Samurajova zahrada

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Působivý psychologický román líčí prožitky čínského studenta během jeho ročního léčebného pobytu v osamělém domě na japonském pobřeží. Příběh začíná na podzim v roce 1937, kdy Japonsko nelítostně dobývá Čínu. Do "nepřátelského území" přijíždí čínský student Stephen, syn zámožných rodičů, aby si doléčil tuberkulózu v ústraní domu svého dědečka. Měl by pouze odpočívat a malovat, ale všechno bude jinak: Stephen prožívá křehký vztah s místní dívkou a je stále více vtahován do osudů tří lidí o generaci starších: jemné ženy poznamenané malomocenstvím, majitele čajovny a zejména mlčenlivého správce domu na pobřeží, ochránce a přítele. Když se přechýlí čtvero ročních období a je tu zase podzim, Stephen se vrací domů uzdravený a vyzrálý, neboť poznal přátelství, lásku i smrt, milosrdenství i zbabělost. Americká autorka nezapře svůj čínsko-japonský původ; ze dna jejího tlumeného, zdánlivě poklidného vyprávění vyvěrají silné lidské city, které navzdory všem tragédiím velebí tichou krásu života. Vynikající román upoutá vytříbeným slohem, hloubkou myšlenek a humánním posláním....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/109599/big_samurajova-zahrada-yTt-109599.jpg 4.544
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , BB art
Originální název:

The Samurai´s Garden, 1994


více info...
Nahrávám...

Komentáře (11)

Kniha Samurajova zahrada

Slovanka
08.12.2020

(+ SPOILER) Kniha mi připomněla, když jsem trávila prázdniny u svých prarodičů na vesnici. Život tam byl podobně pomalý a odstřižený od reálného světa. Na první pohled by se zdál až nudný. Lidi si tam byli blízcí, zkrátka už jen proto, že někdy nebylo do čeho píchnout. Ale když se měl člověk po dvou měsících loučit a vracet se do školy, opravdu mu bylo tak bolavo, jako by tam kousek sebe zapomněl a nechal. Asi tak stejně, jako hlavnímu hrdinovi, když se vracel domů do Číny.

Teckovana
08.10.2019

Deník mladého číňana z let 1937 - 38 obsahuje melancholický příběh z jednoho japonského městečka na pobřeží. Sympatické postavy, neotřelé myšlenky a navíc mnoho zajímavostí o japonských zvycích, tradicích a kultuře. Víc takových knih!


Alcarmo
08.08.2018

Gail Tsukiyama mě svým vyprávěním naprosto uchvátila. Příběh tak lehce plyne, že se ani nenadějete a jste najednou na konci.

Mersilynn
27.11.2016

Melancholické. Krásné.

playada
17.10.2016

nebylo to moc akční

Aroucaria
03.09.2016

Toto je moje srdeční záležitost. Umění východních nauk, pocítění zdejší atmosféry a ukotvení v kamenné zahradě - to je, troufám si říci (napsat), celoživotní poselství této knihy.

soukroma
15.08.2016

Pěkný příběh, který ukazuje zrání mladého muže v dramatické době, i když Japonsko-čínská válka se ho prakticky nedotýká, přestože se jako Číňan celý kritický rok vyskytuje v japonské přímořské oblasti. Drama je zaměřeno jinak: vlastní zdravotní problémy hrdiny jsou umocněny problémy místních malomocných a snahou dostat se pod povrch nevyřčeného.
Pěkně je ukázána zcela odlišná mentalita Japonců (ve srovnání se západním světem, včetně hrdinovy rušné obchodní domovské britské kolonie Hongkongu). Vše plyne jakoby pomalu, se zaměřením do nitra a do přírody - hezky se o tom čte, ale žít bych v tomhle tempu, se všemi souvisejícími aspekty, osobně rozhodně nemohla. Navíc volba japonských hrdinů je také specifická, nikdo z nich nemá vlastní rodinu (ani dům), takže nejsou úplně typičtí představitelé svého národa.
Kniha se mi líbila, ale pro mě to není žádný trhák (75%).

niki-chan
28.05.2016

Krásný, hluboký a zároveň i smutný příběh. Nemohla jsem se odtrhnout

1