S elegancí ježka

S elegancí ježka https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175236/bmid_s-eleganci-jezka-GBS-175236.jpg 4 1050 214

Pichlavé ostny ironie v dojemném příběhu o filozofii a kráse. Jmenuju se Renée. Je mi padesát čtyři a už sedmadvacet let dělám domovnici v čísle 7 na ulici Grenelle. Je to pěkný soukromý dům se dvorem a zahradou uvnitř, který je rozdělený na osm velmi luxusních bytů. Všechny jsou obrovské a v každém někdo bydlí. Jsem malá, ošklivá, tlustá vdova, mám kuří oka a někdy, když mám těžké ráno, sípu jako mamut. Naprosto přesně odpovídám tomu, co obecné společenské vědomí označilo paradigmatem domovnice, takže nikoho by ani ve snu nenapadlo, že jsem sečtělejší a vzdělanější než všichni bohatí obyvatelé našeho domu. Jmenuju se Paloma, je mi dvanáct a bydlím v Paříži v jednom drahým bytě v čísle 7 na ulici Grenelle. Navzdory všemu tomuhle štěstí a všemu tomuhle bohatství už dost dlouho vím, že konečná stanice je stejně akvárko. A jak to, že to vím? Já jsem totiž dost inteligentní. Dokonce výjimečně inteligentní. Proto jsem se taky rozhodla. Na konci tohohle školního roku, v den svých třináctých narozenin, tedy přesně 16. června, spáchám sebevraždu. Muriel Barberyová píše o hlubokých věcech se svůdnou lehkostí, ironickým jazykem vypráví prostý a dojemný příběh o setkávání a míjení, o slepotě a vidění, o pomíjivosti i věčnosti. Mezinárodní bestseller / ve Francii prodáno 1 100 000 výtisků / vychází v 35 zemích.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

L'Élégance du hérisson , 2006

sataras
16.04.2011 5 z 5

Velmi krásná, citlivá kniha...

Alena Tajemná
13.03.2011 5 z 5

Neuvěřitelné, konečně román pro filozofy života! Propojuje evropskou a japonskou tvorbu, nejen obsahem . Působí tak na mě .

Boboking
03.02.2011 5 z 5

Jedinečná kniha! A podle Publishing Trends (z Grand Biblio 1/2011) taky nejprodávanější kniha ve světě v roce 2010.

Aneleh
04.01.2011 5 z 5

Stojí za to prokousat se začátkem a dočíst do konce, skvěle napsaná kniha o vážných věcech.

horkosladka
30.12.2010 5 z 5

Dokonalost.

nier
30.11.-0001 4 z 5

...a mě se knížka líbila...jen o možnosti tohodle konce jsem nepřemýšlela...až když jsem se k němu dostala, tak jsem si řekla: ,, Vždyť to bylo úplně jasný!"...čtyři hvězdičky

Alma-Nacida
30.11.-0001 4 z 5

Kniha rozhodně není nabita dějem a kdo to nesnese, ten ji nejspíš nedočte. Ale knih nabitých (pouze a jenom) dějem je... Takhle je z těch, které si dobře zapamatuju, zajímavá, inteligentní.

staramatka
30.11.-0001 5 z 5

Tuto knihu jsem přečetla jedním dechem. Výborný poeticky vystavěný příběh mě absolutně dostal. Jeden z nejlepších čtenářských zážitků, co se týče současné světové literatury.
Všem knihomolům doporučuju.

luper
30.11.-0001 2 z 5

Dočetl jsem se sebezapřením až na stranu 100, ale tato kniha mě nezaujala chybí mi tam spádový děj , napětí.

Hellboy
30.11.-0001 1 z 5

Hrozně nenápaditě vystavěný příběh, který jsem díky nějakému duševnímu masochismu dočetl, ale po každé přečtené kapitole mě ovládl nevýslovný pocit hnusu. Tahle knížka se mi protiví. 10%

sonihe
30.11.-0001 5 z 5

Krásný příběh, citlivě napsaný,strhující. Jak jsem si první půlku šetřila po pár stránkách a užívala si kapitolku po kapitolce, postupně jak jsem se začítala, až jsem se nedokázala pomalu odtrhnout od příběhu. Prostě příjemný čtenářský zážitek, který spočívá v uvědomování si krásy okamžiku už přímo nad knihou. A výsledek..? Neurčitý úsměv na rtech, který by se leckomu mohl zdát záhádný. Ale kdo přečetl snad chápe:)

jasmína
30.11.-0001 3 z 5

Náročnější kniha, ale bezva, a už se těším na Pochoutku.

Andrys
30.11.-0001 5 z 5

Tato kniha se mi velmi líbila a přidala jsem si ji do seznamu knih, které musím mít ve své knihovničce :). I kdyby krásný pocit při čtení, byl způsoben pouze velkým množstvím kladných ohlasu a časem, po který jsem se na knihu těšila, vůbec by mi to nevadilo.

Márinka
30.11.-0001 3 z 5

Čas od času se prostě neshodnu s ódy pějiící kritikou.

humor zfilmováno francouzská literatura ironie

Muriel Barbery
francouzská, 1969
2008  81%S elegancí ježka
2021  73%Růže sama
2009  63%Pochoutka
2019  52%Život elfů
2023  66%Nesčetně hvězd

Kniha S elegancí ježka je v

Přečtených1 466x