S Baťou v džungli

S Baťou v džungli https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330007/bmid_s-batou-v-dzungli-8sJ-330007.jpg 4 127 34

Román vypráví o životě v exilu a o hledání spravedlnosti. Zatímco v rodné zemi komunisté budovali diktaturu, stavěl Jan Antonín Baťa v brazilské džungli nové Zlíny. Ideál nadšeného baťováka s pevně naplánovaným životem dostává na novém kontinentu úplně jiné rozměry a boj s chaosem nikdy nekončí. V románu se Jan Antonín snaží posmrtně vyprávět svůj příběh tak, jak ho prožil on, a ne jak ho líčila komunistická propaganda a její historikové. Vzpomíná na své nejbližší spolupracovníky a rádce, na vyhrané i prohrané bitvy, a nehodlá ze světa zmizet, dokud nenajde spravedlnost. Ale o starém i novém životě nevypráví sám. Hovoří o něm také ženy, které s ním žily exilový život v Brazílii — dcery Ludmila a Edita i vnučka Dolores, zeť Ljubodrag a další jeho souputníci. Suverénní vypravěčka Markéta Pilátová vystavěla na základě rodinných vzpomínek, deníků, dokumentů, Baťových prozaických i básnických pokusů neobyčejně čtivý román dvacátého století, v němž tolik jednoznačných činů lze interpretovat tolika protikladnými způsoby.... celý text

Lucina88
28.09.2018 3 z 5

Jakožto Zlíňačka, jsem na Baťu hrdá. Miluji o Baťovcích knihy, ale spíše ty odborné. Tohle je pro lidi, co raději čtou odlehčené knihy. Zajímal by mě názor Baťů na tuhle knihu :)

porcelainswan
22.07.2018 4 z 5

Inspirativní kniha, která Vás donutí si přečíst něco dalšího o Baťovi, a jak to celé bylo. Styl zajímavý, výpovědi různých postav, některé jsem měla ráda, těšila jsem se na jejich kapitoly, u některých jsem naopak měla co dělat, abych nepřeskakovala stránky (což se mi u málokteré knížky stává). Tak jako tak, kniha, která Vás přenese do brazilských rovin, cítíte vůni pomerančů i i dupot dobytka.

Tiffany
02.04.2018 5 z 5

Moc hezky napsaný příběh. S citem, stylem a atmosférou.. Snaha poctivě vystihnout osobnost, dobu, okolnosti... Je dobře, že vznikají takové knížky. Je dobré poznávat historii a nezapomenout.... 5+.

SanFrancisco2
05.02.2018 3 z 5

Pro toho, kdo se v historii rodiny Baťových zrovna nevyzná, byla kniha trochu nepřehledná. A taky jsem si chvílemi říkala, co by zpracování M.Pilátové řekl sám Jan Antonín. Ty duchařské návraty mi nějak neseděly.

Kryštofka
29.01.2018 5 z 5

Vynikající kniha! Silný příběh uchopený netradiční formou vyprávění. A skvělá práce s jazykem. Gradace. Citlivost. Obsahová bohatost. Nádherná podobenství.
Kniha o tom, čemu jsme ochotní uvěřit, o jednoduchých heslovitých nálepkách, které jsme schopni bez rozmyšlení lidem přisoudit, kniha o tom, jak těžké je očištění, kniha o nezlomné síle. O hořko-sladkosti života.
Nominuji na Novinku roku.

Marcela52
06.01.2018 5 z 5

Knihy Markéty Pilátové čtu moc ráda a tak jsem i v tomto případě hodně očekávala. Je to skvěle napsaný příběh o životě v exilu v Brazílii, který musel zvolit pokračovatel Baťovského impéria Jan Antonín Baťa, nevlastní bratr Tomáše Bati. Autorce se podařilo na základě dochované korespondence i vyprávění pravnučky tohoto veřejnosti méně známého Bati, napsat strhující příběh o odvaze, pracovitosti, statečnosti i ideálech, které mnohdy dnešní době chybějí. Moc doporučuji hlavně mladší generaci, je to velmi poučné, a také napínavé čtení, u kterého se rozhodně nebudete nudit...

martulkat
30.12.2017 5 z 5

Skvělá, není třeba dalších slov :-).

niknikita
20.09.2017 5 z 5

Naprosto nečekaný a skvěle literárně vystavěný příběh je vyprávěný z pohledu jednotlivých členů velké a významné rodiny.Kniha se čte jedním dechem a pasáže ve kterých se hovoří mým rodným nářečím mne vrátily do dětství a časů malin nezralých - a neznalých.
Jedinečný zážitek!

Haen
13.09.2017 5 z 5

Velmi zajímavá kniha. Příběh vyprávěný několika účastníky z různých úhlů, mozaika sestavená ze vzpomínek, dopisů a pocitů. Kniha o očištění jména Jana Antonína Bati, o jeho nezlomné síle, tvrdosti a pracovitosti, se kterou vybudoval v brazilských pralesích čtyři nová baťovská města. Na knize spolupracovala Markéta Pilátová s Baťovou vnučkou Dolores Baťa Arambašič, která se narodila již v Brazílii, ale své české kořeny cítí hluboce.
Moc mě knížka zaujala, jen mi v ní chybí dobové fotografie.

bosorka
06.08.2017 5 z 5

Styl psaní Markéty Pilátové mi naprosto sedí. V duchu si vždycky říkám, že kdybych se čistě náhodou stala spisovatelkou, dost možná bych psala podobně. Protože mám ráda, když příběhy útočí na všechny smysly. Když čtu její knížky, jako bych se stala součástí, tak plasticky umí psát. Bravurně vylíčí všechny barvy i vůně míst. A v knížce S Baťou v džungli navíc předkládá výborný příběh, neskutečné osudy Jana Antonína Bati a jeho potomků a blízkých. A přiznávám, že pro mě leckdy velice překvapivé. Formálně mě kniha nadchla, to, že je napřeskáčku vyprávěna různými lidmi (ba i budovami), jí dodává na šmrncu. Každý přidává střípek svými "vlastními slovy", svým vlastním způsobem vyjadřování, včetně samotného hlavního aktéra knihy, který neváhal komentovat vše ze "záhrobí". U knížek Markéty Pilátové mám vždy chuť si je opět za čas přečíst. A stejně tak i teď, uvelebit se za nějakou dobu zase do brazilské džungle, nadechnout se vlhkého vzduchu a pozorovat s respektem anakondy. Zakousnout se do šťavnatého pomeranče a zapít ho hořkou kávou. A poslechnout si znovu ty příběhy. Šťavnaté, ale i hořké.

hanča34
21.06.2017 5 z 5

Ta to kniha mně jako Zlíňačku úplně nadchla a podívám se po dalších knihách od této autorky. Je fakt, že i po sametové revoluci se neslo Zlínem, že J.A.Baťa byl zrádce a kolaborant. Jsem ráda, že to takto někdo sepsal a navíc autorku učí český jazyk v Brazílii. Klobouk dolů!

mandragora
24.05.2017

Musím se přiznat, že jsem v Baťově rodině měla guláš a tato kniha osvětlila tmavá místa. A byla to pecka! Moc se mi líbila, vyprávění skrz mrtvého, rodinu, fabriku a známé je skvělý nápad a vůbec to pro mne nebylo zmatené. Většinou mám problémy se v postavách orientovat, ale tady bylo vše jasné, navíc jiné úhly pohledu byly jen obohacující. A musím říct, že autorka používá strašně krásné příměry a nádherné obrazy ---a mé srdce plesalo.

Aimee1
18.05.2017 3 z 5

Příliš mi nevyhovoval memoárově vyprávěný příběh - každou kapitolu vypráví jiný člen rodiny a pokud se člověk neorientujte příliš dobře v situaci, kdo, kde, kdy, tak má v hlavě velmi rychle guláš. Doporučovala bych tedy baťamanům vzdělaným v této oblasti. Já sice povědomí mám (a myslím, že vcelku slušné), ale neustálé střídání pohledů způsobilo, že jsem si tolik nevychutnala ten baťovský entuziasmus, který je z jiných knih jasně čpící. S nelibostí jsem Baťu v džungli odložila ve třech čtvrtinách a poslední čtvrtinu proběhla rychločtením. Osobně mě to nezklamalo, ale ani nepotěšilo. Slabý průměr.

Toffee
14.05.2017 4 z 5

Nejzajímavější příběhy píše sám život, což platí i v případě této knihy a jejího u nás pořád pozapomenutého Jana Antonína Bati, muže, který "si celý život myslel, že je lepší dívat se dopředu, s hlavou hrdě vztyčenou a bradou rozrážet všechnu nepřízeň osudu. Bylo zle, tož co? Nevadí! Jedeme dál." Kniha ale není jen o něm, ale také o jeho rodině a jejich budování nového domova v brazilské džungli.
Zprvu mi trochu vadil epizodický způsob vyprávění - každá kapitola má jiného vypravěče a nechronologicky se soustředí na určitou vzpomínku, událost... Postupně si to ale sedlo a knížka díky tomu budí dojem přirozeného vyprávění a vzpomínání se spoustou odboček.