Pražské orgie

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nathan Zuckerman se vydává v polovině 70. let minulého století do Prahy, aby pátral po rukopisu umučeného židovského autora. V národě devastovaném totalitním komunismem a sovětskou okupací pozná spisovatele, jejichž dílům byla přisouzena existující mocí taková závažnost, že je bylo nutné zakázat. Přesvědčí se, že požadavky vznesené na spisovatele v duchu židovské pospolitosti jsou neméně zhoubné pro svobodu lidského ducha než ty, které jim ve jménu reálného socialismu klade český ministr – jenž ovšem vládne mocí prosadit je. Je svědkem toho, jak nemožnost sebevyjádření, vytváření imaginárního světa na papíře, přivádí pražské intelektuály k vytváření třeštivě groteskního, divadelního světa ve skutečnosti. Pražské orgie jsou závěrečnou částí tetralogie líčící Zuckermanův (a tedy i Rothův) přerod v úspěšného spisovatele. Ostatní části již česky vyšly pod názvy Elév, Zuckerman zbavený pout a Hodina anatomie. Volně na ně navazuje román Druhý život, který už rovněž vyšel česky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/220155/prazske-orgie-MSV-220155.jpg 3.551
Série

Romány o Nathanu Zuckermanovi 4.

Žánr
Literatura světová, Novely
Vydáno, Mladá fronta
Orig. název

The Prague Orgy, 1985

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (8)

Kniha Pražské orgie

Přidat komentář
freejazz
28. října

orgie čecháčkovského vychcánkovství, šmírování, udavačství, urvávání iluzorních výhod výměnou za úplnou ztrátu lidskosti, jak na ně narazil naiva z Nového Yorku. kdo tu dobu zažil a v této novele si ji znovu připomněl, měl nejspíš potíže s trávením...

„Tato země je důkazem, že kniha nemá větší moc než její nejhloupější čtenář.“

„Hochu, kdyby někdo prohlásil Jana Husa za špinavého žida, budu s ním souhlasit. – Toto jsou lidé, kteří skutečně představují českého ducha – to jsou naši realisté! Lidé, kteří chápou příkaz dne. Lidé, kteří se neposmívají pořádku a nevidí na všem jenom to nejhorší. Lidé, kteří dovedou rozlišovat mezi tím, co je v malé zemi, jako je naše, možné a co jsou jenom pitomé iluze maniaků – lidé, kteří se ve vší slušnosti dovedou podřídit dějinné smůle!“
ano, to vysvětluje, proč se tady za 30 let zase nic nezměnilo. proč jsou švejkování a kafkárny synonymy rozkladu společnosti dobrovolně a zevnitř... ještě, že to pívo pořád teče...

Standa24
10. října

Přečteno za jeden večer. Je to opravdu spíše povídka než román. Zajímalo by mě, jak moc se jedná o Rohtovy osobní zážitky z návštěvy komunistického Československa a jak moc o fikci. Jsem zvědavý na filmové zpracování.

Tazz1
05. října

Momentálně jde do kin film tuším Ireny Pavláskové a motivy této knihy. Tak jsem si řekl, že než mrknu na film, přečtu si knihu. No knihu, spíše delší povídku. Tomu odpovídá i to, že to nemá žádný děj. Osobně nevím, zda to měla být oslava nebo kritika českého undergroundu za komunistické éry. Každopádně pokud to jen trochu odpovídalo realitě, tak mě to poměrně zhnusilo. Zvrhlostí, chlastem a naprostou dekadencí "bojovali" proti systému? Ztrátou běžných lidských hodnot? Předpokládám, že z této skupiny se rekrutoval Havel a další jemu podobní. Nevím, kdo pak byl tedy horší.

Péťa1950
23. srpna

Zvláštní kniha. Od autora jsem nic jiného nečetla, tak mi chybí souvislosti s předchozími knihami s literární postavou Zuckermana. Pohled cizince na dobu normalizace v literárních kruzích u nás, sionismus, činnost státní bezpečnosti.... Poohlédnu se po předchozích dílech,abych si mohla udělat jasnější názor .

panjan
06.01.2017

Poslední díl takzvané Zuckermanovské tetralogie, už není není tak zásadní co se týká Zuckermana, ale je už pouhou novelkou, kde Zuckerman je vypravěčem.
Pro nás čechy je určitě zjímavá v tom, že nabízí pohled zvenčí na náš národ v období totality. Dle mého pohled naprosto zkreslený díky tomu, že autor zde byl na pár návštěvách a stýkal se se zdejšími umělci a intelektuály, následkem čehož je obraz Československa jakousi orwellovskou groteskou, kde nesvoboda z lidí dělá pološílence, kteří chtějí "fakovat", chlastat a chodit na muchomůrky červené, je to zlomkem pravda a je to vtipné.

karel9045
03.09.2015

Velmi krátký román - spíš novela nebo povídka. Roth vychází ze svých zážitků z návštěv socialistického Československa v sedmdesátých letech. Pomohl prý tehdy finančně i morálně některým zakázaným autorům, například Milanu Kunderovi. Je zajímavé představit si hlavního hrdinu Nathana Zuckermana na dvou tak odlišných místech: v New Yorku koncem šedesátých let, kde si užívá a zároveň "pyká" za svou literární slávu a v normalizačním Československu, kde se mu na paty lepí tajná policie a odkud je nakonec vykázán jako málo vítaný host.

sachista
03.03.2015

Domníval jsem se, že čtu první díl Zuckermannovské tetralogie, až posléze jsem se dozvěděl, že jsem na to šel naopak od konce. Nevadí, na čtenářském zážitku se to nijak nepodepsalo. Můj oblíbený autor s doslovem mého oblíbeného českého autora, co víc si jako čtenář mohu přát. Pražské orgie jsou velmi čtivé a přitom obsahují řadu myšlenek, podnětů a vybízejí k reflexi. Myslím, že se mu jako cizinci podařilo velmi věrohodně vystihnout atmosféru strachu, špehování a zrady. Název knihy může sice trochu svádět k jinému žánru, ale na erotično v různých podobách jsme u Rotha zvyklí. Celkově další výborná záležitost od P. Rotha.

Ronin Roujin
11.05.2014

Útlá knížka, která se téměř celá odehrává v Praze za okupace (té ruské). Americký židovský spisovatel se pokusí v Čechách získat rukopisy povídek otce jednoho z českých emigrantů, které potká ještě v USA. Zde se dostává do prostředí disentu, které je hodně dekadentní a hodně o fuckování. Nakonec je z protektorátu Чехословакия vyhoštěn.