Rytíři z Vřesova

Rytíři z Vřesova https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/274118/bmid_rytiri-z-vresova-ouG-274118.jpg 5 638 156

Rytíři z Vřesova série

Píše se rok 1310 a do Čech přijíždí mladičký Jan Lucemburský, aby se zde ujal vlády. Země je rozpolcená. Na jedné straně přívrženci slabého Jindřicha Korutanského, na druhé straně přívrženci Jana Lucemburského, manžela Elišky Přemyslovny. Vysoko na šachovnici stojí i Jindřich z Lipé a Eliška Rejčka, královská vdova a jeho milenka. Je tu i Petr I. z Rožmberka, nejmocnější jihočeský velmož. Skutečnými hrdiny tohoto příběhu jsou však spíše ti, o nichž kroniky většinou mlčí. Ti, jejichž životy upadly v zapomnění, jejichž příbytky a tvrze se rozpadly v prach a dnes si již nikdo nevzpomene na to, kde se nacházely...... celý text

Marika Vanova
15.11.2017 5 z 5

Perfektní počteníčko. Takhle napínavou historickou knihu už jsem dlouho nečetla a těším se na další díly. Niedl se stává mým oblíbeným autorem, je s podezřením, že mi tak dlouho unikal.

KikiZ
04.11.2017

Super!!! Nejdříve jsem četla následující díly a musím říci, že druhý díl Růže a lev se mi nelíbil tolik jako tenhle, nicméně asi to bylo taky dáno tím, že jsem se s postavami sžívala tak nějak narychlo a neznala jsem úplně co bylo předtím. Mám hrozně ráda Čeňka - správně statečný a přidrzlý kluk, což byly bezpochyby vlastnosti potřebné k tomu, aby jste vůbec přežili. Fajn je i Beneš a líbilo se mi jak tam byla vykreslena Vřesovská rodina - chudí, neschopní zemánci, kterým čouhá sláma z bot a smrdící hnojem na sto honů, živořící v polorozpadlém baráku se svérázným, násilnickým otcem a vypočítavým nejstarším Jankem. Není to úplně vzorově sympatická rodinka jako ze žurnálu a tento fakt mě určitě zaujal. Výborně pane Niedle. A už se těším na čtvrtý díl!

janmikyska
17.10.2017 4 z 5

Ze začátku jsem nevěděl, zda ve čtení pokračovat dále, protože je zde velmi dlouhý a poněkud nudnější úvod do děje, avšak nelituji, že jsem knihu neodložil. Zhruba v polovině obsahu získává kniha spád, po kterém jsem ji dočetl včetně druhého dílu trilogie během pár dní. Už teď jsem zvědav na poslední díl, jak příběh skončí.

vincek1
06.10.2017 4 z 5

Pěkně napsaný příběh, ostatně od p. Niedla jsem ještě špatný nečetl a těším se na další.

lugh
29.09.2017 4 z 5

Příběh celkem dobrý, čtivý. Vše v duchu tvorby pana Niedla . Bohužel kniha mi přišla krátká, příběh se mohl více rozvinout, ale jsou další pokračování , tak uvidím. Každopádně jsem spokojený a těším se až přečtu další díly.

Ramiel
25.09.2017 3 z 5

Rytíři z Vřesova nevybočují z linie autorových historických románů. Zase zde máme hlavní hrdiny z nevýznamných rodů, kteří slouží mocným mužům v českém království. Jen jsme se z dob Václava IV. přesunuli do dob jeho děda Jana. A opět mohou intriky mocných začít...

Holmann
16.08.2017 2 z 5

Snaha k dobrému tématu, ale těm postavám nějak nejdou věřit jejich role.

petrakočárová
12.08.2017 5 z 5

Krásně jsem si početla a dozvěděla se při tom spoustu zajímavých věcí. Jde o opravdu povedený historický román, který je radost číst. Určitě si přečtu i pokračování.

Noctua8
25.07.2017 5 z 5

Historické romány Františka Niedla jsou v podstatě sázka na jistotu. I takhle kniha je pěkná a čte se jedním dechem. Jen se nemohu zbavit dojmu, že to vlastně není román, ale takový obsáhlejší prolog pro další knižní sérii, která každopádně ale bude muset mít nejméně 500 stran na knihu.... V Rytířích z Vřesova se otevírají životní osudy několika postav, které se na konci neuzavírají, ale jsou spíš teprve na začátku cesty. Jsem moc zvědavá co FN vymyslí dál. Vím že má oblíbené trilogie, ale tak jak to "rozjel" u vřesovských, bude to chtít něco většího.

Sůvazknihovny
19.07.2017 5 z 5

Historický román, který vás neumlátí daty a fakty, ale dozvíte tak, aby to bylo akorát. Děj má spád, žádné zbytečné vsuvky, pro mě i čtivější, než romány p. Vondrušky. Ačkoliv nemám ráda seriály, zde se opravdu těším na další díly.

Bolomsson
13.07.2017 5 z 5

Tomu říkám historický román, který nepostrádá nic a pokud ano, tak snad jen to, že by kniha mohla mít alespoň o 200 stran více, ať si ji člověk trochu více užije:-).
Výtečně zpracovaná úvodní kniha série, jejíž dominantou je opět skvělé propojení fiktivních hlavních hrdinů a jejich nelehkých životních osudů na českém území, kdy vládu v českých zemích přebírá mladičký Jan Lucemburský. Opět to funguje na jedničku, stejně jako u série Hynka Tase z Boru a pevně věřím, že tato série bude hodně dlouhá.
Po přečtení 1. dílu, který jsem si zapůjčil z knihovny, jsem se pro velice pozitivní dojem z této knihy rozhodl, že si celou tuto sérii prostě musím zakoupit! A taky jsem tak již učinil! :-) Nemám co vytknout, teda mám....je to krátké! :-) Vřele doporučuji. Historické romány pana Niedla mi opravdu učarovaly a doufám, že nás jimi bude i nadále zásobovat. Hodnocení 5/5, prostě skvělé!

Katka244
04.07.2017 5 z 5

Opět úžasné,krásné,čtivé, ještě že mám dovolenou, nedá se od toho utrhnout. Už se těším na další díly. :-)

sioux
26.06.2017 4 z 5

Čtivá kniha bez výrazných hluchých míst ze zajímavé doby.

Gari89
31.05.2017 5 z 5

Kniha super, dobře se čte a je přehledně napsaná, vrhám se na pokračování :)

bgott
21.04.2017 4 z 5

Opět velmi čtivě namixovaná historie a fikce. Plynule přecházím k druhému dílu...

astroweb
18.03.2017 5 z 5

Parádní historické čtení, napínavé, velice čtivé, musím se pustit do druhého dílu.

martas79
11.03.2017 5 z 5

Jsou to první tahy královské hry. Figury pomalu odkrývají závoje. Nezbývá mi nic jiného než se nechat omotat pavučinou skvělého vyprávění.
Nedá se nic dělat pane Niedl, smekám... a rád.

RSR
28.02.2017 4 z 5

Jedná se o historický román z doby, kdy mladý Jan Lucemburský přijíždí do Čech a přebírá vládu po Jindřichu Korutanském. Děj se nesoustřeďuje přímo na Jana nebo Jindřicha, ale spíše na příslušníky panských rodů z Olšové a z Vřesova, které mají jistý vztah nejen s vyššími vrstvami, jako jsou poradci krále, nebo Petr z Rožmberka, ale i s nejspodnějšími loupeživými tlupami. Knížka jse napsaná krásně čtivě, nejedná se o naučnou historickou literaturu. Myslím si, že autorovi svědčí více tento žánr, než soudobé detektivky.

knih.sasa
20.02.2017

Od autora první kniha, která mě opravdu nadchla. Měla jsem v ruce i jiné, starší knížky, ale nedokázala jsem je dočíst. Přišly ve špatnou chvíli nebo mi nesedly, nevím. Rytíři jsou napínaví, krutí, jak středověk byl, drsní i romantičtí v tom středověkém slova smyslu. Kniha se četla opravdu výborně, lehce a přes množství postav se v ní dalo dobře orientovat. Nepřečetla jsem ji za 1 den, protože mám vždy rozečteno více knih, ale to spíš proto, abych si ji trochu šetřila. Oceňuji historické romány z "českého" prostředí, kterému se mnoho autorů nevěnuje.

cérka
10.01.2017 5 z 5

Moje první kniha z pera pana Niedla a velmi milé překvapení. Přečteno s takovou chutí, že nebít potřeby spánku, přečetla bych za jediný den. Moc se těším na pokračování i další autorovi knihy.