Sapiens: Stručné dějiny lidstva ekniha

Dramatický je příběh bezvýznamného lidoopa, který před dvěma miliony let někde v koutě Afriky získal vědomí, vyvraždil své přírodní bratrance a ovládl celou planetu. Základní životní parametry člověka jsou určeny biologicky, ale poskytují úžasný prostor. Ne biologie, ale kultura (kolektivní víra) je klíčem k pochopení dramatického rozvoje lidstva. Jen ona umožňuje spolupráci velkého počtu lidí, kteří se navzájem neznají. Po první, kognitivní revoluci před 70 000 lety následovaly další překvapivé zlomy v dějinách – objev zemědělství, peněz, společenské mytologie, imperiální společnosti, kapitalistického úvěru a víry v budoucnost, objev vědy, techniky i genetického inženýrství. Zdá se, že dějiny mají směr – vždyť obchod a kapitalismus, věda a technika, planetární komunikace i geopolitické vědomí spojily svět do globální vesnice....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447963/big_sapiens-strucne-dejiny-lidstva-iuF-447963.jpg 4.5952
Literatura naučná, Filozofie, Historie

Vydáno: (ekniha), Leda

Sapiens: A Brief History of Humankind, 2011

Kniha Sapiens: Stručné dějiny lidstva

HanzKaufmann

Skvela kniha! Sice tam bylo par “nesmyslu”, ale jsem s tim v pohode, bylo jich tak malo a uzitecne informace tolik prevazovali ty neuzitecne, ze nedokazu dat jinak nez plnej pocet.

muf-rodrigo

Ačkoli mi kniha leží v knihovně, vyslechl jsem ji nakonec v audioverzi v podání Luboše Ondráčka (a musím tuto verzi doporučit, je skutečně výborně namluvená). Kniha je dobře strukturovaná, vypráví plynule příběh člověka, zastavuje se u zásadních mezníků společnosti. Ne, že by mi přinesla nějaké velký objem nových vědomostí, člověk s gymplem, co sleduje dění a čte, by měl mít dostatečné znalosti, odpovídající obsahu knihy. Ale kniha obsahuje řadu myšlenek a nových souvislostí, nad kterými se stojí za to zamyslet, zabrušuje i do psychologie, sociologie a dalších spřízněných oborů, s jejichž pomocí se snaží objasnit některé změny. Ale abych zase moc nechválil, vadila mi míra zjednodušení, a také fakt, že (až na jednu, dvě výjimky) všechny informace podával autor jako jasná fakta, i když, jak se domnívám, značná část z nich byla spíš pouhou domněnkou či hypotézou. Chápu, že to bylo z důvodu jisté přehlednosti a plynulosti a nejspíš i snadnějšího stavění myšlenkových konstrukcí, zabředávání do odborných polemik by příběh rozbilo, ale v mých očích to zařadilo knihu vyloženě do populární četby a zčásti osobního náhledu autora. Proto jsem byl na rozpacích z hodnocení - jako beletrie je to za 5*, jako odborná literatura ignoruje základní vědecká pravidla, takže by to muselo být tak za 2*, no, zvolil jsem kompromis. Jak jsem zaznamenal, zjednodušování a zkratkovitost v knize vyústily v řadu odborných polemik, které se chystám pročíst, abych si udělal celkový obrázek s využitím názorů "druhé" strany. Některé kritiky jsou dosti rozsáhlé a argumentují výzkumy, které jsou v kontrastu s řečeným nebo neodpovídají zcela některým závěrům, případně pohled na věc nestavějí tak jednoznačně. A já se ani nedivím, řadu věcí Harari postuluje jako jasný fakt a má ho za základní premisu, na které staví řadu dalších vývodů, které by se mu sesypaly jako domek z karet, kdyby to tak úplně pravda nebyla ... Tak či onak, není divu, že kniha je tak populární, podává velmi srozumitelně a čtivou formou základní přehled o vývoji lidstva a hlavních momentech, který ten vývoj ovlivnily, aniž by nabízela nějaké názorové alternativy, staví logické konstrukce, dává věci do souvislostí, zároveň uvádí řadu jednoduchých příkladů, nezřídka vtipných. Tato kniha by měla být základní povinnou četbou studentů základních a středních škol, ale hlavně jako základ k debatě a polemice, určitě si ji nechám v knihovně.

dusan27

Zaujímavá kniha. :) Mala by byť povinným čítaním.

EliskaD

Skvělá kniha, která především stručně, srozumitelně a hlavně poutavě předkládá historii lidské existence včetně zamyšlení o naší budoucnosti. Kniha je psaná opravdu natolik jednoduše, že by mohla klidně zaujmout i starší žáky nebo studenty. Tím nechci říci, že knihu nevnímám jako čtení pro dospělé. Ba naopak. I dospělému umí nabídnout v populárně-naučné podobě velké množství informací a podnětů k dalšímu zamyšlení. Popsat historické události složitě a s nejmenšími detaily umí možná leckterý historik. Ale umět tu obrovskou složitost naší historie zjednodušit na úplnou podstatu, ale bez opomenutí důležitých faktů, je výzva. A tu autor za mě splnil na výbornou.

Kampal

Výborná kniha. Těším se na Homo deus a 21. lekcí

rencovav

Tak tahle kniha rozhodně stála za to, nedivím se, že ji tolik lidí doporučuje, kudy chodí. Historie lidstva - z pohledu biologického, sociologického, ekonomického. Autor nabízí odpovědi na mnohé z otázek, které jsem si už párkrát (marně) pokládala. Zajímavá byla kapitola o posedlosti štěstím. Vše mi přišlo podnětné a k zamyšlení. Zní to nějak moc dobře, než aby to byla pravda? No, přečtěte si Sapiens taky a pak se o tom pobavíme.

freejazz

„Může být něco nebezpečnějšího než nespokojení a nezodpovědní bohové, kteří nevědí, co chtějí?“

hodně divné čtení na tuto dobu. v mnohém jsou Harariho úvahy inspirativní, překvapující pohled na svět a historii nenechají čtenáře na pokoji. není to žádná selanka, protože myšlenky v knize vyvolávají řadu otázek, na které není snadné odpovědět.

protože jsem využil výhodné nbídky a koupil celou sadu za cenu 1 a půl knihy, rozhodně se v nejbližší době pustím do dalšího dílu.

a úplně odjinud – byl jsem zvědav, co říká Harari na současnou situaci. přece filosof s takovým záběrem musí mít vyhraněný postoj k zásadním momentům. a byl jsem nemile překvapen, když jsem se dočetl, že autor souhlasil s vydáním cenzurovaného textu v Rusku. nejspíš zásady nebudou jeho silnou stránkou... takže co – číst, nebo nechat ležet?

Páájinka

Vynikající kniha. Budu se k ní určitě vracet. Otevírá nové možnosti, jak se dívat na dějiny člověka.

Vladař
Vladař