Druhý život

Druhý život https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48812/bmid_druhy-zivot-asv-48812.jpg 4 29 3

Nathan Zuckerman série

Rothův spisovatel Nathan Zuckerman rozhodne vyjít z tvůrčí samoty a začít žít „druhý život“ – oženit se s ženou výrazně mladší a založit s ní rodinu. Je v tom však jistý háček. Zuckerman trpí srdeční chorobou a léky, které užívá, ho zcela zbavily potence. Má pro krásnou ženu volit mezi životem a smrtí a vydat se do rukou kardiochirurgům?... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Mladá fronta

The Counterlife , 1986

Crimble
Crimble
08.07.2017 5 z 5

"Totiž, ti, kdo se nejvíc zdají sami sebou, se mi jeví jako lidé zosobňující někoho, kým se domnívají, že by se jim nejvíc líbilo být, věří, že by jím být měli, nebo si přejí být za něj považování někým, kdo stanovuje měřítka."
Roth (Zuckermann) stupňuje svou snahu vypořádat se svým sporem mezi skutečností a fikcí, mezi skutečnými a románovými postavami. A činí tak mistrovsky a zábavně. Mnohovrstevnatá kniha, ve které chvílemi váháte, zda vám něco snad při čtení neuniklo.
Za tím vším další autorův věčný rozpor, ambivalentní vztah k vlastnímu židovství.

Onoff
Onoff
10.08.2016 5 z 5

Tak to si myslíte špatně, milý Christo. JE to vaše vina. Ačkoliv kniha nemá klasickou chronologickou strukturu, je poměrně přehledná a v jejích pěti částech (a vztazích, které mezi nimi panují) se dá velmi snadno zorientovat. Stačí o nich uvažovat jako o (tu více, tu méně) vzájemně provázaných MOŽNOSTECH. Rozhodně patří k nejlepším Rothovým románům, byť nedosahuje naléhavosti například takové Americké idyly. I Druhý život však svým drobným dílem potvrzuje postavení Philipa Rotha jako největšího současného žijícího spisovatele.

Christo
Christo
29.07.2016 3 z 5

Začátek románu mě nadchnul už jen tím, že jsem ještě "jakš takž" dokázal číst autorovi myšlenkové odbočky. Po třetině knihy jsem se ztratil a říkám si, kam se autor snaží dostat a hlavně zda vůbec někam. Po přečtení jsem ztracen úplně. A nesebekriticky si myslím, že ne mojí vinou.

americká literatura

Philip Roth