Šesté dítě

Šesté dítě https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434728/bmid_seste-dite-t2g-434728.jpg 4 801 284

Sam Porter série

< 3. díl

„Otče, odpusť mi." Tato tři slova vyvolávají v detektivu Samu Porterovi dávno vytěsněné nepříjemné vzpomínky. Pro Ansona Bishopa naopak představují jediné pojítko mezi jeho dětstvím a současností. A také podnět k tomu, aby konečně vyjevil pravdu, která zůstala dlouhou řadu let ukrytá. Zmíněná slova se totiž opakovaně objevila vedle zavražděných obětí. Mohlo by se zdát, že je to jednoznačný ukazatel řádění sériového vraha. To by ovšem nesměly být oběti nalezeny s časovým odstupem v řádu minut, a přitom na několika vzdálených místech. Když do budovy chicagské policie vstoupí Anson Bishop, hlavní podezřelý v případu Opičího vraha, nastane chaos. A to ještě nikdo netuší, že Bishop se chystá podat svědectví, které nejenže postaví na hlavu celé dosavadní vyšetřování, ale také změní život všech, kteří se na něm podílejí. Zběsilé tempo vyprávění odhaluje pravdu o netušeném motivu Opičákova vraždění a celá trilogie tak spěje k závěru, který lze bez jakékoli nadsázky označit za naprosto nečekaný a šokující.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Domino

The Sixth Wicked Child , 2019

nina3905
24.08.2021 5 z 5

Kniha je pútavá, napínavá, strhujúca, občas brutálna až zvrátená a obsahuje niekoľko prekvapení, hoci som "Opičieho vraha" odhalila. V kapitolách knihy sa striedajú pasáže z vyšetrovania a denníkové zápisky. Príbeh budete hltať očami a nebudete chcieť knihu odložiť. Ak obľubujete autorov ako Nesbø alebo Carter, neváhajte a po knihe siahnite. Odporúčam čítať celú sériu za sebou.

jjanca
11.08.2021 4 z 5

Bola som veľmi blízko k tomu, aby som dala 5 hviezdičiek, ale nakoniec mi príbeh prišiel príliš prekombinovaný a mŕtvoly na mňa vyskakovali skoro na každom rohu. Čo oceňujem je to, že ma autor neustále držal v napätí, kto je vrah. Takmer do posledných strán som nevedela, komu mám veriť. Rozhodne túto sériu doporučujem a doporučujem ešte čítať hneď za sebou.

Nunynka
10.08.2021 4 z 5

Já jsem hrozně na vážkách jestli mám dát plný počet hvězd nebo jen čtyři. Nejradši bych dala něco mezi tím. Celá série byla super. Napínavá a hlavně jsem se opravdu nechala malinkato zmást. O to lepší byl závěr. Ale je pravda,že některé události byly az moc přitažené za vlasy. Každopádně tuto sérii si budu pamatovat ještě dlouho.

Pavlina50
09.08.2021 4 z 5

…a hra na kočku a myš se Samem a Ansonem pokračuje. A pořád není jasné, kdo je ta kočka a kdo myš.
Začala jsem číst bezprostředně po dočtení druhého dílu této série, který skončil tak, že prostě nedával možnost žádné prodlevy. A jestliže jsem první i druhý díl hodnotila v superlativech, můj dojem z toho závěrečného dílu už byl přece jenom trochu jiný. Pokud jsem o předcházejících dílech psala, že i přes velké množství jsem se v ději dalo dobře orientovat, tady už to pro mě bohužel přestalo platit. Nejen živých, ale hlavně mrtvých přibývá opravdu zběsilým tempem. Vlastně jsem je už přestala počítat a vzdáleně mi to začalo připomínat česku filmovou klasiku „Čtyři vraždy stačí, drahoušku“….. „vždycky když otevřu dveře, vypadne mrtvola.“ Často jsem byla opravdu docela zmatená, ztrácela jsem přehled v tom, kdo je kdo, kdo je vlastně ještě živý a kdo už ne, kdo psal a kdo nepsal deník…no, občas slušný guláš. Chápu, že většinou bývá takové matení účelové a záměrné, aby byl čtenář udržen v napětí a autor nám mohl servírovat nečekané zvraty (což mě mimochodem u thrillerů velice baví), ale tady se mi toho zdálo přece jen až přes míru. Sem tam jsem se divila, že se v tom vyznal sám autor. Celý příběh se mi s blížícím finálním rozuzlením zdál opravdu už extrémně překombinovaný a i když na konci sice do sebe všechno zapadlo a vše bylo náležitě vysvětleno, určitou pachuť z té celkové zamotanosti příběhu už mi to nepřebilo.
Zvláštní pocit ve mně vyvolalo mimo jiné i zakomponování použití viru jako zbraně a popisy způsobu ochrany proti němu (izolace, roušky…) do děje. Zejména v této době mi to přišlo ze strany autora až tak trochu nečekaně věštecké.
Každopádně i přes tyto moje výhrady si myslím, že se jedná o jednu z nejlepších a mimořádně čtivých sérií v tomto žánru. Její čtení je prostě návykové. Je to jedna z těch sérií, kde nic není tak, jak se dlouhou dobu zdá, což je určitou zárukou udržení napětí, a i když sám autor prohlásil, že tento třetí díl je opravdu konečný…na konci přece jenom nemálo otazníků ještě zůstává...Pane Barkere, co vy na to? Co třeba nová série, která by nám tentokrát naservírovala příběh Matky a Otce. Mě by docela dost zajímal i samostatný příběh této zvrácené dvojice.

Pro potencionální čtenáře: v tomto případě opravdu není vhodné číst díly série na přeskáčku. Všechny knihy na sebe tak bezprostředně navazují, že bez chronologického řazení jednotlivých událostí všech tří knih by celý příběh nedával žádný smysl a hlavně by čtenář asi vůbec nevěděl, o čem to vlastně celé je. Jinak to prostě v tomto případě nejde, znalost předchozího děje je v tomto případě nezbytná. Provázanost všech knih je dokonalá, všechno se vším souvisí a nic nelze od sebe odrhnout nebo z vytrhnout z kontextu, protože v tu chvíli by se celý příběh sesypal.
S těžkým srdcem, ale přece jen z důvodu osobní objektivity a zejména s ohledem na srovnání s prvním a druhým dílem, za ten občas nepřehledný guláš jednu hvězdičku ubírám. Ale jinak s čistým svědomím celou sérii opravdu vřele doporučuju!

josska
31.07.2021 5 z 5

Moje oblíbená serie skončila a moc se mě to líbilo,napínavé až do konce,,už jsem si pořídila audioverzi a časem si ji poslechnu,,za mě doporučuji a velká spokojenost..

ivca84
25.07.2021 4 z 5

kdybych neměla mezi 2 dílem a timto skoro rocni odstup mela by kniha 5 hvezdicek ale s odstupem se hodne veci vyjasni az pozdeji

Mandlevest
19.07.2021 4 z 5

Uf, tak celá série dočtena a musím říct, že jsem se s tímto posledním dílem docela trápila. Něco z toho trápení jsem si zavinila sama, předchozí díl jsem četla na podzim minulého roku a tak jsem se občas v ději neorientovala a nechápala souvislosti, kdo nečte všechny tři díly série za sebou, bude mít stejný problém (na druhou stranu klobouk dolů před všemi, kdo to dal, já bych to nedokázala :-)). Dalším problémem pro mě byla přílišná složitost děje, a to na úkor srozumitelnosti a hlavně uveritelnosti a ani závěr mě do kolen nedostal. To bylo zase krkolomného vysvětlování, aby vše jakž takž sedělo :-). Přes to všechno je třeba říct, že kniha byla napínavá, četla se dobře, podpořena krátkými kapitolami. Autor v doslovu píše, že děkuje své ženě, že vydržela tisíce lístečku s poznámkami ke knize. A v tom je možná, pro mě, kámen úrazu. Kdyby těch poznámek byly jen stovky, knize by to, dle mého, prospělo. Nakonec knihu hodnotím poměrně vysoko, kdybych neměla časovou prodlevu, za což autor nemůže, hodnotila bych ,i přes výše zmíněné, takto.

ellescorpio
05.07.2021 3 z 5

Jak s odstupem od přečtení čtu komentáře, utvrdilo mě to v tom, že jsou dva tábory: kdo přečetl na jeden zátah celou trilogii, 5* a OMG, to je boží. Kdo četl (stejně jako já) knihy v době, kdy vycházely a má mezi každým dílem rok (a desítky jiných knih) má max 3* a WTF, co to je za maglajz a proč tam nebylo žádný resumé a připomenutí minulých dílů (to dělá třeba Ahnhem a je to super!). Škoda, že jsem nečetla najednou celou sérku, dle komentářů to asi mohlo být super.

Makyyy
04.07.2021 5 z 5

Obdivuji,jak to nekteri autori delaji,ze zabrani cloveku elementarni cinnosti jako vareni, uklid, prani atd. :-). Nejinak tomu bylo i u teto trilogie,kterou jsem stahla behem 1 tydne. Rozhodne doporucuji. Mate-li radi Cartera nebo Nesbøho, nevahejte a ctete celou serii vkuse.

Jenny055
03.07.2021 5 z 5

Výborná kniha, napínavá až do konca. Trochu som sa strácala v množstve mien (alebo mŕtvol? ) a sem tam som sa musela vrátiť o pár stránok späť. Chcela som sa ale dozvedieť, akú úlohu tam hrá Sam Porter a tak som čítala, čítala..a čítala. Bolo to dobré.

amanda99
02.07.2021 4 z 5

úžasné zakončení trilogie,ikdyž jsem se trošku ztrácela kdo koho....ale za mě super

F22Falcon
30.06.2021

(SPOILER) Docela divoké zakončení skvělé trilogie. Kniha napsána napínavě a čtivě, ale už jsem se trochu přestával orientovat, kdo koho vlastně měl zabít. A nakonec někteří mrtví nejsou tak docela mrtví, takže v tom mám guláš ještě větší. Chybí mi trocha spravedlnosti pro Matku a Otce, kteří vlastně vychovali monstrum, té se jim však nejspíš dostalo ve chvíli, kdy už si mysleli, že jsou všichni za vodou, pro mě alespoň malá náplast.

Allla9
29.06.2021 5 z 5

I poslední díl trilogie si zaslouží plný počet hvězdiček. Jen lituji, že není další pokračování.

ydnac
23.06.2021 5 z 5

Nemohla jsem se dočkat posledního dílu a hned jak se v knihovně uvolnil, běžela jsem pro něj :-)
STRHUJÍCÍ A NAPÍNAVÉ do posledního písmene!!!
Ke konci už mi stránky lítaly rychlostí blesku :-)
SPOILER: O Samovi jsem samozřejmě nepochybovala, ale byla jsem zvědavá jak se to celé rozmotá a ten konec jsem teda nečekala, ale jsem ráda, že Bishop neunikl spravedlnosti :-)
Jen bych uvítala ještě pár stránek navíc...

Výborně napsané, nedalo se odložit :-)
Doporučuji celou sérii !!!

veronika9761
19.06.2021 3 z 5

Prekombinovane, tezkopadne cteni.

Kocourek
13.06.2021 5 z 5

Tak jsem se těšila na poslední díl. Od dvojky sice jen půl roku, ale na začátku jsem byla zmatená jak lesní včela. Pak už se nitky seběhly, Díky za to, že vše bylo dovysvětleno a neskončilo to ve ztracenu. Dej měl spád a hodně mě bavil. Možná až moc kombinaci. Copak asi můžeme od autora očekávat. Doufám, že ne zase trilogii. To se s ročními odstupy číst nedá.

RADOST
05.06.2021 4 z 5

Poslední díl série byl pro mě čtenářsky velmi náročný. Hlavně proto, že od přečtení druhého dílu uplynuly dva roky a ani mé soukromé čtenářské poznámky k přečteným knihám tentokrát nestačily k úplnému osvěžení paměti. Tento díl je nabitý dějem, vraždami, pochybnostmi a velkým množstvím postav. Trvalo mi, než jsem se zorientovala. Teprve pak jsem vše aktivně vnímala a ve své mysli také hledala pravdu. Celá série je velmi dobře napsaná, závěr vše dovysvětlí. Doporučuji. Ale čtěte všechny díly hned za sebou. Bude to jednodušší a příběh Sama Potera si lépe užijete.

Jack Bauer
02.06.2021 3 z 5

Nejslabší díl z celé série, dost překombinovaný s málo napětím. Předchozí dva díly naprosto super, možná je to čtením s velkou časovou prodlevou, proto jsem trochu zklamán. Tím nechci tvrdit, že kniha je špatná, trochu zamotaná, ale i tak dobrá.

Danago
30.05.2021 5 z 5

Po dočtení celé trilogie rozhodně zůstávám u původního názoru. Vyrazila mi dech, musí se číst celá a popořádku a opravdu nejlépe hned po sobě . Skvěle vymyšlený příběh, nad kterým je nutné přemýšlet. Autor použil velké množství postav a vymyslel neuvěřitelně spletitou zápletku. A konec je dokonale vysvětlený a uzavřený.

Estarossa
25.05.2021 5 z 5

Geniálně vymyšlené a skvěle napsané. Zopakuji jako někteří, že je tuto trilogii nejlepší číst v malé časové prodlevě mezi díly, nejlépe hned po sobě. Nejvíce mě bavila Pátá oběť, ale celkově velmi skvělá trilogie.