiné, nad malicherností problémů které nás obklopují. Nejvíce mne zaujala závěrečná pasáž týkající se možné budoucnosti lidstva, proto si určitě přečtu i druhý díl Homo Deus.
V této souvislosti ve mně rezonuje zajímavá úvaha kdy Harari poukazuje na fakt, že budoucnost většinou neumíme správně odhadnout - "Když lidskou představivost inspiroval let Sputniku a Apolla 11, tvrdilo se, že do konce století budeme žít ve vesmírných koloniích na Marsu a Plutu. Nevyplnilo se téměř nic. Objevil se však nepředstavitelný Internet."

Péťa1950
16.08.2018 3 z 5

Velké množství informací, návodných i zodpovězených otázek z různých oblastí života na malém prostoru. Otázky provokují k přemýšlení, některé kapitoly by u slabších jedinců mohly vyvolat i depresi .Rozhodně nelze všechny myšlenky přijímat , jsou to názory autora.

kara
11.08.2018 5 z 5

Velmi zajímavá kniha, která určitě stojí za přečtení. Je nabitá informacemi, ale přesto velmi čtivá. Určitě se k ní budu vracet, i když spousta zde napsaných názorů je samozřejmě dost diskutabilní. Kdo ale vlastně může vědět, co se nejvíce blíží pravdě? Každopádně kniha zaujme a svým způsobem pobaví, a to je hlavní.

antonin0999
09.08.2018 5 z 5

Myslím, že takhle nějak by se měly vyučovat dějiny. V souvislostech. Politicky neutrálně.
Pane Harari, děkuji. Cítím se zase trochu více Amerigem Vespuccim než Kryštofem Kolumbem.

lencze
26.07.2018 5 z 5

Výborně zpracovaná kniha. Čtivá, přitom má velký potenciál rozšířit čtenáři obzory a ukázat nové souvislosti. Je to kniha, která mě přinutila zamýšlet se nad zdánlivě samozřejmými věcmi. Zaujala mě i poslední kapitola v níž byly nastíněny úvahy o budoucnosti lidstva a už se těším, až si přečtu další autorovu knihu, v níž se tomuto tématu bude věnovat podrobněji.

tibis
09.07.2018 5 z 5

Jedina kniha v mojom zivote, po precitani ktorej som ju zacal citat odznova. A to som doteraz precital nin. 5000 knih. Vela informacii mi bolo znamych ale suvislosti a naveznosti mi unikli ( alebo som sa o to nikdy nezaujimal ). Samozrejme som si kupil aj jeho druhu knihu. Ale v nej v podstate nic nove nepriniesol, to este neznamena ze ju nedocitam. O evolucii jedna z naj knih ktore sa mi dostali do ruky. Ak by niekto chcel precitat iba jednu knihu za cely zivot tak toto je ta prava. A do konca zivota ma o com rozmyslat ( ked su este najdu nejaki jedinci, ktori su schopny tohto procesu ).

Marcela23
21.06.2018 5 z 5

Nesmírně čtivá a informacemi nabušená kniha. Spousta zajímavých souvislostí a otázek.

BeeBee84
14.06.2018 5 z 5

Co nás postavilo na vrchol potravinového žebříčku a dalo nám tak pocit vlády nad světem? Kolektivní víra a schopnost mluvit, přemýšlet a fabulovat i o tom, co jsme nikdy neviděli, nemá to hmotnou podstatu a žije to pouze v našich hlavách (báje, mýty, pověsti, hodnota peněz, víra v genetické inženýrství...). Které názory mi v paměti utkvěly nejvíc? Že si pšenice ochočila člověka? Že rovnost a svoboda nemohou koexistovat současně? Že další vývoj nezastavíme, jen si můžeme vybrat směr? Že v monoteistických náboženstvích křesťanství a islámu je existence zla (satana, pekla,..) vlastně nesmysl? atd...

Rihatama
23.05.2018 4 z 5

Židovský historik Harare sepsal ucelený vývoj homo sapiens od historie přes současnost k pravděpodobné budoucnosti. Příběh člověka začíná velkým třeskem a končí, hypoteticky, opět velkým třeskem (a koncem lidského druhu?). Od historie po science fiction. Úvodní strohý, faktografický jazyk bez přílišných lingvistických příkras či metafor a plný statistických údajů přechází do osobní roviny úvah a hodnocení dnešního působení homo sapiens na sebe sama i okolní svět (tady Harare přebírá roli filozofa, psychologa, sociologa a dalších) a končí futurologickou vizí kyborgů a genetických mutantů. Harare má jedinečný dar skládat dějinné, kulturní, sociologické, antropologické, biologické, ekonomické aj. fenomény do logických souvislostí, někdy skutečně překvapivých. I když občas trochu moc vysvětluje, jeho zpracování příběhu lidoopa-homo sapiens-kyborga... pokládám za vynikající. Vytvořil kompletní mapu života lidského druhu a nebojí se fantazírovat. Některé své postuláty nicméně předkládá až příliš snadno a bez hlubšího argumentačního základu, na nich přitom staví pro homo sapiens dalekosáhlé hypotézy a fabulace. Tím na druhou dává svému dílu zcela osobitý otisk a jako takový jej také, ne však nekriticky, vnímám.

“Z přísně vědeckého hlediska nemá život smysl. Homo sapiens je produktem slepého evolučního procesu, který nemůže mít význam ani cíl.” Tak to zabalíme, ne...?

“Příčinou uzavření a vytrvalosti v manželství jsou serotonin, dopamin a oxytocin.” A všechny moje ideály jsou fuč...

HanaSputnik
14.05.2018 5 z 5

Pointa této procházky napříč vývojem Homo Sapiens je jasná. Nemůžeme zastavit další vývoj, můžeme jen ovlivnit směr. „A protože už brzy budeme zřejmě schopni vytvářet i nové lidské touhy, měli bychom se ptát, co bychom měli chtít, abychom chtěli.“
Kapitola o tom, že dějiny štěstí jsou nejméně prozkoumanou historickou oblastí, byla skvělá. Věřím, že lidi může spojovat ještě i dimenze, kterou si svým omezeným vědomím, ustáleným v mezích, jež jsou nejvhodnější pro přežití a běžné fungování, neuvědomujeme. Poznání této dimenze bych nazvala uvědomělostí, která vede k větší pokoře, lásce a úctě ke všemu existujícímu. Ať si lidské společenství vybere tuto nebo jinou cestu, jedna věc je jistá, čeká nás zajímavá budoucnost!

fojtikjirik
05.05.2018 5 z 5

Rozhodně zajímavý náhled do dějin lidského druhu. Harari nastínil dějiny člověka od začátku až do současných dnů. Rozebírá vývoj civilizace, popisuje postupné sjednocování lidstva, které začalo již ve starověku vznikem velkých státních útvarů, dále se zaobírá novými vědeckými objevy z období novověku i rozvojem průmyslu a ekonomiky v 18. a 19. století. V poslední části knihy věnuje i úvahám o naší budoucností. Ano, některé informace z knihy je třeba brát s rezervou. Zvláště začátek a konec se opírá z velké části o spekulace, autor navíc nevystupuje úplně nestranně, své vlastní postoje před čtenářem neskrývá. Udivil mě třeba jeho názor na vznik zemědělství. Ale jinak je Sapiens dobrá populárně naučná publikace.

Mimir
09.04.2018 3 z 5

Predstavte si puzzle 10 000, ale k dispozícií máte len 500 kusov. Je 500 kúskov dostatočných k pochopeniu celej mozaiky? Apelujem preto na čitateľovu opatrnosť, pri vstrebávaní textu.

Idan
02.04.2018 5 z 5

Sapiens pusobi na prvni pohled zajimave, poucne a inovativne, a je psana lehkym a obcas vtipnym stylem. Na druhy pohled je kniha prilis spekulativni. Ve vetsine Sapiens neexistuji zadne pisemne zdroje pro podporeni tvrzeni a domnenek uvadenych v knize. Neni to popis dejin – jako jednotlivych aktu lidsta. Je to spise souhrnne vypraveni o homo sapiens, historie naseho druhu - o nasem puvodu, o tom, co nas dela jedinecnymi, proc jsme to zrovna my, co ovladli Zemi a jak se bude mozna ubirat nase budoucnost. Neni to typicka historicka kniha jdouci do hloubky a obcas pusobi jako soubor odkazu na to, jak se homo sapiens po tisice let chova nicive - at uz vuci sobe, tak i vuci svemu okoli. Je to takova lehka kniha, ktera shrnuje vyvoj lidstva z jineho uhlu a stare otazky dava do noveho svetla. Rekla bych, ze Sapiens jsou tak nejak „mezi“ pro historiky malo a pro mnoho lajky to muze byt „sucha“ kniha, mne se ale celkove libila, takze za mne doporucuji