Podzimní případ

Podzimní případ https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394584/bmid_podzimni-pripad-CEs-394584.jpg 5 655 205

Roční období série

Nový napínavý příběh Anderse de la Motte dobyl ve Švédsku vrchol žebříčku bestsellerů. Pět dlouholetých kamarádů stanuje u zatopeného kamenolomu ve Skane. Letos odmaturovali, teď čeká je poslední letní koupání a potom skutečný život. Když se však rozední a spustí se první podzimní déšť, jeden z nich leží v temné vodě mrtvý. Nešťastná náhoda, uzavře to policie, mnozí v Nedanasu však pochybují. Když se sem o dvacet sedm let přistěhuje Anna Vesperová, kriminalistka, která prchá ze Stockholmu před vlastní tragédií, dají se události do pohybu. Zatímco Anna zoufale střeží svá tajemství, čím dál mocnější síly se jí snaží bránit v rozkrývání minulosti. Nakonec nemá na vybranou. Musí znovu otevřít případ z podzimu roku 1990, o němž chce málokdo mluvit… ale nikdo na něj nezapomněl.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Kalibr

Höstdåd , 2017

Havrnka
22.04.2021 5 z 5

Velice dobře napsaný kriminální příběh. Tato kniha měla větší spád než předchozí Konec léta.

iveta3689
10.04.2021 4 z 5

Jednou z linek je detektivní pátrání po dávném zločinu (ať už je vyprávěno v současnosti nebo se vracíme do minulosti a příběh se odvíjí postupně) a druhou linkou je osobní příběh hlavní vyšetřovatelky. Prostor je tomu věnován tak půl na půl. Přesto není osobní linka otravná, není jí mnoho a skvěle doplňuje hlavní příběh. Děj ubíhá velmi rychle, čte se sám.

eiramka
10.04.2021 3 z 5

Tohle je druhá kniha, kterou jsem četla od tohoto autora a nelíbila se mi už tolik jako ta první. Snad protože v určitém smyslu nacházím stejný vzorec, který se zřejmě v celé sérii opakuje: staré případy které zasahují do života současníků, malé město a hierarchie v něm, stejná typologie postav, podobné vztahy atd.atd. Nebylo to úplně špatné, ale po dalším dílu už nesáhnu.

Siege03
01.04.2021 5 z 5

Za mě výborná kniha, mnohem lepší, než léto.

Pavlina50
31.03.2021 5 z 5

Skvělá kniha.
Překvapuje mě, že hodně komentářů zde poukazuje na pomalejší a nečtivý začátek knihy… mě totiž kniha pohltila hned od začátku a toto vydrželo až do samého konce.
Líbilo se mi prolínání dvou časových rovin, hltala jsem časovou linku maturantů, kde jsem naivně očekávala rozluštění příběhu dřív, než na to přijde hlavní hrdinka románu Anna.
Knihu zařazuju do kategorie těch opravdu dobrých severských thrillerů…vyústění a vyřešení zápletky je sice odtajněno, ale vzhledem k tomu, že v té chvíli má kniha ještě několik nedočtených stránek, lze předpokládat, že tu opravdovou a bombastickou pointu lze teprve očekávat. A to mě opravdu nezklamalo.
Ta pointa je opravdu tak překvapující a zvratová - troufám si tvrdit, že opravdu není šance ji odhalit dříve.
A právě takto pro mě vzniká ten „pravý“ a kvalitní thriller.

alzbeta4340
29.03.2021 4 z 5

Při pomalejším začátku mě střídání časových rovin moc nebavilo. Mělo ale své opodstatnění, protože o to víc jsem vnímala od poloviny knihy stále stupňující napětí. Děj je promyšlený, konec uvěřitelný a vše do sebe skvěle zapadá. Policistka Anna je sympatická a její soukromé trable dotvářejí podzimní sychravou atmosféru.
Slušné detektivní čtení bez přehnaného násilí.

Eduarda
26.03.2021 5 z 5

Zírám! Skvěle napsané, perfektně vykreslené postavy, ideální míra napěti, ovšem bez přílišné brutality. Nechybí ani logika, vysvětlení motivace a překvapivé rozuzlení. Stylisticky umně oddělená linie tehdy-teď mě fakt dostala, stejně jako extrémně "podzimní" atmosféra dávného příběhu, který poukazuje na to, jak tenká je hranice, aby se věci nenávratně zvrtly.

LahoferRose
22.03.2021 5 z 5

Tak tohle byla pecka! Napínavé, osudy všech mne velice zajímaly a knihu jsem slupla velmi rychle. Musím říct, že konec nemůže uhádnou nikdo.

Komu bych knihu doporučila? Všem, které baví Anders de la Motte, těm, které bavily knihy o Cormoranu Strike od Galbraitha a všem, kteří nehledají jenom co nejbrutálnější vraždy, ale zajímají se o otázky svědomí, rozřešení starých případů, křivd a až děsivě uvěřitelné lidské charaktery a osudy.

Ten podzim byl z knihy cítit z každé stránky!

Hvězdinka
20.03.2021 4 z 5

Pomalý rozjezd, celou dobu jsem si říkala, že je to průměrná detektivka, tak na tři hvězdičky. Až překvapivý konec to vytáhl na čtvrtou hvězdu. A určitě se knize nedá upřít čtivost, 460 stran uteklo velmi rychle.

Kekik
13.03.2021 5 z 5

Výborná severská krimi.

Opět spokojenost. Jedná se o skvělý thriller, který je psán v poklidném tempu, ovšem zajímavě.
Máme zde dvě časové roviny. Jedna se odehrává v roce 1990, a druhá, současnost, v roce 2017. Obě spadají do podzimní části roku.
Anna Vesperová, kriminalistka, utíká ze Stockholmu do města Skãne, se svojí dcerou Agnes a psem jménem Milo. Zde postupně odhaluje příběh, který se odehrál v roce 1990, a týká se pěti kamarádů, z nichž jeden zemřel při společném táboření. Případ byl uzavřen jako nešťastná nehoda. Ale bylo tomu skutečně tak? A proč někdo nechce, aby se v tom Anna vrtala? Do toho všeho je nalezena mrtvola muže.
Konec je výborný. Rozuzlení je překvapivé. Jsem moc spokojena, jak to autor ukončil. Já bych se na místě Anny zachovala stejně.
Jediné, co se mně nelíbilo, bylo chování některých postav ke zvířatům.

Předchozí knihu Konec léta jsem četla v květnu roku 2018. Pamatuji si, že se mně líbila. Uběhlo ale hodně vody v řece, než jsem se vrhla na další knihu od autora. Tentokrát to ale tak dlouho trvat nebude. Snad tedy. Obálky se moc povedly.

evikt
02.03.2021 4 z 5

Tak tohle byla bomba knizka, napivava, stale jsem cekala na rozuzleni, a opet to bylo uplne jinak nez jsem cekala, autor ma dar vypravet a napinat tak ze vas to proste chytne..

kap66
01.03.2021 3 z 5

Divná věc. V hodnocení této série jsem v okruhu svých oblíbených naprostá mimoňka. Přitom jí hraje všechno do karet. Proti švédskému prostředí i duchu nemám vůbec nic, naopak. Hlavní postavy jsou ženy, tady vyšetřovatelka se smutnou událostí v životě, dokonce s cejchem podezření, navíc s malým handicapem, který ji zlidšťuje. Byť thriller, postrádá brutální scény. Všechno dobře. Jenže mně se pořád v hlavě honila myšlenka, vlezlá a otravná: přesně tohle jsem už někde četla. Prolínání minulého a přítomného, typy postav, vyšetřovací postupy, očekávatelně neuvěřitelné jednání některých postav. Předchozí díl jsem hodnotila stejně. Vypadl mi z hlavy tak rychle, že jsem si ho musela připomenout prolistováním; tehdy jsem k němu nic nenapsala, protože mě nechal chladnou. Mrzí mě, že to tady dopadlo stejně. (Zimní oheň má neuvěřitelných 93%, chci ho ještě zkusit, třeba šlo jen o mé momentální nenaladění, i když už dvojnásobné.)

Ticiana
24.02.2021 5 z 5

Skvela obalka a jeste lepsi pribeh. Je pravda, ze nektere veci mi dosli mnohem driv, nez Anne. Knihu budete hltat a budete chtit vedet, co a proc se stalo. Musim rict, ze zaver mne docela dostal. Uz se tesim na Jarni obet.

tulip131
22.02.2021 4 z 5

30 let stará událost smrti se prolíná s vraždou aktuální a současně s životem nově příchozí šefky policie na vzdálené stanici. Anna a Agnese, matka a dcera, tragédie a neporozumění. Jak to bývá, rozuzlení na závěr.

HaHa11
21.02.2021 5 z 5

Příběh, který by se nemohl odehrávat jindy než na podzim. Je tam všechno, co k tomuto ročnímu období patří. Končící bezstarostnost uplynulého léta a dětství, příslib nových začátků, depresivní atmosféra opuštěných míst i lidí, tajuplnost nedořečeného a nedořešeného. Důkaz, že i detektivka/thriller může být kvalitním čtením. Roční období se autorovi velmi povedla!

zazvorka
18.02.2021 3 z 5

Dobře napsáno, ale nějak mi to nesedlo. Postavy mi nebyly moc sympatické a celkově mám po přečtení z knížky tíživý, depresivní pocit. V podstatě to ale svědčí o umu autora, protože kniha vyvolává emoce. Bohužel u mne ty, které v současnosti opravdu nehledám. Budu si muset spravit náladu klasikou - Agathou.

Višnička
04.02.2021 5 z 5

První část se trochu táhla a na můj vkus byla trochu moc popisná, ale druhá půlka knihy to vynahradila, rozjelo se to a pak už jsem knihu nemohla odložit, aniž bych zjistila, jak to dopadlo. Doporučuji!

P3_tis
03.02.2021 5 z 5

Prvnímu dílu - Konci léta - něco chybělo. Přesto jsem na základě recenzi dala šanci Podzimnímu případu a dobře jsem udělala!
Celá kniha působí jako kdyby ji psal úplně jiný autor. Moc mě se mi líbilo, jak se postupně odkryvala všechna tajemstvi minulosti, která se vzájemně doplňovala s tajemstvím hlavní hrdinky.
A ten konec? Jednoduše geniální. Proto se nenechte odradit prvním dílem, protože v teto knize je všechno daleko více propracované a nic tomu nechybí!

šipek
02.02.2021 5 z 5

Dvě prolínající se dějové linie vůbec v této knize nejsou na škodu. Řekl bych,že je to trošku jiná detektivka než bývaji severské kriminálky. Za mě velice dobře a slušně napsaná detektivka. Jsem překvapený, kolik mých oblíbených uživatelů tuto knihu má přečteno.

Clara_C
30.01.2021 5 z 5

Detektivky čtu pomálu, ale tahle stála za to. Zhltla jsem jí takřka na posezení, skvěle napsané, děj vygradovaný do poslední stránky.