Rozpůlený dům

K románové kronice ze Sudet inspirovala autorku vlastní rozpůlená rodina: po roce 1945 byla část jejích příbuzných odsunuta a část zůstala. Alice Horáčková se ve své čtvrté knize vrací do malebné česko-německé vesnice první poloviny 20. století a z odposlouchaných historek, vzpomínek i archivních záznamů splétá velký „familienroman“. Mezi její předky patřili pytláci a pašeráci, svobodomyslné ženy i úspěšní kšeftmani s textilem. Je to příběh o tajných láskách, změnách identit, útěcích, křivdách a žabomyších válkách, které nakonec stály životy. Češi a Němci tu žijí ve smíšených manželstvích, ale taky se handrkují o to, kdo komu zamordoval psa, kdo dřív vystaví novou školu a k jaké národnosti se kdo přihlásí ve sčítání lidu. Z jedné strany je přitom diriguje Jednota severočeská a z druhé Deutscher Kulturverband. Rozpůlený dům vznikal více než čtyři roky a autorka v něm střídá perspektivy, mužské a ženské hlasy, fantazii s citacemi. Při rešerších se dozvěděla víc, než by jí bylo milé: mimo jiné i to, že jeden z jejích předků se stal arizátorem židovské fabriky a přítelem Reinharda Heydricha....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487754/big_rozpuleny-dum-LOd-487754.jpeg 4.5122

Kniha Rozpůlený dům

lenka5798
dnes

Rozpůlený dům :-) Je knížka, na kterou jsem se jako rodačka z Vrchlabí, která žije v Jilemnici, okolí Krkonoš ji není cizí a má ráda rodinné historie, velmi těšila. Příběh jedné sudecké rodiny v česko-německé vesnici, mě pohltil. Byly tam jasné stručné, úderné kapitoly, krásný jazyk, takže se to četlo samo. V knize jsou perfektně popsané jak období předválečné, válečné, tak i období tří republik. Velmi se mi líbily i charakteristické rysy a povahy hlavních postav, jejich změny po válkách a jejich změny podle režimů. Co bych jen asi trošku autorce vytkla jsou fotografie bez popisků, čtenář pak neví, zda jsou jen náhodně vybrané z rodinných archivů, nebo zda jsou na fotografiích hlavní hrdinové. Ale i tak je vidět, že si s knihou dala autorka práci a za to ji musím dám plný počet hvězdiček :-)

reva85
předevčírem

Moje první kniha této autorky, na knihu jsem narazila náhodou v knihkupectví. Mám ráda tyto rodinné ságy na pozadí skutečných událostí, ale určitě bych nepřirovnávala k Šikmému kostelu, jak tady bylo zmíněno. Ten styl psaní mi moc nesedl... Jednoduché popisování děje i postav, i když díky krátkým kapitolám se kniha četla dobře a je to pěkná bichle. Škoda že autorka nepřidala popisky k fotografiím...

Evina.Cetba

Bezva knížka! Příběh rozvětvené česko-německé rodiny, z období konce monarchie až do tzv. třetí republiky. To co dříve ve vztazích nedělalo problémy a nevadilo, se v určitém čase zkazilo a občané se rozeštvávali proti sobě (Němci proti Čechům a v rámci sebeobrany naopak). Lidé jiného smýšlení byli třeba už v předválečném čase k sobě netolerantní a začalo se s nepokoji, docházelo až k nenávisti mezi Čechy a Němci (nacionální zájmy, hodnocení druhého podle národnosti ne podle chování, židovská problematika, udávali se mezi sebou, dělali si naschvály, ..). Mě osobně se líbila jedna z hlavních postav Zdena (Češka) s kamarádkou Anežkou (Němka) a učitel, vlastenec a kronikář městečka Tomek (Čech) Tak dobře jsem si početla, můžu jenom doporučit. Potěšily i černobílé fotografie.

whiolet

Mám ráda tyhle rodinné ságy, které vyprávějí o životě každého člena trochu jinak.
Záleží na osudu, nebo o tom, kam nás čas zavede, nebo za to i,můžou spíše malá a velká rozhodnutí, která učiníme?
Kniha nás zavede do vesnice Bzenecko, kde si všichni vidí do oken, společně si závidí,pomlouvají,milují, a tak nějak si tam v poklidu vlastně všichni žijí.
Češi i Němci pohromadě.
Střelný prach, kousek od ohně.
Kolotoč osudu se roztáčí, malá a velká rozhodnutí, nakonec zapříčiní tomuhle všemu konec.

terkezka

Moc zajímavá kniha, bohužel jsem nedávno četla dost podobnou od p. Javůrka, takže to mi ten zážitek malinko kalilo.

Knihomolka544

Libilo. Je videt, ze kniha ma realny zaklad, je tam spousta drobnych aspektu, u kterych uplne verim, ze se to takhle stalo. Neuveritelne propracovane, zpusob mysleni, mluva, popis vsedniho dne... clovek se uplne prenese do Sudet prvni poloviny 20. stoleti, v tomto ohledu je to opravdu mistrovske dilo. Postavy nejsou cernobile, to taky chvalim.
Jednu hvezdicku ztrhavam, protoze me kniha nedojala. Nevim proc, mozna prave tim, ze je tak pragmaticka.

cérka

Celkem by mě zajímal důvod, či spouštěcí mechanismus, který zaviní, že se vždy, téměř ve stejný čas, sejde více knih od různých autorů s totožnou tématikou. Jak by řekl klasik, nu což, aspoň máme s čím srovnávat. Já začnu chválou. Grafická úprava knihy se povedla na jedničku, tady tleskám ;) Pokud by fotografie byly doplněny i popisky nebylo by co vytknout. Také kratší kapitoly a rozdělení textu do více částí dle období mi udělalo radost.
Hvězdičku však ubírám, neboť po jazykové a vypravěčské stránce je, dle mého názoru, autorka ještě o pár stupínků níže než paní Lednická, Morštajnová či Jakuba Katalpa.

Richisa
25.12.2022

Kniha se mi moc líbila. Začetla jsem se hned od prvních stránek, kdy jsem zjistila, že je z Benecka, kde to dobře znám.

Díky místní znalosti, jsem si lépe pamatovala i všechny ty osoby a jména, která se v knize objevovala.

Kniha se četla lehce, a poměrně přesně popisovala celou tragédii Sudet v období první republiky.