Křišťálový meč

Křišťálový meč https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285245/bmid_kristalovy-mec-dPB-285245.jpg 4 731 148

Krev Mare Barrowové je rudá jako většiny obyčejných lidí. Má ale nadpřirozené schopnosti jako Stříbrná, dovede ovládat blesky, což je zbraň, kterou chce královský dvůr získat pod svou kontrolu. Sice ji obvinili, že to vše jen předstírá a je prachsprostá podvodnice, ale jí se podaří uprchnout od Mavena, prince a přítele, který ji zradil. A Mare zjistí něco vskutku překvapivého – není jediná Rudá, kdo má podobné schopnosti. Pronásledovaná Mavenem, z nějž se nyní stal pomstychtivý král, vyráží pátrat po rudostříbrných bojovnících, aby je vyzvala k souboji s jejich utlačovateli. Ale nehrozí snad Mare nebezpečí, že se z ní stane přesně taková zrůda, které se pokouší porazit? Nezlomí ji váha životů, jež je nutné položit ve jménu revoluce?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Glass sword , 2016

Talys
07.03.2021 2 z 5

Druhý díl vnímám jako o něco slabší než první, nedokázala jsem se pořádně začíst až do poloviny knihy. Po této části série si nejsem jistá, co si mám o Mare myslet. Konec měl spád a byl velmi překvapivý. Doufám, že třetí část mě chytne víc než tento díl.

knihomolka_eli
03.03.2021 4 z 5

Knižka ma bavila, čítala sa mi pomalšie ako prvý diel, ale bola napínavá,hlavne posledných cca.100 strán bolo plných zvratov. Niektoré časti knihy by som ale pokojne skrátila. Som zvedavá ako sa bude príbeh vyvíjať ďalej. Mare skončila tak ako skončila...a už sa neviem dočkať 3.časti, resp.čo na to Cal a či Maven vôbec dodržal slovo.

Laerry
27.02.2021 5 z 5

Výborné pokračování, které obsahuje vše, co jsem očekávala: akci, drama, romantiku, a zase drama. Skvěle vymyšlený svět, který si užívám.

JankaV80
14.12.2020 3 z 5

Zatímco první díl mě nadchl, vtáhl do děje a od knihy jsem se nemohla odtrhnout, druhý díl byl podstatně slabší. Začal se mi vlastně líbit až od chvíle, kdy se Mare a ostatním členům Šarlatové hlídky podařilo rekrutovat pár novokrevných, čímž se děj stal zajímavým. V podstatě lze říci, že druhý díl je celkem fajn od své druhé poloviny. No a konec, to je opět překvapení a totální zvrat v ději. A i když jsem od druhého dílu čekala víc, pustím se i do dílu třetího :)

Alnima
09.11.2020 3 z 5

Jako odpočinkové čtení v tomto žánru dobrý, ale nic nového mi tato knížka nenabídla.

Ketfl
02.11.2020 4 z 5

Za mě byl tento díl také o něco slabší. Nemohu ale říct, že by mě nebavil. Za mě to i tak mělo šťávu, s napětím jsem hltala stránky a byla zvědavá, co se stane dál. Jen to bylo dost rozdílné oproti tomu prvnímu dílu. Celkově to bylo dost popisné, což v prvním díle moc nebylo. Co mi přišlo trochu otravné je, že autorka dokáže zeširoka popisovat všechno možné, a zásadní scény napíše tak, že chvíli přemýšlíte, jestli se opravdu stalo to, co si myslíte. Jedna věta a čus. Jak se mi Mare v prvním díle líbila, tak v tomto tedy ne. V jedné chvíli to byla úplná velitelka, bohyně blesku, všichni se z ní mohli posadit na zadek, a v další ji nikdo neměl rád, ani se na ni nechtěl podívat. Co to je? Sama Mare se navíc chovala tak, že jsem přemýšlela, jestli netrpí nějakým rozdvojením osobnosti - chvíli překypovala neskutečným sebevědomím, a vzápětí se litovala, jako by tam byla ta největší chudinka (a ne, nebyla).

Nejvíc mě mrzí, že už nám začaly umírat postavy a zrovna i taková moje oblíbená, sakra! No, co se dá dělat. Epilog mě však velmi navnadil na pokráčko, takže jsem moc zvědavá, co si pro nás autorka připravila dál.

katasokolov
27.09.2020 5 z 5

Miluju tuhle sérii, ať si každý říká co chce!! Skvěle vystavěný příběh a rozhodně mi nepřijde, že by byl nějak uměle natahovaný, jak hlásají některé recenze.

Turante
08.08.2020 4 z 5

Trochu slabší díl oproti prvnímu, ale pořád vás děj vtáhne a čtete a čtete dál.

Luigi1
27.05.2020 5 z 5

Opět super čtení v nemocnici

moncaruze
02.05.2020 2 z 5

První díl byl rychlý, plný akce, vtipu a zvratů.
Začátek druhého dílu pokračoval stejnou akcí jakou skončil ten první. Bohužel hned po první kapitole se děj zpomalil a bolestně pomalu se táhl až za polovinu knihy.
Tak ve třičtvrtině knihy se zase začalo něco dít, ale plně vtáhnout mě už nedokázala.
Zarazilo mě, že autorka znatelně oproti prvnímu dílu vše více popisovala, ale když umřela moje oblíbená postava, v podstatě ji zabila jedinou větou.
Kdyby měla kniha o pár stran méně pouze by jí to prospělo.
Především by se mohli vypustit nekonečně se opakující pasáže jako: každý může zradit, nemůžeme se s Calem rozptylovat, byla mi zima, kvůli chladu v mém srdci, jsem zrůda a spousta dalších vět, které se opakovaly až příliš často.
I přes to, že druhý díl mě zklamal, z prvního dílu jsem prostě byla tak nadšená, že se chci pustit i do toho třetího. Tak uvidíme jak dlouho mi to nadšení vydrží.

Percabethka
13.04.2020 2 z 5

Druhý díl byl o poznání slabší než první. Nejen, že tu naprosto nedával smysl čas - jednou daná událost trvala měsíc, na další stránce už jí ale autorka popisovala jako půl roku a nakonec by měl čtenář skoro pocit, že už je stará několik let, přitom se ale všechno odehrálo v prvním díle. A postavy očividně fungovaly klidně i pět dní naprosto bez spánku a přitom byly pořád plné síly na další boj... a nikomu to očividně nepřišlo divné - co mi ale vadilo nejvíc, bylo, že se Mare chovala jako panovačná hlupačka, která se naprosto sebestředně stará jen o sebe, všechny ostatní využívá a když se semtam obětuje, dělá to určitě jen pro svůj fejm. Navíc jí snad na každé stránce někdo oslovil Bohyně blesku - nebo si tak říkala ona sama. Když jsem po 50 stránkách viděla už 51. Bohyni blesku, začínala jsem vidět rudě a přemýšlela, že tu knížku někam zahodím. Zajímalo by mě, jestli se do Mare autorka vžila a tímhle nepřiměřeným obdivem ze strany všech ostatních postav si řešila nějaké svoje komplexy :D
Každopádně si přečtu i další díl, protože mě celkem zaujal ten cliffhanger na konci. Po tomhle dílu už od těch dalších ale moc nečekám.

katka-kacav3318
25.03.2020 5 z 5

Opět jdu asi proti proudu, ale mě se takovéhle knihy líbí. Užila jsem si to. A bohužel si nemohu vypůjčit další díly kvůli nynější krizi.

Nikoll2
23.03.2020 4 z 5

Tento díl byl o něco slabší, ale i tak se mi kniha četla velice dobře a chuť pokračovat v sérii mám stále. :)

Skippka
19.03.2020 5 z 5

Ale jo, mě se pokračování líbilo. Nechám se překvapit kam bude děj pokračovat :-) Sice mám oblíbenější postavy než je Mare, ale pokud jí docvakne, že se chová jak rozcapený sobecký děcko, tak bych jí úplně nedala na seznam postav, které nemám ráda.

nikiss76
24.11.2019 2 z 5

Pokud bych před sebou neviděla obálku prvního a druhého dílu, tak bych neřekla, že to psala stejná autorka. Příšerný začátek první knihy jsem jí odpustila, protože pak přece jen se příběh začal vyvíjet a kniha začla být zajímavá, očekávala jsem, že pokračování bude lepší, omyl. Autorka sice přidala na barvitých popisech míst, budov, prostředí (což v prvním díle bylo naprosto nulové), ale pořád se dějově točila v kruhu. Druhý díl je vlastně naprosto o ničem, hlavní hrdinka se snaží sestavit armádu z novokrevných a to je vše. Postava Mare prošla největší proměnou, kdy z ustrašené ale celkem sympatické holky se stala panovačná, sobecká, nesnesitelná Mare, která sama sebe několikrát nazve bohyní blesku a ještě za ní blázní tři klíčové postavy. Tohle se opravdu nepovedlo. Tohle je snad úplně poprvé, co bytostně nesnáším hlavní hrdinku. Většinou když rozečtu nějakou trilogii nebo pentalogii, tak se ji snažím dočíst a uzavřít celý příběh, tentokrát zřejmě udělám výjimku.

NudeRose
04.09.2019 3 z 5

Oproti prvnímu dílu kniha nezačíná pomalu, ale ihned pokračuje tam, kde jsme skončili u dílu prvního. To je podle mě velké plus, neboť lze číst tyto díly hned za sebou bez přestávky. V průběhu se mění charakter hlavní hrdinky, což dává knize zajímavou vizáž. Bohužel, zhruba v polovině knihy mám pocit, že jsou prvky okopírované ze série Stmívání (konkrétně z Rozbřesku). Kdo přečte obojí, pochopí. Knize to značně škodí. Je to jako by ji psal někdo jiný, a to na značně velkém rozsahu asi 100 stran. Ke konci se děj začíná opět zajímavě zamotávat a díky tomu se můžeme těšit na další díl, který se snad obejde bez zbytečných (a možná okopírovaných?) prvků.

Adele02
20.08.2019 3 z 5

Tak jo. Za ten konec jsem ráda. Konečně se tam stalo něco správnýho. Mare si to zasloužila každým coulem.

Jedničkou jsem byla unešená, tady jsem ale dlouho kroutila hlavou. Mare je prostě na zabití a jásala jsem pokaždé, když jí to někdo řekl. Tak moc jsem doufala, že to skončí tak, jak to skončilo. Ale oproti tomu, jak jsem se bála, že to bude šílený, to těch posledních sto stránek vytáhlo na tři hvězdičky. Aveyard to umí, jen bych si, být ní, vybrala jinou hrdinku než Mare.

...a pokud to chcete číst, přečtěte si to v originále. Strašný úbytek čárek, aby jste a tři obětí místo objetí.

lucygreen
27.07.2019 3 z 5

Velice zdlouhavá kniha opravdu se v ní skoro nic nestane, četla se hodně pomalu. Docela se mi líbily vedlejší postavy a byl tam jeden překvapivý moment (jen jeden!), ale na první díl to nemá.

Ivka14
23.07.2019 3 z 5

Na mě to bylo moc dlouhé až moc. Skoro nic se tam nedělo. Posledních 100 stran bylo něco, ale ten zbytek nevim. Oproti prvnímu dílu o hodně slabší.

_kadla_
15.07.2019 3 z 5

Neuškodilo by, kdyby byla kniha alespoň o 100 stran kratší... Neustálé myšlenky o nedůvěře, o tom jak je chudinka Mare na vše sama a nikoho nemá a jak je bohyně blesku mě moc nebavily. Zároveň bylo fajn, že tenhle díl plynule navázal na ten první. Ostatní postavy jsou ale dobře vykresleny, autorka si umí připravit půdu pro další díl. také oceňuji, že se nesnaží udělat postavy nezranitelné a nesmrtelné.

pro dívky pro dospívající mládež (young adult) fantasy

Victoria Aveyard
americká, 1990