Rok kohouta

Rok kohouta https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/576/rok-kohouta.jpg 4 743 743

Spisovatelka, která nemůže psát. Tíseň úplně strašlivá. Nikomu to neříkám. Stejně to nepomůže. Já mám tíseň a já s tím musím něco dělat. Nikomu to neříkám a přitom mám čím dál větší potřebu s někým se objímat (a být objímaná), někoho hladit (a být pohlazená), s někým se milovat (a být milovaná), k někomu se schoulit... Je devět. Patrik má mít první výslech na policii (z úterka přeloženo na středu, nevím proč). Když jsme mu nestáli ani za telefonát, z účasti jsem se omluvila. Nezajímá mě to. Jak to asi probíhá? Policie už Patrika dávno neznervózňuje ani nestresuje, po všech útěcích z výchovného ústavu, po šťárách v pražských nočních klubech, kde se převážně zdržuje, po tom, co ho několikrát sebrali a drželi na vyšetřovně, dokud si pro něj z ústavu nepřijeli... Je v pohodě. Tíseň.... celý text

Terhalta
10.11.2015 3 z 5

Já nevím co s tím všichni máte. Asi že je ta romská otázka pořád aktuální. Ale prvních padesát stran se četlo strašně. (Jednoslovné věty, slovo "tíseň" pomalu v každém druhém odstavci...) Až pak se knížka překlenula do celkem čtivé formy, ačkoliv cyklus beznaděje v partnerství, rodině a práci se pořád jen cyklí a vlastně se nic moc neděje (na jedinou výjimku). Číst se to tedy dá, ale příběh by si zasloužil zpracovat trochu jinak.

limetka2008
04.11.2015 5 z 5

Obdivuju Terezu Boučkovou... za to, že udělala všechno, co mohla a když už víc nemohla, že o tom dokázala takhle otevřeně napsat. Ty spousty polámaných iluzí, ideálů a nadějí... nezvládla bych to prožít, natož ještě zveřejnit. A také samozřejmě skvěle napsáno. Hodně podnětů k zamyšlení.

Laduš17
21.10.2015 5 z 5

Hluboký zážitek ze čtení této knihy.. :)

marlenma
15.05.2015 4 z 5

Můžeme tleskat, nesouhlasit, kroutit hlavou, uronit slzu...ale kdo podobnou zkušenost nemá, nemůže soudit. Paní Boučková má můj obdiv za otevřenost, s jakou dokáže veřejně popsat své pocity.

Díky této knize jsem si uvědomila, že není samozřejmostí být šťastnou milující a milovanou maminkou. O to více si toho vážím.

tkometka
14.04.2015 5 z 5

Kniha je skvělý pohled do hlavy a duše člověka, který bojuje s něčím, čemu se odevzdal. Neustálý koloběh radosti, beznaděje, zklamání, nadějí a zase tvrdé reality. Je nás určitě většina, co jsme si mysleli že někomu věnovat svůj čas, lásku a vědomosti může ovlivnit život druhých tak, abychom mu pomohli najít tu správnou cestu. Bohužel nám neustále genetika připomíná staré nepsané pravidlo, že Výchova je základ, ale geny jsou geny. A hlavně, když někdo nechce, nemá smysl mu pomáhat i kdybychom dělali nemožné.
Líbilo se mi na knížce, že se tam minimálně jmenuje "národnost" dětí. Díky tomu kniha nezavání rasismem ale skutečně vypovídá o daných problémech.
Hodně mi utkvěla autorčina slova o tom, jak důležité je prenatální období dítěte a jeho první rok života. Jak může dítě milovat jiné, když bylo už v děloze nesnášeno a v prvním roce si utvořilo vztah pouze k flašce s mlíkem. To jsou neskutečně hluboká a pravdivá slova a já za ně autorce děkuji, protože v nich vidím celou podstatu problémů.
Kniha mi náladu rozhodně nezkazila. Naopak mi pomohla se zase zamyslet nad svými problémy a říct si že jsou věci které jsou prostě mnohem horší.

Lole
13.04.2015 5 z 5

Občas těžko pomůžeme někomu, kdo o naši pomoc nestojí. Minimálně toho je pro mě tato kniha důkazem. Za každou cenu snaha tomu člověku něco dát se postupně stává marným bojem. Spíš než jako kniha o romech mi to přišla kniha o tom jak může být těžké ztrati něco do čeho člověk dávala hodně energie o tom jak nás děti můžou jednou jen tak opustit..
Mohu jen doporučit..

DanaJ
18.03.2015 5 z 5

Četla jsem ji docela dlouho. Po kouscích. Najednou by to na mě bylo asi moc. Silná kniha, silný příběh, silná žena. Klobouk dolů. Smutek z toho, že knížkou to pro autorku nekončí. Já odložím knížku a "je to", ale jejich beznaděj jde dál. Kdo nezkusil, nepochopí. Držím palce. Všem.

cérka
09.03.2015 2 z 5

Začala jsem číst s velkou chutí, četla, četla, ale nedočetla. Tolik deprese, zmaru..., bylo toho na mě už moc. Fandím všem rodinám, které dokážou dát domov "cizím" dětem, máte můj hluboký obdiv!

smilly
15.02.2015 4 z 5

Asi bych tomu normálně nasázela tři rudý, ale Tereza Boučková je mi fakt sympatická. K tomu je to dost drsný počteníčko, a i když to porovnám s temnou krvavou detektivkou ze severu, kterou jsem dočetla minulý týden, tak je tohle docela masakr. Opravdu obdivuji její odvahu napsat román takhle upřímnou deníkovou formou, já bych podobně statečná být rozhodně nedokázala. Hele, představa, že by si můj kluk mohl přečíst, že se s ním chci po Valentýnu rozejít je hrozná. Nebo bych takhle upřimně mohla napsat, jak se mi nelíbil flitrovaný svetřík, kterej jsem dostala k narozkám od své maminky a rozhodně si ho NIKDY nehodlám vzít na sebe, protože kouše víc jak vzteklá liška. Mno, když už jsem v tej písemnej terapii, tak si ještě postěžuji na svýho psa, kterej je nevychovanej (moje vina to neni) dobytek a už mě nebaví s ním v tandemu lovit kdejakou umolousanou kočku. Jo, teď je mi líp, snad si můj čokl nezařídí na Databázi účet, čte docela obstojně.

Galadwen
28.01.2015 4 z 5

Tohle není běžná kniha (román, novela, prostě vyprávění). Spíš mi to připadá jako psychoterapie pomocí asociačního psaní, kdy se první větou ocitáme uprostřed - dost bezútěšného - příběhu. Navíc není psáno tak, jak se knihy běžně píšou - spíše jde o záznam myšlenek či emocí tak, jak se autorce honí hlavou - takže i čtenáři vleze okamžitě do hlavy. Občas jsem kvůli tomu měla problém zachytit, co se vlastně konkrétně děje.
No, na náladě mi to nepřidalo. Je to silná a drsná knížka, ale podruhé už bych ji nečetla.

deniska83
11.01.2015 5 z 5

Líbilo. Za každý dobrý skutek musí být dobroděj náležitě potrestán. Naši minoritní spoluobčané s majoritními problémy. Když je to v genech, nepřevychováš.

Rade
27.10.2014 5 z 5

Nesmírně působivé, opravdové....

Paul
01.09.2014 5 z 5

Před realitou neutečeš. ... to je asi tak vše... kniha hodná pozornosti. Kdo podepsal Chartu má i dost odvahy popsat příběh rodičů, kteří se rozhodli adoptovat romské děti... jak to dopadlo??

tandula
09.05.2014

Musím říct, že české knihy příliš nečtu (vlastně vůbec), ale toto je opravdu velmi dobrá kniha, přečetla jsem ji za jedno odpoledne + večer. Nechci autorku za nic kritizovat, určitě neměla jednoduchý život, ale musím říct, že z jejího projevu ke svým synům vůbec necítím tak potřebnou věc pro výchovu - lásku. Naopak z jejího projevu k synům cítím silné poučování, kritizování a někdy i výsměch. Vypadá to, že jejich život byl velmi napjatý, a prostě tam jakýkoliv cit postrádám. Opakuji, že rozhodně nechci kritizovat, jen mi přišlo důležité to zmínit.

rubicka
20.01.2014 5 z 5

Silný příběh, silná žena, velké nervy.

martina.riz
16.01.2014 4 z 5

Výborně napsaná kniha. Já bych takovou odvahu neměla. Ať se snažíte, jak se snažíte, stejně to špatně dopadne.

playada
14.01.2014 5 z 5

Paní spisovatelka je velice sympatická paní. Obdivuji i jejího manžela, jak všechny ty peripetie zvládli. Leckteré manželství by takový stres neustálo. Přeji jim, aby už měli na stará kolena klid. Pro mne jsou to hrdinové.

sioux
23.12.2013 5 z 5

Obdivuji odvahu autorky napsat knihu o neúspěšné adopci minoritního obyvatelstva.

Kniha to je podle mě strhující a zároveň hrůzostrašná v tom, že se z toho začarovaného kruhu předsudků nelze vymotat.

Napadají mě dva citáty. "Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly." "Charakter člověka poznáš podle toho, kolik pravdy o sobě unese."

Úžasná kniha, ale rozhodně ne zábavná literatura.

Blondy29
18.11.2013

Kniha má velmi silná místa k zamyšlení. Rozhodně stojí za přečtení.

miky103
20.10.2013 5 z 5

Výborná kniha, která nutně upoutá svou atmosférou naprosté beznaděje a zoufalství bez nejmenších vyhlídek na zlepšení. První, ale rozhodně ne poslední kniha této autorky, kterou jsem četla.