Romeo, Julie a tma

Romeo, Julie a tma https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29722/bmid_romeo-julie-a-tma-zlo-29722.jpg 4 3840 3840

Novela rozvíjí tragický příběh několikadenní lásky studenta a židovské dívky v dusné atmosféře Prahy za heydrichiády.

Vojta
25.10.2012 5 z 5

Jsem tak trochu romantik( a tak trochu alergik, jak zpívají Tata Bojs) a v nestřežených chvílích si rád zavzdychám jako stará bába nad nějakým dojemným příběhem, ale nesmí to být laciné ani vypatlané. To tahle kniha rozhodně není... I když, laciná vlastně je, protože jsem ji koupil potrhanou za tři koruny v knižním výprodeji, ale to ostatně není podstatné. Ta vnitřní hodnota tam je a navíc jsem si ji slepil. Dost fórků, Romeo, Julie a tma má hned několik zbraní, kterými mě dokáže zasáhnout a to i skrze zdánlivě neprůstřelnou vestu více než padesáti let. První z nich je – autentičnost. Otčenášek zažil tmu protektorátu a je to vidět. To dusno, ten všudypřítomný a neodbytný strach. Ta životní dilemata – mám bejt hloupej a hrdina nebo chytrej a srab? Silné.
Druhým významným bodem je stejná věková skupina hrdinů jako je ta moje. Způsob dorozumívání tehdejších teenagerů Pavla a Ester je už dneska dosti archaický(„To je akorát pro potápky. Napařit si tatru na pačesy a tak dále.“ - What´s that?), ale obsah sdělení a vlastně i přemýšlení je podobný. Za pár desítek let až budu sečtělým a uznávaným starcem(nebo ožralým bezdomovcem, kdo ví) budu možná rozhovory Pavla a Ester považovat za nejslabší části knihy(nebo nad nimi budu slzet a vzpomínat na šťastnější léta, kdo ví), ale dnes jsem je četl snad nejpozorněji ze všeho. Dokonce jsem je četl nahlas, ale pak jsem toho nechal, protože jsem je začal parodovat(úmyslně i neúmyslně).
Do třetice všeho dobrého je třeba zmínit vynikající jazyk románu, který vyniká poetickým obraty, ale zároveň velkou výstižností, což je věc nesmírně cenná.
Nečekal jsem od této knihy moc, ale nakonec jsem byl skoro nadšený. Rozsah nebudil přílišný respekt, ale po přečtení musím autora pochválit, že zvolil stručnost na úkor rozplizlosti.

black.susi
24.10.2012 5 z 5

Úžasná kniha, která se čte úplně sama, já jsem ji měla přečtenou během jednoho dne. Krásný a zároveň smutný příběh, který prostě nemůže skončit happy endem. Ale vyzradit v předmluvě jak to dopadne, za to by autorka té předmluvy zasloužila nakopat.

petrak
22.10.2012 5 z 5

Povinná četba na střední... kniha se četla sama!

benyben
02.10.2012

Smutný konec,ale jinak zajímavé.

Teii-hime
22.09.2012 5 z 5

To, jakým stylem byla knížka napsaná, s jakou autentičností a emocionálním procítěním pan Otčenášek vyjadřoval pocity svých hrdinů, jejich bezbřehé zoufalství i záblesky skromné radosti.. nebo ty drobné útržky z každodenního života, neotřele trefné kouzelné větičky, které ve vás dovedou vyloudit kýžený úsměv i tíseň.. Ztrátka zatraeně působivé a uvěřitelné dílko.
Snad by někomu mohlo vadit, že je kniha laděná dost romanticky, když je ústředním hrdinou árijský chlapec, který ukrývá židovskou dívku, ale já myslím, že právě ten kontrast mezi láskou těch dvou a nenávistí všude okolo dává jen vyniknout celkovému vyznění knihy.

Morgainne
21.09.2012 5 z 5

"Leží naznak s pažemi přimknutými k tělu, otevřenýma očima civí do okna ucpaného řídkou tmou. Za oknem je už pavlač s rozviklanými dlaždičkami, které co chvíli zachřestí pod chodidly, a čtvercová studna dvorku. Nad střechami vane teplým větrem červnová noc. Tam nahoře je všechno tiché, mlčí Vega ze souhvězdí Lyry, od roztřepeného okraje mraku se odloupne měsíc a nahlíží oknem dovnitř - tvář, která ztratila výraz. Noc vstoupila do města a její ticho ho prostupuje, šelestí a syčí ve spáncích, je plné nápovědí a neurčitých zvuků, jen loudavý krok starých pendlovek proklepává zeď svým jednotvárným rytmem.
Hodiny? Není to srdce? Slyší, jak mu dosud svěže cupe v hrudníku, pumpuje krev a hrne jí do spánků. A tam kdesi jsou myšlenky bez konce jako lesy bez cest. Leží opět tady, zašantrošen ve zdech města, v těsné krabici pokojíku, který lze přeměřit pěti kroky. Tam a zpět a zase tam...Kolikrát už nastoupil v posledních dnech tu krátkou pouť bez cíle, beze smyslu? S podivnou touhou rozrazit si lebku o zeď! Ne, neumí to. Ani by to nepomohlo.
Raději se nehýbat! Trapná poloha pro člověka, kterému je osmnáct let. Raději nemyslet! Jak se to vlastně dělá - nemyslet? Snad stisknout víčka - takhle! - skrýt se za těmi palčivými skořápkami přede vším. Před světem. Před sebou samým. Zavře umíněně oči. Pak se všechno podobá studni. Padá, padá stále hlouběji a bez naděje, že to skončí, že se to rozplyne v hojivé prázdnotě, která nemá tvar. Paměť. Bolest myslet, bolest dýchat, bolest být. I svět je náhle jiný, je provleklý šedou blanou, lhostejný. Jak dál? Cesta už není. Ztratila se před chodidly. Jako by po dnech zbytečného hledání došel až tam, kde končí obzor. Ale ty musíš žít, slyší hlas. Odkud přichází? Je zřetelný, naléhavý. Ty! Slyšíš?"

Harry
28.08.2012 4 z 5

Láska mladých lidí za protektorátu, která nemůže skončit šťastně, zvláště když dívka Ester je židovka. Je to nádherně smutné ...

Zuzka_B
19.08.2012 5 z 5

Krásný příběh od kterého jsem se nemohla odtrhnout. Knížka k maturitě, o které se dá vyprávět celé hodiny.

Charlie
18.08.2012 4 z 5

Napínavé, tajemné a smutné. I slza mi ukápla. Na rozdíl od Petr a Lucie jsem ji dočetla celou.

Graine
15.08.2012

Příběh jsem přečetla jedním dechem, poplakala si u něj a určitě se k němu ještě v budoucnu vrátím

dark.ma93
08.08.2012

Docela smutný milostný příběh. Určitě řadím mezi oblíbené knížky.

Eneo
02.08.2012 5 z 5

Docela srdceryvný příběh...

Tlapka
24.07.2012 4 z 5

Stejně jako Angelot jsem při čtení srovnávala s podobným příběhem - Petr a Lucie. Ovšem Pavel a Ester vítězí snad ve všech ohledech. Jsou čtivější, děj je zasazen do nám známějšího prostředí a hlavně - postavy jsou mnohem přirozenější a věruhodnější. Jejich vztah se vyvíjí postupně, snaží se udělat něco proti svému osudu, i když to znamená zvýšení nebezpečí pro a hlavně omezují sladké výlevy obou milenců. Jistě, vyznání lásky a zamilované myšlenky tady jsou - ale v uvěřitelné verzi a množství.

Zuzvil
30.06.2012 3 z 5

Shakespearův motiv (křehký a bolestný příběh lásky) převedený do období 2. světové války, tma v knize znázorňuje protiválečné zaměření = varování. Jsem ráda, že jsem si tuto knihu přečetla, průměrně hodnotím kvůli ne úplně vydařenému konci, alespoň za mě, no a také mi úplně nesedl autorům osobitý styl psaní.

eliska18
26.06.2012 3 z 5

Nemůžu si pomoct, tato kniha mi přišla co do děje zajímavá, co do lásky hlavních hrdinů hloupoučká - až naivní. Na konci jsem opravdu málem mlátila hlavou o stěnu. Průměr.

oolinkaa
15.06.2012 4 z 5

období protektorátu a hrůzy holocaustu :-( Kniha se mi i přesto velmi líbila!

maryzka
27.05.2012 1 z 5

Povinná četba i když dnes o tom člověk přemýšlí tak mladý lidé šli do situací, které přinesl protektorát bezhlavě a starší lidé se báli.

Angelot
19.05.2012 4 z 5

Mám neustále neskutečnou potřebu porovnávat tuto knihu s knihou "Petr a Lucie" prostě láska dvou mladých na pozadí války. Ale zatímco Petr a Lucie mi přišly jako hromada přeslazeného nic, tak tato kniha mě opravdu chytla za srdce. Četlo se to samo. Jejich lásce jsem uvěřila, z války se mi dělalo zle a měla jsem ten zvláštní pocit při čtení té knížky, kdy jsem se nemohla odtrhnout.
Děkuji maturitě, že mě donutila tuto knihu přečíst! :)

vhojta
22.04.2012 5 z 5

Jedna z mých velmi oblíbených knih. Pan Otčenášek velmi poutavě popsal dobu protektorátu a milostný vztah hlavní dvojice dodal knize na potřebném spádu. Filmové zpracování mne bohužel vůbec nenadchlo.

katrinn
31.03.2012 5 z 5

Knížku jsem četla dost dávno... ale moc se mi líbila...