Křišťálový meč

Křišťálový meč

Krev Mare Barrowové je rudá jako většiny obyčejných lidí. Má ale nadpřirozené schopnosti jako Stříbrná, dovede ovládat blesky, což je zbraň, kterou chce královský dvůr získat pod svou kontrolu. Sice ji obvinili, že to vše jen předstírá a je prachsprostá podvodnice, ale jí se podaří uprchnout od Mavena, prince a přítele, který ji zradil. A Mare zjistí něco vskutku překvapivého – není jediná Rudá, kdo má podobné schopnosti.

Pronásledovaná Mavenem, z nějž se nyní stal pomstychtivý král, vyráží pátrat po rudostříbrných bojovnících, aby je vyzvala k souboji s jejich utlačovateli. Ale nehrozí snad Mare nebezpečí, že se z ní stane přesně taková zrůda, které se pokouší porazit? Nezlomí ji váha životů, jež je nutné položit ve jménu revoluce? méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/285245/kristalovy-mec-dPB-285245.jpg 3.9223

Rudá královna (2.)

Glass sword (2016)

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, CooBoo

Lucik100
předevčírem

Skvělá kniha. Autorka hojně používala podvody a lhaní, že ani sám čtenář nevěděl komu věřit.

Rose18

Výborný druhý díl plný akce a napětí. Po celou dobu čtení si autorka se čtenářem hraje a dává mu falešná vodítka. Za mě naprosto skvělá kniha; nemohu se dočkat pokračování! :)

Terka15
14. červenceodpad!

Myslela jsem si že to zvládnu, už předem jsem věděla že to bude špatné, ale po prvním dílu jsem chtěla dát autorce ještě šanci. Po 15O stranách kdy jsem se do knihy opravdu hodně nutila, odkládám. Nedělám to často, vždy se snažím knihy dočíst i přesto, že mne nebaví. Tady to nešlo :D

mišule5

Nečekala jsem, že se kniha už hned na začátku tak rozjede. Dostala jsem se k ní teprve až teď a vůbec jsem se nemohla zorientovat. Jakmile jsem ale četla dále už mi do sebe všechno zapadalo a náramně jsem si příběh užívala- za mě byl velmi napínavý ...až moc :-D jako u prvního dílu. :-)
Hodnotím 4☆ protože, jak už se tady zmínila abelmoony, mi tam taky něco chybělo.
Těším se na další pokračování.

abelmoony

Kniha se mi líbila méně než první díl, ale přečetla jsem ji a určitě se pustím i do dalšího pokračování. Nevím co, ale něco mi tu chybělo.

vandalindakova

Celkem fajn pokračování. Jen mi lehce vadilo, jak si Mare (hlavně na začátku) myslela, že se celý svět točí jen kolem ní. Přesto mě vždycky zasáhlo, když nestihli zachránit dalšího Rudo-Stříbrného. Některé scény byly i dost brutální, pro mě. Oblíbila jsem si Cala a jsem vcelku zvědavá, jak to s nimi nakonec dopadne. Celkem se dalo předvídat, kde Mare na konci knihy skončí.

any333

K tomuhle dílu jsem přistupovala se smíšenými pocity, protože jsem prvně viděla ne moc kladnou recenzi, ale nakonec musím říct, že mě kniha bavila a stránky rychle ubíhaly.
Zdálo se, že tady nám autorka víc přiblížila svět, ve kterém se děj odehrává a doufám, že ještě nějaká mapování přibydou, protože ráda bych se dozvěděla něco o zemi dvojčat, kde se Ardenové vyskytují běžně.
Děj se mi nezdál vůbec nudný, pořád se něco dělo, od útěku z Tucku, přes Oceánskou vyhlídku až k prvnímu Mavenovu vzkazu, samozřejmě nesmím zapomenout na konec. Tam mě docela překvapilo, kdo zrovna to odnesl. Jedné z postav je mi líto, oblíbila jsem si ji.
A co se týče ostatních, Cal je mi pořád lhostejný, Kilorna jsem v některých chvílích proklínala, ale jinak mi nevadil, Shadea jsem si zamilovala a o něco míň Farley(u té si myslím, že vím, co se s ní děje), pak taky Cameron s její drzou povahou a Mare mi nevadila a mnohdy jsem se s ní totožně sžila. Akorát mi docela vadila věta ,,Jsem bohyně blesku" co se objevila alespoň jednou za pět stránek. Vážně, lezlo mi to neskutečně na nervy. A pak zbývá Maven. Tohohle prince jsem si oblíbila, takže jsem radostně hltala každou stránku s ním, a že jich tam bylo pomálu. Snad se to v dalším díle napraví.
Jediné, co mi tak přišlo divné, byla podobnost s druhým dílem Serafíny a potom s X-Meny třetím dílem s názvem Poslední vzdor. Jsem docela fanda do Marvelovek, takže se mi to například s Cameroninými nebo se schopnostmi Babi zdálo podobné Leechovi a Mystique. Ale to je třeba jen můj názor.
A závěr je hodně moc otevřený, takže s radostí přivítám třetí díl.

Nikkaa

Uz potrebuji nutně treti dil...:-) za me prostě super...dobře se kniha čte ostatně nemam co vytknout :-)

kaca3606

Mavena si představuju nějak mezi Joffreyem a Tomenem z Hry o trůny,ale joo, dalo se to číst. nějak jsem se nedokázala vcitit do Mare , nepřemýšlela jsem jestli bych něco udělala jinak , a pak najednou bum prásk, všechno špatně :) teď jen čekat až vyjede další díl. jsem zvědavá co ten Maven vymyslí, a kdo, co ,kde a komu zase nalže...

Fanttastica

Mare mi tady přišla jako mrcha. Prostě si nemůžu pomoct, ale byla tak strašně namyšlená. Chvilkami jsem doufala, že umře. A na závěr otázka: Jak mám do dalšího dílu vydržet a nezbláznit se? :D

1Světluška2

Rudá královna je úžasný díl, ale Křišťálový meč mě tak nezaujal. Do knihy jsem se na zacatku vůbec nemohla za číst a v cítit se do děje. Jak se říká tento díl byl podle mě jen přechodným dílem mezi prvním a třetím.

JessieKKI

Neočekávala jsem mnoho a celkem mi trvalo, než jsem se rozhoupala knihu přečíst. Myslela jsem si, že děj bude prostě o ničem a na první díl se nezmůže. Opak je ale pravdou. Kniha se mi moc moc líbila a příjemně překvapila. Ze začátku mi jen trochu vadilo jak hlavní postava opakovala "Jsem bohyně blesku" ale časem jsem si zvykla a vcítila se do ní. Děj sem tam trošku váznul ALE za to ty akční pasáže se mi opravdu líbily. Dále si potom myslím, že je perfektně popsána osobnost a její povaha (především u hlavní postavy) a máte pocit že jste v ději a rozumíte každému jejímu tahu. Jak jsem se přehoupla do druhé poloviny knihy četlo se to samo. Už se těším na další díly, protože ten konec si určitě nenechá dlouho líbit a doufám že budou stejně dobré jako ty předešlé.

KatnissLavender

Rudá královna mne pohltila a uchvátila, Křišťálový meč ale bohužel trpí syndromem druhých dílů. Jeho děj by se dal shrnout do pěti vět! Až na pár emočně silnějších částí je pro mne kniha lepším průměrem a dávám jí 69%...

Alethea_k

Někomu se příběh může zdát jako jedna velká vykrádačka a bezcílné létání z místa na místo, ale pokud k tomu celému přistupujete jako k „oddechovce na entou" a necháte se pohltit atmosférou a emocemi, nemůžete být zklamaní. Nejvíce doporučuji lidem, kteří mají chuť na něco destrukčního.

Ayen

Musela jsem se přemáhat, abych tuto knihu vůbec dočetla. Mare mi byla hrozně nesympatická a vůbec mi nepřišlo, že by se změnil její charakter, jak o tom pořád mluvila (už nejsem stará Mare apod.).
Vím, že je to asi součástí toho smyšleného světa, ale těch nadpřirozených schopností bylo trochu moc ne? Jen tak z hecu jsem je počítala a v celé sérii, a to jen u postav, které se tam objevují, je 35. Když jich je tolik, tak si myslím, že vás pak už nemá co překvapit. Některé mi přišli dokonce zbytečné, protože si byli podobné. A navíc si myslím, že autorka některé schopnosti vymýšlela, aby jimi vyřešila problémy v ději.
Na mě tam bylo moc kopírování a žádná originalita (třeba bombardování vesnice, mi přišlo podobné s trojkou Hunger games). Za mě prostě ne.

Anka.

Jako by mi na hlavu vylili kyblík ledové vody. Mrazící, smrtící a děsivý osud Mare. Knížka doslova přeplněná vraždami, zradou, ale i odvahou, nadějí, sebeobětováním. Mare je neuvěřitelná.
Tím, jak od sebe všechny odhání (hlavně Cala!!), mě s každou následující stránkou štvala víc. To ale dělá Křišťálový meč další z řádky velmi dobrých knih. Vyvolala ve mně přesně ty emoce, jaké autorka chtěla aby čtenář měl. Zlost, strach, děs, překvapení, bolest.... To jak si Mare ostatní drží od těla, aby uchránila jak sebe, tak je, je na jednu stranu neuvěřitelně vytáčející i pochopitelné. Člověk, který je sám, se k nikomu nemusí poutat, nemusí trpět za ostatní. To Mare chce, ale nevede se ji to.
A ten konec??!! No teda. Jsem napnutá jak elektrické vedení. Doufám, že si nakladatelství pospíší a dá mi konečně ten happy end!!! Mare s Calem. Protože jestli to tak nebude, co bude se mnou? Bude ze mě šílenec, až se z toho zblázním.

pink_ivy

Křišťálový meč pro mě působil trochu jako ledová sprcha. Na rudou královnu si pamatuju jako na knížku, od které jsem toho moc nečekala a která mě nadchnula, Křišťálový meč jsem tak měla v hledáčku už dlouho a když jsem se do toho pustila, tak jsem se nemohla ubránit zklamání. Jednak jsem to asi četla v moc velkém časovém odstupu, protože jsem se hlavně v prvních několika kapitolách musela co stránku zamýšlet na co se tam vlastně naráží a co se stalo v předchozí knížce. Postupně jsem se nějak začetla, ale i tak tomu (hlavně první čtvrtině) chyběla jakákoliv šťáva, hrozně se to táhlo a já se do toho nemohla vžít. Zlomilo se to nějak v okamžiku, kdy se tam začalo objevovat spousta nových rekrutů, tady ale nastal pro změnu jiný problém - spousta nových postav, spousta nových jmen, absolutně se je nedá zapamatovat a proto tedy případné smrti nemůžou zasáhnout.

Oproti prvnímu dílu jsem navíc postrádala nějaký ten velký zvrat, který bych nečekala, všechno to jelo podle předem stanovených kolejí a nepřekvapilo. Zatímco v prvním díle byla Mare zajímavou hlavní hrdinkou, tady se změnila, že bych ji nejradši dala ránu. Plusko ale dávám za konec, který mě skutečně trochu vyšokoval. 4*

natalie2171

Poprvé musím říct, že vážně nevím, jak mám knihu ohodnotit - a to jsem obvykle velmi umírněná a všem knížkám, které mě zaujmou, dám 5 hvězdiček. Kdyby svůj komentář napsala hned po přečtení knihy nebo i v průběhu, snad bych dala 3 až 4 hvězdičky. Ale řekla jsem si, že si to nechám uležet - a dobře jsem udělala.

Čtenář je hned ze začátku vtržen do akce a kdyby oba díly četl hned po sobě, snad by ani neměl čas si oddechnout. Nemůžu prostě říct, že bych si Mare oblíbila. Štve mě na ní její někdy až příliš velká naivita, ale zároveň oceňuji, že téměř žádná postava nebyla bez chyby - a to je v tomto světě obvyklou věcí. Chyby jedinců, které hnou s osudy a jejich uvědomění si těch chyb. I když se kniha četla lehce, tak si trochu musím povzdechnout nad tím chladem, který mě po celou knihu doprovázel. Věřím, že toho napětí se nás snažila autorka dosáhnout, ale já už jsem téměř mrzla. Postavy se zdály natolik bez emocí, až jsem si myslela, že to jsou roboti - a ne lidi. Jak bylo ale v knize ukázáno - válka lidí mění. Doufám jen, že na následující dva díly se nebudu muset posadit do sauny, abych se zbavila toho pocitu, že ani amputování končetiny by s nimi nic nedělalo.

Ale jak říkám, hodnotím velmi mírně a říkám si, že knížka byla úžasně napsaná, věřím, že autorka má pro nás mnohé nachystáno a pár věcí mě i překvapilo. Možná je to jen tím, že poslední dobou jsem si laťku úžasné knihy nasadila až nebesky vysoko.

alexvera

Nezáživný děj a naprosto pitomý konec.

VEJKA

Tak toto jsem nečekala. Už od Rudé Královny jsem si Mavena zamilovala..V tomto díle jsem se celou dobu přesvědčovala, že takový není, že ho k těm šílenostem navádí Elara jejími schopnostmi :D ..Tušila jsem, že to tak nebude- a měla jsem pravdu. Maven je zrůda, ale i přes to všechno je jedna z mých nejoblíbenějších postav celé série. :D Kniha se autorce velice povedla, možná je i o trochu lepší, než předchozí díl. Lépe bych to nenapsala! Prostě úžasné..Úžasný příběh, postavy a krásný i smutný konec.Vážně se velice těším na pokračování!

JulieJames

Měla jsem docela štěstí, protože těsně, než jsem dočetla Rudou královnu, vyšel Křišťálový meč, takže jsem na pokračování nemusela čekat dlouho. A ani jsem nechtěla, rvní díl mě dostatečně navnadil, abych si přečetla pokračování, a rozhodně jsem nebyla zklamaná. Zatímco v Rudé královně si Mare teprv učila, kdo vlastně je a nestála moc za sebe, v Křišťálovém meči už o sobě něco ví, dokáže rozpoutat bouři a má jasný cíl, za který je ochotna i zemřít. Křišťálový meč je temnější, vyspělejší a plný intrik, přesně tak, jak život plyne. Ne vždy mi byly rozhodnutí Mare sympatická a přála bych si, aby něco udělala jinak, ale jsem s výsledkem spokojená. Kniha mě držela napjatou od začátku do konce, pořád se něco dělo a neměla jsem pocit, že by se autorka snažila vyždímat to nejlepší za každou cenu, vše se mi zdálo přirozené.
Za sebe mohu říci, že se mi tato série líbí víc než Hunger Games, a upřímně doufám, že připravované filmové zpracování si zachová ducha knihy a nestane se z něj přihlouplá průměrná fantasy fraška.

pe.ta

Série mě absolutně nezaujala. Je to slátanina všech již známých young adult fantasy knížek. Děj je nijaký. Za mě jasný propadák a myslím, ze další díl obejdu širokým obloukem.

Veeria

Jsem nadšena. :) Pokračování prvního dílu je temnější, drsnější, akčnější.... S každou další stránkou nevíte, co si pro vás autorka připravila a to mě dost baví! Není zde nouze o překvapivé momenty, napětí... a opět ten konec! Těším se na pokračování. :)

InstanTia

I když se mi první díl líbil více, ani ten druhý nebyl špatný. Nejvíce mě však dopředu hnala zvědavost, jak to celé dopadne, než že by mě čtení tohoto příběhu nějak extra bavilo... na můj vkus v něm bylo až příliš mnoho akce. Už mě to postupem času začínalo unavovat a nudit.

Úžasný epický příběh. Nečekala sem, že se Mare se bude chovat tak chladnokrevně, ale na druhou stranu to udělalo příběh zajímavější. Doufala jsem, že se k sobě s Calem nebudou chovat takhle zle, ale to k lásce zkrátka patří. Tenhle díl byl o něco lepší, než byl první a těším se, až bude třetí díl.

Jakahol

Začátek byl hodně slabý, knihu jsem stále odkládala. Ale poté se dej rozjel a já se nestačila divit. Nové postavy (a některé i staré) mě velmi bavili. Jisté části knihy byly opravdu zdařilé, jen škoda, že celý dojem z příběhu kazila teď už nesnesitelná hlavní hrdinka. Také mě nudilo stálé popisování myšlenek jen dokola o tom samém. Pokud bych tedy pominula nepovedený začátek, Mare a některé vážně nudné části, mohl by křišťálový meč být o mnoho lepší než předešlý díl.

Ebony

To byl zase konec !!!! Asi jsem ujetá ale mě ten Maven pořád nějak neodradil. Pořád si myslím že zatím bude něco jiného. Přece jenom čteme příběh kde je zrada na denním pořádku :) Mare se nám mění před očima ale její proměna je podle zcela oprávněná protože v některých situací se bohužel nemůžeme řídit srdcem ale chladným rozumem. Takže CooBoo chceme další díl !!!!

Roselunda 1928
30.12.2016

Křišťálový meč se mi líbil o dost víc než první díl. Ano, možná to nebylo po dějové stránce tak zajímavé, ale neskutečně se mi líbilo to, jak si autorka vyhrála s psychikou hlavních postav. Mare jsem chápala a dokázala jsem se s ní docela dobře ztotožnit (a to mě docela děsí...). Zaujalo mě, jak se snažila všechny chránit a vymýšlet plány, jak zachránit novokrevné a že to všechno dělala v přesvědčení, že dělá to nejlepší. Snažila se páchat dobro a ostatní na tom vždycky našli všechny chyby, co se tam najít daly, a bylo na ní vidět, že ji to zmáhá a že má co dělat, aby se z toho všeho nezbláznila. Nebyla žádná hrdinka, která by všechno zvládla levou zadní, ale vlastně mladá holka, která na sebe vzala obrovskou tíhu celého povstání, a snaží se tvářit, že je v pořádku. Ano, v mnoha chvílích jsem s jejím chováním nesouhlasila (já bych se s Calem takhle škaredě nepohádala. Já bych mu prostě s brekem padla do náruče!), ale vlastně pro ni mám pochopení a myslím, že patří mezi hrdinky, které bych ráda potkala a popovídala si s nimi. Zvlášť kvůli tomu konci.
S Calem to mám podobně, v prvním díle jsem ho neměla ráda, zdál se mi nezajímavý, ale myslím, že děje v tomhle díle mu konečně vytvořily nějaký charakter, díky kterému získal moje sympatie jako Mare.

Maven je podle mě jeden z nejlepších cooboovských záporáků, té osůbky, jenž zemřela na straně 366, je mi neskutečně líto, zvlášť kvůli Dianě, a opravdu se nemůžu dočkat dalšího dílu. Podle mě se autorka neskutečně zlepšila a jestli bude pokračování stejně zdařilé jako Křišťálový meč, tak se mám na co těšit. Pět hvězdiček za to, že je to jedna z nejlepších Young Adult knih, které jsem v poslední době četla.

BA.RŮ.
30.12.2016

Hodně mi vadilo, jak se Mare změnila ("jsem bohyně blesku, nejlepší zbraň"atd.)Ale i tak jsem se od knihy nemohla odtrhnout, dokonce jsem si i pobrečela. A ten konec?! Myslím, že nezvládnu čekání na King's cage, měl by tam být vztah mezi dvěma ženami a nejen Mařin pohled, tak doufám, že nejsem jediná:).

Booklove
28.12.2016

Knihu jsem dočetla a... nevím co říct. Celá kniha je podle mě naprosto zvrácená! Mare se chovala naprosto příšerně. Pořád jenom bohyně blesku atd... Naštěstí si to u mě vylepšila tím koncem...
Z knihy jsem měla ráda jen 2 postavy, Shadea a Farley, no a co na ně říct? (Kdo četl tak ví.) ..:(

Ale i přes to, je to uspokojivé pokračování! Akce, napětí i nečekané zvraty tam byly po celou dobu knihy, z toho důvodu dávám 5 hvězd .:D (Zasloužila by i víc)

Jenom doufám, že další díl nebude ještě zvrácenější než tenhle.

Victoria Aveyard

Victoria Aveyard