Saeculum

Saeculum https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219584/bmid_saeculum-rRB-219584.jpg 4 584 175

Strávit pět dní v hlubokém lese a zkusit žít jako ve středověku vypadalo jako výborný nápad. Bastian by si však tento zážitek v klidu odpustil. S účastí na výpravě souhlasil jen kvůli své lásce Sandře. Parta dobrodruhů se vydává na cestu i přesto, že místo, kde chtějí tábořit, bylo kdysi prokleto. Staré povídačky o tom, že kdo do lesa vstoupí, nevrátí se už zpět, nikdo nebere vážně. Během první noci přijde prudká bouře a z tábora zmizí první člen výpravy. Zbydou jen podivné vzkazy vyryté do kůry stromu. Když se ho ostatní vydají hledat, začnou bloudit. Pak se ztratí další z nich… Jak velkou udělali chybu, když nebrali varování vážně? Nechá je les vůbec odejít?... celý text

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Saeculum , 2011

Lisa123
12.04.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Od začátku mě chytla, je čtivá, vůbec jsem se u ní nenudila. Konec mě překvapil. Nevím proč, ale celou dobu jsem si hrdiny knihy představovala díku popisu autorky jako trpaslíky :D Především Bradavičáka a nebo Kamínka. Knihu určitě doporučuji :)

Lenka40
07.04.2018 5 z 5

Ursula opět nezklamala. Saeculum má zajímavý příběh , který vás nutí číst , číst a číst. Mám ráda knihy , které vás nutí přemýšlet ,jak to bude pokračovat , kdo je zloduch ,a jak to celé skončí . Samozřejmě se mi teda nepodařilo konec odhadnout . V knize nechybí napětí , láska , přátelství ,popis krajiny je stručný, ale výstižný což mě vyhovuje nemám moc ráda knihy , kde několik stran čtete ja je tráva zelená , stromy vysoké atd..Musím říct ,že to bylo báječné čtení. Takže všem moc doporučuji

NymphMaeve
26.03.2018 5 z 5

Kniha mě opravdu dostala, hltala jsem jí jedním dechem, neskutečně krásné napsáno. Škoda, že jak jsem jí nečetla najednou, ale s přestávkami, měla jsem čas o tom přemýšlet a konec mi takhle vlastně v několika verzích proběhl hlavou. Ale jinak až do konce napínavé a i dovětek toho, co se vlastně dělo potom, uspokojil mou zvědavou dušičku.

petym
10.01.2018 5 z 5

Saeculum je dost povedá kniha, začátek se mi líbil hodně. Kvůli málo času jsem jí četl trochu déle, ale to byla škoda , pěkně se to rozjede. takže 5*

Ildi
06.01.2018 4 z 5

Kniha fajn, možno som čakala niečo viac. Ale prečítať sa to dám, to áno.

LuckaH2
03.01.2018 5 z 5

Ze začátku jsem knihu brala jako oddechovku, která je spsi pro teenagery. Ale postupně jsem se do deje tak zazrala, ze jsem mela pocit, ze sama do lesa uz nikdy nejdu, o zriceninach hradu ani nemluve:-)ke konci jsem doslova zatinala prsty do periny, zapominala dychat a bala se jak to dopadne. Takze ze me skvely zazitek jak kdybych projizdela strasidelnym hradem-vite, ze to neni pravda ale presto se krasne bojite!

efka.saf
18.12.2017 4 z 5

Saeculum jsem četla po tom, co jsem přečetla všechny tři díly s Beatrice Kasparyovou a asi to na celkové hodnocení má chtě nechtě vliv. A ačkoliv si stále snažím připomínat, že jsem nebyla cílová věková skupina pro tuto knížku, na hodnocení se to projeví.

SPOILER!

Musím říct, že se kniha četla velmi dobře. Jazyk je jednoduchý, přehledný, v ději nenajdete žádné odbočky a není problém se v něm zorientovat i přes značné množství postav, se kterými se v začátku seznamujeme. Nápad s larpem mě zaujal, ale zase ne natolik, abych se něčeho podobného někdy zúčastnila :). Ačkoliv mě začátek moc nebavil, jakmile jsem se pročetla do lesa, vše už běželo jak na drátkách. Atmosféra houstla, lidé mizeli a zbylí v táboře byli ve stále větším psychu. Bastien mezi všemi charakterově vyčníval doslova jako Kája Mařík nebo Old Shatterhand a Iris mu zdatně sekundovala jako Rybana :). Jakmile se skupinka ale dostala do sklepení, což na první pohled vypadalo velmi slibně, děj se začal hrozně natahovat a stagnovat, pouze sem tam se událo něco zajímavého. Co se rozuzlení týče, nemám s ním problém. Přišlo mi neotřelé, zajímavé a docela originální, i když ne takové, jaké jsem čekala. Ovšem opět připomínám, nejsem cílová věková skupina :).

Celkově si kniha podle mého názoru 4* zaslouží, ale věřím, že mít o pár let míň, dostala by i plné hodnocení :).

_Peprmintka_
13.12.2017 3 z 5

Autorka si zde narozdíl of Erebosu rozhodně polepšila. Nicméně, začínám nabývat dojmu, že Ursula prostě neumí psát konce. Mívá úžasné nápady, nadchne mě vždy jen samotnou anotací, ale závěrem mě umí otrávit. Zakončení mi připadají jaksi úsměvně hloupá a neuspokojující. Začátek mne nadchl, v průběhu knihy se autorce dokonce podařilo vytvořit slušnou hororovou atmosféru... a konec celý ten potenciál skrčí do kuličky a vyhodí do popelnice. Ze slušně vytvořené mystické reality plesk hubou na realitu. Škoda.
Nicméně mě Saeculum na den příjemně zabavilo a nepřipadalo mi tak absurdní, jako Erebos. Za námět larpu pěkný průměr.

Pepa0216
03.12.2017 5 z 5

Skvělá kniha. Autorka čtenáře nenechá ani na chvilku vydechnout. Působivý příběh, nečekané zvraty. Postavy u nichž si nemůžete být jisti na čí straně jsou. Jen mě mrzí že se pokračování dočkali ani ne z poloviny tak dobré série, ale tato zrovna ne.

hana2111
23.11.2017 3 z 5

Začátek byl krušný, nemohla jsem se začít, ale pak už to šlo jako po másle a kniha byla v podstatě za pár hodin přečtená. Každopádně asi nesdílím nadšení ostatních hodnotitelů. Odpočinková kniha - ano. Příběh - no, dejme tomu. Postavy - ze začátku kapku chaos, pak se to naštěstí nějak utříbilo. Pointa - nápad zvláštní, provedení vlastně taky. Ve výsledku kniha mé oblíbené autorky, ke které už se ale pravděpodobně nikdy nevrátím. Doporučila bych knihu asi spíše nenáročnějším čtenářům nebo opravdu jako odpočinkové čtení, ale jako odpad nebo zbytečnost bych ji určitě neoznačila.

marlowe
18.11.2017 odpad!

Asi jsem spadl z Marsu!
Stávající hodnocení knihy: 86%?!?
Zase tolik jsem toho, kruci, nevypil…!!!

Jasně, nejsem ta správná cílová skupina, ale i tak by měl příběh byť z kategorie Young Adult alespoň v náznaku vycházet ze základních stylistickým standardů… Bože, vždyť tohle se učí už děti na základce. Aby měl příběh (nebo chcete-li: školní sloh) hlavu a patu. A aby byl uvěřitelný!!!
No, budu asi jediný, který knihu zařadí do šuplíčku "Odpad", ale nějak to kamenování přežiju.

Minulý týden jsem pod okny svého bytu viděl malé předškoláky, jak mezi vzrostlými keři hráli nějakou bojovou hru. Schovávali se v křoví a stříleli po sobě puškami z klacků. "Teď tě jako zabiju a ty zůstaneš ležet!" Tak přesně o tomhle je román Saeculum – jen s tím rozdílem, že ti kluci a holky s klacky místo zbraní jsou středoškoláci a vysokoškoláci. To bych těch štamprdlíků musel vypít, abych téhle zápletce uvěřil!

Z každé knihy se snažím odnést si nějaké ponaučení. Ze Saecula si odnáším tato dvě: 1) Vetešnický výprodej hororových symbolů (otevřené hroby, blesky a bouře, temný les, lidské kostry, kvílení ve tmě atd., atd.,) z blábolu dobrou knihu neudělá, a 2) Thriller by měl vyvolávat mrazení v zádech svým obsahem a nikoli "stylem vyprávění", hloupým příběhem a zoufale neumětelskými dialogy!

Howgh!

AD3L_KA
06.11.2017 5 z 5

Tato knížka je asi nejlepší knížka, kterou jsem kdy četla. Chytla mě na začátku a držela mě až do konce. POZOR BUDU ZDE SPOILERY!!!! Sandra mě opravdu překvapila nečekala jsem, že bude taková mrcha. A tak mě hrozně zklamala. Stejně jako Paul a Lars. Měla jsem Paula ráda a jo myslela jsem si, že je gej a bylo by to zajímavé, ale jako bratr byl tak OK. :D ale to co Bastianovi a hlavně Iris udělal, bylo opravdu hnusné. Mohl se s Bastianem nějak domluvit, věřím, že by mu pomohl. No každopádně bych byla hrozně ráda za pokračovaní, které nejspíš nebude. :/ Ale kdyby jste znali podobné příběhy budu ráda, když mi je napíšete.

Jaehyun
27.10.2017 5 z 5

Upřímně se mi do ní ze začátku díky všem těm špatným recenzím nechtělo ale když jsem se k tomu konečně dokopala, překvapilo mě že mě to už po prvních pár stránkách chytlo. Až do konce to bylo napínavé a i trochu děsivé. Bylo v ní dobře vykresleno co s lidmi udělají pověry a jak se všichni nechají strhnout a věří v nemožné s tím, že jim to pomůže přežít. Navíc jsem až do konce neměla tušení kdo za tím vším stojí.
Nejvíc sympatická mi byla asi Iris a naopak Dora mě hrozně štvala. Kdybych byla mezi nimi já, pravděpodobně bych ji po pár jejich věštbách a dalších kecech jednu natáhla aby se vzpamatovala.
Každopádně to byla skvěla kniha a řadím ji k jedněm z mých oblíbených.
+ jednu hvězdu za paperback

Někdošťastný
27.10.2017 4 z 5

Příběh je dost originální. V prvních kapitolách popisujících jarmark jsem se v postavách dost ztrácela. Překvapením bylo, že všechny zmíněné osoby byly pro příběh nějakým způsobem důležité. Postava Dory je geniálně promyšlená, stejně jako celý příběh. I ten, co na kletbu nevěřil, po některém ze znamení uvěřil... Určitě doporučuju přečíst.

stumpy
26.10.2017 4 z 5

Bavilo a hodně. Zajímavý příběh

evickakyticka
04.10.2017 4 z 5

Dnešní doba nabízí spoustu možností, jak si splnit své sny. Například se dostat mezi lidi, kteří touží po tom, dostat se do středověku (v rámci "táborové" hry - samozřejmě). Pokud jsem pochopila z doslovu, opravdu je to možné:) Ale ke knize. Moc jsem nebyla z počátku přesvědčená, že mě bude kniha až tak bavit. Včera jsem četla hodně dlouho do noci a ráno zase brzo vstávala, abych knihu dočetla. To svědčí o velké čtivosti, kterou se autorka snaží čtenáře vtáhnout do děje. Na druhou stranu se na příběh musím dívat očima -náctiletých a taky chápat jejich chování (někdy nepřiměřené) a vychytat všechny mouchy, které příběh má. Suma sumárum - čtyři hvězdy jako vyšité.

LenkaWal
02.10.2017 5 z 5

Tak tohle bylo něco. Napínavé, děsivé a na tu délku bez hluchých míst.
Dokonce jsem to musela párkrát rozdýchávat. Tušila jsem jak to dopadne, ale i tak jsem byla překvapená. Doporučuji. Kdo se rádi bojíte, je ta knížka pro vás.

simviki
27.09.2017 5 z 5

Autorka mě opět chytila svým neotřelým příběhem. Přestože už dávno nejsem ve věku hlavních hrdinů, dokázala jsem se s nimi celkem ztotožnit, protože jsem taky v mládí jezdila na různé takové akce ( i když k detailně naplánovaným larpům to mělo hodně daleko).
Příběh má švih, spád a zápletka s prokletím krásně pasuje do děje.
Spoiler :
Na chvíli člověk dokonce podlehne atmosféře strachu a začne váhat, zda skutečně neexistují nějaké věci mezi nebem a zemí. Jenže pak si musí všimnout, že vše do sebe zapadá až tak nějak moc uměle a nepřirozeně. Takže už v půlce začneme tušit, že všechno bude asi jinak. Navíc jsem jako první četla knihu Erebos, kde je nádherně popsaná manipulace s lidmi. V této knize jde autorka ještě dál, ukazuje, jak hluboko dokáže člověk klesnout, když se dostane na pokraj svých sil a cítí se bezprostředně ohrožen. Možná zde hraje určitou úlohu, i když asi ne stěžejní, mladý věk, v němž se lidé nechají rychleji strhnout a ovlivnit..
A taky to, jak to vše dokáže navíc umocnit tzv. „ davové šílenství “ , že jednám tak, jako ostatní , tudíž to není až tak nenormální a nemorální..
..Někde jsem četla, že od toho, abychom se stali zvířaty, nás dělí jen tři jídla…
Dočteme se v knize, a možná to do určité míry vysvětluje ( vysvětluje- ne omlouvá !) hrůzy, které se masově děly za války i po válce , nebo jiné strašné věci, které se někde dějí dodnes.
A pro nás, kdo máme pocit, že musíme v každé knize hledat i nějaké poselství, to naléhavé upozornění mezi řádky přímo bije od očí : Nikdy nesmíme zapomenout, kdo doopravdy jsme a jaké máme hodnoty!

nikiem
05.09.2017 5 z 5

Přečteno na jeden nádech. Začátek mě nebavil, ale když se to pořádně rozjelo, tak to dostalo ten správný šmrnc. Smutné je, že knihu si už asi nikdy znovu nepřečtu, protože napětí, které při čtení máte zmizí i hned po vysvětlení. Ale i tak jí budu doporučovat dál.

BeyondHorizon
03.09.2017 3 z 5

Knihu jsem četla před dlouhou dobou a vůbec si ji nepamatuji, pouze pocit, jaký z ní mám. Příběh nebyl nic zvláštního, ale ušel. Bavil mě a knihu jsem měla přečtenou poměrně rychle.
Kniha zabaví, ale nečekala bych od ní nic úžasného - mě opravdu neohromila.