Santini: Peklem duše k světlu světa

Santini: Peklem duše k světlu světa https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299233/mid_santini-peklem-duse-k-svetlu-sveta-eNr-299233.jpg 4 108 48

Jan Blažej Santini Aichel si od dětství připadá osamělý, protože kvůli tělesné vadě nezapadá mezi vrstevníky. I v dospělosti jej však čekají těžké zkoušky. Postupně pochopí, že co mu bylo na jedné straně ubráno a odepřeno, se mu vrací v podobě neuvěřitelných vizí staveb plných fantazie. Až časem přijde na to, co všechno musí obětovat, aby dokázal zhmotnit a realizovat své geniální myšlenky a porozuměl smyslu svého osudu.... celý text

SBH
18.04.2017 3 z 5

Santini se narodil s těžkým tělesným postižením, ale již ve věku dvaceti tří let patřil k významným architektům s množstvím dobře placených zakázek od věhlasných zadavatelů. Na TBC mu zemřeli všichni tři synové z prvního manželství, což je tragédie. Nicméně jediné drama si na sebe výjimečně inovativní a plodný umělec upletl svou extrémní pracovitostí (workaholismem).
Santini představuje podivný úkaz barokního druida. Do návrhů staveb dokázal zahrnout nejen hluboké znalosti matematiky a geometrie, katolické věrouky i kabaly, ale jednoznačně vnímal i energetická pole v krajině, měl cit pro barevnost, akustiku a světlo v prostoru. Navíc dokázal neotřele spojovat gotické a barokní prvky v architektuře.
V souhrnu mě ale kniha zklamala. O umělcově životě podala stejné množství informací jako jedna stránka na Wikipedii, to znamená nic moc. Stručný styl vyprávění způsobil, že na konci jedné kapitoly zemře první žena Veronika a o dvě stránky dál už Santini odchází z kostela s novou manželkou. Zhýralému bratru Františkovi jsou věnovány dlouhé pasáže, ale o sestře Alžbětě padnou dohromady tři věty.
Přitom autorka dokázala pracovat s popisy staveb, krajiny či tvůrčího zápasu více než mistrně. Celému dílu vdechla silný emotivní náboj. Kniha však působila dojmem odbyté uspěchanosti. Paní Černá mohutné téma rozsekala do kratinké féerie. Impozantní Santini si rozhodně zasloužil víc.
Jedna hvězda za překrásnou obálku.

bagel
21.03.2017 3 z 5

Souhlasím s předchozím komentářem. Hvězdičku navíc přidávám za mnoho podrobností o Santiniho stavbách.

orinka3
17.02.2017 3 z 5

Je to čtivé, ale nějak mě to nezaujalo. Jakoby trochu školometské, bez gradace, bez napětí, bez zápletky. Nijak mimořádná stylistika. Prostě jednoduché čtení na jedno odpoledne.

pagac17
04.01.2017

Známá spisovatelka předložila dramatický život Jana Blažeje Santini Aichel, Kniha mě tak zaujala, že jsem přečetl najednou. Jsem překvapen osobou architekta známých staveb jež zveřejnila na konci knihy. Dověděl jsem se podrobně o životě tohoto genia. Román je napsán velmi čtivě, což je známý charakter autorky. Obdivuji, jakou rozsáhlou přípravu pro sepsání knihy musela absolvovat. Nechci blíže uvádět obsah knihy a její rozbor. Prostě doporučuji čtenáři k jejímu přečtení, jistě bude spokojen.

Tatrman
22.12.2016 5 z 5

Velice čtivě napsaný životní příběh tohoto skvělého umělce. Nečekejte odborný výklad jeho díla, ale seznámíte se s krutým osudem významného architekta a se vším, co formovalo jeho osobnost. Podle mého názoru autorka zvolila formu vyprávění vhodnou i pro děti školou povinné. Doporučuji!

AugustinAndrle
13.12.2016

Paní spisovatelka Černá i v této její další historické knize prokazuje, že se dokáže perfektně seznámit s reáliemi doby, o níž pojednává. Místy jsem si v textu připadal, že ji snad samotný Santini musel vést ruku, jinak si empatii, s jakou se autorka geniálně vcítila do mistra stavitele, nedokážu představit. Sám Santini byl bezesporu genius s darem Božím, dílem osudu však během života čelil tragédiím, kdy mu zemřely tři děti a on sám byl fyzicky postižený. Santinho život je však důkazem toho, že smyslem života lidského má být obyčejné štěstí. Černá svůj hluboký cit pro vypravování příběhu a navození čtenářovy představivosti tak dokázala opakovaně například v knize Mikuláš- vévoda Opavský nebo v knize Matka otce vlasti o Elišce Přemyslovně, za kterou mimochodem dostala Řád Elišky Přemyslovny. Předpokládám, že další její kniha bude stejně kvalitní Augustin Andrle

Iwíček
09.12.2016 5 z 5

Toto je velice zajímavá kniha, která se mi velice líbila. Musím říci, že autorka dokázala život Jana Blažeje zpracovat velice dobře. Použila postupů, které vedly k vysoké čtivosti a myslím si, že kniha má velký potenciál stát se bestsellerem.

Askarinka
23.11.2016 5 z 5

Děkuji za pěknou knížku o člověku, kterého strašně moc obdivuji... Neuvěřitelný architekt, jehož dílo mě naprosto učarovala a nepřestává mi vyrážet dech...