Růže bílá, černý les

Růže bílá, černý les https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409653/bmid_ruze-bila-cerny-les-9BP-409653.jpg 4 1220 1220

Píše se rok 1943. V letech před Hitlerovým vzestupem k moci byl domek Gerberových plný smíchu. Ale to je minulost. Franka je nyní sama, otec i bratr jsou ztraceni ve víru války a ona sama nemá důvod žít. Pak však v lese objeví tělo parašutisty v uniformě Luftwaffe. Rozhodne se neznámému pomoci, ale brzy zjistí, že není tím, za koho se vydává. Dokáží k sobě najít cestu a důvěru, když je proti nim gestapo i sama příroda?... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

White Rose, Black Forest , 2018

janamaxik
20.08.2019 3 z 5

Já se při čtení dost nudila... Velká reklama, ale nakonec nic moc

wendulka321
20.08.2019 5 z 5

Jak moc nevyhledávám knihy s válečnou tématikou, tak tahle se mi moc líbila.

Lavender756
19.08.2019 5 z 5

Nádhera, možná i slza ukapne, mne tedy ano.. škoda, že uz jsem dočetla, cetla bych dal a dal. Laska, smrt, napětí, strach, zlo...

hanka33
19.08.2019 5 z 5

Kniha mě zaujala už na první pohled svou obálkou. Celkově mám moc ráda knihy se zlatým či stříbrným oceněním knižního bestselleru. Jako jedna z nich opět nezklamala. Velmi čtivé, čteno jedním dechem. Od knihy se nedá jen tak odtrhnout.

kklepkaa
19.08.2019 4 z 5

Je fajn si připomenout, že oběťmi války byli leckdy i sami Němci a to je to hlavní poselství, které Eoin Dempsey popisuje na stránkách své knihy. Překvapilo mě, že většinu knihy zabírá příběh Franky, respektive co všechno zažila před tím než našla tajemného parašutistu. "Současnost" je popsaná během pár stran, což mě mírně zklamalo. Na druhou stranu se autor zbytečně nezdržuje a celé to velmi rychle spěje k tak nějak očekávanému závěru.

zuzka894
18.08.2019 1 z 5

Nudný.

Dela111
18.08.2019 4 z 5

Kniha s krásným poetickým názvem Růže bílá, černý les přináší drama z druhé světové války. Je to příběh dvou lidí, jejichž osud nečekaně leží v rukou toho druhého a zachránit je může jen vzájemná důvěra...
Mimo děj ze současnosti je tu postupně odkrýván životní příběh obou postav. Zajímavý a zároveň těžký je příběh Franky a její rodiny. Právě na něm se autorovi podařilo dobře zachytit i dobu v Německu před válkou, jak se nacisté dostali k moci, jak se chovali k Němcům, kteří nebyli členy jejich strany národních socialistů. Zároveň je tu ukázáno jak bylo lehké ovlivnit a zfanatizovat mladé lidi.
V celé knize je cítit stísněná nálada v Německu před válkou i během války. Živě je vykreslená doba, kdy lidé pomatení nacistickou ideologií a ve strachu z gestapa udávali i členy vlastní rodiny. Atmosféra strachu, napětí a nedůvěry je skutečně výborně zachycená.
Za mě je to 90 %. Pokud budou přeloženy další knihy tohoto autora, ráda si je přečtu.

kneslova
18.08.2019 4 z 5

Musím napsat, že já nemám ráda válečnou literaturu, ale dostala jsem se k této knize a musím uznat, že je dobrá. Výborně napsáno, věcně a přitom jako bychom tam byli - v Německu před a za války. Jak se z běžných lidí stávají hrdinové a také udavači a také fanatici. Příběh setkání dvou lidí v té době - doporučuji k přečtení.

Sotek43
13.08.2019 5 z 5

Knížku jsem prelouskla za dva dny. Krasne psaná, napinava.

Souteska
12.08.2019 4 z 5

Poutavý příběh na každé stránce, má to spád a také zajímavé detaily ohledně každodenního života a uvažování lidí během války - strach, udavačství, nikdo si není jistý ničím, totalita jak vystřižená. Podtitulek Láska proti říši je trochu zavádějící, není to červená knihovna, i když je to celou knihu na spadnutí. Každopádně výborná kniha, doporučuji!!!

Demi
12.08.2019 4 z 5

Kniha mě zaujala hned od začátku. Popis uvažování lidí v Německu za 2. světové války, fanatismus a všudypřítomný strach prostupoval opravdu až pod kůži. Příběh mladých lidí kolem organizace Bílá růže mi nebyl neznámý a musím uznat, že byl vsazen do osudů hlavních hrdinů velmi zdařile. Trochu zklamání byl pro mě závěr knihy, myslím si, že takové dílo by si zasloužilo vyvrcholení v duchu celé knihy, reálné a skutečné.

Mili115
12.08.2019 4 z 5

Příběh plný napětí. Pohled na válku zase z trochu jiného úhlu. Vyprávění Vás chytí, tak, že nebudete chtít knihu odložit až do poslední stránky.

Ann1307
11.08.2019 4 z 5

Kniha vypráví o době druhé světové války z jiného pohledu, než z koncentračního tábora, což zní samo o sobě lákavě.
Když Vám k tomu přidají podtitul: ,,Láskou proti říši" a tušíte o čem příběh je, tak Vás to nadchne a běžíte si pro knihu do knihkupectví ještě teplou, jak je čerstvě vytisknutá.

Je to válečný román, takže tam šlo hlavně události s válkou spojené, o tom jak se tehdy žilo němcům. Ale nějak jsem doufala, že tam bude ta romantika.
Nebyla.

Kniha vypráví o France, kterou potkáváme ve chvíli, kdy je rozhodnuta skoncovat se svým životem, protože už nemá pro co žít. Válka jí vzala vše, především nacisti, což je i důvod, proč se kdysi přidala k hnutí Bílá růže.
Při hledání vhodného místa, kde by mohla svůj život ukončit, uprostřed lesa narazí na muže v bezvědomí. Má přelámané obě nohy a k tomu uniformu Luftwaffe. Je to tedy nepřítel.
Franka je ale zdravotní sestra a zvítězí v ní její zvyk nemocné opečovávat. Zapomene na důvod, proč se do lesa původně vydala a rozhodne se neznámého muže vzít k sobě domů a zachránit ho.
Jeho záchrana ji ale v této době a hlavně s její pověstí nepřítelkyně říše, může snadno ohrozit. Jak se s tím Franka vypořádá?

Kniha byla čtivá a dozvěděla jsem se z ní nové informace, což bylo skvělé.
Jenže já pořád čekala na tu lásku. A to je můj problém. Té se mi tam nedostalo tolik, kolik jsem jí chtěla.
Takže pokud čekáte příběh o faktech z druhé světové války, napínavý a čtivý, tahle kniha je pro vás!
Pokud k tomu doufáte ve skvělou romantickou linku, tak té se nedočkáte. ????
Je to tím, že to psal muž?
Nějak se poslední dobou setkávám s tím, že muži tu romantiku psát neumí. ????
Asi si budu muset přečíst nějakého Nicolase Sparkse ????????‍♀️ Hodnotím 3,75⭐/5⭐

eva3992
09.08.2019 4 z 5

Příběh z druhé světové války podle skutečných událostí.
Mladá Franka ztratila celou rodinu a rozhodla se, že nemá důvod žít dál. Rozhodla se, že ukončí svůj život a zastřelí se. Ale osud to chtěl jinak.
V lese najde zraněného parašutistu a jelikož je Franka zdravotní sestra, nemůže nechat muže zemřít a vezme ho s sebou do své chaty. Tím začíná příběh dvou lidí schovaných na samotě, kdy je velmi důležitá jejich vzájemná důvěra.
V prvních dvou třetinách knihy se hlavně seznámíme s životním příběhem obou hrdinů a dozvíme se spoustu faktických informací z druhé světové války.
V poslední třetině knihy dostává děj spád, je to napínavé a musíto to dočíst na jeden zátah.
Silný příběh o silné ženě. Určitě doporučuji si přečíst.

Efča59
09.08.2019 5 z 5

Úžasná kniha. Konečně kniha, která opouští téma koncentračních táborů a zabývá se životem ve válkou zmítaném Německu, pocity a chování Němců a nechybí ani vztahové linky. Přečteno za dvě noci. Zkrátka paráda.

Zumina
07.08.2019 5 z 5

Výborná kniha. Velmi napínavý příběh na který jen tak nezapomenete.

a.k
07.08.2019 5 z 5

Stránkami se line hmatatelná atmosféra strachu, napětí, pochybností o tom druhém. Ale také otázek o minulosti obou hlavních aktérů. Nejde o žádný válečný román, ani válečnou romanci. Válečné mezníky vnímáte z úplně jiného úhlu, než je obvyklé. Ne ve smyslu, co a jak se stalo, ale co to pro obyčejné lidi znamenalo. Výborně napsaný příběh, který stojí za pozornost.

mysterygirl
06.08.2019 2 z 5

Budu za rebelku,protoze me kniha nijak nenadchla

Renatecka
06.08.2019 5 z 5

Knížka mě naprosto rozsekala. Nic tak napínavého jsem hrozně dlouho nečetla. Nádherné, úžasné, napínavé, čtivé, prostě bombastické. Opravdu moc doporučuji.

Babouš
06.08.2019 5 z 5

Výborné čtení. Odehrává se to během druhé světové války, ale nečekejte hrdinský příběh z fronty, tohle je minimalistické napínavé drama o dvou lidech, kteří nevědí, zda si můžou věřit, ale bez té důvěry nemají šanci přežít. Geniální paranoidní atmosféra, skvělé budování napětí, zajímavé postavy, na kterých to stojí. Prakticky celé se to odehrává v jedné chatě uprostřed lesů, ale autorovi to k napsání nezapomenutelného příběhu stačí.

druhá světová válka (1939–1945) rozhlasové zpracování válečné romány

Eoin Dempsey