Rok kohouta

Rok kohouta https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/576/rok-kohouta.jpg 4 741 138

Spisovatelka, která nemůže psát. Tíseň úplně strašlivá. Nikomu to neříkám. Stejně to nepomůže. Já mám tíseň a já s tím musím něco dělat. Nikomu to neříkám a přitom mám čím dál větší potřebu s někým se objímat (a být objímaná), někoho hladit (a být pohlazená), s někým se milovat (a být milovaná), k někomu se schoulit... Je devět. Patrik má mít první výslech na policii (z úterka přeloženo na středu, nevím proč). Když jsme mu nestáli ani za telefonát, z účasti jsem se omluvila. Nezajímá mě to. Jak to asi probíhá? Policie už Patrika dávno neznervózňuje ani nestresuje, po všech útěcích z výchovného ústavu, po šťárách v pražských nočních klubech, kde se převážně zdržuje, po tom, co ho několikrát sebrali a drželi na vyšetřovně, dokud si pro něj z ústavu nepřijeli... Je v pohodě. Tíseň.... celý text

MariannaP
18.10.2019 1 z 5

Dle mého názoru kniha nemá žádnou vypovídající hodnotu o osvojení. Určitě bych jí nedoporučila budoucím osvojitelům. Autorka opisuje svoje deprese. Styl psaní mě vůbec neoslovil.

Josh
02.09.2019 1 z 5

Stručně - 100 stran o ničem, nebo něco 100x jinak. Není můj šálek.

kuruteku
13.08.2019 3 z 5

Do poloviny jsem měl pocit, že to nedočtu. Samé litánie a deprese. Naštěstí druhá půle má i nějaké rozuzlení.

iz67
01.08.2019 4 z 5

Je to nekoncici litanie, Bouckova opravdu nezaziva nic, z ceho by mohla mit radost. Ale presto preze vsechno me to neomrzelo.

Zoeinka
28.05.2019 2 z 5

Nebýt to audio, nedočetla bych. Spousta nudných pasáží, deprese a nic z toho nevzešlo. Že má autorka dobré srdce (adopce 2 cikánů) a dobrý skutek byl po zásluze potrestán (osobne bych to též nedala), tak za to 2 hvězdy.

Radka1911
22.05.2019 4 z 5

Autobiografická výpověď matky žijící se dvěma adoptovanými syny. Velice silný a náročný životní příběh.

IYv
21.02.2019 5 z 5

Drsné. Ale potvrzuji prožitky Terezy Boučkové. Mám adoptovanou sestřenici a dopadlo to stejně. Přišla z kojeňáku v 10 měsících. Dnes, po mnoha letech, o ní nevíme nic.
Ke knížce - znám osobně pana Kohouta, dnes už je to takový milý stařík, ale paní Boučková si s ním musela zažít neuvěřitelné věci. Přiznám se, že se mi o té knížce zdálo a shodou okolností mi Pavel Kohout teď věnoval svoji knihu To byl můj život?? Jsem zvědavá na jeho zážitky a pohled na. Tuším, že to bude trošku jiné :-).
Tereze Boučkové držím palce dál.

zdenaR
29.01.2019 5 z 5

Knihu jsem četla již před několika lety.
Autorka zde pojmenovává věci pravými jmény, nic nezastírá a nestaví se do lepšího světla.
Bylo mi smutno z toho, jakému následnému mediálnímu "štvaní" byla autorka vystavena za svoji pravdivou zpověď (především o adopci) - v dnešní době politické korektnosti se už zřejmě nesmí věci nazývat pravými jmény a kdo to udělá, dočká se kritiky pokrytců a křiku "loajálních" nohsledů. Je smutné, když se to stane právě T. Boučkové, která neměla život nikdy jednoduchý.

432830
03.01.2019 4 z 5

Tak tady jsem strašně váhala s počtem hvězdiček. Dala bych i plný počet, ale bojím se, že by to bylo jen za to silné životní téma. Kniha mě úplně vzala. Ale víc než styl (který se mi ale také líbil, ne že ne) mě prostě zaujal ten příběh. Hlavně skutečnost, že jej autorka napsala podle vlastního života. V podstatě tam odkryla všechny svoje slabiny, svoje splíny, deprese, poklesky. To chce velkou odvahu stejně jako schopnost o tom mluvit na veřejnosti. Ta kniha mne natolik očarovala, že jsem se v jejím průběhu dívala na Boučkové film Smradi a po přečtení knihy jsem se dívala na Třináctou komnatu Terezy Boučkové. Chtěla jsem všechny ty zmiňované lidi vidět naživo. Dokonce jsem četla jedny z posledních článků, kde se Boučková svěřuje, že starší syn sedí v kriminále a mladší vychovává své dvě děti (přičemž jeho dítě z Roku kohouta bylo adoptováno jiným tatínkem)....Příběh je opravdu silný, ten styl psaní se tam hodí, ačkoli se musím přiznat, že jsem některé pasáže lehce přeskakovala, protože jsem strašně chtěla vědět, jak to bylo s kluky dál (i když konec byl asi předem jasný)....Jednu hvězdičku ale přece jen uberu za trošku nudnější pasáže, které ten příběh zpomalují..

sgjoli
09.12.2018 5 z 5

Rok kohouta jsem četla na vysoké a musím říct, že autorka mne touto knihou dost zaujala. Obsahově to není snadná kniha, řeší se zde celkem ožehavé téma, které jistě dokáže vyvolat rozporuplné reakce. Kniha mne bavila, četla se mi dobře a autorce, která vychází z vlastních zážitků, jsem některé situace fakt nezáviděla. Není to rozhodně veselé čtení, ale T. Boučková rozhodně píše velmi čtivě.

Chalupice
07.12.2018 5 z 5

Autorky si nesmírně vážím za to, jaká je, jak se dokáže otevřít, co zažila, jak..
musím se přiznat, ze první stránky jsem se nechytala, ale semlely mě všechny ty pocity, nicota, zbytečnost, prázdnota.
Tohle by se mělo dávat povinne číst každému zájemci o adopci. Bohužel.

,, aby si se z toho nepotentočkoval” ...

flyingandie
23.11.2018 4 z 5

Na tuhle knížku jsme se dlouho chystala, ze všech anotací mi přišla šíleně ponurá. Po pár stránkách mi ale bylo jasné, že se jen tak neodtrhnu a že to tak možná vůbec není. Osobitý styl autorky, ve které probíhá tisíce pocitů a myšlenek za minutu, mě bavil, protože to snad má v sobě každá žena. Řešit, pořád všechno řešit, je naprostým kontrastem k dvěma adoptovaným klukům, kteří jako naschvál nechtějí řešit vůbec nic. Člověk si říká, kde se stala chyba. Jak je možné, že i přes obětavou výchovu oba kluci prostě splnili očekávání - každý cikán krade a nemaká. Myslím, že částečně za to může i společnost, která to od nich prostě očekává. A i přes dobrou výchovu, kterou jim jistě Boučková s rodinou dala, se sebenaplňující se proroctví opět naplnilo. I tak klobouk dolů, tohle by nikdo zažít neměl...

Nefilim
19.11.2018 2 z 5

Tereza Boučková se za adopci místo vděku dočkala teroru od nepřizpůsobivých synů a pohrdání za to, že v sobě našla sílu je zavrhnout. Je to kruté, bezvýchodné, deprimující a autentické, ale silné téma se ztrácí pod návalem nesouvisejících myšlenek. Nakonec mi toho v knize dost chybělo a spousta toho přebývala. Příjemné čtení to nebylo. Ne kvůli obsahu, ale kvůli roztříštěnému a roztěkanému vyprávění evokujícímu rozpoložení autorky.

Lenourt
09.11.2018 3 z 5

Od knihy jsem čekala něco jiného... Zajímalo by mě spíše, jak vypadalo dětství těch kluků. Teď už to je jen pláč nad rozlitým mlékem a stálá sebelítost. Ne vždy adopce musí dopadnout katastroficky, nelíbí se mi ta generalizace a to, že kniha od adopce v podstatě odrazuje...

Lestatova
29.10.2018 3 z 5

Kniha pri ktorej si poviete, že ten váš život zas tak zlý nie je... pre mňa príjemný depresívny štýl avšak tiež som pasáže z prostredia kultúry a kariéry preskakovala, naopak pasáže so synmi hltala. Kniha sa skončila skoro, našťastie je pokračovanie, idem zháňať.

kerstyn
09.09.2018 3 z 5

Deprese, neustálá beznaděj, čtení nebylo veselé. Držela jsem palce a fandila, že se obrátí vše k lepšímu...

hermína14
08.09.2018 5 z 5

Smutné, silné, bolavé...a nutí to člověka přemýšlet nad tou neodvratností...

TomHr
16.07.2018 5 z 5

Tuhle knihu jen tak nedostanete z hlavy. Přehršel námětů na přemýšlení a současně náměty na asi tak pět silných knih. Kombinace ženského románu, zprávy adoptivního rodiče krajně problémových dětí, popis tvůrčí krize současné autorky, hodnocení vztahu s matkou a se slavným otcem... Každopádně velice otevřená zpověď, kdy autorka pojmenovává věci pravými jmény, nic nezastírá a tak nějak se nestaví do lepšího světla (dokázal bych sám o sobě takhle psát?). Výsledek je depresívní, tísnivý. Ale na druhou stranu: jestli nám naše problémy někdy připadají jako neřešitelné, vzpomeňme si na Terezu Boučkovou!

Luccy78
01.07.2018 4 z 5

Po přečtení tohoto velmi silného příběhu vím jedno.. Já bych tohle nikdy nezvládla. Ani bych to zvládat nechtěla. Nemám v sobě tolik trpělivosti a ani bych jí nechtěla mrhat na něco, co je, v mých očích, ztráta času. Upřímně.. Smekám, paní autorko.. Máte můj neskonalý obdiv, že jste to takhle, jako rodina dali a ustáli se zdravým rozumem. Kolikrát jsem byla naštvaná, že jste si všechno tohle nechali líbit. Ale ono se to dobře říká.. Co se týče samotné knihy, některé nezáživné části jsem vynechávala, zajímali mě především příběhy synů. Ale každopádně musím konstatovat jediné.. Je to marné, je to marné, je to marné.. Až na velmi slabé výjimky, nikdy nebudou jiní..

Crimble
21.05.2018 4 z 5

Velmi cenná kniha. I kdyby neměla svoje literární kvality, jakože po mém soudu má, řeší bez předsudků třaskavé téma. Hodně osobní. Zde není klišé, když se řekne, že autorka má odvahu jít proti proudu. Na jedné straně nekompromisně antirasistický postoj, na straně druhé drsný popis eskapád při výchově a soužití s romským etnikem. Ve výsledku se samozřejmě nezavděčí nikomu. Proti všem soudcům a kritikům z obou stran má Boučková výhodu - vše si prožila, odpracovala se všemi následky, na rozdíl od svých povýšených akademických kritiků a diskusních křiklounů s jejich bleskovými soudy. Je to silná, obdivuhodná žena.