Romeo, Julie a tma

Romeo, Julie a tma https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371/bmid_romeo-julie-a-tma-Wy3-371.jpg 4 3840 473

Novela o tragickém příběhu studenta Pavla a židovské dívky Ester v období heydrichiády. Pavel Ester potkává ve chvíli, kdy se ona chystá na transport do koncentračního tábora. Schovává ji u sebe v domě...

asanita
01.08.2019 5 z 5

Romeo, Julie a tma je velmi citlivá novela, jež dokáže přesně popsat lásku dvou mladých lidí v průběhu tak nelehké doby, jako je 2. světová válka. Autor nám ukazuje všední starosti obyvatel Protektorátu Čechy a Morava a zároveň i jejich obětavost a laskavost. V díle se ale objevuje i záporná postava, pan Rejsek, jehož charakter vyznívá zcela opačně. Chvíli mi trvalo, než jsem si na styl, kterým je kniha napsána, zvykla, ale myslím, že po pár kapitolách už mě během čtení nic nerozptylovalo, a tak jsem si mohla celý příběh vychutnat.

Pitraska
31.07.2019 3 z 5

Hezký příběh a krutou vážností. Hezky napsané. Konec tedy zmatečný, ale celkově knihu doporučuji.

wotana
29.07.2019 4 z 5

Četla jsem jako povinnou četbu ještě na střední. Začátek byl teda dost náročný, ale potom super. Za mě 4,5* ubírám za ten začátek.

MayaBu
25.07.2019 4 z 5

Měla jsem vysoká očekávání a ta byla vesměs splněna. K autorově osobitému stylu (kvůli němuž mi trvalo než jsem se začetla) i hlavním postavám jsem si musela chvíli hledat cestu. Druhou půlku jsem ale prolétla se zatajeným dechem, načež mě poslední stránky zanechaly s podivným pocitem prázdna (a to nutno dodat, že jsem závěr měla vyspoilerovaný ještě než jsem knihu vzala do ruky).

pbabinec
23.07.2019 5 z 5

Přečteno jedním dechem, a jedním slovem - neuvěřitelné!

apelttom
27.06.2019 5 z 5

Málokterá knížka je tak dobrá, že vás z ní bolí srdce, když ji čtete. Tahle patří mezi ně. Kdo alespoň jednou, skutečně někoho miloval, slzu nebo dvě uroní.

Luciáš01
27.06.2019 5 z 5

Takhle kniha mě učarovala ještě jakou mladou dívku. Pamatuji si to dodnes, byla v seznamu povinné četby na střední škole, padla mi do oka, tak jsem si řekla proč to nezkusit. V tu dobu jsem ještě nebyla žádný knihomol. Raději jsem byla venku s přáteli a užívala si života jiným způsobem, než čtením. Ale jakmile jsem otevřela tuhle knihu, musela jsem jí přečíst, jak byla úžasná :-)

hana17.1.
28.05.2019 5 z 5

Příběh jsem si naprosto zamilovala. Silný příběh ve velmi těžké době.

kralikova.Lú
22.05.2019 5 z 5

Velice silný příběh plný strachu a lítosti.

raketackova
16.05.2019 5 z 5

Zajímavá kniha, která ukazuje dobu 2. světové války z pohledu mladých lidí. Perfektně Vám ukáže nejen to, že je důležité si vážit věcí, které se nám zdají v dnešní době zcela obyčejné a normální, ale také to, že jsou naše starosti vlastně malicherné v porovnáním s hrůzami, které se v minulosti děly. Jen konec knihy mohl být trochu obsáhlejší.

Inny
12.05.2019 4 z 5

Četla jsem před mnoha lety jako povinnou četbu a dodnes na ní vzpomínám jako na příběh co zaujmul a bavil mě číst. Mám rada knihy co ve mě zanechaji nejakou “stopu” a toto je jedna z nich.

OniDourou
05.05.2019 5 z 5

Velice krásně napsaná knížka. Příběh inspirován Shakespearem a odehrávajíc se v době Heydrichiády, přičemž je to tak dobře napsaná, že se to strašně rychle čte.

TerkaLangoš199
25.04.2019 5 z 5

Nikdy jsem nečetla Romea a Julii od Shakespeara, jelikož je to tak ohrané. Když jsem ale v knihobudce zahlédla tuhle knížku, vzpomněla jsem si na to, že jsme ji měli v doporučené četbě na gymplu. A tak, přestože jsem si nedokázala vybavit, o čem má kniha být, jsem knížečku nacpala do batohu a jela do školy - a to bylo sakra dobré rozhodnutí.
Přečetla jsem ji za dva dny cest v autobuse, hltala jsem myšlenkové proudy... S postavami se nešlo nesžít, s tou jejich láskou a osudem, (*!SPOILER!*) který je spojil a zas odloučil.
Asi už nemám slov, ale určitě doporučuji i lidem, jako jsem já, kteří úplně nehltají a nevyhledávají romantiku. Protože tohle je něco jiného - žádné milostné trojúhelníky, žádné spory mezi rody. Realita. ❤️

Poetika_slov
12.04.2019 5 z 5

Útlá knížečka jeden příběh skrývá, název knihy s Shakespearem ji poutá, neboť i zde je mladá láska. Ovšem s dějem se rozdvojí, tady se odehrává za nacistické doby. Dívka na lavičce sedí, kde mladíka její krása uchvátí. Skryje ji před světem v pokoji, aby její hvězdu neviděli. Překoná jejich láska i toto období nebo je čeká smrt jako Romea a Julií v Shakespearovi ?

Knihomolová
02.04.2019 3 z 5

Myslím, že v maturitním ročníku bych knihu přijala jaksi ... srdečněji. Bavil mne Otčenáškův jazyk i styl. Jen ten děj mne trochu nudil.

Mabie
02.04.2019 5 z 5

Šílená doba, šílený příběh. Moc smutné.

Barbora216
26.03.2019 3 z 5

Hezká knížka, četla se příjemně, Otčenášek má specifický styl psaní. Ale i přes to kniha ve mně moc emocí nevzbudila. Často čtu knihy s tématikou války a často mi ještě dlouho leží v hlavě - Romeo, Julie a tma však není tento případ.

adevis
13.03.2019 5 z 5

S touto knihou jsem se poprvé setkala v maturitním ročníku. Dostala se mi do rukou, ale dosud z neznámého důvodu jsem ji nikdy nedočetla do konce. Až teprve nedávno jsem měla cestu okolo naši místní knihobudky a našla jsem tam tento poklad. Nechápu člověka, který tuto knihu odložil, každopádně mi udělal velkou radost. Jsem neskutečně moc ráda, že mohu mít tento válečný, dojemný a strhující příběh ve své knihovně.
Kniha se četla krásně, rychle. Bylo to plné smutku, lásky, ale i radosti, závisti s povrchností. Já jen doufám, že se tento titul bude i nadále objevovat v seznamu povinné četby k maturitě! :))

lucy.n
12.03.2019 5 z 5

Povinná četba. Obsah zná každý, kdo prošel střední školu. Ale...
Tak útlá knížečka a přece vtáhne čtenáře do protektorátní doby a do kůže mladých lidí, se všemi jejich prožitky a emocemi v bezvýchodné situaci! Tohle je zkrátka vyšší spisovatelská. Klobouk dolů, pane Otčenášku!

verka5083
08.03.2019 5 z 5

Celou knížku jsem četla jedním dechem. Začátek mě nadchnul při prvních stránkách. A konec byl na celé knize nejlepší.
Když jsem si přečetla ten název, má představa o knize byl uplně jiná. Poté jsem vše přehodnotila. Opravdu stojí za přečtení.