Rostliny Karpat

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Populárně-naučná kniha Rostliny Karpat přibližuje nesmírně bohatý a atraktivní svět karpatských rostlin. Je v ní představen výběr 150 botanicky významnějších a pozoruhodnějších rostlin, které reprezentují především karpatské endemity a fytogeograficky zajímavé taxony s izolovaným nebo hraničním výskytem v Karpatech. Ve výběru jsou zahrnuty rostliny různých typů biotopů a fytogeografických elementů, v knize jsou představeny nejen vzácné a ohrožené druhy, ale i běžnější taxony typické pro Karpaty. U každé rostliny je kromě základních informací o její biologické charakteristice, areálu a ohroženosti uvedena také mapa rozšíření v Karpatech. Na fotografiích jsou zachyceny nejen vlastní rostliny, ale také jejich biotopy a území, ve kterých se vyskytují....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371770/big_rostliny-karpat-WON-371770.jpg 53
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Rostliny Karpat

Jordanka9
28.04.2021

Populárně-odborná kniha plná barevných fotografií nejen rostlin, ale i prostředí, ve kterém rostou.
Autoři Peter Turis a Jaroslav Košťál si kladou za cíl přiblížit čtenářům nesmírně bohatý a zajímavý svět karpatských rostlin. V publikaci je zobrazeno 150 botanicky nejzajímavějších rostlin z celkového množství 3895 karpatských taxonů. Vydalo nakladatelství Academia roku 2019. Knihu jsem objevila včera v Krajské knihovně K.Vary, ktetou nám konečně otevřeli. Prošla jsrm si ji hned na schodech před knihovnou a jsem unešená - určitě si ji musím koupit !!
V úvodu se dozvíme o vývoji zdejší květeny, společný historický vývoj flóry Karpat s dalšími vysokými evropskými pohořími( Alpy, Pyreneje) dokládá výskyt řady druhů např. Primula halleri ad. Mnoho společných druhů mají Karpaty s pohořími Balkánu např. Asperula capitata. Při psaní knihy se autoři drželi vymezení Karpat dle Kondracki 1989. Viz mapa na str.12( Rumunsko 55%,Slovensko17%,Ukrajina 20%, Polsko 9%, Maďarsko 4%, Česko 3%, Rakousko 1%.
Tacony jsou řazeny alfabeticky dle latinskych binomických názvů, uvedeno symonymum a narodni jméno např. Acanthus hungaricus ( Borbás) Baen., syn. Acanthus balcanicus...
Národní jméno: talpa ursului (RO)
Dále jsou vždy uvedeny tyto údaje:
Čeleď
Doba květu
Biotop
Vegetační stupeň
Rozšíření
Ohroženost/ochrana: VU-
(u zmíněného taxonu)
někdy i Význam:
Vše dle zavedených pravidel - použité zdroje v závěru knihy.
Vždy na 2 stranach- vlevo uvedené informace s mapkou rozšíření ( tečky trojí barvy), 1- 2 fotografie , vpravo opět 2- 3 fotografie vždy s komentářem. Velmi zajímavé jsou právě snímky prostředí (biotopu), kde rostliny vyskytují.
Co dodat- ze slovenštiny přeložil Lubomír Hrouda, kromě 2 všechny fotografie pořídili autoři.
Recenzovali známé botanické kapacity doc. Mgr.Patrik Mráz,Ph.D. a Mgr. Jindřich Chrtek, CSc.
I laik se smyslem pro krásu přírody (díky vyšším polohám a často stižené dostupnosti
*snad * nedostupné turistům - barbarům ) tuto publikaci ocení.