Romeo, Julie a tma

Romeo, Julie a tma https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29722/bmid_romeo-julie-a-tma-zlo-29722.jpg 4 3840 3840

Novela rozvíjí tragický příběh několikadenní lásky studenta a židovské dívky v dusné atmosféře Prahy za heydrichiády.

budíček
08.06.2013 4 z 5

Romeo, Julie a tma je kniha, která se Vám dostane pod kůži a zůstane tam. Četla jsem ji vícekrát a byť je to dílo, co se řadí k povinné četbě, já ji jako povinnou nebrala a brát nikdy nebudu, mě totiž zaujala už při prvním seznámení. Aby také ne, příběhy z války (je jedno, ze které ), jsou silné právě proto, že se ukazuje síla skutečných hodnot a také to, co je v lidech dobré a opravdové (to zlé také, ale to tu pitvat nehodlám…). Čtenář si často uvědomuje, co má smysl, právě když se zamýšlí nad silnými příběhy té doby. Hlavní hrdina mi byl sympatický hlavně svojí odvahou, i když on nad tím asi tak hluboce neuvažoval a prostě jednal. Zachránil úplně neznámou dívku, která měla druhý den nastoupit k transportu do Terezína. V době, kdy si člověk nemohl být jistý absolutně ničím, chránil a staral se o úplně cizího člověka. Přátelství přeroste v lásku, ale osud bohužel nepřeje hlavním hrdinům… Byť je to smutný příběh rozhodně stojí za přečtení, je napsán čtivě a donutí k zamyšlení…

Posli
02.06.2013 3 z 5

Po knize jsem sáhla, protože ji mám mezi knihami k maturitě. Příběh mě ze začátku moc nebavil. Asi za to mohl ten styl psaní. Opravdu mi nesedl. Začalo se mi to líbit spíš až ke konci. Ester jsem si vůbec neoblíbila. Pavla jsem měla radši.

tyzik.cejka
26.05.2013 odpad!

asi jsem jediný na světě ale toto je na odpad

MonisPop
26.05.2013 5 z 5

Souhlasím s těmi, komu se nelíbí styl psaní, ale nevadil mi a nerušil od skvělého příběhu. Líbí se mi hlavně smutný konec, kde se nedočkáte žádného zbytečného happy endu.

Kate.S
19.05.2013 4 z 5

Tento příběh se mi moc líbil. Chvilkami mě až mrazilo v zádech, co všechno se na našem území v dobách Protektorátu dělo. Otčenáškův styl psaní mi sedl a četl se velmi dobře. Nenašla jsem zde část, která by mě nudila. Na začátku jsem se do příběhu vžila. Když pak se nějakou dobu nic nedělo, už jsem nečetla tak vtažená do děje. Každopádně konec opět dostává spád. Je to velmi smutná kniha a je poznat, že Otčenášek si válku zažil a přesně ví, jak to tu chodilo. Mrzí mě, že jsem tuto knihu dlouho odkládala. Určitě doporučuji si ji přečíst.

"Schau, Ernst! Da ist ja eine junge Jüdin..."

Lily96
18.05.2013 5 z 5

Moc krásná kniha z druhé světové války. Nerada čtu knihy z válečného období, ale někdy prostě není zbytí a tady jsem udělala dobře, že jsem ji nevynechala. Vůbec jsem se nenudila, soucítila jsem s Pavlem a Ester a i když jsem věděla, že happyend to asi nebude, stejně jsem pořád doufala v opak. Rozhodně mě to zaujalo víc než klasický a ohraný příběh Shakespearova Romea a Julie - to jen pro srovnání, když už to má podobný název.

Spousta lidí Romea, Julii a tmu srovná s Petrem a Lucií. Četla jsem obě knížky, Petra a Lucii asi před rokem a ačkoliv prostředím mi je bližší Otčenáškova novela (odehrává se u nás a navíc druhá světová válka přece jen nebyla tak dávno), kdybych si měla vybrat, asi bych znovu sáhla po Petrovi a Lucii. Byli mi bližší, podle mě se tolik "neutápěli" v sebelítosti, i když k tomu měli stejné důvody, jako Pavel a Ester. Můj konečný pocit z Petra a Lucie byl takový....hodně romantický, fascinující, poetický a povznášející. Naopak z Romea, Julie a tmy jsem cítila spíš smutek, prázdnotu a zlobu. Proto se mi Petr a Lucie líbili více.

Každopádně ale dávám všech pět hvězdiček, není co řešit, i tak to byla krásná knížka, která chytne za srdce snad každého. Na konci prostě jen musíte ležet a říkat si: "Proč?"

AnneEyre
02.05.2013 2 z 5

Kniha patří k těm, které upoutají dějem, ale to je všechno. Postavy mi byly cizí, autorův styl psaní mě opravdu neuvěřitelně nudil. Nerada dávám špatné hodnocení, ale tady to jinak opravdu nejde. Ne mně.

padajicidvere
27.04.2013 4 z 5

Knížku sem měla na seznamu maturitní četby, a jsem za to opravdu ráda. Příběh mě oslovil po pár stránkách, jak dějem, dobou tak zpracováním. Vžila jsem se do příběhu tak, že mi Ester a Pavla bylo skutečně líto.. V některých pasážích mi ale knížka přišla příliš zdlouhavá, a měla jsem dojem, že se ztrácím, proto 4*

exitus
21.04.2013 5 z 5

Čekala jsem to, ale stejně jsem byla překvapena, jak hluboce se mne tato knížka dotkla.

hojchna
15.04.2013 5 z 5

Velmi silná a smutná kniha..

Lucka 13
05.04.2013

Moje povinná četba na střední škole. Zatím nedočtená, ale příběh krásný a dojemný. Určitě bych ji mohla doporučit. A ani neni dlouhá.

ondrej.mikel20
27.03.2013 5 z 5

Autenticita doby (nacistická okupace, atentát na Heydricha, následné stanné právo) a prožívání mladé dvojice z novely přímo sálá.. Může se apriori zdát, že se jedná o "prostý" příběh tragické lásky, ale toto dílo je komponováno tak neobvykle, že se láska stává ještě naléhavější a troufl bych si dokonce říct - víc tragičtější než osudová láska originální dvojice R. a J... Domnívám se tak proto, že Pavlovo srdce bylo nepochybně nenávratně a drtivě přetrháno na kusy a je možné, že se z Esteřiny smrti za svého dalšího bytí na zemi nikdy nevzpamatoval, pokud bychom dále jeho životní osudy v knize mohli kdy sledovat.. Ale kniha končí v podstatě tím, že Pavel slyší ve vzpomínkách její hlas..vnitřní hlas... a pak navštíví pokoj, kde se s Ester setkávali (kde ji schovával)... Chtěl bych zde proto uvést tato autorova slova - jeden z posledních odstavců celé novely, neboť se myslím bezesporu jedná o jedno z nejdojemnějších sdělení celé české literatury vůbec: "Ty musíš žít, zaslechl v sobě hlas. Zná jej. Leží dosud naznak, pootevřenýma očima civí do okna. Všední den se za ním klube z předjitřních červánků, obyčejný den na konci příběhu. Stokrát se vracel po jeho niti zpět k oné nenápadné lavičce v parku a zase vpřed až k nepochopitelnému okamžiku... Nic se vlastně nestalo: vzal za kliku, vstoupil. Pokoj byl prázdný! Nic! Vlastně ani potom se nic nestalo. Zbylo jen hledání cesty, hmatání v prázdnotě. Otázky bez odpovědi. Proč všichni mlčí? Lidé i věci mlčí. Proč se nic nestalo? Proč se všechno vrátilo do bahnitých kolejí, ztuplo v plesnivém vzduchu protektorátu? Proč se nezřítila obloha...?"

Doriana.M
26.03.2013 4 z 5

Knihu jsem četla poprvé v rámci povinné četby... po letech jsem na ni narazila a s nostalgickým potěšením přečetla znova. Silný příběh obyčejného člověka v ne_obyčejné době. 4* za to, že mě pokaždé znovu dojme.

J.angel
21.03.2013 5 z 5

Moje povinná četba na střední....Paráda! Moc krásná kniha se smutným koncem. Klidně bych si jí přečetla znova.

malazluta
15.03.2013 4 z 5

Smutný a dojemný milostný příběh dvou mladých lidí v době protektorátu. Četla jsem ji, jako mnozí, ve škole jako povinnou četbu a doteď toho nelituju... tento příběh se mi dostal pod kůži.

PetikH2O
06.02.2013 4 z 5

Knihu jsem četla pro potřebu do školy, ale nelitovala jsem. Silný příběh!

krizek
27.12.2012 4 z 5

Opět příběh silné lásky ve špatném a zlém období, Miluji takovéto příběhy.. knihu jsem měla přečtenou za jeden den a do teď jsem nadšená!

Agnes0502
13.12.2012 3 z 5

hezký příběh, ale ke konci trochu nepochopitelný

Maguša
11.12.2012 5 z 5

Příběh odehrávající se v krutých časech, ale zároveň je prosycen neskutečně čistou láskou. Ten kontrast je obrovský, ale stejně se nějakým neznámým způsobem strana děsu a lásky doplňuje. Jedna strana jakoby pokládala otázky a odpovídala té druhé a naopak. Úžasné dílo!

Lenka Žofka
14.11.2012 4 z 5

V rámci povinné četby, nevím jestli bych ji tenkrát četla sama od sebe, ale byla jsem mile překvapena...